REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie lokatorskie

main image
Do dnia dzisiejszego w spółdzielniach mieszkaniowych funkcjonują formy prawne związane z lokalami mieszkalnymi, które zachowały się z poprzedniego systemu. Taką konstrukcją jest tzw. mieszkanie lokatorskie, które daje prawo do mieszkania, ale nie jest prawem własności.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, czyli potocznie tzw. mieszkanie lokatorskie oznacza, że właścicielem i zarządzającym mieszkaniem jest spółdzielnia. Osoby zamieszkujące w tego typu mieszkaniach nie posiadają do niego prawa własności.

Ograniczenia w rozporządzaniu

Lokatorzy spółdzielczych lokatorskich mieszkań mogą ich używać, ale nie mogą go sprzedać, podarować, wziąć kredytu na to mieszkanie czy założyć księgi wieczystej. Lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej przypomina więc w istocie zwykły najem. Osoba, której przysługuje mieszkanie lokatorskie podlega jednak takiej samej ochronie przed osobami trzecimi jak właściciel. Może więc wnosić o ochronę sądową w przypadku bezprawnie zajętego mieszkania lub o zaprzestanie naruszenia posiadania.

Śmierć członka spółdzielni

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego nie podlega dziedziczeniu. Dziedziczny jest jedynie wkład mieszkaniowy, który spółdzielnia musi zwrócić spadkobiercy w przypadku śmierci członka spółdzielni. Jeżeli prawo do lokalu przysługiwało wspólnie małżonkom, nie wygasa ono, lecz przechodzi na małżonka żyjącego. Jeśli nie był członkiem spółdzielni, przysługuje mu roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni.

Rozwód

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego nie może być ani podzielone, ani sprzedane. Jeśli mieszkanie jest częścią majątku wspólnego małżonków nie można po prostu zastosować podstawowych mechanizmów podziału majątku po rozwodzie. W sytuacji rozwodu konieczne jest zatem przeniesienie prawa na jednego z małżonków, np. w drodze postępowania o podział majątku.

Przekształcanie

Możliwe jest przekształcenie mieszkania lokatorskiego w odrębną własność. Najpierw jednak muszą zostać uregulowane zadłużenie i wszelkie zobowiązania związane z wybudowaniem budynku. Aby przekształcenie było możliwe musi być uregulowany stan prawny gruntu pod budynkiem. W przypadku spełnienia warunków, spółdzielnia jest zobowiązana zawrzeć umowę przeniesienia własności lokalu w terminie sześciu miesięcy od dnia złożenia wniosku. Wykup mieszkania lokatorskiego odbywa się na preferencyjnych warunkach i nie jest bardzo kosztowne.

Zobacz serwis: Gmina

Podstawa prawna:

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA