REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jest wiele zarządzeń i metod odbudowy relacji z rodzicem [OPINIA]

Czy wolą dziecka jest trafienie do domu dziecka tylko dlatego, że boi się jednego z rodziców?

Dziś wchodzi w życie tzw. ustawa Kamilka. Nowe przepisy mają zapewnić ochronę małoletnim, którzy stali się ofiarami przemocy

Dziś wchodzi w życie tzw. ustawa Kamilka. Chodzi o nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego po głośnej sprawie ośmioletniego Kamilka z Częstochowy. Nowe przepisy mają na celu zapewnienie ochrony małoletnim, którzy stali się ofiarami przemocy.

Alimenty na byłą żonę, męża. Czy i do kiedy trzeba płacić?

Czy w przypadku rozwodu istnieje obowiązek płacenia alimentów na byłego małżonka? Jak długo trzeba płacić zasądzone alimenty? Prezentujemy najważniejsze zasady i terminy.

Kontakty z dzieckiem

Kontakty z dzieckiem są instytucją niezależną od władzy rodzicielskiej. Rodzice oraz ich dziecko mają zarówno prawo, jak i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

REKLAMA

Zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym mają zwiększyć ochronę dzieci

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przewiduje on m.in. wdrożenie w różnych instytucjach standardów ochrony dzieci. Poparcie dla nowych regulacji wyraziły wszystkie kluby parlamentarne.

Kto może uchylić się od obowiązku alimentacyjnego?

Wprawdzie można uchylić się od obowiązku alimentacyjnego, jednak tylko w określonych sytuacjach. Jakich?

Uznanie ojcostwa

Uznanie ojcostwa wywołuje istotne skutki prawne m.in. w kwestii alimentów, władzy rodzicielskiej czy kontaktów. Z tego powodu warto znać podstawowe zasady dotyczące tej instytucji.

Zaprzeczenie ojcostwa

Zaprzeczenie ojcostwa to ważna instytucja w prawie rodzinnym. W jakich sytuacjach jest stosowana? Kto może wnieść do sądu odpowiedni pozew?

REKLAMA

Alimenty na rodzica – kiedy dziecko powinno je płacić? Adwokat wyjaśnia

Temat alimentów zazwyczaj koncentruje się na rodzicach, którzy są zobligowani do wsparcia finansowego swoich dzieci po rozwodzie lub prawnej separacji. Istnieją jednak również sytuacje, w których to pełnoletnie już dzieci zobowiązane są do płacenia alimentów na rzecz swoich rodziców. 

Co to jest intercyza?

Co to jest intercyza – odpowiedź na to pytanie może zainteresować małżonków lub narzeczonych, którzy chcieliby, żeby w ich małżeństwie obowiązywał ustrój majątkowy inny niż ustawowy standard. Jak zawrzeć intercyzę? Ile kosztuje intercyza? Czy warto zawierać intercyzę?

Czy babcia i dziadek mają prawo do kontaktu z wnukami?

Rodzice mają prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem i to niezależnie od władzy rodzicielskiej. Czy takie prawo przysługuje również babci i dziadkowi?

Gdy druga strona nie chce rozwodu

Czy potrzebna jest zgoda małżonka na rozwód? Co w sytuacji, gdy druga strona nie chce zdecydować się na ustanie małżeństwa?

Opieka naprzemienna - MS planuje doprecyzowanie przepisów

Czy opieka naprzemienna zostanie zdefiniowana? O planowanych zmianach przepisów poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Alimenty. Rząd szykuje nowelizację KRO. Co się dokładnie zmieni?

Coraz częściej pojawiają się informacje, że w polskim systemie prawnym dojdzie do zmian dotyczących uproszczania alimentów, w tym wprowadzenia instytucji tzw. alimentów natychmiastowych.

Skutki ograniczenia i pozbawienia władzy rodzicielskiej

Perspektywa ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej dla wielu jest przerażająca, dlatego w toku postępowania sądowego zazwyczaj takie osoby zaciekle walczą o utrzymanie pełnej władzy rodzicielskiej nad swym dzieckiem. Niestety często jednak brakuje stronie sensownych argumentów w tym zakresie, jak również wiedzy z czym ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej tak naprawdę się wiąże.

Obniżenie alimentów – przesłanki, pozew, opłaty

Podstawą prawną do obniżenia alimentów jest art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej KRO). Przepis ten stanowi, że w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.

Wspólność ustawowa małżeńska

Większość małżeństw w Polsce związana jest wspólnością ustawową. W założeniu jest to najkorzystniejszy ustrój majątkowy, dlatego też jest preferowany przez polskie prawo. Jeżeli nie zdecydujesz inaczej, wspólność powstanie automatycznie w dniu zawarcia ślubu. Warto wiedzieć, jakie są konsekwencje wspólności majątkowej, która łączy Ciebie i Twojego małżonka. W tym artykule dowiesz się najważniejszych rzeczy, które są związane ze wspólnością ustawową. Co to jest wspólność ustawowa? Kiedy przestaje istnieć? Co należy do majątku wspólnego, a co do majątku osobistego? Skutki prawne wspólności majątkowej małżeńskiej są kluczowe zwłaszcza w sytuacji rozstania.

Kiedy sąd rozwodowy orzeka o winie za rozkład pożycia małżeńskiego?

Zgodnie z art. 57 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej KRO) orzekając rozwód sąd orzeka, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Oznacza to, że w sentencji wyroku sąd stwierdza, że rozwód nastąpił z winy obojga małżonków, jednego z nich lub bez ich winy. Na zgodne żądanie małżonków sąd nie orzeka o winie – wówczas następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy. Jeżeli wyrok orzekający rozwód nie zawierał rozstrzygnięcia dotyczącego winy, nie można o niej rozstrzygać w osobnym procesie, dlatego też tak istotne jest podjęcie decyzji o tym, czy domagać się orzeczenia winy za rozkład pożycia małżeńskiego. Jej ustalenie ma wpływ na przesłanki, zakres oraz czas trwania obowiązku alimentacyjnego między rozwiedzionymi małżonkami. Zgodnie bowiem z art. 56 § 2 KRO jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku. W artykule przedstawione zostaną wybrane sytuacje, w których sąd rozwodowy orzeka o winie za rozkład pożycia oraz przykłady braku zawinienia.

Rodzinny kapitał opiekuńczy a dziecko z wcześniejszego związku

Rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Co z opiekunami, którzy mają potomków z poprzednich i obecnych związków?

Rozwód czy separacja - na co się zdecydować?

Decyzja o rozstaniu podjęta – co dalej? Co będzie lepsze: rozwód czy separacja? Warto znać różnice i wiedzieć kiedy sąd orzeka rozwód, a kiedy separację.

Pozbawienie władzy rodzicielskiej - przyczyny i skutki

Władzę rodzicielską stanowi katalog uprawnień i obowiązków rodziców względem dziecka. Katalog ten obejmuje wychowanie dziecka, reprezentowanie go oraz sprawowanie opieki nad nim i jego majątkiem.

Alimenty za okres wsteczny

Alimenty zasądza się na przyszłość, począwszy od dnia wskazanego w pozwie. Przepisy przewidują jednak możliwość dochodzenia alimentów za okres wsteczny po spełnieniu określonych warunków.

Ile kosztuje rozwód w 2020 r.?

Kwota, jaką trzeba zapłacić za przeprowadzenie rozwodu jest uzależniona od wielu czynników m.in. stopnia zawiłości sprawy czy zgłaszanych przez strony wniosków. Należy również pamiętać o kosztach profesjonalnego pełnomocnika – adwokata lub radcy prawnego. Jakie są zatem koszty rozwodu w 2020 r.?

Kontakty z dzieckiem w wakacje – jak je ustalić?

Kontakty z dzieckiem są nie tylko prawem, ale i obowiązkiem rodzica. Po rozwodzie ustalenie kontaktów z dzieckiem w wakacje czy ferie może jednak wzbudzać wiele wątpliwości. Jak kwestie te reguluje prawo?

Zgoda małżonka za zbycie firmy - czy jest konieczna?

Czy zbycie firmy bez zgody drugiego małżonka jest nieważne, jeśli małżonek o tym nie wiedział? Przepisy dość dobrze nie regulują tej kwestii, dlatego warto odwołać się do wyroku Sądu Najwyższego.

Kontakty z dzieckiem – zapewnienie przez sąd wykonywania ustalonych kontaktów

Zarówno dzieci jak i rodzice mają prawo, ale też i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. W przypadku dzieci, których rodzice żyją w rozłączeniu i są skonfliktowani, często pojawiają się problemy z ich realizacją.

Unieważnienie małżeństwa z powodu bigamii

Rozpatrując kwestię unieważnienia małżeństwa zwykle jako podstawową przyczynę wymienia się bigamię, która powinna być rozumiana jako pozostawanie przez jednego z małżonków w innym związku małżeńskim. Przy czym bez znaczenia jest forma zawarcia małżeństwa. Unieważnienie z powodu bigamii dotyczy zarówno małżeństw wyznaniowych, jak i cywilnych.

Renta po śmierci osoby bliskiej

Jeżeli przyczyną śmierci bliskiego był wypadek drogowy lub błąd popełniony przez personel medyczny bądź jeżeli śmierć nastąpiła wskutek wypadku przy pracy lub innego zdarzenia, które doprowadziło do uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, prawdopodobnie będziemy mogli żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody renty odszkodowawczej. Kto jest uprawniony do renty odszkodowawczej? Jak ustalić wysokość takiej renty?

Rozwód a separacja

Małżonkowie, którzy podjęli decyzję o rozstaniu mają dwie drogi – rozwód albo separację. Czym rozwód różni się od separacji?

Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika - warunki, forma, właściwe przepisy

Kodeks rodzinny i opiekuńczy umożliwia zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika. Jakie warunki muszą zostać spełnione? Kto może zostać pełnomocnikiem? W jakiej formie udzielić pełnomocnictwa? Prezentujemy najważniejsze zasady dotyczące ślubu przez pełnomocnika.

Egzekucja przeciwko jednemu z małżonków z rachunku wspólnego - czy jest możliwa?

Czy egzekucja komornicza prowadzona wyłącznie przeciwko jednemu z małżonków posiadających wspólny rachunek bankowy jest możliwa? Należy pamiętać tu o zasadzie, zgodnie z którą egzekucja z majątku wspólnego małżonków może być prowadzona wyłącznie w przypadku, gdy małżonek zaciągnął zobowiązania za zgodą drugiego małżonka.

Czy mąż odpowiada za zaległości podatkowe żony powstałe przed zawarciem małżeństwa?

Takie pytanie zadał pewien podatnik we wniosku o indywidualną interpretację podatkową. 22 stycznia 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że mąż nie odpowiada (własnym majątkiem osobistym ani majątkiem wspólnym małżonków) za zobowiązania podatkowe swojej żony, które powstały (w wyniku solidarnej odpowiedzialności żony za zaległości podatkowe spółki z o.o.), jeśli zaległość powstała przed zawarciem małżeństwa. Stąd do majątku wspólnego małżeńskiego, a także do majątku odrębnego męża nie będzie mogła zostać skierowana egzekucja podatkowa służąca zaspokojeniu bądź zabezpieczeniu tych zobowiązań podatkowych.

Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz. 4 – nakłady na majątek wspólny]

Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia?

Termin na zaprzeczenie ojcostwa - zmiany

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego termin na wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa powinien być liczony od daty, w której pełnoletnie dziecko dowiedziało się o swoim rzeczywistym pochodzeniu. Ustawa 25 października 2019 r. została podpisana przez Prezydenta. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Dwuczłonowe nazwisko dziecka

Zgodnie z polskim prawem nazwisko dziecka, które powstało z połączenia nazwisk jego rodziców nie może składać się więcej niż z dwóch członów. W jakich przypadkach dziecko może nosić dwuczłonowe nazwisko?

Alimenty na pełnoletnie dziecko - czy można uchylić się od płacenia?

Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. Czy każda zmiana sytuacji majątkowej rodzica będzie uzasadniała uchylenie się od świadczenia alimentacyjnego? Kiedy dochodzi do usamodzielnienia się dziecka?

Alimenty do 25. roku życia, długi alimentacyjne bez ograniczenia wieku

Obowiązek alimentacyjny na dziecko będzie ustawał po ukończeniu przez nie 25. roku życia. Długi wobec niego pozostaną jednak w mocy. Projektem nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zajmuje się obecnie Sejm.

Wyjazd dziecka za granicę a zgoda rodzica

Czy na wyjazd dziecka za granicę potrzeba jest zgoda drugiego rodzica? Co z wyrobieniem paszportu lub dowodu osobistego dla dziecka?

Ślub osoby niepełnoletniej - co na to prawo?

Czy osoba niepełnoletnia może wziąć ślub? Co prawo mówi o minimalnym wieku dla zawarcia małżeństwa?

Rozdzielność majątkowa a działalność gospodarcza – wady i zalety

Rozdzielność majątkowa jest jedynym z popularnych sposobów ochrony majątku małżonków, przed zobowiązaniami małżonka - przedsiębiorcy, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czy rzeczywiście jest to najlepsze rozwiązanie, czy też podobny poziom bezpieczeństwa finansowego majątku współmałżonka można osiągnąć poprzez odpowiednie ,,wykorzystywanie w praktyce’’ przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczącego zarządu majątkiem wspólnym?

Alimenty tymczasowe - szybka procedura dochodzenia rodzczeń

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapewnia, iż przyznanie alimentów tymczasowych nie przekreślałoby możliwości dochodzenia przez rodziców świadczeń w pożądanej przez rodziców wysokości. Nowe rozwiązanie pozwoli na szybkie otrzymanie świadczeń alimentacyjnych.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy: rząd przyjął projekt nowelizacji

Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wprowadza ona m.in. natychmiastowe świadczenia alimentacyjne oraz rodzinne postępowanie informacyjne.

Kiedy można żądać orzeczenia rozwodu?

Kryzys w małżeństwie powoduje, że zaczynamy się zastanawiać nad możliwymi rozwiązaniami prawnymi. Jednym z nich jest wystąpienie o rozwód. Jakie są przesłanki orzeczenia rozwodu? Kiedy orzeczenie rozwodu jest niedopuszczalne.

Kiedy można żądać orzeczenia separacji?

Kryzys w małżeństwie powoduje, że zaczynamy się zastanawiać nad możliwymi rozwiązaniami prawnymi. Jednym z nich jest wystąpienie o separację. Jakie są przesłanki orzeczenia separacji? Kiedy orzeczenie separacji jest niedopuszczalne?

Ustanie obowiązku alimentacyjnego w prawie polskim i ukraińskim

Roszczenia alimentacyjne na rzecz dzieci, podlegają prawu tej strony, której obywatelem jest dziecko. Zatem gdy dziecko jest obywatelem Ukrainy – sąd będzie stosował prawo ukraińskie. Jak zatem wygląda kwestia ustania obowiązku alimentacyjnego w prawie polskim i ukraińskim?

Kary za utrudnianie kontaktów z dzieckiem - planowane zmiany

Utrudnianie orzeczonych kontaktów ma być wprost traktowane jako zagrożenie dobra dziecka. Pojawi się również nowy typ przestępstwa. Jakie kary czekają rodziców za utrudnianie kontaktów z dzieckiem?

Spadek po rodzicach – zasady dziedziczenia, formalności, podatek

Dzieci oraz małżonek w pierwszej kolejności dziedziczą z ustawy spadek po rodzicach. W jakich częściach? Jakich formalności powinni dopełnić? Co z dziedziczeniem na podstawie testamentu i podatkiem od spadku?

Rodzinne postępowanie informacyjne - projektowane zmiany

Rodzinne postępowanie informacyjne ma przeciwdziałać pochopnemu podejmowaniu decyzji o rozwodzie i pomóc małżonkom w podjęciu kluczowych decyzji związanych z opieką nad dziećmi. Jakie rozwiązania przewiduje projekt Ministerstwa Sprawiedliwości?

Alimenty natychmiastowe – od kiedy, w jakiej wysokości?

Alimenty natychmiastowe to nowe rozwiązanie proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Od kiedy będą obowiązywały nowe przepisy? W jakiej wysokości będą zasądzane natychmiastowe alimenty? Kto skorzysta z nowych rozwiązań?

Ogłoszenie upadłości przez jednego z małżonków a majątek wspólny

Kwestia zawiązana z majątkiem wspólnym małżonków w przypadku ogłoszenia upadłości jednego z nich nie jest dostatecznie uregulowana. Niejasne przepisy powodują liczne problemy interpretacyjne, z którymi mierzą się sądy upadłościowe. Nie ma dzisiaj pewności, czy w przypadku ogłoszenia upadłości przez jednego z małżonków ich majątek wspólny zostanie zaliczony do masy upadłości w całości czy tylko w udziale.

REKLAMA