REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Więcej osób otrzyma świadczenia z pomocy społecznej. Będą też zmiany w prawie autorskim. We wtorek posiedzenie rządu.

We wtorek, 14 maja 2024 r. odbędzie się posiedzenie rządu. Ministrowie zajmą się projektem nowelizacji ustawy o prawie autorskim, który z opóźnieniem wprowadzi unijne dyrektywy, a także propozycją zmiany kwot kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej.

Od 8000 do 10.000 złotych dofinansowania. Trwa nabór wniosków dla kół gospodyń wiejskich. Na pomoc przeznaczono z budżetu państwa 120 mln złotych

Trwa nabór wniosków o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Na pomoc przeznaczono z budżetu państwa 120 mln złotych. Zainteresowanie jest ogromne, a pierwsze wypłaty będą jeszcze w maju.

Odpowiednie kwalifikacje i postawa etyczna. Do tego przynależność do samorządu i obowiązek kształcenia ustawicznego. Będzie nowa ustawa o zawodzie psychologa

Obecna ustawa o zawodzie psychologa niezgodna z prawem europejskim, dlatego toczą się prace nad projektem nowego aktu prawnego. Odpowiednie kwalifikacje i postawa etyczna. Do tego przynależność do samorządu i obowiązek kształcenia ustawicznego – między innymi takie wymogi będą stawiane psychologom.

Więcej osób dostanie dodatek stażowy i nagrodę jubileuszową. Zlecenia i działalność gospodarcza wliczane do stażu pracy. Sprawdź, od kiedy.

Dodatek stażowy i nagroda jubileuszowa będą dostępne dla szerszej grupy pracowników. Zlecenia i działalność gospodarcza będą wliczane do stażu pracy. Sprawdź, od kiedy.

REKLAMA

Koniec z produkcją dyplomów. Będą remonty i budowa akademików, mieszkanie dla absolwenta, nakłady na badania i podwyżki. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższym

Trzeba stawiać na jakość kształcenia, koniec z patologią produkcji dyplomów, mówił Szef MNiSW Dariusz Wieczorek. Trwają prekonsultacje zmian w szkolnictwie wyższym. Celem ewolucja szkolnictwa wyższego, remonty i budowy akademików oraz mieszkania dla absolwentów. Mówi się także o łączeniu uczelni i tworzeniu organizmów z większym potencjałem.

Samochody z napędem alternatywnym. Będzie zwrot kosztów używania ich dla celów służbowych. Sprawdź kiedy.

>Będzie można dostać zwrot kosztów używania dla celów służbowych prywatnych samochodów z napędem alternatywnym. Projekt ustawy będzie przyjęty jeszcze w drugim kwartale 2024 r.

Druga zmiana minimalnego wynagrodzenia za pracę w lipcu 2024 r. Czy wymaga przygotowania drugiego aneksu?

Druga podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie miała miejsce już w miesiącu lipcu 2024 r. Czy w związku z tą zmianą pracodawca powinien przygotować drugi aneks do umowy z pracownikiem?

Pożar hali przy ulicy Marywilskiej w Warszawie. Ruszyło śledztwo, będzie pomoc materialna dla najemców?

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga rozpoczęła w poniedziałek śledztwo dotyczące pożaru hali targowej przy ulicy Marywilskiej. Rzecznik Prokuratury, prokurator Norbert Woliński, poinformował, że śledztwo dotyczy sprowadzenia zdarzenia zagrażającego mieniu na dużą skalę, które miało postać pożaru centrum handlowego Marywilska 44.

REKLAMA

Matura 2024 r. Język angielski rozszerzony. Arkusze egzaminacyjne CKE (PDF). Odpowiedzi

W artykule arkusze egzaminacyjne z matury 2024 r. z języka angielskiego z CKE (PDF) i odpowiedzi.

Koniec z darmowymi stażami i praktykami? "Praca nie może równać się niewolnictwu"

Robert Biedroń, europoseł ubiegający się o reelekcję, zapowiedział w poniedziałek, że przedstawiciele Lewicy będą dążyć do wprowadzenia przez władze Unii Europejskiej regulacji zakazujących darmowych praktyk i staży.

Zasady stosowania ulgi dla seniorów

Z ulgi dla seniora mogą korzystać kobiety powyżej 60. roku życia oraz mężczyźni powyżej 65. roku życia. Jakie są szczegółowe zasady stosowania tej ulgi? Sprawdź, czy możesz skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów.

Od których prezentów z okazji Pierwszej Komunii trzeba zapłacić podatek? Smartfon, dron, biżuteria, czy gotówka? Sprawdź, co podarować.

Od których prezentów z okazji Pierwszej Komunii trzeba zapłacić podatek? Smartfon, smartwatch, tablet, komputer, dron, biżuteria, rower, quad i gotówka – to nadal najpopularniejsze prezenty. Sprawdź, które z nich warto podarować.

Wyrównanie do wynagrodzenia minimalnego a podstawa zasiłkowa

Wynagrodzenie minimalne za pracę w 2024 roku zmienia się dwukrotnie. Kolejna zmiana nastąpi od lipca. W związku z tym przyjrzyjmy się, jak wyrównanie do wynagrodzenia minimalnego wpływa na podstawę zasiłkową?

Egzamin ósmoklasisty 2024. Już jutro uczniowie sprawdzą swoją wiedzę z języka polskiego

Między 14 a 16 maja 2024 r. odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Na pierwszy ogień - język polski. Do egzaminu przystąpi ponad 226 tys. uczniów. Jest to warunek ukończenia szkoły podstawowej. 

Nowela o dodatkach do wynagrodzeń dla rodzin zastępczych czeka na podpis prezydenta. Kiedy pieniądze dla tej grupy

Chodzi o 1000 zł brutto od 1 lipca 2024 r. dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka. Senat nie wniósł poprawek do nowelizacji ustawy, nowela teraz oczekuje na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Osoby niepełnosprawne są wściekłe. Dodatek 2025 zł tylko dla osób całkowicie niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji

Zamiast podwyżki renty socjalnej do 4300 zł brutto prawdopodobnie będzie dodatek do tej renty. Wyniesie około 2519,04 zł (ostateczna wartość ma być obliczona na koniec 2024 r.). Osoby niepełnosprawne są wściekłe. Dodatek 2025 zł będzie tylko dla osób całkowicie niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji.

Te terminy wpływają na zasiłek dla bezrobotnych

Na te terminy zwróć uwagę, jeśli planujesz zarejestrować się w urzędzie pracy, od nich będzie zależało, czy zostanie Ci przyznany zasiłek dla bezrobotnych. 

Świadczenia dla pracowników z funduszu świadczeń socjalnych. W 2024 r. już nie skorzystasz z 2000 zł. Pozostał jedynie 1000 zł

Niektóre świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlegają zwolnieniu podatkowemu. W 2024 r. limit uległ jednak zmianie.

Czy można przekazać darowiznę w gotówce do ręki? Czy fiskus to uznaje czy nie?

Czy jest możliwość zwolnienia z podatku od darowizny otrzymanej w gotówce darowizny przekazana „do ręki”, lub dostarczenia np. oświadczenia wypisanego przez darczyńcę w celu potwierdzenia darowizny?

Jak zapanować nad zajęciem komorniczym w 2024 r.? Dłużnik ma swoje prawa, a komornik nie może zabrać wszystkich pieniędzy.

Jak zapanować nad zajęciem komorniczym w 2024 r.? Dłużnik ma swoje prawa, a komornik nie może zabrać wszystkiego. Należność z tytułu umowy zlecenia może stanowić jedyne źródło dochodu zleceniobiorcy, ale może też mieć charakter jednorazowego zastrzyku gotówki. Ile może z tego zabrać komornik? Wszystko, chyba że zleceniobiorca zacznie działać. Sprawdź swoje prawa.

Matura 2024. 13 maja m.in. rozszerzony angielski

Maturzyści dziś rano przystąpią do pisemnych egzaminów z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym. Po południu odbędzie się pisemny egzamin z filozofii.

Babciowe to 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko. Dla kogo program Aktywny rodzic w pracy?

Babciowe, czyli świadczenie „aktywny rodzic w pracy” będzie przysługiwało od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończyło 12. miesiąc życia, do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dziecko ukończy 36. miesiąc życia. Ustawodawca szczegółowo określił wymagania dotyczące nowego świadczenia. Babciowe w tym programie może wynosić 1500 zł lub 1900 zł miesięcznie.

W 2024 r. pracodawca musi udzielić pracownikom tych 2 dni wolnego. Jeśli nie, grozi mu grzywna do 30.000 zł

Sprawdź, komu w 2024 r. pracodawca musi udzielić dodatkowych dni zwolnienia od pracy. Trzeba je wykorzystać do końca roku – później przepadną. Pracodawcy, który się nie wywiąże z obowiązku, może grozić grzywna nawet do 30.000 zł.

Zwolnienie z powodu siły wyższej. Stracisz nie tylko przy wypłacie. Sprawdź, ile będzie Cię to kosztowało na koniec roku

Pracownicy chętnie korzystają ze zwolnienia z powodu siły wyższej. Pracodawcy twierdzą wręcz, że go nadużywają. Tymczasem to zwolnienie nie tylko obniża wynagrodzenie. Wpływa również na wysokość trzynastki.

Rentę wdowią dostanie nie tylko wdowa. Sprawdź, kto jeszcze będzie miał do niej prawo w 2024 r. I jak wpłynąć na jej wysokość.

Rentę wdowią dostanie nie tylko wdowa. Jak wynika z zapewnień MRPiPS, istnieje techniczna i finansowa możliwość wprowadzenie renty wdowiej jeszcze w 2024 r. – środki na ten cel zostały zapewnione. Ministerstwo jest jednak zwolennikiem wprowadzenia tych regulacji w modelu kroczącym.

Rząd proponuje: Dodatkowy zasiłek 2000 zł do zasiłku pogrzebowego 7000 zł. Gminy: Nie mamy na to pieniędzy

Rząd podwyższa wysokość zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł. Wprowadza jednocześnie nowość w postaci powiązania zasiłku pogrzebowego (7000 zł) z zasiłkiem celowym (do 2000 zł). Ta nowość nie podoba się gminom.

Nawet 30.000 zł kary grozi w 2024 r. pracodawcy za zawarcie umowy zlecenia z własnym pracownikiem. Sprawdź dlaczego.

Umowa zlecenia z własnym pracownikiem może okazać się pułapką i kosztować pracodawcę nawet 30.000 zł kary. Pracodawcy chętnie zastępują umowy o pracę umowami zlecenia lub traktują je jak uzupełnienie stosunku pracy. Sprawdź, jakich zasad przestrzegać w 2024 r., by uniknąć kary finansowej.

Prawie 6500 zł zasiłku za 6 minionych miesięcy. Na dziecko (i studenta). Oprócz 800 plus. Sprawdź zasady.

Kwota świadczenia wychowawczego w 2024 r. wzrosła. Jednak niektórzy rodzice mogą liczyć na jeszcze wyższe świadczenie, niż to proponowane przez polski rząd w ramach wsparcia w wychowaniu dzieci, bo wynoszące prawie 1100,00 zł miesięcznie. Co więcej, wniosek mogą złożyć za 6 miesięcy wstecz, a więc mają szansę dostać jednorazowo prawie 6500,00 zł na każde dziecko. Dotyczy to Polaków pracujących legalnie w Niemczech i podlegających tam obowiązkowi podatkowemu, którzy mogą pobierać zasiłek na dziecko (kindergeld).

Odsetki ustawowe w 2024 roku - aktualne stawki, kalkulatory

Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2024 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych?

10 dni płatnego urlopu po 25 latach pracy dla tej grupy zawodowej

To jedna z propozycji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która miałaby objąć opiekunów i opiekunki w żłobkach. Co jeszcze proponuje rząd?

Po wyrejestrowaniu z ZUS, pracownik ma prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej. Jak długo?

Ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe to dwa różne rodzaje ubezpieczeń. Składka zdrowotna zapewnia dostęp do bezpłatnej opieki medycznej NFZ, natomiast składka chorobowa umożliwia otrzymanie różnych świadczeń, takich jak zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński czy zasiłek opiekuńczy. Co się dzieje z prawami pracownika po tym, jak zostanie wyrejestrowany z ZUS?

Komornik zajął zwrot z ulgi na dziecko? Sprawdź, czy miał prawo i czy zostawił na koncie tyle, ile musiał.

Świadczenia na rzecz dzieci, np. alimenty na dziecko podlegają szczególnej ochronie. Ale czy tak samo jest z ulgą na dziecko? Sprawdź, jaką część może zabrać komornik.

Umowy zlecenia. Kontrole po zmianie przepisów trwają. Sprawdź, czy prawidłowo prowadzisz ewidencję czasu pracy zleceniobiorcy.

Umowa zlecenia funkcjonuje na pograniczu prawa cywilnego i prawa pracy, co sprawia, że niektóre jej aspekty wymagają szczególnej uwagi. Tak jest na przykład z prowadzeniem ewidencji czasu pracy zleceniobiorcy. Kontrole po zmianie przepisów trwają. Sprawdź, czy prawidłowo ją prowadzisz.

Od 712 zł do 3920 zł – taki przelew można dostać w 2024 r. Urzędy zalała fala wniosków. Jednak wydawanie decyzji idzie wolno.

Osoby z niepełnosprawnościami w wieku od ukończenia 18 roku życia mogą w 2024 r. korzystać z nowego instrumentu wsparcia, jakim jest świadczenie wspierające. Jednak ustalanie prawa do niego rozciąga się w czasie.

Nagroda jubileuszowa dla nauczyciela co 2 lata. Czy to możliwe? Sprawdź, jak dostać przelew trzy razy w ciągu 6 lat [WYLICZENIA]

Nauczyciel dostaje nagrody jubileuszowe kolejnych stopni w odstępach 5 lat pracy, przy czym nagroda najniższego stopnia przysługuje za 20 lat pracy. Jednak okazuje się, że sposób naliczania nagród nie jest idealny i przy odrobinie starań można dostawać przelew znacznie częściej.

500 plus dla emerytów od czerwca 2024 r.

Już wkrótce seniorzy będą mogli liczyć na dodatkowe pieniądze w związku z coroczną waloryzacją kapitału przeprowadzaną przez ZUS. W tym roku może być to nawet 500 zł. Kto nie skorzysta?

W 2024 r. od 230,00 zł do 320,00 zł dla uczniów klas I-III na powszechną naukę pływania. Sprawdź zasady.

W 2024 r. przeznaczono od 230,00 zł do 320,00 zł dla uczniów klas I-III na naukę pływania. Program powszechnej nauki pływania to propozycja uczestnictwa w dodatkowych zajęciach sportowych i jest kierowany do dzieci bez selekcjonowania na mniej lub bardziej sprawnych czy uzdolnionych ruchowo.

58 000 protestujących przeciwko Zielonemu Ładowi. Policja. Trasa. Mapa. Zmiany w komunikacji. [Relacja 10 V 2024]

Trasa protestu: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Świętokrzyską, Marszałkowską, przez rondo Dmowskiego, Alejami Jerozolimskimi, przez rondo de Gaulle’a, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży do Wiejskiej.

Ile może zająć komornik z wynagrodzenia za pracę w 2024 r. Czy coś się zmieni w drugiej połowie roku?

Od 1 lipca po raz drugi w tym roku wzrasta wysokość minimalnego wynagrodzenia. Jaka będzie zatem kwota wolna od zajęcia komorniczego w drugiej połowie roku? 

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna w 2024 roku

W dniu 22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. W dniu 10 maja 2024 r. projekt ten został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Sejm: Nowelizacja ustawy o pomocy Ukraińcom skierowana do komisji. Nie będzie 300 zł na start, 800 plus powiązane z obowiązkiem szkolnym

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Wśród proponowanych zmian jest likwidacja 300 zł świadczenia „na start” i wprowadzenie obowiązku szkolnego dla dzieci ukraińskich i powiązanie go z 800 plus.

1000 zł alimentów dla każdego uprawnionego dziecka. Od 1 października 2024 r. Dostaną je również pełnoletni uczniowie. Sprawdź zasady.

Samodzielni rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego zostanie podniesiona. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Na konta nauczycieli wpłyną pieniądze. Prawie 2500 zł jeszcze przed końcem roku szkolnego 2023/2024.

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości odpisu dla pozostałych pracowników jest kwota 6445,71 zł.

Kim są Tomasz Siemoniak, Hanna Wróblewska, Jakub Jaworowski, Krzysztof Paszyk? [Rekonstrukcja rządu D. Tuska. Premier powołał]

Rekonstrukcja rządu. Nowi ministrowie:  Kim są Tomasz Siemoniak, Hanna Wróblewska, Jakub Jaworowski, Krzysztof Paszyk?

Strajk rolników 10 V 2024 r. Autobusy i tramwaje pojadą inaczej. Nowe trasy

Strajk rolników w Warszawie - zgromadzenie publiczne na Placu Zamkowym. Uczestnicy przejdą pod budynek Sejmu przy ulicy Wiejskiej.

Nowe zasady w przedszkolach i szkołach. Nieuważanym grozi 1000,00 zł grzywny. Sprawdź, jak zmieniły się przepisy.

Przepisy zobowiązują m.in. szkoły do wdrożenia Standardów Ochrony Małoletnich. Jednym z elementów wprowadzanych zmian jest rozszerzenie katalogu podmiotów, które podlegają weryfikacji przy użyciu rejestru przestępców seksualnych.

300 zł czy 400 zł dla ucznia w nowym roku szkolnym? Sprawdź, kto ile dostanie, od czego to zależy i kiedy złożyć wniosek?

300 zł czy 400 zł dla ucznia w nowym roku szkolnym? W roku szkolnym 2024/2025 rodzice uczniów będą mogli liczyć nie tylko na 300,00 zł z tytułu świadczenia Dobry Start, ale także na 100,00 zł dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Kiedy złożyć wniosek, aby pieniądze dotarły jak najszybciej? 

Matura 2024. Jakie egzaminy 10 maja?

Dziś rano maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z wiedzy o społeczeństwie. Po południu odbędą się pisemne egzaminy z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym. Egzaminy z tych przedmiotów nie są obowiązkowe. Piszą je tylko ci maturzyści, którzy zadeklarowali taką wolę.

Abonament RTV 2024 – kwoty, zwolnienia, zniżki. Czy trzeba płacić za komputer, laptop, komórkę? Kiedy likwidacja abonamentu RTV?

Jaki abonament trzeba płacić za telewizory i radioodbiorniki w 2024 roku? Jakie zniżki przysługują posiadaczom telewizorów i odbiorników radiowych? Dlaczego warto zapłacić abonament RTV za cały rok? Kto jest zwolniony z obowiązku zapłaty tego abonamentu? Czy trzeba płacić opłatę abonamentową za komputer, laptop, czy komórkę, które używamy do oglądania programów telewizyjnych lub słuchania stacji radiowych? Czy w 2024 roku nastąpi likwidacja abonamentu RTV? Co w zamian?

Już dostałeś, sprawdź. ZUS do połowy maja wysyła ważne pisma do wszystkich emerytów, co przyniesie listonosz w kopercie

Zazwyczaj gdy ostatnia grupa dostawałą emerytury z marcową waloryzacją, ZUS zaczynał wysyłkę listów z decyzjami w tej sprawie. Potem jednak przyszły trzynaste emerytury i Zakład odkładał wysyłkę aż do wypłaty trzynastek. Ostatnie trzynastki w tym roku trafiły już do emerytów, a listów z ZUS nie ma. Okazuje się, że główny ciężar wysyłki przesunięty został na maj, a listy ZUS wysyłał będzie aż do połowy tego miesiąca. Na wyjaśnienie dlaczego nowa emerytura wynosi tyle ile marcowy lub kwietniowy przelew lub przekaz czasami więc trzeba więc jeszcze poczekać.

REKLAMA