Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu wina. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące wina.
Orzekanie o winie w kościelnym procesie małżeńskim
Aktualizacja: 24.11.2020
Często, przenosząc niejako kalkę z cywilnego procesu rozwodowego, mówi się, że w kościelnym procesie małżeńskim orzeka się o winie. Nie jest to jednak prawda. »
Małżonek zdradzający winnym rozkładu pożycia małżeńskiego?
Aktualizacja: 04.09.2020
Zdrada stanowi jedną z najważniejszych i najczęstszych przyczyn rozpadu pożycia małżeńskiego. Czy małżonek zdradzający jest zawsze winnym rozkładu pożycia małżeńskiego? Odpowiedź na to pytanie zależy od okoliczności sprawy. »
Aktualizacja: 31.07.2020
„Udowodnienie przemocy psychicznej czy też ekonomicznej jest trudniejsze niż w przypadku przemocy fizycznej” – przekonuje adwokat Tamara Pokrzywka-Bensalem. „Czasem ofiary tej przemocy przekonane są o swojej bezużyteczności, winie lub po prostu zmęczone na tyle, że wolą zgodzić się na rozwód bez orzekania o winie” - dodaje. »
Rozwód za porozumieniem stron - 3 najważniejsze zasady
Aktualizacja: 02.12.2019
Co tak naprawdę oznacza rozwód za porozumieniem stron? O jakich zasadach warto pamiętać przed złożeniem pozwu rozwodowego? »
Rozwód z winy obu stron: alimenty, koszty procesu
Aktualizacja: 20.09.2019
Rozwód z winy obu stron to taki, w którym każde z małżonków przyczyniło się swoim zachowaniem do rozkładu pożycia a w konsekwencji, do rozpadu małżeństwa. Ustalenie winy rozkładu pożycia ma wpływ na dopuszczalność orzeczenia rozwodu, a także istnienie, zakres oraz czas trwania obowiązku alimentacyjnego między rozwiedzionymi małżonkami. »
Wina w rozwodzie cywilnym a proces kościelny
Aktualizacja: 16.01.2019
Czy wina w rozwodzie cywilnym ma wpływ na proces kościelny o stwierdzenie nieważności małżeństwa? Pytanie to ma szczególne znaczenie dla osób, które są jeszcze przed rozwodem cywilnym, jak i procesem kościelnym. »
Aktualizacja: 30.07.2018
Każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację, jeżeli nastąpił zupełny rozkład pożycia. O czym rozstrzyga sąd w orzeczeniu o separacji? »
Zasada domniemania niewinności
Aktualizacja: 05.12.2014
Zasada domniemania niewinności w procesach karnych powinna zostać wzmocniona – tak zdecydowali ministrowie sprawiedliwości i spraw wewnętrznych w ramach Radu UE. Na czym polega przyjęcie domniemania niewinności podejrzanego i oskarżonego w postępowaniu karnym? »
Aktualizacja: 20.02.2014
Przewóz z grzeczności to nieodpłatne i dobrowolne świadczenie uregulowane na mocy ustawy – Kodeks cywilny. Polski ustawodawca zdecydował się na złagodzenie reżimu odpowiedzialności w sytuacji przewozu z grzeczności. Jak kształtują się relacje podmiotów biorących udział w przewozie grzecznościowym? »
Przyczyny rozwodu: bezpłodność
Aktualizacja: 21.03.2012
Najczęściej bezpłodność jest powodem niezawinionym rozpadu pożycia małżeńskiego. W niektórych jednak przypadkach może być to powód zawiniony. »
Jak udowodnić winę przy rozwodzie?
Aktualizacja: 16.02.2012
Celem postępowania dowodowego w sprawie rozwodowej jest przede wszystkim ustalenie okoliczności dotyczących rozkładu pożycia. Sprawdź dlaczego tak ważną częścią wyroku rozwodowego jest orzeczenie o winie rozkładu pożycia oraz jakie dowody może w tej kwestii dopuścić sąd. »
Aktualizacja: 14.08.2012
Małżonek, który decyduje się na rozwód może żądać ustalenia przez Sąd, że drugi małżonek jest winny rozkładu pożycia. Ustalenie przez Sąd winy ma znaczenie nie tylko moralne, ale także rodzi określone skutki prawne dla obojga małżonków. »
Kiedy sąd orzeknie rozwód bez niczyjej winy?
Aktualizacja: 23.05.2011
Przy rozwodzie sąd orzeka, które z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Winę może ponosić jeden z małżonków, oboje lub żadne z nich. Kiedy ma miejsce ta ostatnia sytuacja? »
Aktualizacja: 03.07.2014
Rozwód jest jednym ze sposobów na ustanie małżeństwa. Kwestie dotyczące rozwodów uregulowane są w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Istnieje możliwość zasądzenia przez sąd rozwodu z orzeknięciem winy któregoś z małżonków. »
Okiem Eksperta: Rozwód w Niemczech
Aktualizacja: 18.12.2012
Przymus adwokacki, jednoroczna rozłąka, brak orzekania o winie. Sprawdź jak wygląda rozwód w Niemczech. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie