Kategorie

Wiadomości

22 sie 2021
18 wrz 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie obostrzenia od 18 stycznia 2021 r.?

Jakie obostrzenia od 18 stycznia 2021 r. zostaną utrzymane? Do kiedy potrwają? O decyzjach poinformował Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Prace nad ustawą wzmacniającą ochronę pokrzywdzonych dzieci

Wzmocnienie ochrony prawnej pokrzywdzonych dzieci w postępowaniach karnych zakłada rządowa ustawa przyjęta przez senacką komisję. Na czym polega domniemanie małoletności pokrzywdzonego? co oznacza tzw. indywidualna ocena pokrzywdzonego?

Odszkodowanie z tytułu nieodpłatnej opieki - uzasadnienie uchwały

Prawo do odszkodowania z tytułu nieodpłatnej opieki świadczonej przez osoby bliskie było przedmiotem rozbieżności w orzecznictwie. Rozwiała je uchwała Sądu Najwyższego z 22 lipca 2020 r. Jakie wnioski zawiera uzasadnienie uchwały?

Bodnar o wątpliwościach dotyczących kolejności szczepień

Kolejność szczepień przeciw COVID-19 budzi wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich. Adam Bodar podkreśla, iż "działamy na podstawie programu, który nie ma mocy aktu prawnego". Jakie rozwiązania postuluje RPO? Czym jest Narodowy Program Szczepień?

Ustawa antyprzemocowa - 289 przypadków izolacji od 1 grudnia

Izolacja sprawcy przemocy w rodzinie to rozwiązanie wprowadzone przez tzw. ustawę antyprzemocową. Przepis nowelizujące m.in. Kodeks postępowania cywilnego, a także ustawę o Policji oraz Żandarmerii Wojskowej, weszły w życie 30 listopada ubiegłego roku. Jakie są statystyki po miesiącu obowiązywania nowych przepisów? Kto może wydać nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy?

Zakaz lądowania samolotów z Wielkiej Brytanii do 13 stycznia

Zakaz lądowania samolotów z Wielkiej Brytanii obowiązuje do 13 stycznia 2021 r. Rozporządzenie Rady Ministrów w tym zakresie weszło w życie 7 stycznia 2021 r. Kiedy zakaz nie ma zastosowania?

Szczepienia - opublikowano mapę punktów w całym kraju

Mapa punktów szczepień przeciw COVID-19 w całym kraju została opublikowana na stronach rządowych. Gdzie można znaleźć pełną listę z podziałem na województwa? Na jakie etapy podzielono proces szczepień?

Jakie zmiany dla Polaków w Niemczech w 2021 r.?

Kindergeld i płaca minimalna w Niemczech w 2021 r. rosną, podobnie jak kwota wolna od podatku i VAT. W tym roku zacznie obowiązywać wiele zmian prawnych przejętych przez Bundestag w 2020 r., które będą miały realny wpływ na życie Polaków mieszkających lub pracujących za Odrą. Co z emeryturą pomostową? Czy rodzice otrzymają większy zasiłek rodzinny?

Pobyt obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce - ustawa podpisana

Pobyt obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce od 2021 r. reguluje nowelizacja ustawy o wjeździe na terytorium RP, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin oraz niektórych innych ustaw. Prezydent podpisał ustawę 21 grudnia 2020 r. Jakie przepisy będą obowiązywały w związku z brexitem?

Kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski od 28 grudnia 2020 r.

Kwarantanna po przyjeździe do Polski od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. została określona w przepisach nowego rozporządzenia Rady Ministrów, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Jak długo będzie trwała kwarantanna? Czy przewidziano ułatwienia dla osób zaszczepionych?

RPO o zakazie przemieszczania się w noc sylwestrową

RPO o zakazie przemieszczania się w noc sylwestrową mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Zdaniem rzecznika zatrzymanie wszystkich mieszkańców Polski w domach w noc sylwestrową byłoby bezprawne. Jakie zastrzeżenia do zapowiadanych przepisów ma rzecznik?

Większe uprawnienia abonentów firm telekomunikacyjnych

Przepisy zwiększające uprawnienia abonentów firm telekomunikacyjnych weszły w życie 21 grudnia 2020 r. Jakie prawa zyskali konsumenci? Czy operatorzy mają nowe obowiązki?

Testy dla osób, które w ostatnich dniach przybyły z Wielkiej Brytanii

Testy na koronawirusa mają być wykonywane każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii. Poinformował o tym na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Od północy z poniedziałku na wtorek zostaną zawieszone loty z Wielkiej Brytanii.

Maląg: projekt o 14. emeryturach procedowany na początku 2021 r.

14. emerytura w 2021 r. ma być realizowana, o czym zapewnia Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg. Kiedy można spodziewać się wypłat? Na jakim etapie są prace legislacyjne?

Jakie obostrzenia od 28 grudnia 2020 r.?

Jakie obostrzenia będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r.? W jaki sposób spędzimy Sylwestra? Czy rząd planuje dodatkowe ograniczenia przed świętami?

Wyrok TSUE dotyczący odmowy wykonania ENA

TSUE wydał orzeczenie w sprawie odmowy wykonania europejskiego nakazu aresztowania (ENA) wydanego przez polski sąd. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE odnosi się do pytań prejudycjalnych, z jakimi zwrócił się sąd w Amsterdamie w związku z "pogłębieniem się (...) nieprawidłowości dotyczących polskiego wymiaru sprawiedliwości". Jakie jest orzeczenie trybunału?

TK o wyłączeniu zatarcia skazania

Przepis dotyczący wyłączenia zatarcia skazania karę bezwzględnego więzienia za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15, jest zgodny z konstytucją. "Dobro dziecka jest tą wartością, które determinuje kształt innych rozwiązań instytucjonalnych" - podkreślił, trybunał.

Narodowy Program Szczepień - jakie zmiany?

Narodowy Program Szczepień został przyjęty przez Radę Ministrów. Co zawiera dokument? W jakiej kolejności będą szczepieni pacjenci? Czy zmienią się zachęty dla osób zaszczepionych?

Nowe dokumenty pobytowe dla Brytyjczyków w Polsce

Nowe dokumenty pobytowe Brytyjczycy mieszkający w Polsce mogą uzyskać w urzędach wojewódzkich. Czy procedury te są obowiązkowe? Jak przebiegają?

Podróżni mogą składać wnioski o zwrot środków do 31 grudnia

Wnioski o zwrot środków z tytułu imprez turystycznych niezrealizowanych z powodu pandemii COVID-19 podróżni mogą składać do 31 grudnia 2020 r. Według szacunków specjalistów branży turystycznej, wciąż nie wszyscy podróżni to zrobili. Jak w praktyce wygląda wypłata środków z Turystycznego Funduszu Zwrotów?

Skarga nadzwyczajna a negowanie dowodów - orzeczenie SN

Skarga nadzwyczajna nie może służyć negowaniu dowodów. Tak uznał Sąd Najwyższy oddalając jedną ze skarg nadzwyczajnych Prokuratora Generalnego.

Pobyt obywateli Wielkiej Brytanii od 2021 - uchwalono nowelizację

Pobyt obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce reguluje nowelizacją, którą uchwalił Sejm. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2021 r. Jakie dokumenty będą wydawane obywatelom Wielkiej Brytanii? Jakie uprawnienia uzyska Straż Graniczna?

Rodzice tej samej płci w obcym akcie urodzenia - pytanie do TSUE

Pytanie do TSUE, które skierował krakowski sąd administracyjny dotyczy zgodności z regulacjami unijnymi odmowy wpisania do polskich akt obcego aktu urodzenia, w którym jako rodziców wskazano osoby tej samej płci. "Orzeczenie TSUE ma szansę pozytywnie wpłynąć na sytuację wielu dzieci, których prawa są obecnie ograniczane" - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich.

Prawomocne umorzenie postępowania wobec łódzkiego drukarza

Sąd Najwyższy utrzymał w mocy orzeczenie o umorzeniu postępowania wobec łódzkiego drukarza. Pracownik odmówił druku plakatów LGBT, tłumacząc to swoimi przekonaniami.

Zakaz lotów do końca 2020 r. - jakie państwa obejmuje?

Zakaz lotów międzynarodowych do końca 2020 r. obejmuje dziewięć państw. Które państwa zostały wyłączone z zakazu?

Jakie zachęty dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19?

Jakie zachęty dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 zapowiada Ministerstwo Zdrowia? Czy szczepionka na COVID-19 będzie darmowa? O szczegółach mówił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Program szczepień przeciw koronawirusowi - odpowiedzi NFZ

Program szczepień przeciwko koronawirusowi wzbudza wiele pytań placówek medycznych. Czy wymóg szczepień pięć dni w tygodniu może dotyczyć także sobót i niedziel? Co z rejestracją przez telefon lub w placówce? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania udzielił Narodowy Fundusz Zdrowia.

Rzecznik rządu o możliwych obostrzeniach od 28 grudnia

Rzecznik rządu Piotr Müller ocenił, iż po świętach jest szansa na przejście do czerwonej strefy. Jego zdaniem w kolejnych tygodniach być może w niektórych powiatach będą już obowiązywały strefy żółte. Obowiązujące restrykcje obowiązują do 27 grudnia, a zgodnie ze strategią przedstawioną przez premiera od 28 grudnia Polska miałaby zostać podzielona na strefy z różnymi poziomami obostrzeń. Od czego zależy podział na poszczególne strefy? Kiedy rząd miałby wprowadzić kwarantannę narodową?

Wzrostowi kradzieży w sklepach sprzyjają pandemia i maseczki

Według danych Komendy Głównej Policji kradzieżom w klepach sprzyjają pandemia i maseczki. Ponadto personel jest bardziej zajęty reżimem sanitarnym czy zabezpieczeniem towaru. O ile wzrosła liczba kradzieży? W jakich województwach i sklepach jest ich najwięcej?

Zasiłek pogrzebowy - więcej wypłat, mniej formalności [AUDIO]

Zasiłek pogrzebowy ze wzrostem liczby wypłat w porównaniu do ubiegłego roku - tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W województwie mazowieckim liczba zasiłków wzrosła o 10%. Jednocześnie ZUS ogranicza formalności niezbędne do uzyskania świadczenia. Ile obecnie wynosi zasiłek pogrzebowy? Czy kwota jest uzależniona od kosztów pogrzebu?

Przełomowy wyrok w sprawie znęcania się nad karpiami

Przełomowy wyrok w sprawie znęcania się nad karpiami wydał Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów. Sprawa dotyczyła sprzedaży karpi w skrzynkach bez wody i pakowania ich do plastikowych toreb, również bez wody. Jakie orzeczenie wydał sąd? Co grozi za znęcanie się nad zwierzętami?

Rada Ministrów o orzeczeniu TK w sprawie aborcji

Rada Ministrów zajęła stanowiska w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Do kancelarii premiera w ostatnich tygodniach skierowano szereg wniosków i pytań od obywateli, organizacji pozarządowych dotyczących wyroku.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w grudniu

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców został przedłużony do 24 grudnia. Kiedy przysługuje zasiłek? Gdzie złożyć oświadczenie?

Tzw. ustawa antyprzemocowa weszła w życie

Tzw. ustawa antyprzemocowa zakłada wprowadzenie odrębnego, szybkiego postępowania w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do niego. Nowe przepisy weszły w życie 30 listopada 2020 r.

Wigilia 2020 – jakie obostrzenia zgodnie z rozporządzeniem?

Wigilia w 2020 r. będzie czasem spędzonym w niewielkim gronie najbliższych osób. Jakie obostrzenia zawiera opublikowane rozporządzenie? Czy 24 grudnia będą obowiązywały godziny dla seniorów? Co z limitami osób w kościołach?

Święta w Europie - jakie ograniczenia?

Święta w Europie w tym roku odbędą się w czasie pandemii. Czy rządy poszczególnych państw planują ograniczenia rodzinnych spotkań? Które sklepy będą otwarte?

Praca zdalna - propozycje przepisów z wieloma formalnościami

Praca zdalna ma zostać uregulowana w Kodeksie pracy. Zdaniem radcy prawnego Wojciecha Bigaja proponowane zapisy wprowadzają dużo formalności, co może zniechęcać pracodawców.

Zakaz lotów od 25 listopada - jakie państwa obejmuje?

Od 25 listopada 2020 r. obowiązuje zakaz lotów międzynarodowych do dziewięciu państw. Do kiedy będą obowiązywały restrykcje? Jakie państwa obejmują?

Sylwester 2020 – czy będą obostrzenia?

Czy w czasie tegorocznego Sylwestra będą obowiązywały ograniczenia? Kiedy zapadną ewentualne decyzje w tym zakresie i od czego będą uzależnione?

Limity dorabiania dla emerytów i rencistów w grudniu 2020

Limity dorabiania dla emerytów i rencistów będą wyższe w grudniu 2020 r. Ile wyniosą? Do kiedy będą obowiązywały nowe limity? Kto może dorabiać bez ograniczeń?

Święta Bożego Narodzenia 2020 – jakie obostrzenia?

Święta Bożego Narodzenia w 2020 r. wciąż wzbudzają wiele wątpliwości. Czy w tym okresie będą obowiązywały nowe obostrzenia? Co z niedzielami handlowymi?

Wniosek o 300+ z programu "Dobry Start" do 30 listopada!

Wniosek o 300+ z programu "Dobry Start" można złożyć na PUE ZUS tylko do 30 listopada 2020 r.! Kto może skorzystać ze wsparcia na dziecko?

Jak wyglądają podróże w czasie epidemii?

Jakie zasady obowiązują podróżnych w czasie epidemii? Które kraje wpuszczają turystów? Gdzie konieczny jest test?

Rośnie liczba skarg dotyczących kredytów konsumenckich

Rośnie liczba skarg do Rzecznika Finansowego. Najwięcej z nich dotyczy kredytów konsumenckich i walutowych.

500 plus w 2021 r. - czy program będzie kontynuowany?

Co z programami społecznymi takimi jak 500 plus czy Dobry start w 2021 r.? Czy środki na te cele zostały zabezpieczone? O kontynuacji programów w 2021 r. mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Opłata dla szpitali tymczasowych za dostępność łóżka - ile wynosi?

Opłata dla szpitali tymczasowych za dostępność łóżka dla pacjentów z COVID-19 została podana przez NFZ na stronie internetowej. Ile otrzymują szpitale tymczasowe? Co wchodzi w skład dobowej opłaty?

Cyfryzacja w GIS - jakie zmiany?

Cyfryzacja GIS oznacza liczne zmiany dla osób zakażonych. Jednym z rozwiązań jest ogólnopolska infolinia do kontaktu z sanepidem. Jakie dane znajdują się w systemie EWP? Czym jest SEPIS?

Niepełnosprawność czy niepełnoPRAWNOŚĆ? Sytuacja prawna osób z niepełnosprawnością intelektualną

Temat niepełnosprawności coraz częściej zaczyna pojawiać się w przestrzeni publicznej. Uwagę społeczną w końcu udało się skierować na utrudnienia czy dyskryminację, z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami.

Rośnie liczba upadłości konsumenckich

Rośnie liczba ogłaszanych przez sądy upadłości konsumenckich. We wrześniu upadłość konsumencką ogłoszono w stosunku do 1366 osób,

Ustawa covidowa - co z publikacją w Dzienniku Ustaw?

Ustawa covidowa została podpisana przez Prezydenta. Dotąd nie została jednak opublikowana w "Dzienniku Ustaw". O przyczyny opóźnienia pytany był rzecznik rządu Piotr Müller. Co odpowiedział?