reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Instytucje państwowe > Rzecznik Praw Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka to jednoosobowy organ, który stoi na straży praw dziecka, a w szczególności prawa do życia i ochrony zdrowia, prawa do wychowania w rodzinie, prawa do godziwych warunków socjalnych, prawa do nauki.

W myśl art. 72 ust.4 Konstytucji każdy może zwrócić się z wnioskiem  do Rzecznika Praw dziecka o pomoc, czyli chodzi tu o następujące osoby:

• obywatel polski,
• cudzoziemiec, który znajduje się pod władzą Rzeczypospolitej Polskiej,
• osoba prawna,
• jednostka organizacyjna nie mająca tej osobowości, jeśli tylko w myśl przepisów może być podmiotem praw i obowiązków,
• organizacja obywateli i organ samorządu.

Czym zajmuje się Rzecznik Praw Dziecka?

  • podejmuje działania na rzecz zapewnienia dziecku pełnego i harmonijnego rozwoju, z poszanowaniem jego godności i podmiotowości (art. 3 ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka). Wypełnienie tych zadań wymaga ochrony dziecka przed wszelkimi przejawami przemocy, okrucieństwa, wyzysku, jak również przed demoralizacją, zaniedbaniem i innymi formami niewłaściwego traktowania;
  • zwraca się do organów władzy publicznej, organizacji lub instytucji o złożenie wyjaśnień i udzielenie niezbędnych informacji, a także o udostępnienie akt i dokumentów;
  • zwraca się do właściwych organów, w tym Rzecznika Praw Obywatelskich, organizacji lub instytucji o podjęcie prawidłowych działań na rzecz dziecka z zakresu ich kompetencji;
  • przedstawia właściwym organom władzy publicznej, organizacjom oraz instytucjom oceny i wnioski zmierzające do zapewnienia skutecznej ochrony praw i dobra dziecka oraz trybu załatwiania spraw w tym zakresie.


Zatem w razie wątpliwości warto poradzić się adwokata lub radcy prawnego, ewentualnie pójść do poradni prawnej udzielających porad osobom niezamożnym bezpłatnie, które są prowadzone przy uniwersytetach lub uczelniach prywatnych przez studentów.


Wystąpienia Rzecznika Praw Dziecka powinny być traktowane z właściwą powagą i stanowić wykładnię dla prawidłowego postępowania względem dzieci, a także być sygnałem dla organów nadzorujących do wszczęcia kontroli podmiotów, które przez swoje zaniedbanie działają na niekorzyść małoletnich.
Interwencje Rzecznika są uzależnione od wyników analizy okoliczności sprawy i ustalenia, czy zostały naruszone przepisy prawa oraz , że okoliczności te istotnie wymagają ingerencji Rzecznika. Rzecznik Praw Dziecka co roku daje sprawozdanie do Sejmu i Senatu, gdzie umieszczone są informacje o jego działaniach oraz o stanie przestrzegania praw dziecka w Polsce. Podawana do wiadomości publicznej!

Zobacz również: Więcej uprawnień Rzecznika praw Dziecka , Rzecznik Praw Dziecka zadowolony z uprawnień w becikowym

Ostatnie zmiany

Dnia 9 listopada 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 września 2010 r. o zmianie ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka oraz niektórych innych ustaw. Na podstawie wprowadzonych przepisów Rzecznik Praw Dziecka będzie miał prawo do występowania  ze skargą kasacyjną do Sądu Najwyższego w postępowaniach cywilnych, karnych oraz sądowoadministracyjnych, a także  będzie mógł uczestniczyć w postępowaniach Przed Trybunałem Konstytucyjnych w sprawach dotyczących skargi konstytucyjnej.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rzecznik Praw Dziecka pilnuje, aby dzieci miały prawo miedzy innymi do godziwych warunków socjalnych oraz dostepu do nauki .
Rzecznik Praw Dziecka pilnuje, aby dzieci miały prawo miedzy innymi do godziwych warunków socjalnych oraz dostepu do nauki .

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama