reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat: stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego.

Gdzie mogę wszcząć proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa?

Aktualizacja: 14.04.2021

Panuje przekonanie, zgodnie z którym proces mający na celu stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego powinien być prowadzony w sądzie diecezji na terenie której ów małżeństwo zostało zawarte. Jest to jednak przekonanie częściowo błędne. O tym, w którym sądzie można poprowadzić proces będzie dzisiaj mówił niniejszy artykuł. »

Uzależnienie od rodziców a nieważność małżeństwa kościelnego

Aktualizacja: 09.04.2021

Specyficznym przejawem niedojrzałości, mającym wpływ na funkcjonowanie małżeństwa, jest nadmierne, patologiczne uzależnienie dziecka od rodziców. »

Rozwód cywilny a stwierdzenie nieważności małżeństwa

Aktualizacja: 23.03.2021

Czy rozwód cywilny ma wpływ na proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego? Czym różni się pozew rozwodowy od skargi powodowej? »

Postępowanie kościelne to nie rozwód kościelny

Aktualizacja: 16.03.2021

Postępowanie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego nie jest analogiczne do rozwodu. Dlaczego? Jakie obowiązki mają małżonkowie? »

Adwokat kościelny - działalność procesowa

Aktualizacja: 10.03.2021

Adwokat kościelny jest gwarantem praktycznego skorzystania z przysługującego stronom prawa do obrony. Jak w praktyce może wyglądać jego pomoc? »

„Rozwód kościelny” a sakrament święceń [WYWIAD]

Aktualizacja: 04.03.2021

Czy tzw. rozwód kościelny jest możliwy z powodu przyjęcia sakramentu święceń? O praktycznych aspektach takich procesów mówi adwokat kościelny dr Arletta Bolesta. »

Stwierdzenie nieważności małżeństwa

Aktualizacja: 05.03.2021

Stwierdzenie nieważności małżeństwa polega na udowodnieniu, że w dniu ślubu istniały okoliczności uniemożliwiające zawarcie ślubu. Jak to zrobić? »

Biegły sądowy a niezdolność natury psychicznej

Aktualizacja: 08.02.2021

Opinia biegłego sądowego o niezdolności natury psychicznej może okazać się niezwykle istotna w procesach o nieważność małżeństwa kościelnego. Czy biegły posiada taką możliwość, aby wydać opinię psychologiczną, która w sposób pewny zweryfikuje symptomy zaburzeń osobowości? »

Stwierdzenie nieważności małżeństwa: odpowiedź strony pozwanej

Aktualizacja: 11.12.2020

Odpowiedź na skargę powodową w kościelnym procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa jest nazywana repliką. Co to za pismo? Ile czasu ma strona pozwana na wniesienie odpowiedzi? Co powinno się w niej znaleźć? Kim jest pozwany w procesie? »

Rozwód kościelny - proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Aktualizacja: 30.10.2020

Procesy o stwierdzenie nieważności sakramentu małżeństwa, błędnie określane jako „rozwód kościelny” stały się tematem bardzo medialnym. Pojawiające się w prasie i mediach społecznościowych publikacje często powielają wiele fałszywych informacji dotyczących samego procesu. Warto zatem poznać główne fazy postępowania, jego przebieg i najważniejsze momenty mające znaczenie dla wszystkich uczestników procesu. »

„Wpadka” a nieważność małżeństwa kościelnego

Aktualizacja: 20.10.2020

Mówiąc o małżeństwie z tzw. wpadki możemy mieć do czynienia z dwiema podstawami prawnymi nieważności kościelnego małżeństwa. Na czym one polegają? »

Niechcenie dzieci powodem nieważności małżeństwa kościelnego?

Aktualizacja: 14.10.2020

Brak potomstwa może stanowić podstawę stwierdzenia nieważności kościelnego małżeństwa. Dzieje się tak wtedy, kiedy jedna lub obie strony nie chcą od samego początku mieć dzieci. »

Czy zdrada może być przyczyną nieważności małżeństwa?

Aktualizacja: 16.10.2020

Małżonkowie czasem łamią zawarte przymierze i dopuszczają się zdrady. Zagadnienie to z moralnego punktu widzenia jest oczywiście naganne. Czy może również stanowić podstawę do unieważnienia małżeństwa kościelnego? »

Ile kosztuje kanoniczny proces małżeński?

Aktualizacja: 12.10.2020

Jednym z pierwszych pytań jakie stawiają sobie osoby chcące prosić sąd kościelny o stwierdzenie nieważności ich małżeństwa jest pytanie o koszt. Koszt ten można podzielić na dwie zasadnicze części: taksę procesową oraz honorarium adwokackie »

Zakaz starania się o nieważność małżeństwa?

Aktualizacja: 09.10.2020

W prawie cywilnym w określonych przypadkach istnieje zakaz unieważnienia małżeństwa. Czy podobna instytucja występuje również w kościelnym prawie małżeńskim? Podobna – gdyż jak już przecież wiemy – w kościelnym prawie małżeńskim można mówić o stwierdzeniu nieważności małżeństwa bądź o jego rozwiązaniu, ale nie o jego unieważnieniu. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama