REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

świadek, Postępowanie cywilne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Konsekwencje odmowy przyjęcia pisma z sądu

Konsekwencje odmowy przyjęcia pisma z sądu mogą być niekiedy bardzo dotkliwe. Błędnie może się wydawać, iż odmowa odebrania sądowej korespondencji dostarczonej nam przez listonosza, nie będzie rodzić wobec nas żadnych negatywnych skutków. Kodeks postępowania karnego reguluje tę kwestię jednak odmiennie.

Obowiązek zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa

Zgodnie z kodeksem postępowania karnego, każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję.

Dowody w kościelnym procesie małżeńskim

Do najczęściej spotykanych środków dowodowych, które mogą być zaproponowane przez strony w trakcie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa są: ich oświadczenia, zeznania świadków, dowód z dokumentów, opinia biegłych. W niniejszym artykule przedstawię najczęstsze zapytania, jak i odpowiedzi na nie, a związane bezpośrednio z naszym zagadnieniem.

Prawo do utrwalania obrazu i dźwięku przez media

Zgodnie z kodeksowymi uregulowaniami w procesie karnym obowiązuje zasada jawności procesu karnego, której wyrazem jest nie tylko udział publiczności w rozprawie, (jeżeli nie zachodzą przewidziane prawem okoliczności wyłączenia jawności rozprawy), ale również prawo mediów do utrwalania obrazu i dźwięku z przebiegu rozprawy za zgodą sądu (który jej udziela, gdy zachodzą ku temu ustawowe przesłanki). Kiedy media mają prawo do utrwalania obrazu i dźwięku na rozprawie?

REKLAMA

Dlaczego warto szybko rozpocząć kościelny proces małżeński?

Człowiek winien „dojrzeć” do podjęcia decyzji odnośnie wszczęcia kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności jego małżeństwa. Czasami jest to podyktowane faktem, iż osoba jest emocjonalnie wyczerpana dotychczasowym, bądź wychodzi z założenia, iż nie zamierza w przyszłości wstępować w nowy związek małżeński. W niniejszym artykule spróbujemy jednak powiedzieć, dlaczego warto w miarę szybko podjąć starania o proces.

Uzyskanie zwrotu kosztów od urzędu skarbowego

Każdy świadek zeznający w postępowaniu podatkowym może żądać od urzędu skarbowego zwrotu kosztów dojazdu oraz ekwiwalentu za utracone zarobki. Wystarczy, że napisze on wniosek do naczelnika urzędu skarbowego i złoży go najlepiej jeszcze w dniu zeznań. Sprawdź jak uzyskać zwrot kosztów od urzędu skarbowego.

Jak zgłosić spóźnione dowody w sprawie?

Wnosząc powództwo do sądu należy pamiętać o kilku rzeczach. Jedną z nich jest obowiązek zgłoszenia wszystkich dowodów już w treści pozwu. Niezgłoszenie może spowodować, że utracimy możliwość ich dalszego powołania. Niemniej można takim skutkom się przeciwstawić. Jak?

Rząd zapowiada przyspieszenie postępowań cywilnych

Przyspieszenie postępowań sądowych, a przede wszystkim postępowania rozpoznawczego i egzekucyjnego, dalsza informatyzacja postępowania cywilnego oraz uproszczenie niektórych czynności procesowych to jedne z najważniejszych postulatów przedstawionych w przyjętych przez rząd założeniach do projektu nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

REKLAMA

Zwrot koszów poniesionych przez świadka w procesie cywilnym

Stawiennictwo w sądzie cywilnym w charakterze świadka może wiązać się z koniecznością poniesienia przez niego wydatków. Na zwrot których z nich możemy liczyć i jak się o niego ubiegać?

Zwrot kosztów dla świadka

W postępowaniu cywilnym świadek może domagać się zwrotu wydatków związanych ze stawiennictwem do sądu, a ponadto wynagrodzenia za utratę zarobku. Regulacja ta jest następstwem wprowadzenia przez polskiego ustawodawcę surowych konsekwencji za nieusprawiedliwione niestawiennictwo świadka na wezwanie sądu.

Odmowa składania zeznań w postępowaniu karnym

W procesie karnym określone kategorie osób, w tym osoby najbliższe, mogą liczyć na prawo odmowy składania zeznań. Poza tym, w określonych sytuacjach świadek może także odmówić odpowiedzi na pytanie.

Nowe zasady zwrotu kosztów podróży świadkom

W dniu 5 listopada 2012 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw, której celem jest przede wszystkim ujednolicenie zasad zwrotu kosztów sądowych osobom uczestniczącym w procesach.

Odwołanie się świadka od kary porządkowej

Na świadku oprócz pewnych uprawnień procesowych np. do odmowy zeznań lub odmowy odpowiedzi na pytanie w określonych ustawowo sytuacjach) ciążą również procesowe obowiązki w tym w szczególności stawiennictwa na wezwanie oraz nieutrudniania postępowania. Za naruszenie wskazanych obowiązków na świadka może być nałożona kara porządkowa, od której ma prawo się odwołać.

Ważne zmiany Kodeksu postępowania cywilnego - wybrane zagadnienia

Wraz z wejściem w życie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego procedura staje się bardziej „ustna”. Zmianie uległ też sposób koncentracji materiału procesowego.

Pozew zbiorowy - dla kogo?

Pozew zbiorowy może zostać złożony przez co najmniej 10 osób, dochodzących roszczeń jednego rodzaju. Dzięki niemu każdy konsument ma szansę na zwycięstwo z ogromnymi korporacjami.

Ważne zmiany Kodeksu postępowania cywilnego – sprawy gospodarcze

W dniu 3 maja 2012 r . weszła w życie ustawa z dnia 16 września 2011r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadza szeroki zakres zmian, z których najważniejsze postaram się poniżej wymienić.

Zaskarżenie uchylenia wyroku w apelacji

Zmiany kodeksu postępowania cywilnego, które weszły w życie 3 maja wprowadzają możliwość zaskarżenia orzeczenia sądu odwoławczego, który uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje je do ponownego rozpoznania.

Nowelizacja KPC – przegląd zmian (cz. 4)

Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego, jakie weszły w życie 3 maja 2012 r. stanowić będą pewną rewolucję z zakresie postępowania zwykłego. Od 3 maja strony będą obarczone ciężarem wspierania postępowania.

Nowelizacja KPC – przegląd zmian (cz. 3)

Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego, jakie weszły w życie 3 maja 2012 r. stanowić będą pewną rewolucję z zakresie postępowania zwykłego. Od 3 maja strony będą obarczone ciężarem wspierania postępowania.

Nowelizacja KPC – przegląd zmian (cz. 2)

Przepisy wielkiej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego porządkują m.in. rolę organizacji społecznych w ramach postępowania cywilnego. Od 3 maja 2012 r., termin organizacje społeczne zastąpi organizacje pozarządowe.

Nowelizacja KPC – przegląd zmian (cz. 1)

3 maja 2012 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Zmiany zakładają m.in. likwidację postępowania gospodarczego.

Nowelizacja kpc - znika postępowanie gospodarcze

Wejście życie zmienionych przepisów Kodeksu postępowania cywilnego likwiduje odrębną procedurę gospodarczą. Oznacza to, iż spory sądowe w sprawach gospodarczych będą toczyły się według zasad ogólnych. Warto jednak pamiętać, iż nowelizacja wprowadza kilka ważnych zmian w postępowaniu.

Prawne i instytucjonalne możliwości ścigania korupcji

W związku z wejściem w życie ustawy o CBA powstała nowa sytuacja prawna dotycząca ścigania przestępstw korupcyjnych w Polsce. Celem służby jest zwalczanie korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych, a także zwalczanie działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa.

Reprezentowanie dziecka w sądowych sprawach cywilnych

Co do zasady w postępowaniu cywilnym osoby małoletnie reprezentowane są przez swoich rodziców. W pewnych przypadkach możliwe jest jednak aby dziecko, które ukończyło trzynaście lat występowało przed sądem samodzielnie. Istnieją też sytuacje, gdy reprezentacja przez przedstawicieli ustawowych jest prawnie niedopuszczalna.

Co może być dowodem w postępowaniu cywilnym?

Przedmiotem dowodu mogą być jedynie fakty mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Przedstawienie materiału dowodowego jest szczególnie ważne w przebiegu postępowania dla każdej z jego stron.

Zakazy dowodowe w przypadku procesu złożonego

Osoba najbliższa dla oskarżonego może odmówić zeznań. Szczególny problem pojawia jednak się w sytuacji wielości oskarżonych, z których tylko jeden jest osobą najbliższą dla świadka albo pozostaje z nim w szczególnie bliskim stosunku osobistym.

Nieważność umowy a prekluzja dowodowa

Co do zasady sąd będzie brał z urzędu pod uwagę nieważność zawartej przez strony umowy. Kwalifikacja prawna będzie jednak dokonana na podstawie okoliczności faktycznych udowodnionych przez strony. To oznacza, że istotne znaczenie może mieć prekluzja dowodowa.

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego – warsztaty

W dniach 16 – 17 kwietnia 2012 r. w Warszawie odbędą się warsztaty pt. „Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego”. O zmianach w procedurze cywilnej opowiedzą eksperci z renomowanych kancelarii prawnych.

Kiedy żądać uzupełnienia wyroku?

Sąd jest zobowiązany w wyroku odnieść do całości żądania strony. Dotyczy to także tych okoliczności, o których sąd powinien orzekać z urzędu. Strona może domagać się uzupełnienia niepełnego wyroku.

Przedmiotowa zmiana powództwa (cz. 2)

Nie w każdym postępowaniu dopuszczalna będzie przedmiotowa zmiana powództwa. Istotne jest zatem co jest, a co nie jest przedmiotową zmianą powództwa.

Przedmiotowa zmiana powództwa

W piśmie stanowiącym pozew należy określić dokładnie żądanie oraz przytoczyć uzasadniające je okoliczności faktyczne. Zarówno żądanie pozwu, jak i jego podstawa prawna mogą ulec zmianie w trakcie postępowania. Jednak nie będzie tak zawsze.

Kiedy stawiennictwo w sądzie jest obowiązkowe?

Obowiązek stawienia się w sądzie jest uzależniony od statusu osoby w procesie. Inaczej wygląda ta kwestia, jeżeli jest się świadkiem, pokrzywdzonym lub oskarżonym. Kiedy stawiennictwo w sądzie jest dla wymienionych uczestników procesu obowiązkowe?

Jak usprawiedliwić nieobecność świadka w sądzie?

Często zdarza się, że osoba, która jest świadkiem w sprawie nie może stawić się w wyznaczonym terminie przed sądem. Czy można usprawiedliwić nieobecność świadka oraz jakie okoliczności usprawiedliwiają nieobecność świadka w sądzie?

Jak usprawiedliwić nieobecność w prokuraturze?

Zdarzają się przypadki, kiedy to obecność świadka, obrońcy, pełnomocnika czy innych uczestników postępowania jest niemożliwa. Czy istnieje możliwość usprawiedliwienia nieobecności oraz jakie okoliczności mogą usprawiedliwić niestawienie się w prokuraturze?

Prawa i obowiązki świadka w sądzie

Świadkowie w rozprawach sądowych posiadają wiele obowiązków, które muszą koniecznie wypełnić. Ale oprócz nałożonych na nich obowiązków istnieje również szereg praw przysługujących świadkom sadowym. Jakie prawa i obowiązki posiada świadek w sądzie?

Przesłuchanie świadka w miejscu zamieszkania

Często zdarza się, że świadek zostaje wezwany do złożenia zeznań do sądu oddalonego o wiele kilometrów od jego miejsca zamieszkania. Może to sprawiać świadkowi uzasadnioną trudność w dotarciu do odległego sądu. Czy istnieje możliwość przesłuchania świadka w miejscu zamieszkania?

Co zrobić gdy do wyroku sądu zakradł się błąd?

Niekiedy w treści samej sentencji wyroku, jak też w jego uzasadnieniu mogą znaleźć się widoczne błędy pisarskie albo rachunkowe. Mogą one mieć istotne znaczenie dla powoda i pozwanego. Co z nimi zrobić?

Jak skonstruować pozew cywilny w procesie karnym?

W procesie karnym pokrzywdzony może pisemnie, aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego, zgłosić powództwo cywilne przeciwko oskarżonemu. Niniejsze opracowanie przedstawia jak sporządzić taki pozew.

Zeznania świadka w sądzie pod nieobecność oskarżonego

W procesie karnym uprawnieniem oskarżonego jest uczestnictwo w każdej dokonywanej przez sąd czynności procesowej. Od wskazanej reguły ustawodawca przewidział jedno odstępstwo: w wyjątkowych wypadkach, gdy należy się obawiać, że obecność oskarżonego mogłaby oddziaływać krępująco na wyjaśnienia współoskarżonego albo na zeznania świadka lub biegłego, przewodniczący może zarządzić, aby na czas przesłuchania danej osoby oskarżony opuścił salę sądową.

Obecność świadka na rozprawie karnej

Za niestawiennictwo na świadka może być nałożona kara porządkowa w formie postanowienia, które jest mu doręczane. Świadek ma możliwość usprawiedliwienia swojej nieobecności.

Odebranie od świadka przyrzeczenia

Przepisy procedury karnej przewidują instytucję uroczystego złożenia przez świadka przyrzeczenia co do jego prawdomówności. Wskazana podniosła procedura ma na celu nadać odpowiednią rangę zeznaniom świadka, chociaż nie jest powiązana bezpośrednio z kwestią ewentualnej odpowiedzialności karnej świadka za fałszywe zeznanie lub zatajenie prawdy.

Czy dziecko może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

To czy dziecko może zeznawać w roli świadka podczas sprawy rozwodowej zależy do jego wieku. Warto też pamiętać o prawie odmowy składania zeznań, jakie przysługuje niektórym członkom rodziny.

Fałszywe zeznania świadka

Kiedy świadek nie odpowiada za fałszywe zeznania? Czy możliwa jest sytuacja w której odpowiedzialności karnej uniknie osoba która złożyła fałszywe zeznanie w procesie jako świadek?

Czy świadek może zmienić swoje zeznania?

Praktycznym problemem, który pojawia się często jest to, czy świadek może zmienić swoje poprzednie zeznania – a jeśli tak to w jakiej formie i co mu za to grozi. Niniejsze opracowanie podda analizie ten problem prawny.

Czy świadek może stać się podejrzanym w sprawie?

Odpowiedź na powyższe pytanie wydaje się oczywista – może. Następuje tutaj tzw. konwersja (czyli zamiana) roli procesowej danej osoby. Powstaje jednak wiele pytań – jaki wpływ będą miały jego zeznania w roli świadka, czy może być za nie karany etc. Opracowanie to przedstawi sytuację prawną takiej osoby.

Piszemy pozew – kompendium

Pozew nie tylko trzeba dobrze napisać. Trzeba także wiedzieć do którego sądu go wnieść. W jaki sposób oznaczyć nasze żądanie w pozwie? Jaki sąd będzie właściwy dla naszej sprawy?

Jak napisać pozew sądowy?

Sztuka pisania pozwu jest przydatna w wielu sprawach. Przy rozwodzie, alimentach, czy w sprawie o odszkodowanie postępowanie sądowe inicjuje pozew. Jak poprawnie napisać pozew sądowy? Co powinien zawierać pozew i gdzie go skierować?

Jak złożyć wniosek o ustanowienie adwokata z urzędu?

Pomoc adwokata lub radcy prawnego z urzędu można otrzymać także w ramach postępowania cywilnego. Jak i kiedy złożyć wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu?

Adwokat z urzędu w sprawie cywilnej

Uzyskanie pomocy prawnej z urzędu jest możliwe nie tylko w ramach postępowania karnego. Adwokata z urzędu można otrzymać także w przypadku spraw cywilnych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Zwrot kosztów przegranego procesu

Przegrana strona w procesie ma obowiązek zwrotu kosztów postępowania zwycięzcy. Czy jednak dotyczy to również strony, która została zwolniona z obowiązku ponoszenia kosztów postępowania?

REKLAMA