Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu kodeks rodzinny i opiekuńczy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Rozwód czy separacja - na co się zdecydować?
Aktualizacja: 16.09.2020
Decyzja o rozstaniu podjęta – co dalej? Co będzie lepsze: rozwód czy separacja? Warto znać różnice i wiedzieć kiedy sąd orzeka rozwód, a kiedy separację. »
Pozbawienie władzy rodzicielskiej - przyczyny i skutki
Aktualizacja: 06.08.2020
Władzę rodzicielską stanowi katalog uprawnień i obowiązków rodziców względem dziecka. Katalog ten obejmuje wychowanie dziecka, reprezentowanie go oraz sprawowanie opieki nad nim i jego majątkiem. »
Aktualizacja: 04.08.2020
Alimenty zasądza się na przyszłość, począwszy od dnia wskazanego w pozwie. Przepisy przewidują jednak możliwość dochodzenia alimentów za okres wsteczny po spełnieniu określonych warunków. »
Ile kosztuje rozwód w 2020 r.?
Aktualizacja: 30.07.2020
Kwota, jaką trzeba zapłacić za przeprowadzenie rozwodu jest uzależniona od wielu czynników m.in. stopnia zawiłości sprawy czy zgłaszanych przez strony wniosków. Należy również pamiętać o kosztach profesjonalnego pełnomocnika – adwokata lub radcy prawnego. Jakie są zatem koszty rozwodu w 2020 r.? »
Kontakty z dzieckiem w wakacje – jak je ustalić?
Aktualizacja: 28.07.2020
Kontakty z dzieckiem są nie tylko prawem, ale i obowiązkiem rodzica. Po rozwodzie ustalenie kontaktów z dzieckiem w wakacje czy ferie może jednak wzbudzać wiele wątpliwości. Jak kwestie te reguluje prawo? »
Zgoda małżonka za zbycie firmy - czy jest konieczna?
Aktualizacja: 21.07.2020
Czy zbycie firmy bez zgody drugiego małżonka jest nieważne, jeśli małżonek o tym nie wiedział? Przepisy dość dobrze nie regulują tej kwestii, dlatego warto odwołać się do wyroku Sądu Najwyższego. »
Kontakty z dzieckiem – zapewnienie przez sąd wykonywania ustalonych kontaktów
Aktualizacja: 14.07.2020
Zarówno dzieci jak i rodzice mają prawo, ale też i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. W przypadku dzieci, których rodzice żyją w rozłączeniu i są skonfliktowani, często pojawiają się problemy z ich realizacją. »
Unieważnienie małżeństwa z powodu bigamii
Aktualizacja: 14.05.2020
Rozpatrując kwestię unieważnienia małżeństwa zwykle jako podstawową przyczynę wymienia się bigamię, która powinna być rozumiana jako pozostawanie przez jednego z małżonków w innym związku małżeńskim. Przy czym bez znaczenia jest forma zawarcia małżeństwa. Unieważnienie z powodu bigamii dotyczy zarówno małżeństw wyznaniowych, jak i cywilnych. »
Renta po śmierci osoby bliskiej
Aktualizacja: 30.04.2020
Jeżeli przyczyną śmierci bliskiego był wypadek drogowy lub błąd popełniony przez personel medyczny bądź jeżeli śmierć nastąpiła wskutek wypadku przy pracy lub innego zdarzenia, które doprowadziło do uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, prawdopodobnie będziemy mogli żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody renty odszkodowawczej. Kto jest uprawniony do renty odszkodowawczej? Jak ustalić wysokość takiej renty? »
Aktualizacja: 16.07.2020
Małżonkowie, którzy podjęli decyzję o rozstaniu mają dwie drogi – rozwód albo separację. Czym rozwód różni się od separacji? »
Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika - warunki, forma, właściwe przepisy
Aktualizacja: 08.04.2020
Kodeks rodzinny i opiekuńczy umożliwia zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika. Jakie warunki muszą zostać spełnione? Kto może zostać pełnomocnikiem? W jakiej formie udzielić pełnomocnictwa? Prezentujemy najważniejsze zasady dotyczące ślubu przez pełnomocnika. »
Egzekucja przeciwko jednemu z małżonków z rachunku wspólnego - czy jest możliwa?
Aktualizacja: 12.03.2020
Czy egzekucja komornicza prowadzona wyłącznie przeciwko jednemu z małżonków posiadających wspólny rachunek bankowy jest możliwa? Należy pamiętać tu o zasadzie, zgodnie z którą egzekucja z majątku wspólnego małżonków może być prowadzona wyłącznie w przypadku, gdy małżonek zaciągnął zobowiązania za zgodą drugiego małżonka. »
Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz. 4 – nakłady na majątek wspólny]
Aktualizacja: 03.02.2020
Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia? »
Termin na zaprzeczenie ojcostwa - zmiany
Aktualizacja: 28.10.2019
Zgodnie z nowelizacją Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego termin na wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa powinien być liczony od daty, w której pełnoletnie dziecko dowiedziało się o swoim rzeczywistym pochodzeniu. Ustawa 25 października 2019 r. została podpisana przez Prezydenta. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. »
Aktualizacja: 03.09.2019
Zgodnie z polskim prawem nazwisko dziecka, które powstało z połączenia nazwisk jego rodziców nie może składać się więcej niż z dwóch członów. W jakich przypadkach dziecko może nosić dwuczłonowe nazwisko? »
Świadczenie kompensacyjne dla pacjentów – projekt ustawy
Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »