REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Władza rodzicielska, Prawa dziecka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przedstawiciel ustawowy a pełnomocnik

W sytuacji kiedy nie możemy samodzielnie załatwić sprawy możemy działać przez przedstawiciela. Ze względów praktycznych warto wiedzieć jakie są różnice między przedstawicielstwem ustawowym a pełnomocnictwem.

Jak uzyskać zasiłek rodzinny w 2017 r.?

Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na dziecko. W roku 2017 podobnie jak w poprzednich latach, kwota tego świadczenia ponownie wzrośnie, dlatego też warto poznać drogę do uzyskania zasiłku.

Zmiana nazwiska dziecka bez zgody ojca

Co do zasady dziecko nosi nazwisko obojga rodziców. Jednakże zdarzają się sytuację, gdy dziecko na skutek rozwodu rodziców lub innych okoliczności nosi nazwisko inne aniżeli matka czy ojciec. Ponadto w wyniku rozwodu czy zawarcia nowego związku małżeńskiego przez jednego z rodziców może wystąpić potrzeba zmiany nazwiska dziecka, przy czym procedura dokonania ww. zmian uzależniona jest od dwóch okoliczności - sposobu nadania nazwiska dziecka oraz zakresu władzy rodzicielskiej.

Sądy rodzinne za często orzekają o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej

Rzecznik Praw Dziecka sprawdził ile dzieci przebywa niezgodnie z przepisami prawa w pieczy zastępczej. Liczby są przerażające. Brakuje rodzin zastępczych, a sądy rodzinne wskazują wprost, w której placówce dziecko ma się znaleźć.

REKLAMA

Zarząd majątkiem dziecka a zgoda sądu

Rodzice dziecka nie mogą dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu bez zezwolenia sądu opiekuńczego. Czym są czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu? Czy rodzice ponoszą odpowiedzialność względem małoletniego?

Wyjazd dziecka za granicę do kraju spoza UE, a wcześniejszy rozwód rodziców

Zaczęły się wakacje, a co za tym idzie rodzinne wyjazdy. Niewiele osób po rozwodzie zdaje sobie sprawę, jak ważnym jest załatwienie oświadczenia od ojca/matki przy wyjeździe dziecka z jednym z nich do kraju spoza Unii Europejskiej.

Urlop wychowawczy i dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem

Wniosek o urlop wychowawczy składa się maksymalnie na 2 tygodnie przed rozpoczęciem korzystania z prawa do urlopu. Jego wymiar wynosi 36 miesięcy i w okresie 4 miesięcy oboje z rodziców mogą korzystać z niego jednocześnie. Urlop wychowawczy może być płatny. Chodzi tu o tzw. dodatek wychowawczy czyli dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem. Przysługuje w wysokości 400 zł miesięcznie. Kto może go otrzymać?

Dziecko lepiej chronione w procesie sądowym

19 lutego 2015 roku w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbyły się pierwsze czytania dwóch senackich projektów aktów normatywnych, ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. Zarówno jeden jak i drugi projekt zakładają lepszą ochronę praw dziecka w procesie.

REKLAMA

Większa ochrona interesów dziecka przed sądem

Sejm rozpatrzy dwa ważne projekty dotyczące interesów dziecka oraz rodziców. Pierwszy z nich ma zwiększyć skuteczność dochodzenia interesów dziecka poprzez ustanowienie kuratora procesowego będącego adwokatem, radcą prawnym czy też przedstawicielem organizacji pozarządowej posiadającym wyższe wykształcenie prawnicze. W praktyce kwestia ta budziła wiele wątpliwości, albowiem do ochrony interesów dziecka ustanawiano osoby przypadkowe, bez odpowiedniego merytorycznego przygotowania, np. pracowników sądu. Drugi z projektów zakłada wyeliminowanie obowiązku ograniczenia przez sąd władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców w przypadku, gdy nie potrafią się porozumieć co do sposobu opieki nad dzieckiem. Najczęściej władza rodzicielska ograniczana była ojcom, natomiast projekt ustawy ma na celu wyrównanie szans obojgu rodzicom.

Porwanie rodzicielskie w Polsce

Z porwaniem rodzicielskim mamy do czynienia w sytuacji, w której jeden z rodziców wywozi dziecko zagranicę Polski lub zatrzymuje je poza granicami kraju. Porwanie rodzicielskie odbywa się bez woli i wiedzy drugiego rodzica, najczęściej pod pretekstem krótkotrwałego wyjazdu lub pobytu.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka - 20 listopada

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka przypada - zgodnie z uchwałą Sejmu - 20 listopada. Ustanowienie Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka to inicjatywa rzecznika praw dziecka - Marka Michalaka. 20 listopada 2014 roku to także 25 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Ochrona dzieci przed przestępstwami na tle seksualnym

Ochrona dzieci przed przestępstwami na tle seksualnym została zwiększona, co jest efektem podpisania przez prezydenta ustawy o ratyfikacji Konwencji Rady Europy o ochronie dzieci przed seksualnym wykorzystywaniem i niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych (tzw. Konwencji z Lanzarote). Konwencja ma na celu zwalczanie wykorzystywania seksualnego dzieci oraz zwiększona ochronę ich praw.

Naprzemienna opieka nad dzieckiem – wady i zalety

Naprzemienna opieka nad dzieckiem nie została wprost uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Mimo tego sądy - w uzasadnionych przypadkach - decydują się na orzeczenie o systemie opieki naprzemiennej nad dzieckiem. Jej główną zaletą jest zachowanie równej relacji dziecka z każdym z rodziców. Jakie wady ma opieka naprzemienna?

Opieka naprzemienna nad dzieckiem

Opieka naprzemienna cechuje się tym, że dziecko mieszka (przebywa) naprzemiennie, raz u jednego raz u drugiego z rodziców. Opieka naprzemienna popularna jest w USA i krajach skandynawskich. Czy zgodnie z polskim porządkiem prawnym można ustanowić opiekę naprzemienną?

Niebieska Karta - procedura

Niebieska Karta to nazwa procedury podejmowanej i prowadzonej w związku z uzasadnionym podejrzeniem istnienie przemocy w rodzinie. Kto i na jakich zasadach może wszcząć procedurę Niebieskiej Karty? Na czym ona polega i jak długo trwa?

Ochrona dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym

Większą ochronę dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym ma zapewnić Konwencja Rady Europu, na której ratyfikację zgodę wyraził Senat. Jakie nowe obowiązki w zakresie ochrony dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym nakłada Konwencja na Polskę?

Jakie argumenty warto podnieść na rozprawie rozwodowej?

Argumenty, jakie warto podnieść na rozprawie rozwodowej, zależą od kwestii spornych w rozwodzie. W każdym jednak przypadku warto dobrze przygotować się do rozprawy rozwodowej, a przede wszystkim - ustalić z adwokatem zakres żądań i podnoszonych argumentów.

Koniec ograniczania władzy rodzicielskiej

Koniec ograniczania władzy rodzicielskiej jednego z rodziców w sytuacji, gdy po rozstaniu małżonkowie nie porozumieli się co do kwestii wychowawczych to główny postulat Rzecznika Praw Dziecka. RPD domaga się podjęcia prac nad nowelizacją kodeksu rodzinnego w zakresie władzy rodzicielskiej.

Brak rodzicielskiego planu wychowawczego jako przesłanka ograniczenia władzy rodzicielskiej

Brak rodzicielskiego planu wychowawczego stanowi - zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym - obligatoryjną przesłankę ograniczenia władzy rodzicielskiej. Projekt nowelizacji prawa rodzinnego zakłada, że to dobro dziecka, a nie brak planu wychowawczego, ma mieć decydujące znaczenie dla ograniczenia władzy rodzicielskiej.

Rodzicielski plan wychowawczy

Rodzicielski plan wychowawczy, czyli pisemny dokument sporządzany przez rozwodzących się małżonków, to jeden z warunków przyznania władzy rodzicielskiej obojgu z nich. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje nowelizację prawa rodzinnego, zgodnie z którą brak rodzicielskiego planu wychowawczego nie będzie przesłanką ograniczenia władzy rodzicielskiej.

Alimenty w trakcie postępowania sądowego

Zabezpieczenie alimentów, kontaktów z dzieckiem czy miejsca zamieszkania dziecka na czas toczącego się postępowania sądowego to gwarancja bezpieczeństwa finansowego dziecka. Pozwala ono na uzyskania alimentów jeszcze przed wyrokiem sądowym, w trakcie postępowania.

Uprowadzenie dziecka przez jednego z rodziców

Uprowadzenie dziecka przez jednego z rodziców (ojca lub matkę) to problem głównie par międzynarodowych. Przykładem uprowadzenia jest powrót po rozwodzie do rodzinnego kraju z dzieckiem. Zgodę na przewóz dziecka do innego kraju powinien wyrazić rodzic, ewentualnie sąd. Co należy zrobić, jeżeli dziecko zostanie uprowadzone przez drugiego rodzica?

Co zmieni się w systemie pieczy zastępczej w 2014 roku?

25 lipca 2014 roku Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o wspieraniu rodzin i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw. Jakie zatem zmiany wprowadzono odnośnie systemu pieczy zastępczej?

Rozwód rodziców a psychika dziecka

Rozwód rodziców to zawsze sytuacja trudna i stresująca dla psychiki dziecka. Rzecznik Praw Dziecka zorganizował kampanię pod hasłem „Jestem mamy i taty”, która ma na celu zwrócenie uwagi na sytuację dziecka podczas rozwodu rodziców. Jak rozwód rodziców wpływa na psychikę dziecka?

Program asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej na rok 2014

Program asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej na rok 2014 to inicjatywa resortu pracy i polityki społecznej. Celem Programu jest wsparcie rodzin z problemami opiekuńczo-wychowawczymi a także rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.

Program dożywiania w latach 2014-2020

Program dożywiania w latach 2014-2020 to rządowa inicjatywa pomocy, dzięki której gminy mają możliwość zapewnienia określonym kategoriom osób dożywiania, w formie bezpłatnych posiłków. Kto i na jakich zasadach może domagać się objęcia programem dożywiania w latach 2014-2020?

Zaprzeczenie ojcostwa po śmierci dziecka

Zaprzeczenie ojcostwa po śmierci dziecka może realizować potrzebę określenia jego tożsamości. Umożliwia także biologicznemu ojcu zaprzeczenie faktu ojcostwa. Jest to w ścisły sposób związane ze sferą życia rodzinnego. Czy zaprzeczenie ojcostwa jest możliwe także po śmierci dziecka?

Wychowanie przedszkolne

Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci w wieku od 3 do 6 lat i jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w zespołach wychowania przedszkolnego i punktach przedszkolnych. Jak skorzystać z zagwarantowanego wychowania przedszkolnego?

Ustawa żłobkowa

Nowa ustawa żłobkowa wychodzi naprzeciw potrzebom nowoczesnej rodziny. Ma na celu umożliwienie łączenia życia prywatnego (rodzinnego) z pracą zawodową. Jakie zmiany w zasadach funkcjonowania żłobków przewiduje ustawa żłobkowa?

Zakres samodzielności małoletniego

Współczesne dzieci dorastają znacznie szybciej niż poprzednie pokolenia, zaś beztroska zabawa coraz częściej zastępowana jest nadmiarem codziennych zajęć i obowiązków. Małoletni sami często dążą do osiągnięcia większego zakresu samodzielności. Jednak tutaj na przeszkodzie staje nie tylko rodzicielska troska i niechęć do wypuszczenia dziecka spod opiekuńczych skrzydeł, lecz również prawo.

Uprowadzenie dziecka przez rodzica za granicę

Coraz częściej słyszy się o porwaniach dzieci do innych państw czy o składaniu wniosków i skarg rodziców o wydanie uprowadzonego dziecka. Takie działania wynikają z konfliktów między rodzicami związanymi w głównej mierze z problemami małżeńskimi. Jakie przepisy regulują kwestię uprowadzenia dziecka za granicę?

Zaprzeczenie ojcostwa po śmierci dziecka jest niekonstytucyjne

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w zakresie zaprzeczenia ojcostwa po śmierci dziecka oraz przepis kodeksu postępowania cywilnego w tym zakresie są niezgodna z Konstytucją. Jakie były motywy rozstrzygnięcia?

Alimenty na dziecko przed jego urodzeniem

Mężczyzna, którego ojcostwo nie zostało zaprzeczone zobowiązany jest do uiszczania odpowiedniej sumy pieniężnej zarówno przed jak i po urodzeniu dziecka. Wskazane świadczenie ma charakter alimentacyjny. Jakie są przesłanki istnienia tego obowiązku?

Ograniczenie władzy rodzicielskiej nie zawsze świadczy o niewłaściwym jej wykonywaniu

W jakiej sytuacji sąd może ograniczyć władzę rodzicielską? Kiedy wykonywanie władzy rodzicielskiej jest niewłaściwe?

Zwolnienie opiekuna i ustanie opieki nad małoletnim

Sąd opiekuńczy może zwolnić opiekuna z ważnych powodów wskazanych w ustawie. Po ustaniu opieki opiekun zobowiązany jest do spełnienia określonych obowiązków. Jakie to obowiązki?

Ulgi w przedszkolach dla drugiego i kolejnych dzieci

Gminy mogą przyznawać ulgi na pobyt w przedszkolu drugiemu dziecku i kolejnym z jednej rodziny. Ma to na celu objęcie edukacją przedszkolną jak największej liczby dzieci.

Wzór wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej

Poniżej wzór wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej. Warto pamiętać, iż pismo takie wolne jest od opłat sądowych.

Zarząd spadkiem małoletniego

Gdy do spadku zostaje powołany małoletni, czyli osoba, która nie ukończyła lat 18, zarząd nad odziedziczonym majątkiem sprawują jego rodzice lub opiekun pod nadzorem sądu opiekuńczego. Wyłączone spod władzy rodziców są zarobki dziecka i przedmioty oddane mu do swobodnego użytku.

Wzór wniosku o wydanie zezwolenia na wydanie paszportu dziecku

Orzeczenie sądu zastępuje zgodę rodzica na wydanie paszportu dziecku. Poniżej przedstawiamy wzór wniosku o wydanie zezwolenia na paszport dla małoletniego..

Wzór wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej

Przedstawiamy przykładowy wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Sąd może ograniczyć władzę rodzicielską, jeżeli zagrożone jest dobro dziecka.

Wzór wniosku o uregulowanie władzy rodzicielskiej rodziców żyjących w rozłączeniu

Zapoznaj się bezpłatnym wnioskiem o uregulowanie władzy rodzicielskiej rodziców żyjących w rozłączeniu. Sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili zgodne z dobrem dziecka porozumienie o sposobie jej wykonywania i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem, i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka.

Wzór wniosku o odebranie dziecka

Przedstawiamy bezpłatny wzór wniosku o odebranie dziecka. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym każde z rodziców może zwrócić się do sądu opiekuńczego o odebranie dziecka od osoby nieuprawnionej.

Międzynarodowe porwania rodzicielskie

Konwencja dotycząca cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę, jest głównym instrumentem prawnym, regulującym kwestię porwań rodzicielskich w przypadku uprowadzenia lub zatrzymania dziecka w innym państwie. Ma chronić przed szkodliwymi dla dziecka skutkami takich działań, a jej głównym celem jest nie rozstrzygnięcie, przy kim dziecko ma mieć miejsce pobytu, ale przywrócenie stanu po przedniego, który został naruszony bezprawnym uprowadzeniem lub zatrzymaniem dziecka.

Wzór wniosku o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka

Poniżej wzór wniosku o rozstrzygnięcie o istotnych sprawa dziecka. Pismo takie składa się do sądu opiekuńczego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu dziecka, Rozstrzygnięcie następuje z reguły po wysłuchaniu dziecka, jeżeli nie stoi temu na przeszkodzie jego rozwój umysłowy, stan zdrowia, czy też stopień dojrzałości.

Odzyskanie uprowadzonego dziecka - instrumenty prawne

Istnieje szereg rozwiązań – wynikających głównie z przepisów prawa cywilnego (rodzinnego i opiekuńczego) pozwalających pokrzywdzonemu rodzicowi podjąć działania zmierzające do ustalenia sytuacji prawnej dziecka, a w konsekwencji przywrócenia kontaktów z nim.

Uprowadzenie dziecka przez rodzica

Jak wynika z doświadczeń Fundacji ItAKA i w związku z faktem coraz powszechniej występującego zjawiska porwań rodzicielskich, uprowadzenie osoby małoletniej przez jednego z rodziców może nosić znamiona przestępstwa wskazanego w art. 211 kodeksu karnego.

Porwania rodzicielskie - co to takiego?

Czym jest porwanie rodzicielskie i czym różni się od zaginięcia? W jaki sposób w poszukiwaniach pomaga policja?

Ograniczenie praw rodzicielskich

Ograniczenie praw rodzicielskich możliwe jest, gdy rodzice nie radzą sobie z wychowaniem dziecka lub na wniosek jednego z nich. Sąd przy wyborze rodzica, któremu przyzna pełnię władzy rodzicielskiej kieruje się dobrem dziecka.

Jakie prawa ma ojciec dziecka?

Pytanie o prawa przysługujące w stosunku do własnego dziecka zadaje sobie wielu ojców. W niniejszym artykule przedstawiliśmy najważniejsze aspekty prawne związane z byciem tatą.

Opiekun prawny dla dziecka nieletniej matki

Konieczność powołania opiekuna prawnego zachodzi w przypadku urodzenia dziecka przez małoletnią matkę. Zgodnie z przepisami, nie przysługuje jej bowiem władza rodzicielska.

REKLAMA