reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Instytucje rynku pracy > Kluby pracy

Kluby pracy


Kluby pracy mają za zadanie pomóc bezrobotnym w aktywnym poszukiwaniu pracy i są one tworzone przez powiatowe urzędy pracy.

Pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy polega na przygotowywaniu bezrobotnych i poszukujących pracy do lepszego radzenia sobie w poszukiwaniu i podejmowaniu zatrudnienia, w szczególności przez:

  1. uczestnictwo w szkoleniu z zakresu umiejętności poszukiwania pracy;
  2. uczestnictwo w zajęciach aktywizacyjnych;
  3. dostęp do informacji i elektronicznych baz danych służących uzyskaniu umiejętności poszukiwania pracy i samozatrudnienia.

Pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy w klubach pracy jest realizowana przez organizowanie i prowadzenie szkoleń z zakresu umiejętności poszukiwania pracy. Wszyscy zainteresowani mogą: poznać swoje mocne strony i ocenić ich przydatność na rynku pracy, dokonać bilansu umiejętności, możliwości oraz predyspozycji zawodowych, co może być inspiracją do znalezienia pomysłu na własną drogę zawodową, przygotować się do autoprezentacji, poznać zasady pisania dokumentów aplikacyjnych, nabyć umiejętność prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych, opracować strategie pokonywania barier w zatrudnieniu, nawiązywać kontakty pomocne w zatrudnieniu, korzystać ze sprzętu i wyposażenia Klubu w celu szybkiego docierania do potencjalnych pracodawców.

Koszty utworzenia klubu pracy i prowadzonych w nim działań, w szczególności wyposażenia oraz kosztów prowadzenia zajęć przez osoby wykwalifikowane są finansowane ze środków powiatowego urzędu pracy.

Należy podkreślić, że kluby pracy nie muszą znajdować się przy urzędzie pracy. Również inne instytucje czy firmy mogą takie kluby tworzyć. Starosta inicjuje i wspiera tworzenie klubów pracy przez instytucje lub organizacje, udzielając im pomocy organizacyjnej i merytorycznej.

Do klubów pracy zaliczamy też akademickie biura karier. Starosta może zawrzeć ze szkołą wyższą lub organizacją studencką umowę przewidującą sfinansowanie z Funduszu Pracy części kosztów wyposażenia nowo otwartego akademickiego biura karier, w wysokości nieprzekraczającej piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia.


Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.


reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama