REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomość, Uprawnienia właściciela nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kupujesz mieszkanie? Pamiętaj o dożywotnikach

Kupując mieszkanie powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy osoby trzecie mają jakieś prawa do nieruchomości. Jedno z takich praw może wynikać z umowy dożywocia.

Kupno mieszkania cz. 3. Sprawdź czy nie kupujesz także długów

Kupując mieszkanie powinniśmy sprawdzić dokładnie jego stan od strony prawnej. Należy m.in. sprawdzić, czy na nabywanej nieruchomości nie ciążą żadne długi.

Jak legalnie wywieźć zabytek?

Wywiezienie zabytku za granicę wiąże się z uzyskaniem pozwolenia. To, czy dany przedmiot jest zabytkiem i czy do jego wywiezienia niezbędne jest uzyskanie pozwolenia określa ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Jak długo ważny jest odpis księgi wieczystej?

Przed kupnem mieszkania powinniśmy uważnie zapoznać się z odpisem księgi wieczystej. Czy wystarczy, jak zapoznamy się z odpisem KW sprzed kilku lat, jaki przedstawia nam właściciel?

REKLAMA

Kupno mieszkania cz. 1. Co sprawdzić przez zawarciem umowy?

Zakup mieszkania to poważny krok. Co zatem powinniśmy sprawdzić przed zakupem nieruchomości? Jednym z obowiązkowych punktów będzie księga wieczysta nieruchomości.

TK zakwestionował zmiany w prawie budowlanym

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował nowelizację prawa budowlanego, która miała usprawnić proces inwestycyjny. Oznacza to, że inwestorzy nadal będą musieli ubiegać się o pozwolenia na budowę.

Jak ustanowić służebność drogi koniecznej? – cz. 2.

Drogę konieczną ustanawia się w przypadku, gdy właściciel nieruchomości jest pozbawiony dostępu do drogi publicznej. Wytycza się ją na wniosek zainteresowanego przez nieruchomości sąsiednie.

Jak ustanowić służebność drogi koniecznej? – cz. 1.

Drogę konieczną ustanawia się w przypadku, gdy właściciel nieruchomości jest pozbawiony dostępu do drogi publicznej. Wytycza się ją na wniosek zainteresowanego przez nieruchomości sąsiednie

REKLAMA

Co to jest opłata śmieciowa?

Liczba dzikich wysypisk śmieci rośnie z miesiąca na miesiąc. Zaradzić ma temu nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Wprowadzić ma ona tzw. opłatę śmieciową, która pobierana będzie od wszystkich gospodarstw domowych.

O licytacji mieszkania dowiemy się z portalu?

Licytacja komornicza to okazja na kupienie mieszkania po zdecydowanie niższej cenie. O terminie takiej licytacji wkrótce dowiemy się ze specjalnie utworzonego do tego celu portalu. Przewidywane są również inne zmiany. Jakie?

Kiedy przedsiębiorca powinien uiścić podatek od nieruchomości?

W przypadku osób fizycznych, aby zapłacić podatek, niezbędna jest decyzja wydana przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, która ustalać będzie jej wysokość. W odniesieniu do przedsiębiorców kwestia wywiązania się z obowiązku podatkowego kształtuje się nieco inaczej. Jak?

Jaka alternatywa dla odwróconej hipoteki?

Nowa usługa na rynku nieruchomości – agencje nieruchomości proponują sprzedaż dużego mieszkania, a w zamian zakup dwóch, jednego do zamieszkania, drugiego – na wynajem. Takie rozwiązanie ma być alternatywą dla odwróconej hipoteki.

Kiedy można żądać przeniesienia własności gruntu?

Kodeks cywilny w art. 231 przewiduje możliwość przeniesienia własności gruntu na rzecz posiadacza samoistnego. W jakich sytuacjach i po spełnieniu jakich warunków będzie to możliwe?

Czy współwłasność można znieść przez podział działki?

Współwłaściciele działki mogą znieść współwłasność albo w drodze umowy albo w postępowaniu sądowym. Jakie są sposoby zniesienia współwłasności? Czy można ją znieść poprzez podział działki?

Zanim kupisz mieszkanie na rynku wtórnym…

Zanim zdecydujesz się kupić mieszkanie na rynku wtórnym, sprawdź jego stan prawny. Dowiedz się, kto jest właścicielem bądź współwłaścicielami lokalu, a jeśli działają przez pełnomocnika – czy jest do podejmowania takich czynności należycie umocowany.

Jak wykupić mieszkanie od jednostki samorządu terytorialnego?

Jeżeli gmina zamierza sprzedać mieszkanie komunalnego powinna w pierwszej kolejności poinformować (na piśmie) jego najemcę (gdy ten posiada prawo pierwszeństwa w kupnie). O czym warto wiedzieć wykupując mieszkanie?

Jak eksmitować uciążliwego lokatora?

Choć ustawa o ochronie praw lokatorów, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu objęcie ich jak najszerszą ochroną, nie zapomina jednak o sąsiadach i współlokatorach, którzy muszą zmagać się z uciążliwym mieszkańcem. Co można zrobić, by eksmitować uciążliwego lokatora?

Czym jest bonifikata w opłacie rocznej za użytkowanie wieczyste?

Do 31 marca 2011 roku należy uiścić opłatę roczną za użytkowanie wieczyste. Niektórzy użytkownicy wieczyści mogą jednak wnioskować o przyznanie bonifikaty w wysokości 50% opłaty rocznej.

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z agencją nieruchomości?

Chcąc zlecić profesjonalistom znalezienie dla nas odpowiedniego mieszkania, można powierzyć to zadanie agencji nieruchomości. Co warto wiedzieć, zanim złożymy podpis na umowie?

Ekspert radzi: Darowizna a zachowek

Otrzymałem od rodziców dom w drodze darowizny. Czy moje rodzeństwo może po śmierci rodzica dochodzić ode mnie zachowku? Jaka jest zależność między darowizną o zachowkiem?

Czym jest podstawienie wierzytelności hipotecznej?

Nowelizacja przepisów dotyczących hipoteki daje możliwość zastąpienia zabezpieczanej hipotecznie wierzytelności inną wierzytelnością. Jest to tzw. podstawienie wierzytelności hipotecznej. Co trzeba zrobić, by skorzystać z nowego uprawnienia?

Najem

Umowa najmu należy do kategorii umów nazwanych, a jej istotne postanowienia zostały określone w Kodeksie cywilnym w art. 659 – 692. Istotą najmu jest oddanie rzeczy do używania na czas oznaczony lub nieoznaczony.

Nieruchomość

Nieruchomość, jako rzecz będąca przedmiotem prawa, została zdefiniowana w Kodeksie cywilnym. Wyróżnia się nieruchomości gruntowe, budynkowe i lokalowe.

Ruchomość

Kodeks cywilny nie zawiera definicji ruchomości, a doktrynalna definicja rzeczy ruchomych jest zbudowana w sposób negatywny. Ruchomościami są te rzeczy, które nie są nieruchomościami.

Mieszkanie lokatorskie

Do dnia dzisiejszego w spółdzielniach mieszkaniowych funkcjonują formy prawne związane z lokalami mieszkalnymi, które zachowały się z poprzedniego systemu. Taką konstrukcją jest tzw. mieszkanie lokatorskie, które daje prawo do mieszkania, ale nie jest prawem własności.

Księga wieczysta

Księga wieczysta jest to rejestr, w którym zamieszczane są wszelkie informacje dotyczące stanu prawnego nieruchomości. Dla każdej nieruchomości prowadzona jest odrębna księga wieczysta.

Co oznacza objęcie nieruchomości strefą ochrony konserwatorskiej?

Objęcie obszaru archeologiczną strefą prawnej ochrony konserwatorskiej rodzi obowiązek zwrócenia się przez inwestora do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o zezwolenie na realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego.

Kodeks cywilny

Prawo cywilne reguluje sprawy, z którymi ludzie mają do czynienia na co dzień. Odgrywa pierwszoplanową rolę w systemie prawa prywatnego. Kodeks cywilny jest zbiorem przepisów z zakresu prawa cywilnego.

Dożywocie

Umowa dożywocia polega na tym, że w zamian za przeniesienie własności nieruchomości jej nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy lub osobie mu bliskiej dożywotnie utrzymanie.

Hipoteka

Hipoteka ma na celu zabezpieczenie określonej wierzytelności, na mocy której wierzyciel ma prawo dochodzić zaspokojenia z obciążonej nią nieruchomości. Hipoteka nie jest samoistna, zawsze jest połączona z wierzytelnością. Hipoteka jest wyrażana wyłącznie w pieniądzu, gdyż może zabezpieczać jedynie wierzytelności pieniężne.

Czynsz

Czynsz jest świadczeniem majątkowym, które powtarza się okresowo. Jest pobierany przez właściciela lub zarządzającego nieruchomością lub gruntem. Czynsz jest wynagrodzeniem za używanie rzeczy.

Część składowa rzeczy

Definicja części składowej rzeczy zawarta jest w Kodeksie Cywilnym. Części składowe rzeczy stanowią jedną całość, oznacza to, że utraciły swój samodzielny byt.

Towarzystwa budownictwa społecznego

Przedmiotem działania towarzystwa jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu.

Umowa o dożywocie

Na podstawie umowy o dożywocie jedna ze stron w zamian za przeniesienie na jej rzecz własności nieruchomości zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie.

Timesharing

Timesharing polega na nabyciu przez konsumenta prawa do korzystania z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego, w oznaczonym czasie (na okres co najmniej 3 lat), w każdym roku, oraz zobowiązaniu się do zapłaty przedsiębiorcy ryczałtowego wynagrodzenia.

Użyczenie

Przez umowę użyczenia, użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy (ruchomych – oprócz rzeczy zużywalnych, i nieruchomości). Umowa zawierana jest na czas oznaczony lub nie oznaczony.

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego

Na mocy umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal mieszkalny do używania, a członek zobowiązuje się wnieść wkład mieszkaniowy oraz uiszczać opłaty określone w ustawie i w statucie spółdzielni.

Służebność mieszkania

Służebność mieszkania to służebność osobista, na podstawie której uprawnionemu przysługuje prawo do zamieszkiwania w budynku położonym na cudzej nieruchomości.

Służebność drogi koniecznej

Służebność drogi koniecznej polega na tym, że jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich to właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem służebności drogowej.

Współwłasność

Współwłasność polega na tym, że własność jednej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom.

Samodzielny lokal mieszkalny

Samodzielny lokalem mieszkalnym to wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Dotyczy to także (odpowiednio) samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne. Spełnienie powyższych wymagań stwierdza starosta w formie zaświadczenia.

Pożytki

Pożytki rzeczy mogą być naturalne bądź cywilne. Pożytkami naturalnymi rzeczy są jej płody i inne odłączone od niej części składowe, o ile według zasad prawidłowej gospodarki stanowią normalny dochód z rzeczy (np. owoce z sadu). Pożytkami cywilnymi rzeczy są dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego (np. czynsz z tytułu najmu).

Zasiedzenie

Zasiedzenie to jeden ze sposobów nabycia prawa, wskutek upływu czasu.

Czym jest renta dożywotnia?

Renta dożywotnia za nieruchomość jest jedną z możliwości uzyskania dodatkowych, comiesięcznych pieniędzy w zamian za rezygnację ze swojego prawa własności do nieruchomości. Renta jest zbliżona do hipoteki odwróconej jednak możemy zauważyć znaczące różnice.

Zobowiązania stron z tytułu umowy najmu lokalu mieszkalnego

Przy zawarciu umowy wynajmujący zobowiązany jest poinformować najemcę o wszystkich istotnych kwestiach związanych z lokalem mieszkalnym. Ponadto, najemca zawierając umowę najmu zobowiązany jest uiścić kaucję zabezpieczającą, która stanowi dla wynajmującego gwarancję prawidłowego korzystania.

Rewolucyjne zmiany w hipotece

 W życie weszła nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece - zmieniająca znacząco zasady rządzące tym ograniczonym prawem rzeczowym.

Kto zapłaci podatek od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości jest podatkiem majątkowym. Zasadniczo obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ciąży na właścicielu nieruchomości albo obiektów budowlanych, a w określonej sytuacji na posiadaczu samoistnym. Natomiast posiadacz zależny, który faktycznie korzysta z nieruchomości, będzie podatnikiem podatku od nieruchomości Skarbu Państwa lub jednostek samorządowych.

Jakie są zalety najmu zwrotnego?

Instytucja najmu zwrotnego nie została odrębnie uregulowana w przepisach krajowych. Jednakże z uwagi na obowiązującą w polskim porządku prawnym zasadę swobody umów, strony umowy najmu zwrotnego – mogą ustalić jego treść według własnego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości stosunku prawnego, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Czym charakteryzuje się najem zwrotny?

Najem zwrotny jest jedną z form pozyskiwania kapitału. Wykorzystuje się go przede wszystkim na rynku nieruchomości. Deweloperzy stosują taką praktykę głównie po wybudowaniu i odsprzedaniu budynku – wynajmując jego część od nowego właściciela.

Kiedy sąd nakaże opuszczenie lokalu przez spawcę przemocy w rodzinie?

Zmiana ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i niektórych innych ustaw, która weszła w życie w dniu 1 sierpnia 2010 r. wprowadziła do Kodeksu postępowania karnego nowy rodzaj środka zapobiegawczego, tj. nakaz opuszczenia lokalu mieszkalnego przez sprawcę zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.

REKLAMA