REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Hipoteka, Nieruchomość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaka jest historia odwróconej hipoteki?

Odwrócony kredyt hipoteczny jako rozwiązanie dla seniora znany jest w Polsce od 2009 r. Choć pomysł ten narodził się w Stanach Zjednoczonych, to dziś znany jest w wielu krajach europejskich.

Odwrócony kredyt hipoteczny a renta dożywotnia

Dla seniorów, którzy nie wiedzą czym różni się renta dożywotnia od odwróconego kredytu hipotecznego przedstawiamy krótkie porównanie.

Renta dożywotnia a umowa o dożywocie

Czym różni się renta dożywotnia od umowy o dożywocie? Poniżej przestawiamy krótkie porównanie.

Hipoteka zabezpiecza nie tylko nieruchomość

Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe obciążające nieruchomość dla zabezpieczenia określonej wierzytelności. Na jej podstawie wierzyciel ma pierwszeństwo do nieruchomości. Większość transakcji realizowanych na rynku nieruchomości nie jest finansowana z gotówki. Najczęściej kupujący zmuszeni są do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Bank udzielający kredytu zabezpiecza się hipoteką. Na czym polega jej istota?

REKLAMA

Koszty postępowania wieczystoksięgowego

W postępowaniu wieczystoksięgowym wniosek o dokonanie zmian w księdze wieczystej należy złożyć na urzędowym formularzu. Aby jednak wpis został dokonany w księdze wieczystej, należy również uiścić odpowiednią opłatę.

Jak znieść współwłasność?

Współwłaściciele nieruchomości w częściach ułamkowych mogą żądać zniesienia współwłasności w każdym czasie. Uprawnienie do zniesienia współwłasności można jednak wyłączyć. W jaki sposób?

Ponowne przeliczenie emerytury a aktywność zawodowa emerytów

W większości przypadków seniorzy decydują się na dalszą pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego w celu dorobienia do niskiej emerytury. Ustawa odbiera im taką możliwość, zakazując łączenia emerytury z pracą.

Zamiana mieszkania czy renta dożywotnia

Pomysł odwróconej hipoteki dla seniorów powstał w latach 80- tych w Stanach Zjednoczonych. Także w Polsce spotkał się z dużym zainteresowaniem. Odwrócona hipoteka jako dożywotnia renta jest alternatywą dla zamiany mieszkania. Co jest lepszym rozwiązaniem?

REKLAMA

Wpis wierzytelności banku hipotecznego w księdze wieczystej

Wierzytelność banku hipotecznego, która ma być wpisana do rejestru zabezpieczenia hipotecznych listów zastawnych, może być zabezpieczona wyłącznie hipoteką wpisaną w księdze wieczystej na pierwszym miejscu.

Podatek od nieruchomości

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają: 1) grunty; 2) budynki lub ich części; 3) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Pożyczka hipoteczna

Pożyczka hipoteczna to jeden z bankowych produktów hipotecznych. Jest udzielana pod zastaw nieruchomości (pożyczkobiorca musi posiadać prawo własności tej nieruchomości), jak również działki, o ile stanowi ona własność pożyczkobiorcy. Pożyczkę można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel, także konsumpcyjny, ponadto nie musi on wiązać się z zabezpieczeniem.

Hipoteka przymusowa

Hipoteka przymusowa to jeden ze sposobów zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych. Skarbowi Państwa i jednostce samorządu terytorialnego przysługuje hipoteka na wszystkich nieruchomościach podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego lub osób trzecich z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tych zobowiązań, a także z tytułu zaległości podatkowych w podatkach stanowiących ich dochód oraz odsetek za zwłokę od tych zaległości.

Hipoteczny list zastawny

Hipoteczny list zastawny jest papierem wartościowym imiennym lub na okaziciela, którego podstawę emisji stanowią wierzytelności banku hipotecznego zabezpieczone hipotekami, w którym to liście bank hipoteczny zobowiązuje się wobec uprawnionego do spełnienia określonych świadczeń pieniężnych. Hipoteczny list zastawny może być nominowany w złotych albo w walucie obcej w rozumieniu przepisów Prawa dewizowego.

Bank hipoteczny

Bank hipoteczny to bank, którego głównym zadaniem jest udzielanie kredytów zabezpieczonych hipoteką oraz tych niezabezpieczonych hipoteką. Bank hipoteczny jest tworzony wyłącznie w formie spółki akcyjnej.

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności – wyrok TK

Prawo użytkowania wieczystego to prawo pośrednie pomiędzy prawem własności, a prawami rzeczowymi ograniczonymi. Polega ono na korzystaniu przez użytkownika wieczystego z nieruchomości gruntowej, będącej własnością Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków przez czas określony - 99 lat (wyjątkowo krócej, lecz nie mniej niż 40 lat).

ABC Prawa – Administrator hipoteki

W naszej poprzedniej publikacji przedstawiliśmy kwestie związane z emisją obligacji zabezpieczonych hipotecznie, wskazując jednocześnie na rolę, jaką odgrywa administrator hipoteki ustanowionej na zabezpieczenie roszczeń obligatariuszy. W naszej poniższej publikacji postaramy się wyjaśnić kim jest administrator hipoteki oraz jakie są jego zadania na gruncie zarówno ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r., Nr 124, poz. 1361, dalej „ustawa o księgach wieczystych i hipotece”), jak i ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o obligacjach (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r., Nr 120, poz. 1300 ze zm., dalej „ustawa o obligacjach”).

Rozszerzenie kręgu osób mogących skorzystać z programu „Rodzina na Swoim”

Dnia 31 sierpnia 2011 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 168, poz. 1006, dalej „nowelizacja”).

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na ścięcie drzewa?

Po częstych w tym sezonie wichurach wielu właścicieli nieruchomości, staje przed koniecznością usunięcia uszkodzonych drzew. Inni właściciele, będą chcieli zapewne usunąć niektóre drzewa i krzewy w czasie wakacyjnych porządków. Warto jednak pamiętać, iż właściciel powinien w takim przypadku sprawdzić, czy nie jest zobowiązany uzyskać najpierw zezwolenie na wycięcie drzewa lub krzewu.

Kiedy można domagać się zniesienia służebności?

Zgodnie z art. 285 kodeksu cywilnego nieruchomość może zostać obciążona służebnością, tj. prawem rzeczowym, polegającym na tym, iż właściciel określonej nieruchomości może w określonym zakresie korzystać z nieruchomości obciążonej takim prawem, albo też, na ograniczeniu zakresu uprawnień właściciela nieruchomości obciążonej wobec jego nieruchomości.

Czy sąsiad może wejść na moją działkę podczas prowadzenia swojej budowy?

Prowadzenie robót budowlanych, zwłaszcza na terenie gęsto zabudowanym, może niekiedy wiązać się z koniecznością uzyskania wejścia na sąsiednią nieruchomość w celu przeprowadzenia prac, które, np. z uwagi na brak dostępu, nie mogłyby zostać wykonane z terenu inwestycji.

Czy budowa ogrodzenia wymaga pozwolenia?

Właściciel nieruchomości zainteresowany budową ogrodzenia powinien przed rozpoczęciem prac wziąć pod uwagę wymogi formalno-prawne. Budowa ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, jednakże w określonych przypadkach zamiar budowy ogrodzenia powinien zostać zgłoszony. Procedura określona przepisami prawa budowlanego nie jest skomplikowana, nie mniej jednak jej niedochowanie może rodzić dla właściciela nieruchomości negatywne konsekwencje.

Opodatkowanie najmu 2011

Jeżeli decydujemy się na wynajęcie mieszkania, musimy pamiętać, że trzeba będzie rozliczyć się z przychodów z tego tytułu osiąganych. Podatnik ma do wyboru kilka form, z każdą związane inne korzyści i obowiązki.

Zwiększyło się obciążenie hipoteczne Polaków

Obciążenie hipoteczne Polaków zwiększyło się, co jest spowodowane wyższym oprocentowaniem kredytów i wzrostem cen lokali mieszkalnych. Na koniec czerwca 2011 r. kredytobiorca musiał przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego o 1,77% więcej swoich miesięcznych dochodów.

Wolnoć Tomku w swoim domku, czyli co zrobić z uciążliwym sąsiadem? – cz. 2

Nadmierny hałas, czy nieprzyjemny fetor wydobywający się z nieruchomości sąsiada. W jakich warunkach można złożyć pozew o zaniechanie nadmiernej immisji?

Wolnoć Tomku w swoim domku, czyli co zrobić z uciążliwym sąsiadem?

Nadmierny hałas, czy nieprzyjemny fetor wydobywający się z nieruchomości sąsiada. Jakie są prawne sposoby na uciążliwych sąsiadów? Jednym z nich jest pozew o zaniechanie nadmiernej immisji.

Rodzina na swoim tylko do 2012 roku

Wszyscy, którzy jeszcze zastanawiają się, czy kupić mieszkanie i skorzystać z programu „Rodzina na swoim” mają czas tylko do końca 2012 roku. Program zapewnia dopłaty do kredytu z budżetu państwa przez 8 lat.

Nowe pułapy cenowe w „Rodzinie na swoim”

Zmiany w programie „Rodzina na swoim” nie tylko rozszerzają krąg osób uprawnionych do skorzystania z niego, ale również wprowadzają nowe pułapy cenowe dla mieszkań. Co mogą przynieść takie zmiany?

Czy z programu „Rodzina na swoim” mogą skorzystać osoby samotne?

Nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, którą podpisał już prezydent Bronisław Komorowski wprowadza kilka istotnych zmian w funkcjonowaniu programu. Jedną z nich jest umożliwienie skorzystania z dopłaty do kredytu także osobom samotnym, nie tylko rodzinom.

Dług gruntowy i hipoteka w prawie niemieckim

Dług gruntowy nie jest prawem akcesoryjnym i jest bardziej elastyczny w porównaniu do hipoteki. Hipoteka ( Hypothek) jako ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości została w dużej części w niemieckiej praktyce wyparta przez Grundschuld.

Użytkownicy wieczyści łatwiej wykupią działki

Parlamentarzyści pracują nad zmianami w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Jeżeli zmiany wejdą w życie przedsiębiorcom, będącym jednocześnie użytkownikami wieczystymi, łatwiej będzie wykupić działkę.

Czy można uzyskać zwolnienie od kosztów notarialnych?

Dokonanie wielu czynności, takich jak zawarcie niektórych umów, udzielenie pełnomocnictw etc., wymaga skorzystania z usług notariusza. Czynności notarialne podlegają stosownej opłacie, której wysokość nie może przekroczyć górnej granicy stawek określonej w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

Czy wspólnota mieszkaniowa może domagać się od właściciela lokalu jego sprzedaży?

Do obowiązków właścicieli lokalu należy m.in. pokrywanie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej oraz korzystanie ze swojego lokalu w sposób nieutrudniający korzystanie z sąsiednich lokali. Jeżeli właściciel lokalu w sposób istotny naruszy powyższe obowiązki, wspólnota mieszkaniowa może podjąć działania zmierzające do przymusowej sprzedaży takiego lokalu.

Jakie zmiany w „Rodzinie na swoim”?

Program „Rodzina na swoim”, zgodnie z nowelizacją ustawy, wygaśnie z końcem 2012 roku. Po zmianach kupienie mieszania na rynku wtórnym w ramach preferencyjnych kredytów w zasadzie nie będzie możliwe.

Jakie są warunki zasiedzenia nieruchomości?

Zasiedzenie własności nieruchomości następuje z mocy prawa po upływie określonego terminu. Jakie są przesłanki zasiedzenia?

Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia

Zasiedzenie nieruchomości wymaga złożenia odpowiedniego wniosku do sądu, który musi potwierdzić nabycie prawa wskutek zasiedzenia. Jak napisać i gdzie złożyć wniosek o stwierdzenie zasiedzenia?

Czy organ podatkowy może zakwestionować cenę sprzedaży?

Sprzedaż pomiędzy osobami niebędącymi podatnikami VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%. Podstawą do ustalenia wysokości podatku jest rynkowa wartości rzeczy.

Przypadki zamiany w spółdzelni mieszkaniowej

Umowa zamiany jest umową nazwaną, wzajemną, unormowaną przepisami Kodeksu cywilnego. Zamiana ta jest bardzo podobna do umowy sprzedaży.

Jak zaskarżyć uchwałę we wspólnocie mieszkaniowej?

W sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu nieruchomością wspólną wspólnoty mieszkaniowej, podobnie jak w przypadku wyboru zarządu, czy udzielenia absolutorium zarządowi wspólnoty, konieczne jest podjęcie uchwały przez właścicieli lokali. Uchwały mogą być podejmowane jedynie w granicach kompetencji wspólnoty mieszkaniowej i powinny realizować interesy wszystkich członków wspólnoty, a także pozostawać w zgodzie z przepisami prawa i zasadami prawidłowej gospodarki nieruchomością.

Hipoteka odwrócona - konstrukcja

Hipoteka odwrócona to rozwiązanie finansowe skierowane do seniorów. Coraz więcej osób po 65. roku życia korzysta z tego rozwiązania. Dlatego obecnie odwrócona hipoteka wzbudza ożywioną dyskusję i budzi zainteresowanie. W naszym tekście opisujemy wady i zalety hipoteki odwróconej oraz aspekty prawne.

Odwrócona hipoteka – plusy i minusy projektu ustawy

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym zapewne nie zostanie uchwalona w tej kadencji Sejmu. Seniorzy na zmiany będą musieli poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Co należy sprawdzić przed kupnem mieszkania?

Kupno mieszkania to istotna transakcja, wiążąca się ze znacznym obciążeniem finansowym. Co należy zrobić by przy zakupie nieruchomości ograniczyć ryzyko prawne?

Jak przygotować się do sprzedaży mieszkania?

Chcąc sprzedać mieszkanie powinniśmy zorientować się w sytuacji jaka panuje na rynku nieruchomości. Warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach warunki dyktują klienci, a w związku z wysoką podażą, sprzedać mieszkanie jest coraz trudniej.

Umowa darowizny - vademecum

Umowa darowizny - jaka forma i treść? Jak dokonać darowizny samochodu, nieruchomości, pieniędzy? Odpowiedź w naszym krótkim poradniku.

Użytkowanie wieczyste - będzie łatwiejszy wykup gruntów?

Projekt ułatwiający wykup gruntów będących w użytkowaniu wieczystym ma szansę na uchwalenie jeszcze przed końcem kadencji – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Kto może korzystać z mieszkania po śmierci spadkodawcy?

Małżonek i inne osoby bliskie spadkodawcy, które mieszkały z nim do dnia jego śmierci, są uprawnione do korzystania w dotychczasowym zakresie z mieszkania i urządzenia domowego. Jest to możliwe przez okres trzech miesięcy od otwarcia spadku, czyli chwili śmierci spadkodawcy.

Kiedy wójt nie wyda decyzji o warunkach zabudowy?

Jeśli na terenie danej gminy nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego, aby rozpocząć inwestycję budowlaną niezbędne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Zanim jednak złożymy wniosek warto upewnić się, czy spełniamy wszystkie wymogi.

W jak sposób zmienić przeznaczenie lokalu lub budynku?

Często obiekt budowlany zaprojektowany i wybudowany niegdyś w określonym celu, zmienia swoje przeznaczenie w trakcie eksploatacji. Poniżej postaram się przedstawić wymogi formalnoprawne jakie należałoby spełnić, aby zmiana sposobu korzystania odbyła się zgodnie z prawem.

Uczestnictwo mieszkańców w pracach nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzenngo

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest podstawowym dokumentem określającym możliwy sposób zagospodarowania i użytkowania nieruchomości na obszarze nim objętym. Plan miejscowy reguluje m.in. dopuszczalne sposoby użytkowania nieruchomości, wymogi jakim powinna odpowiadać nowa zabudowa, a także rozmieszczenie inwestycji publicznych.

Czy Polacy przekonają się do odwróconej hipoteki?

Zgodnie z danymi GUS w 2035 r. liczba Polaków w wieku emerytalnym wyniesie ponad 9,6 mln, co oznacza wzrost o połowę w porównaniu do 6,4 mln w 2010 r. Taki trend sprawia, że wysokość przyszłych emerytur staje pod dużym znakiem zapytania. Ponadto nie ulega wątpliwości, że opisany rozwój wypadków spowoduje zmiany w polskiej gospodarce, gdzie znacznie zwiększy się wartość usług oraz towarów kierowanych do seniorów. Rozwiązaniem, które jest także odpowiedzią na obydwie wspomniane kwestie jest tzw. odwrócona hipoteka.

Czy mieszkaniec może domagać się usunięcia reklamy zasłaniającej okna?

Powszechność korzystania przez reklamodawców z tzw. reklamy wielkoformatowej skutkowała, częstym jej umieszczaniem na budynkach mieszkalnych, a w skrajnych przypadkach całkowitym przesłonięciem widoku „z okna” takiego budynku przez płachty, na których takie reklamy są umieszczone.

REKLAMA