Kategorie

Wiadomości

25 sie 2021
21 wrz 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Trybunał Konstytucyjny o kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich

Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisu pozwalającego działać Rzecznikowi Praw Obywatelskich po zakończeniu kadencji.

Wnioski o "Dobry start" tylko elektronicznie

Wnioski o świadczenia z programu "Dobry start" będą składane tylko w formie elektronicznej. Projekt resortu rodziny zyskał poparcie sejmowej komisji.

Jakie obostrzenia po 18 kwietnia 2021 r.?

Jakie obostrzenia będą obowiązywały po 18 kwietnia 2021 r.? O planach rządu mówił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nowe dowody osobiste od 2 sierpnia 2021 r.

Nowe dowody osobiste będą wydawane od 2 sierpnia 2021 r. Kto otrzyma nowe dokumenty? Jakie zmiany będą na nich widoczne?

Zwrot pieniędzy za odwołane wycieczki - ok. 90 tys. wniosków

Po zwrot pieniędzy za odwołane wycieczki zgłosiło się ok. 90 tys. Polaków. Lista beneficjentów jest jednak kilkukrotnie większa. Z jakiego powodu?

Kredyty frankowe - przełożony termin posiedzenia SN

Termin posiedzenia Izby Cywilnej w sprawie kredytów frankowych został przełożony na 11 maja. Jakie będą konsekwencje uchwały w tej sprawie?

Przedłużenie obostrzeń do 18 kwietnia 2021 r. - rozporządzenie

Rozporządzenie przedłużające obostrzenia do 18 kwietnia 2021 r. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Jakie zmiany zawiera?

Ostrzeżenie Rzecznika Finansowego w sprawie wycieku danych

Rzecznik Finansowy ostrzega, iż dane, które wyciekły z Facebooka, mogą służyć przestępcom do dokonywania oszustw. O czym zatem warto pamiętać?

Jakie obostrzenia po 9 kwietnia 2021 r.?

Jakie obostrzenia po 9 kwietnia 2021 r. zostaną przedłużone? Czy będą dotyczyły całego kraju?

Małżonkowie złożyli wspólny testament allograficzny - skarga RPO

Małżonkowie złożyli wspólny testament allograficzny, czyli sporządzony przed organami administracyjnymi. Zdaniem RPO sąd powinien potraktować do jak dwa odrębne testamenty.

Liczba osób tymczasowo aresztowanych rośnie

Liczba osób tymczasowo aresztowanych rośnie z każdym rokiem. Tymczasowe aresztowanie jest najbardziej restrykcyjnym, izolacyjnym środkiem zapobiegawczym.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Zmiany dotyczą m.in. skarg nadzwyczajnych.

Spis powszechny od 1 kwietnia 2021 r.

Spis powszechny rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Do kiedy potrwa? Czy jest obowiązkowy? Kogo dotyczy?

Przestępstwo z użyciem przemocy obejmuje przemoc psychiczną

"Przestępstwo z użyciem przemocy" obejmuje nie tylko przemoc fizyczną, ale też psychiczną. Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego.

Kwarantanna graniczna a test - ważne zmiany od 30 marca 2021 r.

Czy negatywny wynik testu w kierunku Sars-Cov-2 zwalnia z obowiązku kwarantanny podróżnych przekraczających granice zewnętrzne? Ważne zmiany w tym zakresie obowiązują od 30 marca 2021 r.

Nowe zasady kwarantanny dla podróżujących

Nowe zasady kwarantanny dla podróżujących zawiera rozporządzenie Rady Ministrów, które opublikowano w Dzienniku Ustaw. Przepisy weszły w życie w nocy z poniedziałku na wtorek (29-30 marca).

Konstytucja a prawo unijne - wniosek premiera do TK

Wniosek premiera do Trybunału Konstytucyjnego dotyczy wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 28 marca 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje po 28 marca 2021 r. Do kiedy został przedłużony? Kto może skorzystać z zasiłku?

Nowe obostrzenia i pandemia - jak pracują sądy?

Czy nowe obostrzenia i trzecia fala zakażeń wypłynęły na pracę sądów? Niektóre z nich wprowadziły zarządzenia o możliwości lub odwołaniu posiedzeń.

Kiedy zmiana czasu na letni w 2021 roku?

Kiedy jest zmiana czasu na letni w 2021 roku? O której godzinie przestawiamy zegarki? Z jakich przepisów wynikają zmiany czasu w Polsce?

Obostrzenia od 27 marca 2021 r. - rozporządzenie

Nowe obostrzenia, które mają obowiązywać od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r. zostały zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Voucher turystyczny z dłuższym terminem realizacji

Voucher turystyczny z dłuższym terminem realizacji to jedno z rozwiązań zawartych w projekcie ustawy, przyjętym przez Stały Komitet Rady Ministrów. Co to oznacza dla konsumentów?

Dodatkowe obostrzenia na południowej granicy kraju?

Premier zapowiedział dodatkowe obostrzenia na południowej granicy kraju. Na czym miałyby polegać?

Jakie obostrzenia od 27 marca 2021 - lockdown

Jakie obostrzenia od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r. - czy mamy lockdown? Co jeszcze będzie zamknięte - fryzjerzy, salony kosmetyczne i sklepy budowlane? Co z przedszkolami i żłobkami? Co z Wielkanocą?

Jakie obostrzenia na Wielkanoc 2021 r.?

Jakie obostrzenia przewidziano na Wielkanoc 2021 r.? Co z kościołami? Jak będą funkcjonowały hotele?

Potwierdzanie obywatelstwa dzieci urodzonych za granicą - projekt

Potwierdzanie obywatelstwa dzieci urodzonych za granicą mają ułatwić przepisy przygotowane przez resort sprawiedliwości. Ministerstwo chce jednocześnie uniemożliwić wprowadzanie instytucji sprzecznych z polskim prawem rodzinnym.

"Za Życiem" zmiany w pierwszym półroczu 2021 r.?

W perspektywie pierwszego półrocza 2021 r. program "Za Życiem" ma zostać poszerzony o nowe rozwiązania. Jakie?

500 plus dla niesamodzielnych 2021 - nowy próg dochodowy

Świadczenie "500 plus dla niesamodzielnych" od 1 marca 2021 r. przysługuje, gdy próg dochodowy nie przekracza kwoty 1772,08 zł brutto. Czy konieczny jest nowy wniosek?

Uchwała SN w sprawie kredytów frankowych – co może zmienić? Czy warto czekać z pozwem?

Kredyty we franku - uchwała SN. Sąd Najwyższy zmienił datę posiedzenia z 25 marca na 13 kwietnia br. na którym Sąd rozpozna wniosek Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego z dnia 29 stycznia 2021 r. w sprawie rozbieżności w wykładni przepisów prawa występujących w orzecznictwie sądów powszechnych, na gruncie kredytów powiązanych kursem franka szwajcarskiego. Jak poinformował SN, przesunięcie spowodowane jest pobytem w szpitalu pierwszej prezes SN prof. Małgorzaty Manowskiej, która ma prowadzić to posiedzenie. Czy warto czekać z pozwem do czasu wydania owej uchwały?

Co z kościołami w Święta Wielkanocne 2021?

Co z kościołami w Święta Wielkanocne w 2021 roku? Czy rząd przewiduje dodatkowe restrykcje? O planowanych zaleceniach mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Orzeczenia TSUE a frankowicze - analiza Rzecznika Finansowego

Orzeczenia TSUE z 2020 r. w odniesieniu m.in. do frankowiczów przeanalizował Rzecznik Finansowy. Dlaczego są one istotne dla spraw klientów podmiotów rynku finansowego?

Sędziowie pokoju - projekt ustawy

Sędziowie pokoju według projektu ustawy Ministerstwa Sprawiedliwości mają odciążyć sądy powszechne. Kto będzie mógł zostać sędzią pokoju?

Cyfrowy Zielony Certyfikat - projekt

Cyfrowy Zielony Certyfikat nazywany jest paszportem szczepionkowym. Projekt dokumentu przedstawiła Komisja Europejska.

Święta Wielkanocne 2021 - obostrzenia

W Święta Wielkanocne 2021 r. obostrzenia przewidziane wcześniej dla 4 województw mają obowiązywać na terenie całego kraju. Co się zmieni?

Zakaz przemieszczania się – SN uznał kasacje RPO

Zakaz przemieszczania się był wprowadzony w ubiegłym roku na początku pandemii. SN uznał, iż ograniczenia z wiosny 2020 r. rażąco naruszały prawo.

Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Do kiedy przysługuje obecnie dodatkowy zasiłek opiekuńczy? W jakich sytuacjach jest wypłacany? Ile wynosi?

Teleporady od 16 marca 2021 roku

Teleporady od 16 marca 2021 roku poza określonymi wyjątkami nie można narzucić pacjentowi. Co się zmieniło?

Wielkanoc 2021 – czy będą obostrzenia?

Wielkanoc w 2021 roku już niedługo. Czy będą obostrzenia? Jakie obecnie funkcjonują zasady bezpieczeństwa?

Adopcja dzieci przez pary homoseksualne - MS proponuje zakaz

Adopcja dzieci przez pary homoseksualne ma być zakazana. Wprowadzenie takiego zakazu proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

TK o przymusowym leczeniu skazanego uzależnionego od alkoholu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż przymusowe leczenie skazanego uzależnionego od alkoholu jest zgodne z konstytucją. Co to oznacza?

Kto musi nosić maseczkę a kto nie? Zasada, wyjątki, kary

Kto musi nosić maseczkę? Nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki (aktualnie przedłużony do 28 marca 2021 r.) wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 26 lutego 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 367 i 415), zmienionego rozporządzeniem Rady Ministrów z 10 marca 2021 r. (Dz. U. poz. 436). Kto musi nosić maseczkę? Kto nie musi nosić maseczki? Kiedy można (chwilowo) zdjąć maseczkę? Grzywna do 500 zł za brak maseczki?

Lockdown: mazowieckie i lubuskie

Lockdown w województwie mazowieckim i lubuskim będzie obowiązywał podobnie jak w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim. Od kiedy?

Szczepienia ozdrowieńców przeciw COVID-19 po zmianach

Szczepienia ozdrowieńców przeciw COVID-19 to jedna z kwestii, które zmienionych nowelizacją rozporządzenia dotyczącego ograniczeń epidemicznych.

Teleporada - zmiany w marcu 2021 r.

Teleporada jeszcze w marcu 2021 r. nie będzie standardem w kilku przypadkach. Chodzi m.in. o dzieci do 6. roku życia. Co jeszcze się zmieni?

Czternasta emerytura w 2021 r. - ustawa podpisana

Czternasta emerytura w 2021 r. ma być wypłacana jesienią. Prezydent podpisał ustawę dotyczącą świadczenia dla emerytów i rencistów.

Zmiany w obostrzeniach od 13 marca 2021 r.

Zmiany w obostrzeniach od 13 marca 2021 r. zostały przedstawione przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Jakich regionów dotyczą?

Od kiedy ZUS wznawia wyjazdy do sanatorium? [AUDIO]

Od kiedy ZUS wznawia wyjazdy do sanatorium? Jakie warunki należy spełnić, aby rozpocząć rehabilitację leczniczą? Kto pojedzie jako pierwszy?

TSUE o nowelizacjach polskiej ustawy o KRS

TSUE uznał, iż nowelizacje polskiej ustawy o KRS mogą naruszać prawo UE. Czego dotyczyła przedmiotowa sprawa?

Spis powszechny w 2021 roku - do kiedy?

Spis powszechny w 2021 roku zostanie przedłużony. Taką zmianę zakłada nowelizacja ustawy, którą uchwalił Sejm. Do kiedy miałby potrwać narodowy spis powszechny?

Od kiedy waloryzacja emerytur w 2021 roku?

Od kiedy waloryzacja emerytur w 2021 roku? Ile wynosi tegoroczny wskaźnik waloryzacji? Na podwyżkę świadczeń czeka wielu emerytów i rencistów.