Czy trzeba jeszcze utrzymywać dziecko?
23 kwi 2008
Moja syn skończył studia licencjackie i kończy 24 lata. Ostatnio stwierdził, że chce jeszcze ukończyć studia magisterskie. Studia te są bardzo czasochłonne i nie będzie miał możliwości podjąć pracy. Czy będę musiał nadal go utrzymywać?
Wyjazd dziecka za granicę po rozwodzie
23 kwi 2008
Jestem po rozwodzie chce wyjechać z dzieckiem za granicę. Czy mogę to zrobić bez zgody męża.
Wspólne mieszkanie po rozwodzie
23 kwi 2008
Czy po rozwodzie lub separacji nadal będę musiał mieszkać z byłą żoną? Nie dogadujemy się i obawiam się, że będzie to utrudniało nasz wspólny pobyt pod jednym dachem.
Lepszy rozwód czy separacja?
23 kwi 2008
Od jakiegoś czasu nie układa nam się z żoną. Coraz trudniej porozumieć nam się w codziennych sprawach. Zastanawiam się, czy lepiej będzie dla mnie, jeśli wystąpię o rozwód czy może o separację.
Orzeczenie o władzy rodzicielskiej
23 kwi 2008
Od dłuższego czasu mój mąż zaniedbywał rodzinę i popadł w alkoholizm. Wniosłam sprawę o odebranie mu władzy rodzicielskiej nad naszymi dziećmi, potem złożyłam pozew o separację. Sąd zawiesił postępowanie dotyczące władzy rodzicielskiej. Co to oznacza? Czy ta sprawa będzie w jakiś sposób załatwiona?
Jakie są koszty sprawy rozwodowej?
23 kwi 2008
W spawie rozwodowej sąd zasądził ode mnie zwrot kosztów na łączną kwotę 4000 zł. Dlaczego zostałem obciążony tak wysokimi kosztami? Co się składa na tę kwotę?
Jakie obowiązki po ustaniu małżeństwa?
23 kwi 2008
Małżeństwo mojego syna prawdopodobnie zostanie unieważnione z powodu choroby psychicznej jego żony. Synowa straciła pracę i nie ma żadnych dochodów. Czy będzie mogła od mojego syna domagać się alimentów, tak jak w przypadku rozwodu?
Czy sąd może znieść separację?
23 kwi 2008
Od dwóch lat pozostajemy z mężem w separacji. Ostatnio pogodziliśmy się. Czy możemy wnieść sprawę do sądu o zniesienie separacji?
Czy potrzebna jest zgoda małżonka na rozwód?
23 kwi 2008
Chce się rozwieść z moją żoną, jednak ona nie chce się na to zgodzić. Czy możliwe jest orzeczenie przez sąd rozwodu, jeśli jeden z małżonków nie wyraża zgody na rozwód?
Alimenty od byłego męża
23 kwi 2008
Moja córka rozwodzi się i prawdopodobnie wina za rozkład pożycia małżeńskiego zostanie przypisana jej mężowi. Dotychczas nie pracowała i była na utrzymaniu męża. Kto będzie miał obowiązek utrzymywania jej. Czy po rozwodzie były mąż będzie miał obowiązek alimentacyjny?
Czy małżonkowie w separacji mają obowiązek wzajemnie sobie pomagać?
23 kwi 2008
Sąd orzekł separację. Żona domaga się ode mnie pomocy i grozi, że wystąpi o alimenty. Czy ma do tego prawo?
Władza rodzicielska
23 kwi 2008
Władza rodzicielska to całokształt obowiązków i praw obojga rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka.
Uznanie dziecka
23 kwi 2008
Uznanie dziecka jest jednym ze sposobów ustalenia ojcostwa. Ojciec dziecka składa odpowiednie oświadczenia w urzędzie stanu cywilnego lub sądzie opiekuńczym.
Ustalenie ojcostwa
23 kwi 2008
Sposób ustalenia ojcostwa zależny jest od tego, czy dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa, czy jest dzieckiem pozamałżeńskim.
Unieważnienie małżeństwa
23 kwi 2008
Małżeństwo może zostać unieważnione jeśli zostało zawarte pomimo istnienia przeszkody małżeńskiej. Małżeństwo jest ważne i skuteczne dopóki sąd nie wyda orzeczenia o jego unieważnieniu.
Separacja
23 kwi 2008
Separacja to postanowienie lub wyrok sądu powodujący w praktyce, że małżeństwo przestaje istnieć, ale nie można zawrzeć nowego małżeństwa.
Sąd rodzinny
23 kwi 2008
Sądy rodzinne (wydziały rodzinne i nieletnich), powołane są do rozpoznawania spraw z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, postępowania w sprawach nieletnich i w stosunku do osób uzależnionych od alkoholu.
Rozwód kościelny
23 kwi 2008
Prawo kościelne broni nierozerwalności małżeństwa. Istnieją jednak sytuacje, w których dopuszcza się możliwość rozwiązania lub też orzeczenia nieważności sakramentu małżeństwa.
Rozwód
23 kwi 2008
Rozwód to rozwiązanie małżeństwa przez sąd, wówczas gdy między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Pomiędzy małżonkami została zerwana wszelka istniejąca do tej pory więź duchowa, fizyczna i gospodarcza.
Rozkład pożycia małżeńskiego
23 kwi 2008
Małżeństwo może być rozwiązane, jeśli doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. W każdej sprawie rozwodowej sąd musi stwierdzić, czy ustało pożycie małżeńskie.
Mediacja rodzinna
23 kwi 2008
W sprawach rodzinnych mediator pomaga członkom rodziny w przeprowadzeniu trudnej rozmowy w sposób bezpieczny, uporządkowany, spokojny.
Małżeństwo
23 kwi 2008
Małżeństwo jest trwałym związkiem mężczyzny i kobiety. Zawarcie małżeństwa następuje przez złożenie przez dwie osoby przeciwnej płci i stanu wolnego, zgodnego oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński.
Małżeńskie ustroje majątkowe
23 kwi 2008
Zawarcie małżeństwa powoduje powstanie pomiędzy małżonkami więzi nie tylko uczuciowej ale również majątkowej.
Majątek wspólny małżonków
23 kwi 2008
Majątek wspólny obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub przez jednego z nich.
Majątek osobisty
23 kwi 2008
Majątek osobisty to przedmioty majątkowe, które nie należą do majątku wspólnego. Majątek osobisty obejmuje przedmioty, które małżonkowie nabyli przed powstaniem wspólności majątkowej ustawowej, czyli najczęściej przed zawarciem małżeństwa.
Jak złożyć pozew o separację?
23 kwi 2008
Separacja oznacza uchylenie, lecz nie rozwiązanie małżeństwa. Sąd orzeka o separacji na żądanie jednego małżonka albo na zgodne żądanie obojga małżonków.
Czy możliwe jest orzeczenie rozwodu na emigracji?
23 kwi 2008
Coraz częściej zdarzają się przypadki, że po dłuższym okresie pobytu za granicą jednego z małżonków małżeństwo rozpada się. Rozwodu może domagać się każde z małżonków. Małżonek, który pozostał w kraju, wnosi pozew do sądu okręgowego właściwego dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków. Małżonek przebywający za granicą może wnieść pozew do sądu zagranicznego.
Jakie są przyczyny separacji?
23 kwi 2008
Małżonkowie decydują się na separację, jeśli miedzy nimi doszło do zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. W odróżnieniu do rozwodu nie wymaga się, aby rozkład pożycia był trwały.
Jak przebiega sprawa o separację?
23 kwi 2008
W sprawach o separację małżonków zawsze orzeka sąd. Może to uczynić w trakcie procesu sądowego. Jednak w przypadku gdy małżonkowie złożyli zgodny wniosek o separację, sąd wydaje postanowienie w postępowaniu nieprocesowym.
Jak przeprowadzić separację z małżonkiem?
23 kwi 2008
Podstawą orzeczenia separacji jest zupełny rozkład pożycia między małżonkami. Małżonkowie mieszkają oddzielnie, nie ponoszą wydatków na wspólne utrzymanie, nie chcą jednak się rozwieść ze względów religijnych.
O czym orzeka sąd w wyroku o separacji?
23 kwi 2008
Orzeczenie separacji między małżonkami powoduje takie same skutki jak rozwiązanie małżeństw przez rozwód. Warto bliżej poznać, o czym orzeka sąd w wyroku o separację, przed podjęciem decyzji o wniesieniu pozwu.
Jeśli separacja, to nie wspólne opodatkowanie
23 kwi 2008
Jednym z warunków, aby podatnicy mogli korzystać ze wspólnego opodatkowania dochodów ze współmałżonkiem, jest to, aby przez cały rok podatkowy istniała między małżonkami wspólność majątkowa małżeńska.
Jak napisać pozew o alimenty?
22 kwi 2008
Obowiązek alimentacyjny pozwala na zapewnienie środków utrzymania członkom rodziny, którzy nie są w stanie własnymi siłami zaspokoić swoich życiowych potrzeb. Aby uzyskać alimenty należy złożyć pozew we właściwym sądzie.
Kto jest zobowiązany do płacenia alimentów?
22 kwi 2008
Na rodzicach ciąży obowiązek alimentacyjny wobec dzieci. Mają obowiązek zapewnić im środki utrzymania, a w miarę potrzeby również środki wychowania. W pewnych przypadkach obowiązek alimentacyjny obciąża również rodzeństwo, rozwiedzionego małżonka i małżonka pozostającego w separacji.
Od kogo po alimenty w pierwszej kolejności?
22 kwi 2008
Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej i rodzeństwo. Dotyczy on rodziców, dziadków oraz dzieci, wnuków, bez ograniczenia stopnia pokrewieństwa. Za pokrewieństwo uznawany jest stosunek, jaki zachodzi pomiędzy osobami mającymi wspólnych naturalnych przodków.
Jak napisać pozew o ustalenie ojcostwa?
22 kwi 2008
Sądowe ustalenie ojcostwa jest sposobem ustalenia pochodzenia dziecka. Stosuje się go, gdy nie nastąpiło ustalenie ojcostwa w drodze domniemania ojcostwa męża matki dziecka bądź uznanie dziecka przez ojca. Sądowe ustalenie ojcostwa może nastąpić wyłącznie na mocy orzeczenia sądu.
Z jakich przyczyn można domagać się alimentów?
22 kwi 2008
Obowiązek alimentacyjny polega na zapewnianiu środków utrzymania, tym członkom rodziny, którzy sami nie mogą tego uczynić. Uzyskanie od innego członka rodziny stałej pomocy pieniężnej jest uzależnione od spełnienia określonych warunków.
Jaki jest zakres obowiązku alimentacyjnego?
22 kwi 2008
Osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny musi dostarczać środków utrzymania, wychowania. Czyni to w zakresie własnych możliwości finansowych.
Czy można domagać się alimentów od byłego małżonka?
22 kwi 2008
Sąd orzekając rozwód powoduje ustanie małżeństwa. Jednak nie oznacza to, że zerwaniu ulegają wszelkie więzi między byłymi małżonkami. Prawo chroni osoby, których sytuacja materialna po rozwodzie uległa znacznemu pogorszeniu. Mają one prawo ubiegania się od byłego.
Alimenty między małżonkami
22 kwi 2008
Rozwiedziony małżonek ma obowiązek płacić alimenty temu, który po rozwodzie znalazł się w gorszej sytuacji materialnej. Także w trakcie trwania małżeństwa, małżonkowie muszą wzajemnie dostarczać środków utrzymania.
Kiedy można domagać się podwyższenia alimentów?
22 kwi 2008
Wysokość przyznanych alimentów może uleć zmianie. Potrzeby dziecka wzrastają z wiekiem i dlatego nie zawsze alimenty wystarczają w przyznaje przez sąd wysokości. Można domagać się podwyższenia przyznanych mu wcześniej alimentów.
Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny?
22 kwi 2008
Obowiązek alimentacyjny ma na celu dostarczanie środków utrzymania. Ich wysokość zależy od potrzeb osoby, na rzecz której przyznano alimenty oraz od możliwości zarobkowych zobowiązanego do uiszczania alimentów. Czy zatem zobowiązanie do płacenia alimentów może z czasem wygasnąć.
Jak sporządzić umowę darowizny?
07 kwi 2008
Umowa darowizny powinna zawierać zarówno oświadczenie darczyńcy o chęci przekazania określonej rzeczy czy kwoty pieniędzy, jak i oświadczenie obdarowanego o tym, że darowiznę przyjmuje. Poza tym darczyńca może m.in. nałożyć na obdarowanego obowiązek określonego zachowania.
Od nieujawnionej darowizny jest 20% podatku
19 mar 2008
Podatnik, który powoła się przed urzędem skarbowym na darowiznę- jako źródło finansowania - będzie musiał zapłacić podatek od darowizny w wysokości 20%.
Jak nie zapłacić podatku od darowizny?
19 mar 2008
Jeśli darowizna jest dokonywana na rzecz : zstępnych, wstępnych, rodzeństwa, macochy, ojczyma, lub pasierba - jest ona zwolniona od podatku od spadków i darowizn- ważne jest zgłoszenie do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dokonania darowizny.
Dożywocie
20 lut 2008