Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu nieważność. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące nieważność.
Wybory samorządowe 2018: kiedy głos jest nieważny?
Aktualizacja: 08.10.2018
Tegoroczne wybory samorządowe są wyjątkowe bowiem organizowane są na zasadach przewidzianych w znowelizowanym Kodeksie wyborczym. Jedną z istotniejszych zmian jest zmiana definicji znaku ,,X'' oraz przesłanek nieważności głosu. Sprawdź, kiedy twój głos będzie nieważny. »
Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego z powodu zaburzeń psychoseksualnych
Aktualizacja: 24.08.2018
Zaburzenia psychoseksualne stanowić mogą istotny czynnik uniemożliwiający tworzenie wspólnoty małżeńskiej. Mają one różne źródło pochodzenia. W czasie starań o uznanie małżeństwa za nieważnie zawarte konieczne jest pokazanie przyczyny dewiacji. W kościelnych procesach małżeńskich (potocznie i mylnie nazywanymi rozwodami kościelnymi) kanoniści często zatem odnoszą się do genezy zaburzeń psychoseksualnych, które wskazuje współczesna psychologia. »
Nieważny ślub kościelny - prostsze procedury
Aktualizacja: 28.06.2016
Procedura uznania ślubu kościelnego za nieważny uległa uproszczeniu. Adwokat kościelny Marcin Krzemiński podkreśla jednak, iż zmiany te wiążą się z większą ilością spraw w sądach, co z kolei przyczynia się do wydłużenia procesu. »
Unieważnienie testamentu notarialnego
Aktualizacja: 12.08.2013
Testament notarialny jest jedną z najbezpieczniejszych form testamentów zwykłych, który jest traktowany jako dokument urzędowy i musi spełniać określone wymagania ustawowe. W jaki sposób można zatem unieważnić testament notarialny? »
Niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich - przykłady
Aktualizacja: 26.02.2013
Najczęściej spotykanym tytułem prawnym, na podstawie którego przebiegają kościelne procesy o stwierdzenie nieważności małżeństwa, jest tytuł niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich (kan. 1095 nr 3 KPK). Pod analizowaną wadę woli podpadają różnego rodzaju zaburzenia. »
Zaburzenia odżywiania przyczyną nieważności małżeństwa kościelnego
Aktualizacja: 26.02.2013
Na przykładzie tej wady konsensu małżeńskiego widać w pewien sposób rozwój prawa. W przeszłości bowiem jakieś zaburzenie nieznane nauce było pomijane przez prawo jako niekwalifikujące daną sprawę do wyroku pozytywnego. Z biegiem jednak czasu i wraz z rozwojem nauk zmieniało się też orzecznictwo. Myślę, iż takim jednym z bardziej wyrazistych przykładów może być kwestia zaburzenia odżywiania. »
Rozwiązanie ważnie zawartego małżeństwa
Aktualizacja: 27.01.2013
Nie zawsze jest akurat tak, iż w kościelnym prawie małżeńskim mamy do czynienia wyłącznie z sytuacją, kiedy następuje orzeczenie (stwierdzenie) nieważności zawartego związku z uwagi na prosty fakt, iż od początku było ono nieważne. Czasami jest zupełnie inaczej – małżeństwo zostaje ważnie zawarte, a jednak stronom przysługuje prawo po odpowiedniej procedurze ponownego jego zawarcia. »
Wyzysk w prawie cywilnym i jego skutki
Aktualizacja: 17.09.2012
W przypadku, gdy umowa została zawarta dla wyzysku drugiej strony, nie jest ona bezwzględnie nieważna. Strona pokrzywdzona może żądać jej zmiany. »
Przymus i bojaźń szacunkowa jako podstawy nieważności małżeństwa
Aktualizacja: 27.03.2012
Zgodnie z prawem kanonicznym „nieważnie jest małżeństwo zawarte pod przymusem lub pod wpływem bojaźni z zewnątrz, choćby nieumyślnie wywołanej, od której ktoś ażeby się uwolnić, zmuszony jest wybrać małżeństwo”. »
Nieważność umowy a prekluzja dowodowa
Aktualizacja: 12.03.2012
Co do zasady sąd będzie brał z urzędu pod uwagę nieważność zawartej przez strony umowy. Kwalifikacja prawna będzie jednak dokonana na podstawie okoliczności faktycznych udowodnionych przez strony. To oznacza, że istotne znaczenie może mieć prekluzja dowodowa. »
Pozorność czyli wada oświadczenia woli
Aktualizacja: 06.03.2012
Prawo cywilne traktuje złożenie oświadczenia dla pozoru, jako jedną z tzw. wad oświadczenia woli. Jednym ze skutków pozorności może być nieważność całej czynności. »
Stwierdzenie nieważności decyzji podatkowej
Aktualizacja: 28.02.2012
Przedmiotem stwierdzenia nieważności może być wyłącznie decyzja ostateczna oraz ostateczne postanowienie, wobec którego przysługuje zażalenie. Kiedy organ podatkowy stwierdzi nieważność decyzji? »
Aktualizacja: 16.08.2011
Niepełnoletni nie mogą zawierać każdej umowy. Kiedy dziecko może zawrzeć umowę? Jakie są tego skutki? Czy umowa zawarta przez 10-latka jest ważna? Co zrobić w takiej sytuacji? »
„Rozwód kościelny”: Jak nie przegrać z obrońcą węzła małżeńskiego?
Aktualizacja: 19.04.2011
Obrońca węzła małżeńskiego w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa zajmuje się obroną małżeństwa, ma za zadanie przyczynić się do ochrony sakramentalności i nierozerwalności małżeństwa, a także w konkretnym przypadku nie pozwala na zbyt powierzchowną ocenę przedstawionych przez strony dowodów i na zbyt pochopne orzeczenie nieważności małżeństwa. »
Czym jest uważnienie małżeństwa?
Aktualizacja: 18.04.2011
W niniejszym artykule pragnę przedstawić bardzo ciekawą „instytucję”, prawa kanonicznego jako uważnienie małżeństwa. Czynność uważnienia małżeństwa, powoduje że małżeństwo, które w świetle prawa kanonicznego jest nieważne, staje się prawomocne. Prawo kanoniczne przewiduje dwa sposoby uważnienia małżeństwa; uważnienie zwykłe bądź uzdrowienie w związku. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie