REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

W sądzie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przedsiębiorca w sądzie, czyli nowe instytucje procedury cywilnej i ich wpływ na prawa i obowiązki stron postępowania cywilnego

W dniu 07 lutego 2020 r. upłyną trzy miesiące od dnia wejścia w życie zdecydowanej większości przepisów obszernej nowelizacji procedury cywilnej wprowadzonej ustawą z dnia 04.07.2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 6.8.2019 r. poz. 1469). Celem nowelizacji było przede wszystkim usprawnienie postępowań sądowych w sprawach cywilnych. Jeszcze jest za wcześnie by oceniać, czy cel ten został osiągnięty, gdyż dopiero czas i praktyka sądów pokaże czy znowelizowane przepisy przyczynią się do ograniczenia przewlekłości postępowań sądowych.

Zwolnienie od kosztów sądowych w 2020 r. – zasady, wzór wniosku

Kto może ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych w 2020 r.? Jak to zrobić? Prezentujemy najważniejsze informacje oraz prosty wzór wniosku do sądu.

Strona postępowania administracyjnego a interes prawny

Aby być stroną postępowania administracyjnego wystarczy, by dotyczyło ono interesu prawnego danego podmiotu. Nie ma więc wymogu jego naruszenia.

Pełnomocnik przedsiębiorcy

Przedsiębiorca przed sądem może występować sam, ale nie jest to zbyt wygodne niezależnie od tego, czy występuje w procesie w charakterze pozwanego, czy powoda. W powszechnym przekonaniu jedynym sposobem zapewnienia zastępstwa procesowego jest ustanowienie pełnomocnikiem adwokata lub radcy prawnego. W rzeczywistości grupa osób, które są uprawnione do reprezentowania przedsiębiorcy przed sądem, chociaż ściśle ograniczona, jest na tyle szeroka, że każdy z nich nawet bez angażowania nadmiernych środków finansowych powinien bez trudności zapewnić sobie zastępstwo procesowe.

REKLAMA

Rozprawa w czasie zaplanowanego urlopu sędziego

Czy wyznaczenie rozprawy apelacyjnej w czasie zaplanowanego urlopu sędziego może prowadzić do nieważności postępowania? Uchwałę w takiej sprawie podjął Sąd Najwyższe w składzie trzech sędziów. u

Wydanie pisma przez pocztę po terminie a termin procesowy

Czy wydanie przez pocztę przesyłki po terminie wydłuża termin procesowy? Czy strona powinna czynić starania o odebranie pisma?

Sądy własności intelektualnej – projekt nowelizacji kpc

Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego zakłada utworzenie sądów własności intelektualnej. Zajmowałyby się sprawami z zakresu własności intelektualnej, prawa autorskiego, własności przemysłowej i nieuczciwą konkurencją. Jakie szczegóły przewiduje nowy kpc?

Jakie zmiany w postępowaniu cywilnym po 7 listopada 2019 r.?

7 listopada 2019 r. weszły w życie zmiany w postępowaniu cywilnym istotne dla przedsiębiorców. Czy nowelizacja poprawi sytuację firm?

REKLAMA

Czy od 7 listopada 2019 r. postępowanie gospodarcze będzie szybsze?

Od 7 listopada 2019 r. zaczną obowiązywać ważne zmiany dla przedsiębiorców: wróci odrębne postępowanie gospodarcze. Czy to oznacza, iż postępowanie będzie szybsze?

Jak po wyroku TSUE wyliczyć wartośc przedmiotu sporu w sprawie frankowej?

Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów nie upraszcza wyliczenia wartości przedmiotu sporu. Jak to zrobić prawidłowo?

Koszty sądowe w procesach o tzw. „błędy medyczne”

Świadomość prawna pacjentów jest coraz większa, znają oni swoje prawa związane z możliwością żądania ustalenia osób odpowiedzialnych za ich szkodę oraz domagania się jej zrekompensowania. Jednocześnie za świadomością możliwości dochodzenia swoich praw idzie też i przeświadczenie o niebotycznie wysokich kosztach procesu w sprawach o tzw. „błędy medyczne”. Czy prawidłowe?

Nowelizacja KPC 2019: postępowanie w sprawach gospodarczych [PODCAST]

Powrót postępowania w sprawach gospodarczych to ważna zmiana, jaka czeka niebawem przedsiębiorców w sądach. Już 7 listopada 2019 r. wejdą w życie kolejne przepisy nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego (KPC). Szczegóły w naszym podcaście.

Wyższe opłaty nie zmniejszą liczby spraw w sądach

Nowe stawki opłat to element dużej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Wynikają one z nowelizacji ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zdaniem adwokat Kancelarii BCLA zmiany nie będą miały istotnego wpływu na ilość pracy w sądach i liczbę wpływających praw.

Nowelizacja KPC 2019: umowa dowodowa

Umowa dowodowa jest nową instytucją. Została wprowadzona przez ostatnią nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego. Przedmiotowe przepisy będą obowiązywały od 7 listopada 2019 r.

Wyższe opłaty sądowe i koszty dochodzenia roszczeń

Jeżeli przed wakacjami sprawdzałeś koszty dochodzenia roszczeń i stwierdziłeś, że dasz jeszcze czas swojemu dłużnikowi, to ten czas wykorzystał ustawodawca i zmienił zasady gry. Zmiany, które weszły w życie 21 sierpnia 2019 roku, rozpoczynają zmiany w procedurze cywilnej, większość zmian w przepisach dotyczących dochodzenia roszczeń przez przedsiębiorców wejdzie w życie dopiero 7 listopada 2019 roku, ale opłaty sądowe zmieniają się już teraz.

Czy nowelizacja KPC ograniczy prawo do sądu?

Celem najnowszej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego jest m.in. usprawnienie i skrócenie czasu trwania postępowań sądowych. Prawnicy obawiają się jednak, iż w praktyce nowe przepisy mogą ograniczać prawo do sądu.

Nowe wymogi dla spółek wnoszących o zwolnienie z kosztów sądowych

Nowe przepisy ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych wprowadzają dodatkowe wymogi dla spółek wnoszących o zwolnienie z kosztów sądowych. Nowelizacja 24 lipca 2019 r. została podpisana przez Prezydenta.

Nowelizacja KPC 2019: obowiązkowa odpowiedź na pozew

Obowiązkową odpowiedź na pozew przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego (KPC), którą 24 lipca 2019 r. podpisał Prezydent. Zmiany mają przyczynić się do przyspieszenia postępowania.

Nowelizacja KPC – najważniejsze zmiany dla stron postępowania

Nowy tryb doręczeń, wprowadzenie posiedzenia przygotowawczego, wzrost opłat sądowych to najważniejsze zmiany, jakie odczują strony postępowania cywilnego. Jak należy ocenić nowe przepisy?

Opłaty w sprawach rodzinnych i spadkowych 2019 – ważne zmiany

Ważne zmiany dotyczące opłat w sprawach cywilnych m.in. spadkowych i rodzinnych przewiduje uchwalona w lipcu 2019 r. nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Wiele stawek opłat ulegnie podwyższeniu.

Jurysdykcja i prawo właściwe dla transgranicznych stosunków prawnych

Jakie zasady obowiązują podczas ustalania sądu właściwego do rozpoznawania sporów z pierwiastkiem transgranicznym? Którego państwa prawo należy stosować, biorąc pod uwagę zamiary stron oraz ich obowiązki wynikające z zawartej umowy?

Nowelizacja KPC 2019: osoby fizyczne w postępowaniu gospodarczym

Uchwalona przez Sejm w lipcu 2019 r. nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego (KPC) przewiduje przywrócenie odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych. Osobom fizycznym pozostawiono jednak wybór.

Nowelizacja KPC 2019: plan rozprawy

Plan rozprawy to nowe rozwiązanie przewidziane przez nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego (KPC), uchwaloną przez Sejm w lipcu 2019 r. Po zmianach strony mają stać się współgospodarzami postępowania.

Problem legitymacji biernej dłużnika w procesie ze skargi pauliańskiej przy umowie darowizny z oświadczeniem o ustanowieniu służebności

Skarga pauliańska jako instrument prawnej ochrony dłużnika jest stosowana od wieków. W związku jednak ze zmieniającymi się realiami dla swej skuteczności wymaga doprecyzowania istniejących przepisów. Jakkolwiek umowa darowizny z jednoczesnym ustanowieniem służebności na rzecz darczyńcy zawarta z pokrzywdzeniem wierzyciela może być uznana za bezskuteczną na podst. art. 527-534 Kodeksu cywilnego to jednak fragmentaryczne uregulowanie kodeksowe w połączeniu z niejednolitym orzecznictwem stwarza liczne problemy praktyczne.

Koszty i opłaty sądowe w sprawach cywilnych 2019 – będzie drożej

Sejmowa Komisja Nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach przyjęła w maju 2019 r. poprawki do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Zmodyfikowany projekt utrzymał większość propozycji dotyczących podwyżki kosztów w sprawach cywilnych. Jakie zmiany czekają konsumentów i przedsiębiorców zgodnie z najnowszą wersją nowelizacji?

Rewolucyjne zmiany w organizacji postępowań cywilnych

Procedowany aktualnie przez Sejm projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw stanowi próbę przyspieszenia postępowań w ramach procedury cywilnej i skrócenia czasu oczekiwania na wydanie orzeczenia. Największe emocje budzi radykalna podwyżka opłat sądowych, ale do systemu wprowadzonych ma zostać także szereg nieznanych dotychczas instytucji w zakresie samej organizacji postępowania.

Wartość przedmiotu sporu w sprawie frankowej - jak wyliczyć?

Jak prawidłowo wyliczyć wartość przedmiotu sporu w sprawie frankowej? Nie jest to proste. Warto pamiętać o tym, iż nieprawidłowe obliczenie może przynieść stratę.

Opłaty za wpis w KRS – 2019 r.

Rozpoczęcie wykonywania działalności gospodarczej wymaga dopełnienia wielu wymogów formalnych. Dla wybranych form prowadzenia biznesu oraz dla innych określonych podmiotów takich jak fundacje i stowarzyszenia, wymagane jest uzyskanie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Stawki opłat za wpis do KRS nie ulegną zmianie w 2019 r.

Nieopłacona apelacja - skutki

Terminowe opłacenie apelacji we właściwej kwocie jest jednym z podstawowych obowiązków skarżącego. Jakie skutki spowoduje nieopłacenie apelacji?

Zwolnienie z kosztów sądowych w sprawach cywilnych w 2019 r. – planowane zmiany

Zwolnienie z kosztów sądowych w 2019 r. w sprawach cywilnych może przysługiwać w szerszym niż obecnie zakresie. Planowane zmiany, zawarte są w nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Kogo obejmie zwolnienie od kosztów sądowych w 2019 r.?

E-sąd nie tak łatwy i szybki?

Złożenie pozwu za pośrednictwem e-sądu powinno być łatwe i szybkie. Eksperci wskazują jednak na wiele problemów, z jakimi styka się tzw. zwykły Kowalski. "Elektroniczne składanie pozwu wymaga bardzo skrupulatnego podejścia. Trzeba uważać na to, co się wpisuje, na stosowanie spacji i przecinków"- wyjaśnia radca prawny Marek Niczyporuk z Kancelarii MSDS Legal.

Nakaz zapłaty - krótki poradnik dla dłużnika

Sąd wydaje nakaz zapłaty na posiedzeniu niejawnym i dopiero w dalszej kolejności zostaje on, wraz z pozwem, doręczony pozwanemu. Otrzymana zatem pocztą przesyłka z sądu, w której znajduje się nakaz zapłaty jest często zaskoczeniem dla pozwanych. Ze zdziwieniem przyjmują oni fakt, że nakaz został wydany bez ich wiedzy i udziału, czyli przed tym, gdy w ogóle uzyskali wiedzę, że zostali pozwani.

Wyrok w postępowaniu cywilnym - co dalej?

Co należy zrobić po wydaniu wyroku przez sąd w postępowaniu cywilnym? W jaki sposób ubiegać się o uzasadnienie wyroku, sprostowanie czy uzupełnienie?

Uproszczony wniosek o ogłoszenie upadłości

Ustawa prawo restrukturyzacyjne przewiduje możliwość złożenia uproszczonego wniosku o ogłoszenie upadłości na wypadek niepowodzenia postępowania restrukturyzacyjnego, tzn. w sytuacji umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego albo postanowienia o odmowie zatwierdzenia układu. Instytucja ta jest swoistą nowością, a docelowo ma służyć zabezpieczeniu interesów wierzycieli poprzez możliwość szybkiego złożenia wniosku o upadłość zachowując przy tym alternatywnie ustanowione zabezpieczenia majątku dłużnika od momentu umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego lub odmowy zatwierdzenia układu do prawomocnego rozpoznania wniosku upadłościowego.

Alimentacyjny nakaz zapłaty – pytania i odpowiedzi

Alimentacyjny nakaz zapłaty to nowe rozwiązanie, które zawiera projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw. Zasądzenie alimentów natychmiastowych ma być proste i szybkie, a wysokość świadczeń określona na podstawie algorytmu.

Weksel in blanco - jak ochronić majątek przed wadliwym zobowiązaniem?

Oszustwo sądowe polega na tym, że sąd władny do rozporządzenia cudzym mieniem jest wprowadzany w błąd. Jak uwolnić się od odpowiedzialności z wadliwego zobowiązania wekslowego?

Sąd sam uwzględni zarzut przedawnienia

Konsumentów czekają zmiany, dotyczące przedawnienia roszczeń. Po nowelizacji sąd uwzględni zarzut przedawnienia bez konieczności podnoszenia takiego zarzutu przez dłużnika.

Wszystko o skardze nadzwyczajnej do SN

W dniu 3 kwietnia 2018 r. weszła w życie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym, która wprowadziła możliwość składania skarg nadzwyczajnych do Sądu Najwyższego. Skargę nadzwyczajną można wnieść od prawomocnego orzeczenia sądu powszechnego lub wojskowego kończącego postępowanie w sprawie, jeżeli jest to konieczne dla zapewnienia praworządności i sprawiedliwości społecznej.

Skarga nadzwyczajna - nowe rozwiązanie w ustawie o SN

Możliwość złożenia skargi nadzwyczajnej na prawomocny wyrok polskiego sądu przewiduje ustawa o Sądzie Najwyżym. Nowe przepisy weszły w życie 3 kwietnia 2018 r.

Przesłanki zabezpieczenia dowodu w postępowaniu cywilnym

Zabezpieczenie dowodu może nastąpić zarówno przed wszczęciem postępowania, jak i w trakcie procesu. Jakie są przesłanki zabezpieczenia dowodu w postępowaniu cywilnym?

Polubowne rozwiązywanie sporów konsumenckich

Co raz więcej Polaków korzysta z możliwości polubownego rozwiązywania sporów konsumenckich. Postępowanie polubowne stanowi bardzo szybką i tanią formę rozwiązania sporów konsumenckich. Warunkiem przystąpienia do tego rodzaju postępowania jest zgoda obu stron na jego przeprowadzenie.

Opłaty za rejestrację w KRS -  2018 r.

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) to publiczny rejestr dostarczający informacji o podmiotach uczestniczących w podmiocie gospodarczym. Niektóre z podmiotów mają obowiązek aby zarejestrować się w KRS co często wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych opłat.

System Losowego Przydziału Spraw 2018 r.

Od 2 stycznia 2018 r. w sądach zacznie funkcjonować System Losowego Przydziału Spraw. Nowy system zastąpi prezesów sądów w zadaniu przydzielania sędziom spraw. Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że system bardzo dobrze spisał się w trakcie rozpoczętego w październiku br pilotażu.

Wysokość opłaty od sprzeciwu od decyzji – 2018 r.

Rada Ministrów w drodze rozporządzenia określiła wysokość opłaty od sprzeciwu od decyzji organu odwoławczego wydanego na podstawie art. 138 § 2 kpa. W 2018 r. wysokość wpisu od tego środka zaskarżenia wyniesie 100 zł. Osobom, które zapłaciły więcej nadpłata zostanie zwrócona.

Elektroniczny KRS od 2020 r.

Szykują się przełomowe zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje aby od 1 marca 2020 r. wszystkie sprawy związane z KRS były załatwiane przez Internet - wszystkie wnioski będą elektroniczne, pojawi się możliwość kontaktu z sądem przez internet, a także zniknie obowiązek składania sprawozdań finansowych do urzędu skarbowego.

Projekt ustawy o SN - prace wciąż trwają

Prace nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym wciąż trwają. Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka mówiła 85 z 132 artykułów projektu. Głównymi założeniami projektu o SN jest badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników oraz przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta.

Ruszył pilotaż Systemu Losowego Przydziału Spraw 2018

Bezstronność jest podstawowym warunkiem sprawiedliwości w sądach. Dlatego przydzielanie spraw poszczególnym sędziom musi być całkowicie przejrzyste i wolne od „ręcznego” sterowania. Zapewni to komputerowy System Losowego Przydziału Spraw (SLPS), który zacznie obowiązywać we wszystkich sądach powszechnych w całym kraju od początku stycznia 2018 r. W dniu 16 października ruszył pilotaż systemu.

Czym zajmuje się ławnik sądowy, kto może nim zostać i ile zarabia?

Ławnik to przedstawiciel społeczeństwa w wymiarze sprawiedliwości, który bierze udział w wydawaniu wyroków przez sąd. Sprawdź jakie wymogi należy spełnić aby zostać ławnikiem i ile można na tym zarobić!

Jak założyć konto w e-sądzie?

Elektroniczne postępowanie upominawcze (EPU) jest prowadzone przez e-sąd. Ten rodzaj postępowania dotyczy prostych spraw windykacyjnych, w których nie ma konieczności przeprowadzenia postępowania dowodowego. Sprawdź jak skorzystać z usług e-sądu.

Czy strona musi za każdym razem stawić się na rozprawie gdy przyjdzie wezwanie?

Czy za każdym razem strona ma obowiązek stawić się na rozprawie gdy przyjdzie wezwanie? Odpowiedź brzmi: nie. W pewnych przypadkach sąd może jednak stwierdzić, że stawiennictwo na danej rozprawie jest konieczne. W takim wypadku niestawiennictwo na rozprawie może spotkać się z określonymi sankcjami.

REKLAMA