REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co można zrobić z kredytem frankowym - 3 możliwości

Istnieją co najmniej 3 sposoby odzyskania środków, a być może nawet do unieważnienia umów. Nowe możliwości przed frankowymi kredytobiorcami otwiera wyrok TSUE.

Odmowa uznania aktu urodzenia dziecka ze związku jednopłciowego - NSA oddalił skargę

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę w sprawie odmowy uznania aktu urodzenia, gdy rodzice są tej samej płci. Wcześniej NSA wydał uchwałę, zgodnie z którą, niemożliwe jest wpisanie w akcie urodzenia zamiast ojca rodzica, który nie jest mężczyzną.

Upadłość ogłoszona w Anglii a egzekucja długów w Polsce

W Anglii obowiązują liberalne, pro-konsumenckie przepisy dotyczące ogłoszenia upadłości (bankructwa), co w połączeniu z dużą liczbą zamieszkujących tam Polaków powoduje, iż wielu z nich ogłosiło tam swoje bankructwo i uzyskało oddłużenie. Osoby te miały prawo zgłosić do postępowania upadłościowego wszystkie swoje długi, w tym te zaciągnięte przed wielu laty w Polsce, a także zobowiązania wobec ZUS czy urzędu skarbowego. Niejednokrotnie wielu z nich myśląc np. o powrocie do kraju zastanawia się czy komornik w Polsce nie będzie prowadził przeciwko nim egzekucji w celu odzyskania długów. Czy te wątpliwości są słuszne?

Adwokat - mediator? Mediacje - czym są, jakie mają zalety, kto je prowadzi i czym się różnią od negocjacji?

Powszechnie wiadomo, że z roku na roku czas trwania postępowania sądowego się wydłuża, a jego koszty rosną. Wpływ na to ma wiele czynników m.in. zbyt duża spraw kierowanych do sądu, za mała liczba sędziów i pracowników administracyjnych, nieuzupełnianie przez strony braków formalnych pism sądowych itp., można by tak jeszcze długo wymieniać. Niezaprzeczalnie jednak postępowanie sądowe przeważnie trwa dość długo i jest często kosztowne, a osoba dochodząca swych roszczeń w sądzie musi czekać na rozstrzygnięcie swojej sprawy i ewentualny tytuł wykonawczy. Dlatego też kierowanie sprawy do sądu powinno być ostatecznością.

REKLAMA

Przygotowanie do małżeństwa według nowych zasad od 1 czerwca 2020 r.

1 czerwca 2020 r. wejdą w życie nowe przepisy o kanonicznym przygotowaniu do małżeństwa. Mają one dostosować przepisy kanoniczne do współczesnego języka i polskiej specyfiki.

Pułapki w mediach społecznościowych - na co uważać?

Konsumenci w mediach społecznościowych mogą natknąć się na wiele pułapek. Na oszustwa internetowe narażeni są mieszkańcy wszystkich państw członkowskich UE.

Jakie kary są przewidziane w Kodeksie wykroczeń?

Kara grzywny, ograniczenia wolności, pozbawienia wolności czy dożywocia są najbardziej znanymi karami jakie występują w prawie karnym. Czy prawo wykroczeń również przewiduje takie kary?

Praca więźnia a prawo do spaceru

Więzień powinien mieć możliwość codziennych spacerów poza godzinami jego pracy. Plan spacerów w danym areszcie musi zostać skonstruowany w taki sposób, aby gwarantował realizację prawa do spaceru.

REKLAMA

Wizyty do neurologa, endokrynologa, ortopedy i kardiologa w ramach NFZ - zmiany od marca 2020 r.

Od 1 marca 2020 r. pierwsze wizyty do neurologa, endokrynologa, ortopedy i kardiologa w ramach NFZ nie będą limitowane. Według Ministerstwa Zdrowia to właśnie w tych czterech poradniach są największe kolejki.

Dlaczego pracownicy nie pytają o awans i podwyżkę?

Zgodnie z raportem "Rynek Zmiany Pracy" tylko co 3 pracownik w Polsce pyta o awans i podwyżkę. Z czego to wynika? Gdzie najczęściej prowadzone są takie rozmowy?

Symulacja zgody małżeńskiej przesłanką do stwierdzenia nieważności małżeństwa

Wśród wielu podstaw prawnych, jakie są możliwe do zastosowania w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa, jedną z częściej występujących jest symulacja. Występuje ona w formie symulacji całkowitej lub symulacji częściowej. Szerzej to zagadnienie przedstawi Michał Poczmański, adwokat kościelny z Kancelarii Kanonicznej.

PPK - kim jest agent transferowy?

Agent transferowy, inaczej obsługujący, pełni istotną rolę w funkcjonowaniu PPK. Kim jest agent transferowy? Jaką rolę odgrywa w Pracowniczych Planach Kapitałowych?

Bezpłatne szkolenia z PPK dla pracodawców

Pracodawcy mogą wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach z PPK w całej Polsce. Serię szkoleń prowadzą eksperci oficjalnego portalu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Odbędą się one w Zabrzu, Piotrkowie Trybunalskim, Łomży oraz w Kielcach.

Środki z PPK jako wkład własny przy zakupie mieszkania

Środki z PPK można przeznaczyć na wkład własny przy zakupie mieszkania. Kto może skorzystać z tego rozwiązania? Czy trzeba zapłacić podatek?

Opłata przekształceniowa : pamiętaj o wniosku o wykreślenie roszczenia z księgi wieczystej

Wykreślenie roszczenia o uiszczenie opłaty przekształceniowej jest istotnym elementem procedury uwłaszczeniowej. Samo otrzymanie zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność nie kończy procedury uwłaszczeniowej.

Zgubione świadectwo pracy - jak uzyskać kopię?

Co zrobić, gdy świadectwo pracy zostało zgubione? Gdzie udać się po jego kopię? Co w przypadku, gdy firma, w której dana osoba pracowała, już nie istnieje?

Pierwsze wpłaty powitalne na rachunkach uczestników PPK

Pierwsze wpłaty powitalne zostały przekazane na rachunki uczestników PPK. Wpłata powitalna wynosi 250 zł i pochodzi z Funduszu Pracy.

Darmowe porady prawne w 2020 r. – jak i gdzie je uzyskać?

Osoby niezamożne mogą skorzystać z bezpłatnych porad prawnych w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Kto w 2020 r. może uzyskać taką pomoc? Gdzie udzielane są porady?

Przerwa w działalności instalacji OZE bardziej kosztowna od naprawy awarii

Przestój w działalności instalacji OZE powoduje znacznie wyższe straty niż koszt naprawy samej awarii. Na szczęście rynek ubezpieczeniowy wypracował odpowiednie rozwiązanie pozwalające wytwórcom energii zabezpieczyć się na taki wypadek. Decydując się na ubezpieczenie, warto pamiętać również o zabezpieczeniu całej infrastruktury oraz odpowiedzialności cywilnej.

Bezpłatne szkolenia z PPK dla pracowników

Nie wszyscy wiedzą, że każdy pracownik może zapisać się na bezpłatne szkolenie z zakresu PPK. Należy w tym celu wypełnić formularz rejestracji na szkolenia otwarte PPK dla pracowników. Jak to zrobić?

Jak wziąć szybki rozwód?

Wiele osób zastanawia się, czy jest możliwy szybki rozwód, czy też zawsze musi dojść do długotrwałego i stresującego postępowania sądowego. Należy zwrócić uwagę, iż sam fakt rozstania niegdyś bliskich sobie osób już jest dużym obciążeniem psychicznym. Wiele osób z pewnością wolałoby uniknąć dodatkowych nieprzyjemności związanych z czasochłonnym procesem oraz częstym przebywaniem na sali sądowej. Dlatego w poniższym artykule tłumaczymy, co zrobić, aby szybko się rozwieść.

Czym jest i na czym polega zakaz zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu lub prowadzenia działalności gospodarczej?

Zakazy są środkami karnymi, które są orzekane w konkretnych sytuacjach. Jakie zatem są przesłanki orzeczenia zakazu zajmowania określonego stanowiska, wykonywania zawodu lub prowadzenia działalności gospodarczej i na jaki okres są orzekane?

Trwa nabór do konkursu "Pracownik Roku"!

Nabór do konkursu "Pracownik Roku" trwa do końca lutego 2020 r. Codziennie odnotowywane są nowe zgłoszenia na portalu pracownikroku.org. Patronat medialny nad konkursem objął portal Infor.pl.

Przedsiębiorca w sądzie, czyli nowe instytucje procedury cywilnej i ich wpływ na prawa i obowiązki stron postępowania cywilnego

W dniu 07 lutego 2020 r. upłyną trzy miesiące od dnia wejścia w życie zdecydowanej większości przepisów obszernej nowelizacji procedury cywilnej wprowadzonej ustawą z dnia 04.07.2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 6.8.2019 r. poz. 1469). Celem nowelizacji było przede wszystkim usprawnienie postępowań sądowych w sprawach cywilnych. Jeszcze jest za wcześnie by oceniać, czy cel ten został osiągnięty, gdyż dopiero czas i praktyka sądów pokaże czy znowelizowane przepisy przyczynią się do ograniczenia przewlekłości postępowań sądowych.

Kiedy mogę rozpocząć oszczędzanie w PPK?

Jestem pracownikiem zakładu produkcyjnego. Dla mojego pracodawcy pracuję od 17 lat. Słyszałem od niego, że już niedługo będę mógł na korzystnych warunkach oszczędzać na przyszłość. Mój pracodawca mówił, że planuje utworzyć PPK. Od kiedy konkretnie będę mógł wziąć udział w PPK?

Polacy w Wielkiej Brytanii po brexicie - status osoby osiedlonej

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które nastąpiło 1 lutego 2020 r., na razie nie zmieni sytuacji mieszkających w tym kraju obywateli UE, ale jeśli będą oni chcieli tam pozostać, muszą złożyć wniosek o status osoby osiedlonej. Rozpoczynający się wraz z brexitem okres przejściowy potrwa do końca 2020 roku. Jednak prawa i status obywateli państw UE (oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii) nie ulegną zmianie jeszcze przez kolejnych sześć miesięcy, czyli do 30 czerwca 2021 r. Tego dnia upływa też termin na złożenie wniosku o status osoby osiedlonej.

Istotne obowiązki małżeńskie

Istotne obowiązki małżeńskie stanowią istotny element niektórych przyczyn stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego. Warto zatem zastanowić się w jaki sposób kwestię istotnych obowiązków małżonków reguluje prawo kanoniczne.

Deklaracja o zwiększeniu wpłaty na PPK - wzór

Jak zwiększyć wysokość wpłaty uczestnika PPK na jego własny rachunek? Podstawowa wpłata wynosi 2%. Można ją zwiększyć o wpłatę dodatkową do 4%. Należy w tym celu złożyć deklarację o zwiększeniu wpłaty na PPK. Pobierz wzór wniosku.

Obniżenie wymiaru czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego w 2020 roku

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy. Pracodawca ma obowiązek wniosek uwzględnić. Złożenie wniosku nie zawsze uchroni pracownika przed zwolnieniem.

Skargę więźnia można badać po względem merytorycznym - RPO

RPO zadał Sądowi Najwyższemu pytanie prawne dotyczące badania skargi więźnia na decyzję: prezesa sądu, sędziego penitencjarnego, dyrektora zakładu karnego i aresztu śledczego, dyrektora okręgowego i generalnego Służby Więziennej, komisji penitencjarnej oraz kuratora sądowego. Czy skargi należy badać wyłącznie pod kątem formalnym, czy także merytorycznym?

UODO przypomina o aktualizacji oprogramowania

Obowiązkiem administratora oraz podmiotu przetwarzającego jest wdrożenie odpowiednich środków organizacyjnych i technicznych w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych. UODO przypomina, iż to właśnie aktualizacje oprogramowania pomagają zapewnić bezpieczeństwo danych.

Darmowe leki dla ciężarnych w 2020 r. - pytania i odpowiedzi

Do Sejmu trafił projekt przewidujący wprowadzenie bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży jeszcze w 2020 r. Czy wszystkie kobiety w ciąży będą miały prawo do bezpłatnych leków? W jaki sposób będą mogły je uzyskać? Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące planowanych rozwiązań.

Luty 2020 r. bez niedzieli handlowej

Luty 2020 r. będzie pierwszym miesiącem bez ani jednej niedzieli handlowej. Zgodnie z ustawą o zakazie handlu w niedziele i święta w 2020 r. będzie tylko 7 niedziel handlowych, ale żadna z nich nie przypada w miesiącu lutym.

Wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej - opłata w 2020 r.

W sierpniu 2019 r. zmieniły się opłaty od niektórych pism w postępowaniu cywilnym. Ile zatem w 2020 r. wynosi opłata od wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej? W jakich sytuacjach sąd orzeka o pozbawieniu rodzica praw rodzicielskich?

Kilka wypłat z rachunku PPK z powodu poważnego zachorowania - zwolnienie z PIT

Zgodnie z indywidualną interpretacją dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kilkukrotna wypłata środków z jednego rachunku uczestnika PPK związana z poważnym zachorowaniem jego, małżonka lub dziecka skutkuje zwolnieniem z PIT.

Poważne niszczenie roślin i zwierząt a odpowiedzialność karna

W Polsce karalne jest niszczenie roślin i zwierząt w znacznych rozmiarach oraz takie, które wyrządza istotną szkodę. RPO proponuje określenie w sposób ilościowy i jakościowy konkretnych czynów. Przykładem jest zabicie jednego rysia, który należy do rzadkiego gatunku.

Stan zagrożenia publicznego o znaczeniu międzynarodowym - wyjaśnienia GIS

W jakich sytuacjach używa się terminu "stan zagrożenia o znaczeniu międzynarodowym"? Główny Inspektorat Sanitany (GIS) przypomina, iż termin ten jest używany w sytuacji ryzyka rozprzestrzeniania się choroby.

Senior przekazuje mieszkanie w zamian za rentę dożywotnią - jak go chronić?

Senior, który ma na celu zapewnienie sobie dostatecznych środków do życia, może przekazać mieszkanie w zamian za rentę dożywotnią. Jak chronić go przed nieuczciwymi firmami?

Konieczność uregulowania pracy zdalnej

Praca zdalna umożliwia łączenie życia prywatnego z zawodowym oraz zwiększa efektywność pracownika. Konieczne jest uregulowanie jej przepisami prawnymi. Pojawiają się wątpliwości dotyczące ochrony danych, powierzenia sprzętu, odpowiedzialności za niego oraz wypadków przy pracy.

ZUS IWA 2020 - do kiedy, poradnik

ZUS IWA w 2020 r. należy złożyć do 31 stycznia. Dziś jest zatem ostatni dzień na dostarczenie dokumentu do ZUS. Sprawdź, jak to zrobić w poradniku udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

MS chce wrócić do pomysłu wprowadzenia alimentów natychmiastowych

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wrócić do tematu alimentów natychmiastowych. Projekt przewidujący wprowadzenie natychmiastowych alimentów wpłynął do Sejmu poprzedniej kadencji. Ustawę popiera Rzecznik Praw Dziecka.

TK wstrzymuje stosowanie uchwały SN

Trybunał Konstytucyjny wstrzymał czasowo możliwość wydawania przez Sąd Najwyższy uchwał, jeżeli miałyby dotyczyć zgodności z prawem krajowym i międzynarodowym m.in. kompetencji do pełnienia urzędu przez sędziego, którego powołał Prezydent na wniosek KRS. Trybunał wstrzymał również stosowanie uchwały składu połączonych Izb Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 r.

Diety z NFZ - nowe plany żywieniowe w 2020 r.

Narodowy Fundusz Zdrowia chce w 2020 r. udostępnić plany żywieniowe również dla osób, które żyją z chorobą bądź nietolerancją na niektóre pokarmy, np. cukrzycą, osteoporozą, Hashimoto. Podobnie jak obecnie nowe jadłospisy będą bazowały na diecie DASH.

Reguły wymierzania zakazu prowadzenia pojazdów w praktyce

Sąd wymierzając środek karny, jakim jest zakaz prowadzenia pojazdów uzależnia jego długość i zakres od różnych okoliczności. W orzecznictwie Sądu Najwyższego postuluje się, by karę dostosować do „narzędzia” Czy reguła ta jest przestrzegana w praktyce?

Wniosek o rozszerzenie pytań prejudycjalnych do TSUE w sprawie kredytów "frankowych"

Do Sądu Okręgowego w Gdańsku został złożony wniosek o rozszerzenie pytań prejudycjalnych kierowanych do TSUE w sprawie kredytów "frankowych". Dotyczy on możlwości stosowania przez sądy w Polsce teorii salda.

Wniosek Prezydenta do TK dotyczący możliwości badania niezależności KRS

Prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie możliwości badania niezależności KRS. Wniosek został skierowany w trybie kontroli następczej i obejmuje przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, Kodeksu postępowania karnego i ustawy o Sądzie Najwyższym.

Ubezpieczenie zdrowotne a ubezpieczenie chorobowe - różnice

Ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie chorobowe to dwa różne ubezpieczenia. Pomyłka może skutkować brakiem prawa do płatnego zwolnienia lekarskiego w przypadku choroby pracownika. Jakie różnice występują pomiędzy tymi dwoma rodzajami ubezpieczeń?

Diety krajowe 2020

Wysokość diety krajowej w 2020 r. określa rozporządzenie w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Jak obliczyć dietę krajową z zapewnionymi posiłkami? Jak na kwotę diety wpływa opłacone przez pracodawcę: śniadanie, obiad i kolacja?

Przetwarzanie wizerunku pracownika – czy zgoda jest niezbędna?

W firmach często konieczne jest wykorzystanie wizerunku pracownika. W sieci zdjęcia osób zatrudnionych używane są do celów marketingowych i komunikacyjnych. Co więcej, zamieszczane są na stronach internetowych czy w stopkach wiadomości e-mail. Warto jednak pamiętać, że wizerunek osoby utrwalony na zdjęciu należy do katalogu danych osobowych, a one podlegają ochronie.

3 kroki wdrożenia PPK w firmie 50+

Drugi etap (od 1 stycznia 2020 r.) wprowadzania ustawy o PPK w życie dotyczy pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników. Firmy 50+ muszą wybrać instytucję finansową, podpisać umowę o zarządzanie PPK do 24 kwietnia oraz umowę o prowadzenie PPK do 11 maja. Sprawdź, jak zrobić to w 3 krokach.

REKLAMA