REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konstytucja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wolność wypowiedzi w mediach społecznościowych, czyli co wolno na Facebooku i Twitterze

Wolność wypowiedzi jest jednym z fundamentalnych praw człowieka, chronionym zarówno aktami prawa międzynarodowego (m.in. przez art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka), jak i Konstytucją (art. 54). Oznacza ono, że państwo zasadniczo nie może naruszać praw swoich obywateli do wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Od czasu pojawienia się mediów społecznościowych prawa te zyskały nowy wymiar.

Skarga do ETPCz - komu i kiedy przysługuje?

Europejski Trybunał Praw Człowieka jest sądem międzynarodowym i jednym z organów Rady Europy. Został utworzony w celu rozpatrywania skarg za naruszenie praw i wolności człowieka określonych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Kto zatem ma prawo do jej złożenia i jakie konieczne przesłanki muszą być przy tym spełnione?

Utrata i przywrócenie obywatelstwa polskiego

Kwestie związane z obywatelstwem polskim reguluje ustawa o obywatelstwie polskim z dnia 2 kwietnia 2009 r. Ustawa ta weszła w życie dnia 15 sierpnia 2012 r. i w stosunku do nabycia polskiego obywatelstwa z mocy prawa odnosi się ona tylko do osób urodzonych po tej dacie.

Nabycie obywatelstwa polskiego

Kwestie związane z obywatelstwem polskim reguluje ustawa o obywatelstwie polskim z dnia 2 kwietnia 2009 r. Ustawa ta weszła w życie dnia 15 sierpnia 2012 r. i w stosunku do nabycia polskiego obywatelstwa z mocy prawa odnosi się ona tylko do osób urodzonych po tej dacie. Określa ona zasady, warunki oraz tryb nabywania i utraty obywatelstwa polskiego, potwierdzania jego posiadania lub utraty, a także właściwość organów w tych sprawach.

REKLAMA

Jak uzyskać paszport tymczasowy?

Kto może uzyskać paszport tymczasowy oraz jak długo taki paszport jest ważny?

Jak wyrobić paszport w 2017 r?

Zbliża się okres urlopowy. W związku z tym warto pomyśleć o wyrobieniu paszportu jeśli nie posiadamy jeszcze takiego dokumentu lub jeżeli dotychczasowy stracił ważność. Podpowiadamy jak to zrobić.

Zasady organizowania zgromadzeń publicznych - praktyczny poradnik

Organizacja zgromadzenia publicznego jest skomplikowaną procedurą, wymagającą prawidłowego planowania oraz znajomości aktualnych przepisów. Na organizatorze przedsięwzięcia spoczywa wiele obowiązków. Z niniejszego poradnika dowiesz się jak prawidłowo, dopełniając wszystkich formalności, zorganizować zgromadzenie publiczne.

Międzynarodowy system ochrony praw człowieka

Prawa człowieka stanowią niepowtarzalną wartość społeczną i polityczną. Tworzą istotne kryterium oceny działalności władz, konstytucji i przepisów prawa. Są znaczącym elementem polityki międzynarodowej. Prawa człowieka należą do kategorii praw moralnych. Różnią się jednak pod pewnymi względami od innych tego typu praw.

REKLAMA

Potwierdzenie polskiego obywatelstwa - kilka uwag praktycznych

Potwierdzenie obywatelstwa polskiego jest szczególną procedurą administracyjną przewidzianą na gruncie ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 roku o obywatelstwie polskim umożliwiającą „odzyskanie” paszportu polskiego w tych wszystkich przypadkach, w których żyjący poza granicami kraju wywodzą swoje obywatelstwo po swoich przodkach. Kończy się ona decyzją administracyjną właściwego wojewody. W przypadku decyzji odmownej istnieje możliwość odwołania się do Ministra Spraw Wewnętrznych. W przypadku urzędowego nieuwzględnienia wniosku pozostaje droga sądownictwa administracyjnego.

Karta Polaka

Karta Polaka - zgodnie z preambułą ustawy o Karcie Polaka - ma na celu pomóc Polakom zamieszkałym za granicą w zachowaniu ich związków z narodowym dziedzictwem kulturalnym, wypełniając moralny obowiązek wobec Polaków na Wschodzie, którzy na skutek zmiennych losów naszej Ojczyzny utracili obywatelstwo polskie.

Ile kosztuje paszport?

Paszport jest dokumentem, z którego wyrobieniem wiążą się określone koszty: opłata paszportowa i opłata za wykonanie zdjęć biometrycznych. Ile kosztuje wyrobienie paszportu? Kto i na jakich zasadach może zostać zwolniony z ponoszenia kosztów?

Ile trwa wyrobienie paszportu?

Ile trwa wyrobienie paszportu? To zagadnienie z pewnością nurtuje osoby, które planują wyjazd poza granice Unii Europejskiej. Jeżeli dopiero zamierzamy wyrobić sobie paszport, powinniśmy wstrzymać się na chwilę od pakowania walizek, gdyż nie otrzymamy go „od ręki”.

Jak i gdzie wyrobić paszport w 2014 roku?

„Jak i gdzie wyrobić paszport w 2014 roku?" to pytanie padające coraz częściej w związku z rozpoczynającym się sezonem wakacyjno-urlopowym. Planując wakacyjny urlop poza granicami Unii Europejskiej warto pamiętać o wyrobieniu paszportu. Poniżej podpowiadamy, jak i gdzie tego dokonać.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jaka jest tradycja tego święta?

Ubezpieczenia społeczne - podstawowe informacje

Tematyka zabezpieczenia społecznego jest dość zawiła i nieprzystępna dla przeciętnego obywatela. Wynika to zarówno ze specyfiki prawa zabezpieczenia społecznego, ugruntowanego w licznych ustawach (prawo zabezpieczenia społecznego nie jest w Polsce skodyfikowane), jak również z powodu częstych jego nowelizacji.

Gdzie i jak wyrobić paszport w 2013 r.?

Od 17 stycznia 2013 r. z wnioskiem o wydanie paszportu można zgłosić się do dowolnego wojewody na terenie całego kraju. Nowelizacja ustawy o dokumentach paszportowych wprowadziła możliwość ubiegania się o paszport w dowolnym urzędzie wojewódzkim w kraju.

Ograniczenie dostępu do informacji publicznej

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym wskazał które przepisy ustawy o zmianie ustawy o dostępie do informacji publicznych są sprzeczne z Konstytucją.

Nowa ustawa o obywatelstwie polskim – cz. II

W poniższej publikacji, stanowiącej II część artykułu, który ukazał się w dniu 10 sierpnia 2012 r., zostanie przedstawiony nowy sposób nabycia obywatelstwa polskiego poprzez jego przywrócenie oraz zagadnienia związane z utratą obywatelstwa polskiego oraz z potwierdzeniem posiadania lub utraty obywatelstwa polskiego, uregulowane w ustawie z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2012 r., poz. 161; dalej „nowa ustawa”).

Nowa ustawa o obywatelstwie polskim – cz. I

Od 15 sierpnia 2012 r. obowiązuje nowe ustawa o obywatelstwie polskim. Ustawa określa zasady, warunki oraz tryb nabywania i utraty obywatelstwa polskiego, potwierdzania jego posiadania lub utraty, a także właściwość organów w tych sprawach.

Ustawa o obywatelstwie polskim - nowe przepisy

Nowe przepisy ustawy o obywatelstwie polskim przewidują przywrócenie obywatelstwa. Regulują również kwestię wielonarodowości. Ustawa obowiązuje od 15 sierpnia 2012 r.

Święto Wojska Polskiego i 92. rocznica Bitwy Warszawskiej

Dnia 15 sierpnia 2012 r. przypada Święto Wojska Polskiego oraz 92. rocznica Bitwy Warszawskiej.

TK: Określanie wysokości opłaty koncesyjnej przez KRRiT

Trybunał Konstytucyjny uznał art. 40 ustawy o radiofonii i telewizji oraz wydane na jego postawie Rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za niekonstytucyjne.

Powstanie Warszawskie

Chociaż do dziś trwają spory co do zasadności rozpoczęcia powstania w Warszawie, to niewątpliwie pozostaje ono jednym z najbardziej znanych i cenionych za odwagę polskich zrywów narodowych.

Postępowanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Postępowanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka następuje po wniesieniu skargi, z którą może wystąpić każdy obywatel w ciągu 6 miesięcy od daty podjęcia ostatecznej decyzji.

Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Każdy obywatel ma prawo wnieść skargę to Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Uprawnienie to wynika z Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Rodzaje skarg składanych do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu to sąd międzynarodowy, którego głównym celem jest ochrona praw i wolności. Czyni to poprzez rozpatrywanie skarg, które są do niego wnoszone.

Sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Wymogi sprawowania urzędu sędziego w Europejskim Trybunale Praw Człowieka określa Europejska Konwencja Praw Człowieka. Kadencja sędziego trwa dziewięć lat.

Pomoc prawna w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Po złożeniu skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu istnieje możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej. Uprawnienie to wynika z Regulaminu Trybunału.

Euro 2012: Co mogę przewieźć na Ukrainę?

Kibice podróżujący na rozgrywki Euro 2012 na Ukrainę powinni pamiętać o licznych ograniczeniach przywozowych. Podpowiadamy, co zabrać ze sobą, a co lepiej pozostawić w domu.

Obywatelstwo dziecka urodzonego we Włoszech

Jakiej narodowości będzie dziecko urodzone we Włoszech przez mieszaną parę (obywatela polskiego oraz obywatela Włoch) lub przez dwóch polskich obywateli mieszkających we Włoszech?

Żałoba narodowa - podstawa prawna

Żałoba narodowa to szeroko pojęty stan pogrążenia się całego narodu w smutku i refleksji, na skutek różnego rodzaju tragicznych wydarzeń w państwie lub poza nim. Uprawnienie do jej ogłoszenia przysługuje w Polsce Prezydentowi RP. Jednak podstawa prawna umożliwiająca wprowadzenie żałoby narodowej sformułowana jest w sposób dość lakoniczny.

Urodzenie dziecka we Włoszech a obywatelstwo

Czy urodzenie dziecka we Włoszech zagwarantuje mu automatyczne uzyskanie przez nie włoskiego obywatelstwa?

Stan wojenny z 1981 r.

Uchwała Rady Państwa wprowadziła z dniem 13 grudnia 1981 r. stan wojenny z polecenia Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON). Zarówno wydanie dekretów, jak i powołanie WRON było niezgodne z ówczesnym prawem.

11 listopada

11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości. Spory o akt założycielski II RP nie zostały jednak rozstrzygnięte. Problemów z rocznicą 11 listopada nie mieli Polacy z okresu międzywojennego, którzy tego dnia po prostu nie świętowali.

Będzie drastyczne ograniczenie dostępu do informacji publicznej?

Platforma Obywatelska wraz z koalicyjnym PSL na ostatniej prostej przed wyborami wprowadziła zmiany, które zdecydowanie utrudnią dostęp do informacji publicznej.

Co zrobić, gdy zgubimy paszport za granicą?

Paszport jest dokumentem uprawniającym nas do przekraczania granicy Polski. Choć w Europie wystarczy posługiwać się dowodem osobistym, to udając się w dalsze podróże niezbędny jest właśnie dokument paszportowy. Co zrobić, gdy będąc za granicą zgubimy paszport? Do kogo udać się po pomoc?

Jak zrzec się obywatelstwa?

Zasadą jest, że polskie obywatelstwo nabywa dziecko, którego oboje rodzice są obywatelami Polski bądź jedno z nich jest, a drugie nie ma określonego obywatelstwa. Czy jednak istnieje możliwość zrzeczenia się obywatelstwa?

TK: dwudniowe wybory są niekonstytucyjne

Naruszenie zasad legalizmu, wolności słowa i wolności rozpowszechniania informacji zarzucił przepisom Kodeksu wyborczego Trybunał Konstytucyjny. Za niekonstytucyjne uznał m.in. dwudniowe wybory.

Czy można ubiegać się o drugi paszport?

W wyjątkowych sytuacjach, przewidzianych w przepisach prawnych, możemy ubiegać się o wydanie drugiego paszportu. Kiedy mamy taką możliwość? Kto podejmuje decyzję w tej sprawie?

Kiedy paszport traci ważność?

Ustawa o dokumentach paszportowych wskazuje przypadki, kiedy dokument paszportowy traci ważność. Kiedy taka sytuacja ma miejsce? Czy paszport może zostać unieważniony?

Jakie rodzaje paszportów wyróżniamy?

Dokument paszportowy uprawnia do przekraczania granicy Polski i pobytu zagranicą, a także poświadcza obywatelstwo polskie. Stanowi również dokument potwierdzający tożsamość osoby w zakresie danych w nim zawartych. Jakie rodzaje paszportów wyróżnia polskie prawo?

Jakie wymogi należy spełnić składając skargę do ETPC?

Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatruje skargi międzypaństwowe, a także indywidualne. Skargę indywidualną może złożyć każdy, czyje prawa i wolności wynikające z Konwencji zostały naruszone. Jakie wymogi musisz spełnić, aby Trybunał zajął się Twoją sprawą?

Kto może złożyć skargę do ETPC?

Europejski Trybunał Praw Człowieka został powołany w celu ochrony praw i wolności człowieka. Skargi mogą składać zarówno państwa, jak i obywatele indywidualnie.

Jak działa Europejski Trybunał Praw Człowieka?

Europejski Trybunał Praw Człowieka został powołany w Konwencji o ochronie podstawowych praw i wolności 4 listopada 1950 roku. Jaka jest struktura Trybunału? Jakimi sprawami się zajmuje?

Jak ubiegać się o paszport?

Choć podróżowanie po Unii Europejskiej możliwe jest wyłącznie z ważnym dowodem osobistym, paszport jest niezbędnym dokumentem, aby móc wyjechać poza jej granice. Jakich formalności należy dopełnić, aby go uzyskać?

TK: dekrety wprowadzający stan wojenny niezgodny z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, iż dekrety wprowadzające stan wojenny w 1981 r. były niezgodne z ówczesną Konstytucją. Może mieć to znaczenie dla osób poszkodowanych.

Jakie warunki należy spełnić, aby skarga konstytucyjna była ważna?

Skarga konstytucyjna to taki środek prawny, który pozwala osobie uprawnionej dochodzić swoich praw i wolności zagwarantowanych w Konstytucji przed Trybunałem Konstytucyjnym. Co zrobić, aby nasza skarga była ważna?

Wprowadzanie stanów nadzwyczajnych w Polsce

W polskim prawie wyróżnia się trzy rodzaje stanów nadzwyczajnych: stan wyjątkowy, stan wojenny i stan klęski żywiołowej. Jakie są zasady ich wprowadzania?

Jakie działania może podjąć RPO w obronie naszych praw?

Rzecznik Praw Obywatelskich, powołany na podstawie Konstytucji RP i ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, to organ, którego zadaniem jest ochrona naszych praw i wolności. Jakie działania może w tym celu podejmować?

Jak jest powoływany i odwoływany Rzecznik Praw Obywatelskich?

Rzecznik Praw Obywatelskich to organ powołany na podstawie Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz ustawy z 15 lipca 1987 roku o Rzeczniku Praw Obywatelskich. Jak jest powoływany? W jakich sytuacjach może zostać odwołany?

REKLAMA