Kategorie

Wiadomości

21 sie 2021
17 wrz 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Uniwersytet Mikołaja Kopernika pod lupą UOKiK

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu stosował niedozwolone postanowienia umowne naruszające prawa konsumentów – uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dozór elektroniczny - nowa strona www

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło stronę na temat zastosowania systemu dozoru elektronicznego.

Wstępne wyniki na aplikacje prawnicze

Znane są pierwsze wyniki egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. Najgorzej wypadły egzaminy na aplikację notarialną, które zdało jedynie około 15 proc. kandydatów

Egzaminy na aplikacje 2011 – wstępne wyniki Ministerstwa Sprawiedliwości

Według wstępnych wyników Ministerstwa Sprawiedliwości pozytywny wynik z egzaminów na aplikacje: adwokacką, radcowską i notarialną uzyskało ponad pięć tysięcy osób. Do egzaminów w tym roku przystąpiło 12 tysięcy kandydatów.

Kapitał początkowy - nowe zasady obliczania

Kapitał początkowy może być obliczony na podstawie stażu pracy wyrażonego w dniach, a nie - tak jak dotychczas - w pełnych latach. Oznacza to, że od 23 września więcej osób ma możliwość złożenia do ZUS-u wniosków o obliczenie kapitału początkowego.

Bankowy tytuł egzekucyjny w e-sądzie

Ministerstwo sprawiedliwości chce wprowadzenia elektronicznego bankowego tytułu egzekucyjnego i elektronicznej procedury zajęcia rachunku bankowego przez komornika. Rozpoznawanie tych spraw w e-sądach ma przyspieszyć egzekucję.

Jawne informacje na temat domów maklerskich

Jak wynika z raportu „Zarządzanie ryzykiem: ujawnienia domów maklerskich”, przygotowanego przez firmę doradczą Compliance Partners domy maklerskie powinny poświęcać większą uwagę analizie swoich obowiązków informacyjnych.

Od 2012 r. zaległy urlop wykorzystamy do końca września

Nie do końca marca jak dotychczas, a do końca września wykorzystamy zaległy urlop wypoczynkowy. Nowe przepisy wchodzą w życie z początkiem 2012 r.

Wystawienie bankowego tytułu egzekucyjnego w opinii Trybunału

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego uprawnienia banku do wystawiania bankowego tytułu egzekucyjnego przeciwko spółdzielniom mieszkaniowym, które korzystają z kredytów mieszkaniowych tzw. "starego portfela" bez konieczności uzyskania pisemnego oświadczenia spółdzielni o poddaniu się egzekucji są zgodne z konstytucją.

Polsko-niemieckie porady emerytalne

Porady dla osób aktywnych zawodowo zarówno w Polsce, jak i w Niemczech będzie można uzyskać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu.

Tylko tydzień do egzaminów na aplikację

24 września 2011 r. tysiące absolwentów wydziałów prawa przystąpią do egzaminów na aplikacje prawnicze. Aplikacje cieszą się w tym roku dużą popularnością.

Zaświadczenie o niekaralności otrzymamy przez Internet

Informację z KRK będziemy mogli uzyskać mailem. To efekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym.

Ruszają Szkolne Koła Prawne

Rusza kolejny etap organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz samorząd radców prawnych, programu edukacji prawnej "Szkolne Koła Prawne".

Zwiększone ryzyko dla wierzycieli

Od 1 lipca 2011 roku możliwe jest przekształcenie przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną (wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą) w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub jednoosobową spółkę akcyjną.

Egzamin adwokacki i radcowski 2011 - oficjalne wyniki

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało ostateczne wyniki egzaminu adwokackiego i radcowskiego, przeprowadzonych w dniach 14-17 czerwca 2011 r.

Kary za jazdę na nartach po alkoholu

Karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł zapłacą pijani narciarze. Taki rozwiązanie przewiduje nowa ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich.

Aplikacja ogólna 2011: limit punktów ustalony

Ministerstwo Sprawiedliwości ustaliło limit punktów na aplikację ogólną. Kandydaci w pierwszym terminie będą musieli udzielić przynajmniej 120 poprawnych odpowiedzi.

Zmiany w działalności lobbingowej

Dnia 1 września 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa, która wprowadziła zmiany w zakresie działalności legislacyjnej Rady Ministrów (dalej również „Rząd”), mające związek z lobbingiem politycznym.

Renta socjalna - od 2012 r. z wyższymi zarobkami

Osoby pobierające rentę socjalną będą mogły więcej dorobić. Od 2012 r. zmieniają się kwoty zarobków, od których zależy zawieszenie prawa do świadczeń.

DGP: Błyskawiczne przelewy internetowe już od 2012 r.

Dokonanie przelewu, który u odbiorcy pojawi się w ciągu kilku minut. Teraz tylko dla nielicznych. Jednak w 2012 r. ma to już być standard w polskiej bankowości – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

To będzie koniec loteryjnych sms-ów?

Operatorzy będą blokować numery, z których wysyłane są loteryjne sms-y na każde żądanie abonenta. Takie założenia przyjęto przy projekcie zmian prawa telekomunikacyjnego.

KIA Motors pod lupą UOKiK

Informacje na temat gwarancji udzielanej na samochody KIA Motors wprowadzały konsumentów w błąd – uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Rekordowa liczba chętnych na aplikacje prawnicze 2011

10 sierpnia 2011 r. upłynął termin do składania przez kandydatów wniosków o dopuszczenie do egzaminów wstępnych na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną oraz komorniczą. Egzaminy wstępne odbędą się w sobotę 24 września 2011 r. o godzinie 11.00, równocześnie na terenie całego kraju.

Budowa domu: będzie mniej formalności

Pozwolenie na budowę zostanie zastąpione przez zgłoszenie w gminie. Zamiast notarialnego aktu własności inwestorzy będą mogli przedstawić oświadczenie.

Milion spraw w e-sądzie

Pierwszy w Polsce e-sąd przyjął już milion spraw. Główne cele działalności e-sądu to uproszczenie i przyspieszenie procesu, obniżenie kosztów postępowania oraz skrócenie czasu wydania nakazu.

Edukacja prawna wspierana przez MS oraz MEN

Rusza kolejny etap programu edukacji prawnej – Porozumienie z Ministrem Edukacji Narodowej.

Zmiany w zasadach spłaty kredytów w obcych walutach

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o kredycie bankowym i kredycie konsumenckim. Pozwoli ona osobom zadłużonym w obcych walutach spłacić kredyty w walucie, w jakiej kredyt zaciągnęli.

Dłużnik alimentacyjny rzadziej straci prawo jazdy

Dłużnicy alimentacyjni nie stracą prawa jazdy, jeżeli płacą co najmniej połowę zasądzonych zobowiązań.

Rząd kolejny raz uszczupli Fundusz Rezerwy Demograficznej

Rada Ministrów zaakceptowała rozporządzenie wykonawcze do ustawy budżetowej, na postawie którego 4 mld zł zgromadzone w Funduszu Rezerwy Demograficznej (FDR) zostaną wypłacone na pokrycie bieżących emerytur.

Jak szybko pojedziemy na drogach UE?

Okres wakacyjny to dla wielu z nas czas upragnionych urlopów, które chętnie spędzamy w krajach należących do Unii Europejskiej. Jeśli już decydujemy się na podróż samochodem na zachód lub południe Europy, warto wiedzieć jaka jest dopuszczalna prędkość na niemieckiej autostradzie oraz ile kosztuje przejazd w słonecznej Italii.

Użytkownicy wieczyści łatwiej wykupią działki

Parlamentarzyści pracują nad zmianami w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Jeżeli zmiany wejdą w życie przedsiębiorcom, będącym jednocześnie użytkownikami wieczystymi, łatwiej będzie wykupić działkę.

Nie będzie alkoholu na stadionach

Poselska propozycja żeby na imprezie masowej, z wyłączeniem imprezy masowej podwyższonego ryzyka, umożliwić sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych zawierających nie więcej niż 3,5% alkoholu nie uzyskała akceptacji ze strony Senatu.

Podwójne alimenty od rodzica i z funduszu do zmiany

Zmieni się sytuacja osoby uprawnionej do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, która otrzymała zaległe lub bieżące alimenty od dłużnika.

Ile zarabia adwokat?

Zmianie ulegnie minimalna stawka wynagrodzenia dla profesjonalnych pełnomocników.

EURO 2012 bez piwa dla kibiców

Kibice podczas meczów EURO 2012 nie będą pili piwa nawet w specjalnie do tego wyznaczonych miejscach. Tak wynika z poprawek przyjętych przez Senat.

Od 2012 roku gminy częściej przyznają zasiłki na dziecko

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych zmienia sposób obliczania dochodu rodziny. Zmiany zaczną obowiązywać od 2012 r.

Inspekcja pracy rzadziej ukarze mandatem

Gdy wykroczenie pracodawcy nie będzie popełnione z winy umyślnej i nie będzie zagrażało życiu lub zdrowiu, inspektor pracy będzie mógł zrezygnować z nałożenia mandatu.

Prezydent musi ujawnić opinie w sprawie OFE

Wojewódzki sąd administracyjny przyznał rację skarżącym, którzy zarzucili Prezydentowi RP, iż bezprawnie odmówił ujawnienia ekspertyz, które skłoniły go do podpisania ustawy nowelizującej system OFE – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Dozór elektroniczny również dla pedofilów

Dozór elektroniczny będzie stosowany wobec osób, które odbyły karę pozbawienia wolności za popełnienie najcięższych przestępstw seksualnych w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych. Pojawi się również możliwość stosowania aresztu domowego wobec oskarżonych (podejrzanych).

Wizytówka a przetwarzanie danych osobowych

Już wkrótce zgoda na przetwarzanie danych osobowych może być wyrażona przez określone zachowanie – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Stypendia nie będą wliczane do dochodu na potrzeby świadczeń rodzinnych

Stypendia otrzymywane przez dzieci nie będą wliczane do dochodu rodziny osób ubiegających się o zasiłek. Takie zmiany przewidują nowelizacje ustaw o świadczeniach rodzinnych oraz pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Etyka adwokacka i radcowska do zmiany

Adwokaci i radcowie prawni pracują nad zmianami w swoich kodeksach etyki zawodowej. Adwokaci będą mogli otrzymać 30 procent kwoty wygranej przed sądem.

Nawet 5 tys. zł pomocy dla poszkodowanych przez huragan

Rada Ministrów przyjęła plan pomocy rolnikom, których gospodarstwa zostały poszkodowane wskutek huraganów oraz innych klęsk żywiołowych. Będą specjalne zasiłki i preferencyjne kredyty.

Nowe uprawnienia dla policjantów

Policja, CBA oraz inne służby będą mogły stosować środki o właściwościach obezwładniających, łzawiących i ogłuszających.

Łatwiejszy dostęp do wymiaru sprawiedliwości w sporach transgranicznych

Komisja Europejska podejmuje szereg działań, które mają na celu ułatwienie dostępu do wymiaru sprawiedliwości w trans granicznych sporach prawnych.

Schroniska i noclegownie dla sprawców przemocy w rodzinie

Do noclegowni lub schroniska zostaną eksmitowani dłużnicy, którym nakazano opróżnienie lokalu z powodu stosowania przemocy w rodzinie. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

Uczniowie skorzystają z elektronicznych podręczników

Tylko najmłodsi uczniowie będą korzystali jedynie z papierowych podręczników. Pozostałe książki będą wydawane w formie papierowej i elektronicznej.

Będą nowe kary za łamanie dyscypliny finansowej

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Zmiany dotyczą głównie wymiaru kary za naruszenia.

Repatriacja będzie łatwiejsza

Łatwiej będzie uzyskać obywatelstwo osobom z polskimi pochodzenia. Gminy otrzymają dotację na zapewnienie repatriantom mieszkań.

Pomoc dla poszkodowanych w wyniku katastrof naturalnych

Rolnicy poszkodowani w wyniku Huraganów i innych zjawisk atmosferycznych mogą skorzystać ze wsparcia z PROW 2007-13 oraz z preferencyjnie oprocentowanych „kredytów kleskowych”