REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Organ administracyjny, Strona

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wybór sądu w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Obok pytania o zasadność konkretnej sprawy do przeprowadzenia kościelnego procesu o orzeczenie nieważności małżeństwa częste jest zapytanie o miejsce, tj. sąd, dla złożenia tej prośby.

Zezwolenie na wycinkę drzew - odwołanie

Od decyzji odmawiającej wycięcia drzewa stronie służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni. Odwołanie składamy za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

Załączniki do skargi powodowej

Rodzaj załączników dołączanych do pozwu zależy od danego Kościelnego Sądu. Stąd praktyczną wskazówką jest uzyskanie informacji na ten temat w tym Trybunale, który będzie prowadził proces.

Stanowiska stron w kościelnym procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Niezaangażowanie strony pozwanej, bądź jej zaangażowanie, ale zupełnie nieprawidłowe bierze się często z niezrozumienia istoty tego, czemu służy kościelny proces o orzeczenie nieważności zawiązanego węzła małżeńskiego.

REKLAMA

Mediacja w postępowaniu karnym

Zgodnie z treścią kodeksu postępowania karnego w postępowaniu karnym możliwe jest przeprowadzenie postępowania mediacyjnego pomiędzy podejrzanym (oskarżonym) a pokrzywdzonym. Treść tej mediacji jest istotna albowiem może wpływać na wymiar kary oskarżonego, możliwość zastosowania wobec niego warunkowego umorzenia postępowania lub umorzenia postępowania (w przypadku spraw z oskarżenia prywatnego).

Czas trwania procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Częstym zapytaniem osób, starających się o stwierdzenie nieważności swojego małżeńskiego związku, jest pytanie o czas trwania tego kościelnego procesu.

Świadkowie w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

W większości procesów jednym z ważniejszych środków dowodowych jest zeznanie świadków. Obowiązuje generalna zasada, od której są naturalnie wyjątki, według której jeden świadek nie jest wystarczający.

Niestawiennictwo na rozprawie karnoskarbowej

Rozprawy głównej nie można przeprowadzić w czasie nieobecności oskarżonego, jeżeli usprawiedliwiwszy swe niestawiennictwo wnosił on o odroczenie rozprawy.

REKLAMA

Terminy załatwiania spraw w urzędzie

Sprawy są załatwiane w urzędzie w drodze postępowania administracyjnego. Postępowanie to jest uregulowane w Kodeksie postępowania administracyjnego. W jakim terminie musi zostać załatwiona sprawa w urzędzie?

Kiedy i jak złożyć odwołanie od decyzji urzędu?

Od każdej wydanej decyzji administracyjnej stronie służy odwołanie. Jak złożyć odwołanie i kiedy jest ono możliwe?

Zatwierdzenie i wykonalnośc ugody administracyjnej

Zatwierdzenie ugody następuje w formie postanowienia. Ugoda staje się wykonalna z dniem, w którym postanowienie o jej zatwierdzeniu stało się ostateczne.

Ugoda administracyjna - przykłady

Ugoda podlega zatwierdzeniu przez organ, przed którym ugodę ją zawarto, w terminie siedmiu dni. Poniżej przedstawiamy przykłady ugody administracyjnej.

Tryb zawarcia ugody administracyjnej

Ugodę sporządza się w formie pisemnej. Ostateczny kształt ugody zależy od woli stron.

Kiedy można zawrzeć ugodę administracyjną?

Ugoda administracyjna stanowi alternatywną względem decyzji administracyjnej formę załatwiania spraw administracyjnych. Organ ma obowiązek dążenia do ugodowego załatwienia sprawy.

Zmiana właściwości sądu z uwagi na ekonomikę procesową

W toku procesu karnego może okazać się, iż właściwym do rozpoznawania sprawy jest sąd, który nie jest sądem miejsca zamieszkania ani oskarżonego ani większości osób podlegających wezwaniu na rozprawę. Z uwagi właśnie na te osoby ustawodawca w Kodeksu postępowania karnego przewidział możliwość zwrócenia się przez dany sąd (mający rozpoznawać sprawę) do sądu wyższego rzędu nad nim o wyznaczenie innego właściwego miejscowo sądu (tego samego rzędu co sąd wnioskodawca). Fachowo nazywa się to zmianą właściwości sądu z uwagi na ekonomikę procesową.

Kara za łapówkę

Łapówka może istnieć pod wieloma postaciami. Jest to problem występujący nie tylko w Polsce. Korupcja jest bowiem problemem ogólnoświatowym.

Zawieszenie działalności gospodarczej

Prowadzący działalność może zawiesić swoją działalność na określony czas. Jakie są warunki zawieszenia działalności gospodarczej?

Komisja Nadzoru Finansowego a Urząd Komisji Nadzoru Finansowego

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) to organ administracji publicznej właściwy do sprawowania nadzoru nad rynkiem finansowym w Polsce. KNF wykonuje swoje zadania przy pomocy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF).

Komisja Nadzoru Finansowego

Komisja Nadzoru Finansowego jest organem administracji właściwym w sprawach nadzoru nad rynkiem finansowym. Nadzór nad jej działalnością sprawuje Prezes Rady Ministrów.

Wszystko o kosztach postępowania sądowego

Postępowanie sądowe w sprawach cywilnych wiąże się z określonymi kosztami. Ile płacimy za pozew, jakie koszty mogą powstać w trakcie postępowania, a także czy uda nam się odzyskać poniesione koszty. Czytaj bezpłatną poradę prawną.

Administracja publiczna: będzie grzywna za bezczynność organu

Od 12 lipca 2011 r. organ, przeciwko któremu stwierdzono bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania, będzie musiał się liczyć z wysoką grzywną.

Czy można nagrywać dźwięk podczas rozprawy?

Zgodnie z treścią przepisu art. 358 Kodeksu postępowania karnego, jeżeli nie przemawia przeciw temu wzgląd na prawidłowość postępowania, sąd na wniosek strony wyraża zgodę na utrwalenie przez nią przebiegu rozprawy za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk.

Sprzeciw od wyroku zaocznego

Sprzeciw i zarzuty składa się do sądu, który wydał orzeczenie, bez powoływania się na sąd wyższej instancji. Apelację składa się do sądu wyższej instancji, lecz za pośrednictwem sądu, który wydał zaskarżony wyrok.

Wnoszenie pozwu do sądu

Pozew to pismo rozpoczynające postępowanie cywilne procesowe. Skierowanie sprawy do sądu powinno być jednak ostatecznością. Najlepiej najpierw zaproponować pozwanemu dobrowolne spełnienie żądania.

Prokuratura w Polsce

Prokuraturę tworzą: Prokurator Generalny oraz podlegli mu prokuratorzy, w tym prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Zadaniem prokuratury jest strzeżenie praworządności oraz czuwanie nad ściganiem przestępstw.

Zeznania stron w procesie cywilnym

Zeznania składane przez stronę postępowania nie podlegają odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Przynajmniej do pewnego momentu.

Prawo do informacji w procesie

Każda strona postępowania ma pełne prawo do zapoznania się z aktami swojej sprawy. Również sąd w odniesieniu do uczestników posiada określone obowiązki.

Jakie prawa ma obywatel przed sądem?

Każdy obywatel, występując przed sądem, prokuratorem lub innym organem związanym z wymiarem sprawiedliwości, ma określone prawa i obowiązki.

Kiedy możliwe jest postępowanie pojednawcze?

Nie we wszystkich sprawach postępowanie pojednawcze będzie możliwe. Jest to jednak możliwe zarówno w sprawach majątkowych, jak i niemajątkowych.

Pełnomocnik przed sądem

W postępowaniu cywilnym można posiadać pełnomocnika. Co do zasady każdy może przed sądem występować samodzielnie, z wyjątkiem określonych postępowań.

Kiedy niestawiennictwo w sądzie odroczy rozprawę?

Jeżeli nieobecność na rozprawie jest wywołana nadzwyczajnym wydarzeniem sąd jest obowiązany odroczyć rozprawę. Obowiązani do stawiennictwa w sądzie są również świadkowie.

Kiedy apelacja, kiedy zażalenie?

Każda ze stron postępowania ma prawo do skorzystania ze środków odwoławczych. Zanim zdecydujesz się na złożenie apelacji, powinieneś najpierw wystąpić do sądu o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia.

Jaka jest struktura sądu?

Każdy sąd powszechny dzieli się na wydziały, które zajmują się rozpoznawaniem spraw z zakresu danej dziedziny prawa.

Jak przegrany może bronić się przed wykonaniem wyroku?

Wydanie niekorzystnego wyroku nie musi przesądzać tego, że świadczenie zostanie zasądzone. Dłużnik może jeszcze się bronić korzystając z instrumentów, które oferują przepisy egzekucyjne.

Kiedy mogę uznać, że moja sprawa toczy się zbyt długo?

Każdy ma prawo do rozpoznania jego sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. W sytuacji, gdy postępowanie jest przewlekłe, zainteresowany ma prawo do wystąpienie ze specjalną skargą.

Dowody przed sądem – poradnik

W postępowaniu cywilnym zarówno powód, jak i pozwany muszą dostarczać sądowi dowodów. Wnioski dowodowe, co do zasady, można składać do końca postępowania w I instancji.

Czy strony mają obowiązek dostarczania dowodów?

Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawnej – to podstawowa zasada prawa cywilnego. Co to jednak oznacza dla stron procesu?

Czy każdy sędzia może orzekać w mojej sprawie?

Nie w każdej sprawie może decydować każdy sędzia. Są takie sytuacje, w których sędzia z mocy prawa jest wyłączony od orzekania w sprawie. Jakie to sprawy?

Czy każdy będzie mógł przysłuchiwać się mojej sprawie?

Postępowanie sądowe, także w sprawach cywilnych, co do zasady jest jawne. Oznacza to, że każdy może przyjść na salę sądową i przysłuchiwać się Twojej rozprawie.

Co to jest mediacja?

Mediacja, w odróżnieniu od postępowania pojednawczego, które ma miejsce wyłącznie przed wniesieniem pozwu lub wniosku do sądu, może być przeprowadzona także w trakcie postępowania. Jak jest przeprowadzana i jak wygląda?

Urzędnik za błędną decyzję zapłaci dwunastokrotność swojego wynagrodzenia?

Ustawa o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa podpisał Prezydent. Wejdzie ona w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z treścią jej przepisów urzędnik za błędną decyzję zapłaci z własnej kieszeni.

Kiedy można zawiesić postępowanie administracyjne?

Postępowanie administracyjne może zostać zawieszone obligatoryjnie bądź fakultatywnie. W tym drugim przypadku, może nastąpić to wyłącznie na wniosek strony postępowania. Co warto wiedzieć o zawieszeniu postępowania administracyjnego?

Jakie są przesłanki stwierdzenia nieważności decyzji?

Czasem zdarza się, że decyzja administracyjna dotknięta jest wadą. Wadą tak istotną, że stwierdza się jej nieważność. Jakie są przesłanki stwierdzenia nieważności decyzji?

Kiedy rozprawa zostanie odroczona?

Kodeks postępowania administracyjnego wskazuje katalog przyczyn, które spowodują odroczenie rozprawy. Kiedy rozprawa zostanie przełożona na inny termin? Jakie konsekwencje mogą wyniknąć z niestawiennictwa strony na rozprawie?

Kiedy w postępowaniu administracyjnym powinna odbyć się rozprawa?

W postępowaniu wyjaśniającym, gdy zaistnieją przyczyny wskazane w kodeksie postępowania administracyjnego, może zostać przeprowadzona rozprawa. W jakim celu się ją przeprowadza? Kiedy w ogóle może mieć miejsce?

Kiedy i czy mam obowiązek stawienia się w sądzie administracyjnym?

Musisz stawić się w sądzie zawsze wtedy, gdy wynika to wprost z wezwania, jakie otrzymałeś. Poza tym wypadkiem, Twoja obecność na kolejnych rozprawach nie jest obowiązkowa. Musisz jednak pamiętać, że nieobecność w sądzie nie powoduje zatrzymania procesu. Rozprawa, na której Cię nie ma, odbędzie się pomimo Twojej nieobecności (por. art. 107 p.s.a.).

Jakie zachowanie organu administracji publicznej można traktować jako jego bezczynność?

O bezczynności możemy mówić wtedy, gdy organ administracji publicznej w określonym przez prawo terminie nie podjął żadnych czynności w sprawie lub podjętych działań nie zakończył przed upływem określonego terminu. Z punktu widzenia dopuszczalności skargi nie ma znaczenia, z jakiego powodu organ nie wywiązał się z obowiązku załatwienia sprawy w odpowiednim terminie.

Jakie sprawy rozpatruje sąd administracyjny?

Postępowanie przed sądem administracyjnym ma charakter następczy, co oznacza, że jest ono konsekwencją czynności, które zostały już podjęte w danej sprawie. Co do zasady postępowanie sądowoadministracyjne nie odbędzie się, jeśli dana sprawa nie była jeszcze rozpoznawana przez organ administracji publicznej

Czy osoba prawna może skorzystać z pomocy prawnej z urzędu?

Wraz z nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego osoby fizyczne uzyskały prawo do skorzystania z pomocy prawnej z urzędu.

Koncesja

Ten akt administracyjny upoważnia podmiot wnioskujący do prowadzenia ściśle określonej działalności gospodarczej (działalności koncesjonowanej).

REKLAMA