REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiedzenie

main image
Zasiedzenie to jeden ze sposobów nabycia prawa, wskutek upływu czasu.

Zobacz serwis: Notariusz

Przedmiot zasiedzenia

Przedmiotem zasiedzenia może być: własność ruchomości, własność nieruchomości (gruntowej, budynkowej, lokalowej), służebność gruntowa (ale tylko w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia, okres posiadania musi być taki jak w przypadku nieruchomości), służebność przesyłu, udział we współwłasności.

Przesłanki zasiedzenia nieruchomości

Posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od 20 lat jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. Po upływie 30 lat posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.

Przesłanki zasiedzenia ruchomości

Do nabycia własności rzeczy ruchomej przez zasiedzenie muszą być spełnione trzy przesłanki: a) posiadanie samoistne, b) posiadanie rzeczy nieprzerwanie od 3 lat, c) dobra wiara posiadacza przez cały trzyletni okres.

Ochrona małoletniego

Jeżeli właściciel nieruchomości (przeciwko któremu biegnie zasiedzenie) jest małoletni, zasiedzenie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem 2 lat od uzyskania pełnoletności przez właściciela.

Doliczenie czasu poprzednika

Obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czas posiadania swego poprzednika, jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania. W sytuacji, gdy poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie nieruchomości w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony tylko wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi przynajmniej 30 lat.

Postępowanie

Sprawy o zasiedzenie rozpoznawane są w postępowaniu nieprocesowym.

Opłaty

Opłatę stałą w kwocie 2000 zł pobiera się od wniosku o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie, natomiast w kwocie 200 zł od wniosku o stwierdzenie nabycia służebności gruntowej przez zasiedzenie.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Podstawa prawna:

Kodeks Cywilny, Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z 28.07.2005 r. (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r., Nr 90, poz. 594 ze zm.)

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA