REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Ten akt administracyjny upoważnia podmiot wnioskujący do prowadzenia ściśle określonej działalności gospodarczej (działalności koncesjonowanej).

Zobacz serwis: Rejestr przedsiębiorców

Koncesja jest to akt, który wydaje organ koncesyjny na potwierdzenie prawa koncesjonariusza do prowadzenia danej działalności. Koncesjonowanie wprowadza się w przypadku działalności mającej szczególne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo publiczne lub inny ważny interes publiczny.

Istota koncesji

Nadanie koncesji jest rodzajem reglamentacji gospodarczej prowadzonej przez państwo. Koncesja jest aktem zgody państwa na prowadzenie określonej działalności przez określonego przedsiębiorcę, który spełnił szereg wymogów ciążących na koncesjonariuszu. ‘

Koncesja jest nadawana na wniosek zainteresowanego decyzją organu koncesyjnego. Stosunek, jaki zostaje nawiązany przez wydanie tego aktu administracyjnego ma charakter długotrwały. Data rozpoczęcia oraz ważność koncesji są określone w akcie.

Rodzaje działalności koncesjonowanej

Dziedziny działalności, w których konieczne jest posiadanie koncesji, są wymienione enumeratywnie i w sposób wyczerpujący w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Działalność koncesjonowana w Polsce to: działalność polegająca na poszukiwaniu i wydobywaniu kopalin (górnictwo); wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją; ochrona osób i mienia; wytwarzanie, przesyłanie i obrót paliwami i energią; rozpowszechniane programów radiowych i telewizyjnych; przewozy lotnicze i prowadzenia kasyna.

Zobacz serwis: Pozwolenia

Podstawa prawna:

Ustawa o koncesji na roboty budowlane i usługi

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA