REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podwyżki dla pracowników samorządowych o 700 zł, od XVI do XVIII – o 800 zł, w XIX – o 900 zł, w XX – o 1000 zł. Nowe stawki mają obowiązywać od 1 lipca 2024 r.

Od 1 lipca zmienią się stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych. Wysokość podwyżki zależy od kategorii zaszeregowania pracownika.

TK: obowiązkowy dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów za recydywę jazdy w stanie nietrzeźwości niezgodny z Konstytucją RP

Trybunał Konstytucyjny wydał 4 czerwca 2024 r. wyrok, w którym uznał, że niezgodne z Konstytucją RP jest obligatoryjne zobowiązanie sądu do orzekania dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych wobec sprawcy powtórnie skazanego za przestępstwo prowadzenia auta w stanie nietrzeźwości.

Abonament RTV w 2025 roku. Ile zapłacimy za telewizor i radio?

Posiadacze sprawnych odbiorników telewizyjnych i radiowych, gotowych do odbioru programów, zapłacą w 2025 roku takie same stawki abonamentu RTV jak w bieżącym roku. Rozporządzenie w tej sprawie wydała 13 maja 2024 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Nieodpłatna pomoc prawna ma być bardziej dostępna

Ministerstwo Sprawiedliwości chce ułatwić beneficjentom korzystanie z pomocy w formie zdalnej i ograniczyć wymagane formalności. Co się zmieni?

REKLAMA

Renta wdowia po nowemu. Dwie opcje do wyboru

Renta wdowia to mają być dwie opcje do wyboru. Jedna zakłada, że owdowiała osoba będzie mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Druga opcja przewiduje, że owdowiała osoba pobierze rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia.

Wybory do europarlamentu 2024 r. Kandydaci

Wybory do PE 2024. Kto kandyduje w wyborach do europarlamentu? Na kogo oddać swój głos? Warto to dobrze przemyśleć, bo europosłowie mają realny wpływ na wiele decyzji. 

674 albo 764 zł netto na osobę w rodzinie. Zasiłek rodzinny 2024: kryterium dochodowe

Od 95 zł do 135 zł zasiłku rodzinnego przysługuje na dziecko w 2024 r. Komu przysługuje ten zasiłek? Jakie kryterium dochodowe należy spełnić aby go otrzymać? 

Emerytury dla matek z co najmniej 4 dzieci. Jakie zasady przyznawania?

Emerytury dla matek z co najmniej 4 dzieci. Jest to stosunkowo nowe świadczenie przyznawane z ZUS, które funkcjonuje pod nazwą "rodzicielskie świadczenie uzupełniające". Jakie są aktualne zasady przyznawania świadczenia "Mama 4+"?

REKLAMA

Wybory do PE 2024. Tylko do 4 czerwca można się dopisać do spisu wyborców za granicą

Wybory do PE 2024. Jeszcze tylko dziś Polacy przebywający za granicą mogą dopisać się do spisu wyborców. Gdzie będzie najwięcej obwodów do głosowania? 

Ile można dorobić do renty rodzinnej? Zmiany od 1 czerwca 2024 r. Umowa zlecenia z uczniem lub studentem nie jest wliczana do limitu przychodów

Od 1 czerwca osoby, które pobierają rentę rodzinną z ZUS-u, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia. Warto wiedzieć, że umowa zlecenia z uczniem lub studentem nie jest wliczana do limitu przychodów od których zależy zmniejszenie lub zawieszenie renty rodzinnej

Zakaz płacenia gotówką. Unia określiła limit płatności gotówkowych

Ustanowiony zostanie ogólnoeuropejski limit płatności gotówkowych, który wyniesie 10 000 EUR. Tak wynika z unijnego pakietu nowych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy. Nowy limit gotówkowy ma dotyczyć profesjonalnych uczestników rynku, w tym np. transakcji między przedsiębiorcami a konsumentami.

Zasiłek macierzyński w 2024 roku - ile i dla kogo? Urlop macierzyński i rodzicielski – ile tygodni?

Od stycznia do kwietnia 2024 roku zasiłki macierzyńskie ZUS wypłacił dla 112,7 tys. kobiet w całej Polsce. Ile wynosi taki zasiłek? Jak długi urlop macierzyński i rodzicielski przysługuje w 2024 roku? 

GIOŚ kolejny raz zbadał pola elektromagnetyczne masztów telefonii komórkowej. Co się okazało?

Obawy dotyczące pola elektromagnetycznego emitowanego przez anteny telekomunikacyjne pojawiają się często w różnych regionach Polski, powodując wyzwania dla lokalnych urzędników. Mieszkańcy, obawiając się o wpływ fal elektromagnetycznych na zdrowie, potrafią zatrzymywać rozwój infrastruktury, co może być problematyczne dla samorządów. Jednak badania przeprowadzone przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wykazują, że emisja z tych stacji jest znacznie poniżej dopuszczalnych norm - osiągając zaledwie około 2,5% limitu dla pola elektromagnetycznego.

1000 zł dodatku dla pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej oraz opieki nad dziećmi do lat trzech. Od 1 lipca 2024 r.

Pracownicy pomocy społecznej, pieczy zastępczej oraz opieki nad dziećmi do lat trzech otrzymają dodatek do wynagrodzeń w wysokości 1 tys. zł brutto miesięcznie. Informacje o trzech projektach uchwał Rady Ministrów w tej sprawie opublikowano w poniedziałek w wykazie prac rządu.

95 zł, 124 zł lub 135 zł miesięcznie na dziecko w 2024 r. Dla kogo? Jak uzyskać?

Od 95 zł do 135 zł zasiłku rodzinnego przysługuje na dziecko w 2024 r. Komu przysługuje ten zasiłek? Jakie kryterium dochodowe należy spełnić aby go otrzymać? 

Uczelnie pozyskają więcej środków finansowych. Na horyzoncie remonty akademików i pomoc studentom

Uczelnie będą miały szansę na pozyskanie większej ilości środków finansowych. Otrzymają z resortu nauki pismo ze wskazaniem, z jakich mogą skorzystać. Inwestycje w laboratoria, sprzęt i infrastrukturę są na poziomie europejskim, ale brakuje inwestycji takich, które mogą pomóc studentom.

Komunikat MF: Wiążące informacje w II instancji i w trybach nadzwyczajnych wyłącznie elektronicznie

Od 1 lipca 2024 r. pisma w sprawie WIS, WIA, WIP i WIT będzie można składać wyłącznie elektronicznie. Również pisma w II instancji w tych sprawach będą skuteczne tylko po złożeniu ich w tej formie.

Zmiany w Kodeksie pracy przyjęte bez poprawek. Pracownicy będą lepiej chronieni.

Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej opowiedziała się jednogłośnie za przyjęciem bez poprawek nowelizacji Kodeksu pracy dotyczącej ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są obecne we wszystkich dziedzinach krajowej gospodarki.

Sygnaliści. Co dalej z nowymi przepisami? Przedstawiono kilkanaście uwag i propozycji zmian do ustawy.

Przedstawiono kilkanaście uwag i propozycji zmian do ustawy. Trzy z nich zaopiniowano pozytywnie. Celem zmian jest wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Dąży ona do stworzenie kultury zatrudnienia opartej na odpowiedzialności oraz bezpieczeństwie.

Zatrzymano ataki skoordynowane na infrastrukturę krytyczną. Celem ataków jest zakłócenie wyborów do PE

Zatrzymano ataki skoordynowane na infrastrukturę krytyczną. Polska jest na ciepłej wojnie cybernetycznej z Rosją. Celem ataków w cyberprzestrzeni jest zakłócenie wyborów do PE, jednak rząd nie planuje podwyższenia stopnia alarmowego.

3516,95 zł – taka była wysokość przeciętnej emerytury w pierwszym kwartale 2024 r.

3516,95 zł – taka była wysokość przeciętnej emerytury w pierwszym kwartale 2024 r. Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS. Najliczniejszą grupą ubezpieczonych obcokrajowców są obywatele Ukrainy.

500 zł mandatu i koszt wybitej szyby. Wystarczająca kara za psa w samochodzie w pełnym słońcu?

40-letnia kobieta z powiatu puckiego pozostawiła psa na kilka godzin w aucie zaparkowanym w pełnym słońcu w Słowińskim Parku Narodowym i poszła oglądać wydmy – poinformowały w poniedziałek służby prasowe lęborskiej policji.

Świadczenie wspierające 2024/2025. Dla kogo? Ile? [tabela]

Kto może otrzymać świadczenie wspierające? Jaki wniosek trzeba złożyć do ZUS? Jakie kwoty tego świadczenia obowiązują w 2024 roku do 28 lutego 2025 r.?

Jawność wynagrodzeń już blisko. Jak się przygotowywać do dyrektywy płacowej?

Jawności wynagrodzeń, czyli dyrektywa płacowa zacznie obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Już teraz organizacje powinny zacząć się przygotowywać na jej nadejście – zwłaszcza te zatrudniające ponad 150 pracowników. Na te firmy bowiem prawo nakłada najpoważniejsze obowiązki dotyczące raportowania wysokości wynagrodzeń.

Limit powołań do wojska idzie w górę. MON podkreśla, że taka jest potrzeba

Będzie zwiększenie limitów powołań do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej o 10 000 osób. Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) podkreśla, że potrzeba nowelizacji rozporządzenia w tej sprawie wynika z dużego zainteresowania służbą wojskową. Obecny limit powołań do wojska wynosi 34 550 osób.

Wybory do PE 2024. Kończy się czas na pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania lub zmianę miejsca głosowania

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Zostały 4 dni, aby pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub zmienić miejsce głosowania. Można to zrobić tylko do 6 czerwca. 

PESEL jako identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

PESEL jest istotny jako identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

Wzór na obliczenie emerytury 2024 - zmiany od 1 kwietnia. Nowa tablica średniego dalszego trwania życia

Od 1 kwietnia 2024 roku do 31 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w toku obliczania wysokości emerytury korzysta z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia opublikowanej 26 marca 2024 r. przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Ta nowa tablica nie dotyczy zasadniczo osób, które już wcześniej przeszły na emeryturę. ZUS wyjaśnia, że przeliczenie wcześniej przyznanej emerytury wg nowej tabeli jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy są nowe składki lub nowe dowody. Ale w takim przypadku najnowszą tablicę dalszego trwania życia ZUS zastosuje wyłącznie do dodatkowych składek, a nie do całego świadczenia.

Spadek po rodzicu - jak rozliczyć? Co zrobić, żeby nie zapłacić podatku

Jak rozliczyć spadek po rodzicu? Otrzymanie spadku po osobie z najbliższej rodziny wiąże się z obowiązkiem uregulowania spraw podatkowych. W celu rozliczenia spadku pod rodzicu konieczny będzie kontakt z urzędem skarbowym. Nie oznacza to jednak, że podatek trzeba będzie zapłacić.

Zastrzeżenie PESEL nie chroni przed kradzieżą 7000 zł i utrudnia wypłatę z konta 13 000 zł (i więcej)

Zastrzeżenie PESEL nie chroni przed kradzieży 7000 zł z konta bankowego (wypłata w oddziale na sfałszowany dowód). I jednocześnie utrudnia wypłatę kwoty powyżej około 13 000 zł. Zastrzeżenie nie zablokuje wypłaty przez złodzieja 7000 zł, ale zablokuje podjęcie gotówki przez właściciela konta powyżej kwoty 12 726 zł.

Znamy wysokość rekordowej emerytury. Każdy chciałby tyle

Rekordowa emerytura według ostatnich danych opolskiego ZUS jest już znana. Najwyższa emerytura w tym regionie osiągnęła wysokość 29 tysięcy złotych brutto. Taką informację przekazał Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu.

Tyle podwyżki od lipca. Najniższa krajowa idzie w górę

Podwyżka najniższej krajowej już od lipca w 2024 roku. Nastąpi podwyższenie płacy minimalnej do kwoty 4300 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa podskoczy do kwoty 28,10 zł brutto. Ile będzie wynosić najniższe wynagrodzenie na rękę, czyli netto?

Wyższe emerytury dla matek. Jest potrzeba uwzględnienia wysiłku kobiet włożonego w wychowanie dzieci przy ustalaniu emerytury

Wyższe emerytury dla matek. Potrzeba kompleksowej polityki rodzinnej, a ona obejmuje także uwzględnienie wysiłku kobiet włożonego w wychowanie dzieci przy ustalaniu emerytury; to jeden z powodów, że kobiety odkładają niższe składki i mają później niższe emerytury - przekonywał prof. Łukasz Hardt, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Policjanci do premiera D.Tuska o bolączkach w Policji. Liczą na zmiany [list otwarty]

Policjanci wysłali do premiera list otwarty: Informują D.Tuska o bolączkach w Policji. M.in. o wakatach w Policji, co utrudnia realizację zadanie wsparcia wojska i SG chroniących granicę Polski z Białorusią. W liście jest też postulat przywrócenia systemu przechodzenia na emeryturę po 15 latach służby.

Renta socjalna 2024 (brutto-netto) - kwota, dla kogo. Kiedy podwyżka do minimalnego wynagrodzenia?

Renta socjalna to świadczenie z ZUS dla osób pełnoletnich, które z powodu naruszenia sprawności organizmu są całkowicie niezdolne do pracy. Do przyznania tej renty nie liczy się staż pracy, ale żeby ją uzyskać trzeba spełnić pewne warunki. ZUS wyjaśnia jakie to warunki. Ile wynosi renta socjalna w 2024 roku? Czy (i od kiedy) wzrośnie do wysokości minimalnego wynagrodzenia?

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania. Trzeba pisemnie uprzedzić pracodawcę o nieobecności a potem dostarczyć zaświadczenie

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

Nawet 450 zł dodatku dla tych pracowników. Pracodawca ma obowiązek je wypłacić. Sprawdź, komu i na jakich zasadach.

Nawet 450 zł dodatku dla tych pracowników. Mogą ubiegać się o refundację zakupu okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza. Pracodawca ma obowiązek  je wypłacić.

Program mieszkaniowy “Na Start” wciąż nie trafia do Sejmu, a jedyne, co na ten moment otrzymaliśmy to opublikowany 8 kwietnia pierwszy projekt ustawy

Program mieszkaniowy “Na Start” wciąż nie trafił do Sejmu, a jedyne, co na ten moment otrzymaliśmy to opublikowany 8 kwietnia pierwszy projekt ustawy. Z nowego programu mieszkaniowego “Na Start” skorzystają przede wszystkim rodziny. Co już wiemy o programie?

Od 1 czerwca instytucje finansowe w Polsce mają obowiązek sprawdzić numer PESEL klienta. Co daje zastrzeżenie numeru PESEL?

Zastrzeżenie numeru PESEL oznacza, że przestępcy nie będę mogli go wykorzystać do zaciągnięcia kredytu czy pożyczki na cudze dane. Instytucja finansowa, która udzieli tego typu kredytu, nie będzie mogła dochodzić z tego tytułu roszczeń wobec ofiary przestępstwa. To czy numer PESEL jest zastrzeżony będą sprawdzać także notariusze i operatorzy telekomunikacyjni.

ZUS: część osób dostanie 800 plus na nowy okres świadczeniowy wcześniej. Kiedy?

Nowy okres rozliczeniowy w programie 800 plus rozpoczyna się 1 czerwca 2024 roku, ale już pod koniec maja część rodziców i opiekunów otrzymało pieniądze na konta. Pierwszy przelew ZUS na łączną kwotę ponad pół miliarda złotych dotyczy osób, których termin wypłaty świadczenia przypada 2 dnia każdego miesiąca.

Bon energetyczny nie dla każdego. Kto otrzyma to świadczenie i jak je uzyskać?

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej niektóre osoby mogą otrzymać bon energetyczny. Jest to jednorazowe świadczenie dla osób z niskim dochodem.

Od 2025 r. renta socjalna z dodatkiem. Na jakich zasadach, kto się załapie na dodatek?

Od 2025 r. renta socjalna ma zostać zwiększona o dodatek, w taki sposób, żeby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 roku. Kto się załapie na dodatek do renty socjalnej? Od kiedy?

Jaka będzie wysokość renty wdowiej? Został ustalony próg, w oparciu o przeciętną emeryturę

Wysokość renty wdowiej nie będzie mogła być wyższa od trzykrotności miesięcznej kwoty przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Tak wynika z projektowanej ustawy o rencie wdowiej. Jakie jeszcze reguły będą obowiązywały?

Dzień Dziecka 2024 - atrakcje w Warszawie

Dzień Dziecka 2024. Jakie atrakcje czekają na najmłodszych i ich rodziny w stolicy? Jest dużo propozycji. 

Jesteśmy jednym z najdłużej pracujących krajów w Europie

Eurostat podał dane dotyczące czasu pracy w krajach UE. Na którym miejscu Polska?  

Od czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do emerytury i renty. Jaki wzrost limitów zarobkowych?

Od 1 czerwca 2024 roku zmieniają się limity dla dorabiających emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz rencistów. Limity dorabiania do emerytury i renty są teraz wyższe, a więc można aktualnie więcej dorobić bez obawy przed obniżeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Bon senioralny - dla kogo 2150 zł miesięcznie, na jakie usługi? Co już wiemy o bonie dla seniora?

Wysokość bonu senioralnego wyniesie maksymalnie 2150 zł, co odpowiada połowie minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 roku. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia w przypadku, której jest możliwe zidentyfikowanie określonych potrzeb w zakresie podstawowych czynności dnia codziennego.

Pieniądze z ZUS po zmarłym, który nie dożył emerytury. Ile i komu się należy, jak załatwić?

W ZUS wciąż czekają na wypłatę miliony złotych, które należą się rodzinie lub spadkobiercom po zmarłych, którzy nie zdążyli przed śmiercią wystąpić o emeryturę. Często są to kwoty liczone w dziesiątkach tysięcy złotych – czekają na wypłatę, bo nikt się po nie zgłasza. Uprawnieni zaś nie zgłaszają się, bo nie wiedzą, że mają do nich prawo, z kolei ZUS w większości przypadków nie ma obowiązku informowania o tych pieniądzach.

Co daje zastrzeżenie numeru PESEL

Od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje finansowe będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL, zanim udzielą komuś pożyczki czy podpiszą umowę. Zastrzeżenie numeru PESEL to najprostszy sposób na zabezpieczenie się przed oszustami.

Podwyżka o ponad 200 zł, czyli od 1 czerwca 2024 r. to już razem ponad 2000 zł. Dla osób przed 30 rokiem życia.

Od 1 czerwca 2024 r. osoby przed 30 rokiem życia będą mogły liczyć na większe wsparcie. Ponad 2000,00 zł, czyli o ponad 200,00 zł więcej niż do końca maja 2024 r. będzie wynosił bon stażowy, do którego mają pierwszeństwo.

REKLAMA