REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komisja Nadzoru Finansowego a Urząd Komisji Nadzoru Finansowego

main image
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) to organ administracji publicznej właściwy do sprawowania nadzoru nad rynkiem finansowym w Polsce. KNF wykonuje swoje zadania przy pomocy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF).

Zobacz też: Rynek finansowy

Funkcjonowanie UKNF

Pracami Urzędu kieruje Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, a także jego dwaj zastępcy (pozostali członkowie KNF nie pracują w Urzędzie. W Urzędzie działają następujące piony: nadzoru bankowego, nadzoru rynku kapitałowego, nadzoru ubezpieczeniowo-emerytalnego, inspekcji, prawno-legislacyjny, polityki rozwoju rynku finansowego i polityki międzysektorowej oraz organizacyjny.

Uprawnienie KNF do podejmowania uchwał

Komisja Nadzoru Finansowego w zakresie swojej właściwości podejmuje uchwały, w tym wydaje decyzje administracyjne i postanowienia, określone w przepisach odrębnych.

Udzielenie przez KNF upoważnienia Przewodniczącemu, jego zastępcy oraz wskazanym pracownikom UKNF do podjęcia działań w zakresie właściwości KNF

Komisja może upoważnić Przewodniczącego Komisji, Zastępców Przewodniczącego oraz pracowników Urzędu Komisji do podejmowania działań w zakresie właściwości Komisji, w tym do wydawania postanowień i decyzji administracyjnych. Upoważnienie, o którym mowa w zdaniu poprzednim nie dotyczy określonych w odrębnych przepisach rozstrzygnięć co do istoty sprawy w zakresie przewidzianym ustawą o nadzorze nad rynkiem finansowym.

Podstawa prawna

Ustawa z 21.07.2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym.

Zobacz serwis: Finanse

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA