REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

W sądzie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Właściwość sądu


Rozróżniamy trzy rodzaje właściwości sądowej: 1) Właściwość miejscową 2) Właściwość rzeczowa 3) Właściwość funkcjonalna

Ustalenie sposobu korzystania z rzeczy wspólnej

Zgodnie z art. 206 kc każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jakie daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

Sprzeciw od wyroku zaocznego

Środkiem zaskarżenia wyroku zaocznego jest sprzeciw od wyroku zaocznego. Pozwany, przeciwko któremu zapadł wyrok zaoczny, może złożyć w terminie tygodnia od doręczenia mu odpisu wyroku zaocznego sprzeciw.

Sprostowanie wyroku

Zgodnie z art. 350 kpc sąd może z urzędu sprostować w wyroku (jak również w nakazie zapłaty) swoje pomyłki.

REKLAMA

Sprostowanie protokołu rozprawy

Sprostowania i uzupełnienia protokołu mogą żądać strony, uczestnicy postępowania nieprocesowego, interwenient uboczny, prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich, organizacje społeczne, inspektorzy pracy i rzecznik konsumentów.

Sposoby obrony dłużnika przed egzekucją

Powództwo przeciwegzekucyjne są środkiem obrony dłużnika oraz osób trzecich przeciwko nieprawidłowej pod względem prawnym egzekucji.

Skutki nie zachowania formy pisemnej

Jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę pisemną, czynność dokonana bez zachowania zastrzeżonej formy jest nieważna tylko wtedy, gdy ustawa przewiduje rygor nieważności. Jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej inną formę szczególną, czynność dokonana bez zachowania tej formy jest nieważna. Nie dotyczy to jednak wypadków, gdy zachowanie formy szczególnej jest zastrzeżone jedynie dla wywołania określonych skutków czynności prawnej.

Skarga na przewlekłość postępowania

Artykuł 45 Konstytucji gwarantuje każdemu prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia jego sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. W praktyce jednak dość często zdarza się, że postępowanie trwa całe wieki, a zapadłe ostatecznie rozstrzygnięcie traci na swoim znaczeniu społecznym i gospodarczym.

REKLAMA

Przywrócenie terminu

Czynności procesowe w postępowaniu cywilnym są dla pewności obrotu prawnego obwarowane terminami, w ciągu których powinny być dokonane pod rygorem bezskuteczności.

Przypozwanie – dopozwanie

W określonych sytuacjach postępowanie cywilne może wyjść poza pierwotny krąg osób biorących w nim udział. Możliwe jest bowiem zarówno zawiadomienie innej osoby o toczącym się postępowaniu jak również próba zmiany podmiotowej po stronie pozwanej. W tym celu służą dwie instytucje: przypozwanie i dopozwanie.

Przesłanki zabezpieczenia roszczenia

W każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd można żądać udzielenia zabezpieczenia (art. 730 § 1 kpc). Sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku. Natomiast po uzyskaniu przez uprawnionego tytułu wykonawczego dopuszczalne jest udzielenie zabezpieczenia tylko wtedy, jeżeli ma ono na celu zabezpieczenie roszczenia o świadczenie, którego termin spełnienia jeszcze nie nadszedł (art. 730 § 2 kpc).

Powództwo wzajemne

Powództwo wzajemne jest powództwem, które może wytoczyć pozwany przeciwko powodowi w tym samym procesie. Wytoczenie powództwa wzajemnego jest swego rodzaju kontr-żądaniem skierowanym przeciwko pierwotnemu powodowi i może stanowić sposób obrony pozwanego.

Powództwo przeciwegzekucyjne

Wszczęcie egzekucji przez wierzyciela nie oznacza jeszcze, że dłużnik nie ma już żadnych środków obrony. Podstawowym środkiem zwalczania tytułu egzekucyjnego są powództwa przeciwegzekucyjne.

Postępowanie uproszczone

Pozew, odpowiedź na pozew, sprzeciw od wyroku zaocznego i pismo zawierające wnioski dowodowe wnoszone w postępowaniu uproszczonym powinny być sporządzone na urzędowych formularzach.

Postępowanie pojednawcze

Sprawy cywilne, których charakter na to zezwala mogą być uregulowane drogą ugody sądowej zawartej przed wniesieniem pozwu.

Zwolnienie od kosztów sądowych

Zasadą jest, że sąd podbiera opłaty od pism kierowanych do sądu. Osoba, której nie stać na uiszczenie często niemałej opłaty może jednak ubiegać się o zwolnienie od tego typu kosztów.

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Nakaz zapłaty wydaje się m.in. w postępowaniu upominawczym, głównie w przypadku roszczeń pieniężnych. Jeżeli dłużnik nie zgadza się z orzeczeniem sądu, musi wnieść sprzeciw. Termin na to jest krótki i wynosi dwa tygodnie.

Egzekucja z nieruchomości wspólnej dłużnika

W wielu przpadkach jedynym sposobem zaspokojenia wierzyciela jest prowadzenie egzekucji z nieruchomości dłużnika. Problem może powstać jednak wówczas jeśli nieruchomość należy do majątku wspólnego dłużnika i jego małżonka, a tytuł wykonawczy opiewa tylko na dłużnika.

Dobrowolne poddanie się egzekucji

Jednym ze sposobów na zabezpieczenie wierzytelności jest dobrowolne poddanie się egzekucji przez dłużnika. Należy jednak podkreślić, że nie jest to typowe zabezpieczenie majątkowe. Służy ono bowiem, jedynie ułatwieniu i przyspieszeniu procedury sądowego egzekwowania należności wierzyciela.

Odpowiedź na pozew

Pozwany może przed pierwszą rozprawą wnieść odpowiedź na pozew co wynika z art. 207 § 1 kpc w. W sprawach skomplikowanych może to być jednak nie tylko prawo, ale i obowiązek pozwanego.

Ochrona posiadania

Zgodnie z art. 344 kodeksu cywilnego przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie, jak również przeciwko temu, na czyją korzyść naruszenie nastąpiło, przysługuje posiadaczowi roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i o zaniechanie naruszeń.

Moc wiążąca wyroku karnego w postępowaniu cywilnym

Czy w toku postępowania cywilnego sąd może dokonać odmiennych ustaleń odnośnie winy sprawcy szkody lub stwierdzić przyczynienie się poszkodowanego i w ten sposób oddalić lub obniżyć roszczenie odszkodowawcze?

Kiedy można dochodzić roszczeń z tytułu nakładów

Możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu nakładów (art. 226 kc) zależą zarówno od tego z jakimi nakładami mamy do czynienia jak również od tego czy posiadacz rzeczy jest w dobrej, czy też w złej wierze.

Kaucja aktoryczna

Kaucja aktoryczna jest to kaucja pieniężna, którą powód cudzoziemiec obowiązany jest na żądanie pozwanego złożyć na zabezpieczenie kosztów procesu. Obowiązek złożenia kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu obciąża powoda.

Interwencja uboczna

Interwencję uboczną można określić jako aktywną formę udziału osoby trzeciej w procesie cywilnym. Wyraża się ona w tym, że osoba która ma interes prawny w tym, aby sprawa została rozstrzygnięta na korzyść jednej ze stron procesu, może w każdym stanie sprawy aż do końca postępowania w II instancji przyłączyć się do strony procesu.

Czy można zaskarżyć przekazanie sprawy do innego wydziału

W ramach wstępnej kontroli wniesionego pozwu przewodniczący wydziału bada m.in., który wydział danego sądu jest właściwy do rozpoznania danej sprawy. Czy przekazanie sprawy do innego wydziału niż to strona wskazała w pozwie można zaskarżyć?

Cofnięcie pozwu

Pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem jest połączone zrzeczenie się roszczenia - aż do wydania wyroku.

Apelacja w postępowaniu cywilnym

Apelacja jest to środek odwoławczy przysługujący od wyroków sądu pierwszej instancji do sądu drugiej instancji. Apelację od wyroku sądu rejonowego rozpoznanie sąd okręgowy, a od wyroku sądu okręgowego orzekającego jako sąd pierwszej instancji – sąd apelacyjny.

Udzielenie darowizny po wizycie u psychiatry

Aby uniknąć sytuacji, w której zarzuca się obdarowanemu, iż otrzymał darowiznę od osoby niedysponującej pełnią władz umysłowych, można udać się do psychiatry.

Postępowanie upominawcze w e-Sądzie

W dniu 1 stycznia 2010 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która wprowadza elektroniczne postępowanie upominawcze, które rozpoznawać będzie jedyny na całą Polskę – sąd w Lublinie.

Pozew o zawarcie umowy przyrzeczonej

W sytuacji, gdy pomimo umowy przedwstępnej druga strona uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej, można skierować sprawę na drogę sądową. Przy spełnieniu określonych warunków orzeczenie sądu zastąpi oświadczenie opornego kontrahenta.

Pierwsza wizyta w sądzie

Stres związany z rozprawą z pewnością można zmniejszyć wiedząc w jaki sposób poruszać się po sądzie będąc tam po raz pierwszy. Warto jest też wiedzieć, jak należy zachowywać się w trakcie rozprawy.

Jak sformułować pozew

Pokrzywdzony konsument często nie ma wyboru i musi ze swoim roszczeniem udać się po ochronę do sądu. W takich sytuacjach warto wiedzieć, jak poprawnie napisać pozew.

Kiedy ubiegać się o sądowy nakaz zapłaty

Kilka miesięcy temu kupiłem samochód w komisie. Niestety okazał on się pełen wad. Sprzedawca nie zdołał ich usunąć, więc odstąpiłem od umowy. Niestety od tego czasu zwodzi mnie i nie oddaje pieniędzy. Co mam zrobić?

Czy postępowanie sądowe jest drogie

Wbrew powszechnemu przekonaniu wystąpienie do sądu przeciwko sprzedawcy, który nie przestrzega naszych praw nie jest zawsze drogą sprawą. Istotne jest również to, że w przypadku wygranej możemy domagać się zwrotu poniesionych przez nas kosztów.

Uzyskiwanie odpisu dokumentów sądowych

W celu uzyskania uwierzytelnionego odpisu dokumentu potrzebnego nam do udowodnienia swego prawa musimy sporządzić i opłacić wniosek o jego wydanie.

Darmowe usługi notarialne

Tak samo jak można być zwolnionym od kosztów sądowych, istnieje możliwość starania się o zwolnienie z kosztów notarialnych. Niewiele osób korzysta z takiej możliwości, gdyż nie wszyscy o tym wiedzą. Jednak ta możliwość jest przewidziana w ustawie Prawo o notariacie.

Jak wygląda zwrot kosztów za doznane obrażenia ciała

W przypadku doznania obrażeń ciała można ubiegać się o odszkodowanie od odpowiedniej instytucji. Należy wiedzieć jednak jakich sytuacji to dotyczy.

Co trzeba wiedzieć o pozwach zbiorowych

Pozwy wzajemne są bardzo popularne na Zachodzie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Tam zarzuca im się, że są korzystne głównie dla prawników, którzy inkasują spore kwoty za reprezentację uczestników. Ci ostatni uzyskują natomiast groszowe odszkodowania. Polski ustawodawca, aby uniknąć takiej sytuacji wprowadził obostrzenie – wynagrodzenie prawnika nie może przekroczyć 20 procent wartości pozwu.

Kiedy strona w postępowaniu administracyjnym może przeglądać akta

Strona ma prawo w trakcie postępowania administracyjnego do przeglądania dokumentów związanych z tym postępowaniem. Są jednakże pewne wyjątki, o którym warto pamiętać.

Zasada pisemności w postępowaniu administracyjnym

Obowiązek załatwiania wszystkich spraw w formie pisemnej nakłada na urzędy prawo. Kodeks postępowania administracyjnego jasno stanowi, że sprawy należy załatwiać w formie pisemnej.

Podmioty na prawach strony w postępowaniu administracyjnym

Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego, stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.

Doręczenie zastępcze

Problem doręczania pism, a raczej unikania ich odbierania i uchylania się w ten sposób od ewentualnych konsekwencji był dla administracji państwowej szczególnie uciążliwy. Stąd w 2005 roku miała miejsce nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego, która wprowadziła tzw. doręczenie zastępcze. Czym ono jest?

Zwrot wydatków za podróż

Występując w sądzie w charakterze świadka można liczyć na zwrot wydatków poniesionych w ramach stawiania się w sądzie. Można również uzyskać rekompensatę za utracony zarobek.

Przebieg rozprawy-krok po kroku

Dla wielu osób wizyta w sądzie nie kojarzy się najlepiej, nie wiedzą czego się spodziewać, jaki przebieg ma rozprawa i jakie pytania mogą paść podczas przesłuchania.

Czym jest sąd grodzki?

Sąd grodzki jest wydziałem sądu rejonowego. Może być utworzony w jego siedzibie, lub poza nią, jako wydział zamiejscowy.

Zamiast iść do sądu-sąd polubowny

Wiele osób rezygnuje z dochodzenia swoich praw przed sądem ze względu na koszty, długi czas trwania postępowania i nadmierny formalizm. Sąd państwowy nie jest jednak jedyną instytucją, która może rozstrzygać spory. Można skorzystać także z pomocy sądu polubownego.

Co zrobić z korespondencja z sądu?

Unikanie odbierania korespondencji z sądu może skończyć się przegraną sprawą. Prawo przewiduje sytuacje, w których pisma sądowe uznaje się za doręczone pomimo niedostarczenia ich bezpośrednio adresatowi. Lepiej też przyjść na rozprawę. Nieobecność na niej może zakończyć się wydaniem niekorzystnego wyroku.

Przesłuchanie osoby kalekiej lub chorej

Czy osoba niepełnosprawna, mająca problemy z poruszaniem się, ma obowiązek stawić się w sądzie, jeżeli została powołana na świadka?

Kara za niewłaściwy ubiór w sądzie

Żaden przepis nie nakłada obowiązku właściwego doboru stroju przed sądem, jednak sędzia może upomnieć osobę, która swoim strojem wykazuje brak szacunku do reprezentantów wymiaru sprawiedliwości.

REKLAMA