REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Renta wojskowa

Mój tata jest inwalidą wojskowym po wypadku z czynnej służby. Ma przyznaną rentę III grupy. Urodził się w 1944 r. Obecnie pobiera pół emerytury z pracy. Czy po skończeniu 65 lat należy mu się emerytura wojskowa?

Zasiłek rodzinny i inne uprawnienia rodzicielskie w Finlandii


Planując stałe osiedlenie się w Finlandii, szczególnie całą rodziną, warto wiedzieć, w jaki sposób można uzyskać zasiłek rodzinny.

Warunki pracy w Finlandii


Przed wyjazdem do pracy do Finlandii warto zapoznać się z podstawowymi, często określanymi przez ustawy, warunkami pracy.

Umowa o pracę w Finlandii

Kiedyś standardową umową o pracę w Finlandii była umowa na czas nieokreślony, teraz coraz częściej spotyka się umowy okresowe.

REKLAMA

Fiński dodatek w razie utraty pracy


Nawet pracując w Finlandii legalnie i mieszkając tam na stałe należy liczyć z utratą pracy. Warto zatem wiedzieć, na jaką pomoc możemy liczyć, jeżeli stracimy naszą pracę.

Dostęp do rynku pracy i rejestracja w Finlandii


Od 1 maja 2006 r. nie ma już ograniczeń w dostępie do rynku pracy w Finlandii dla obywateli Polski, ponieważ swobodne poruszanie się po obszarze UE należy do podstawowych praw Unii.

Dodatek ojcowski w Finlandii


Obcokrajowiec legalnie pracujący w Finlandii ma takie same prawa socjalne jak obywatele Finlandii. Jednym z nich jest dodatek ojcowski.

Dodatek macierzyński i rodzicielski w Finlandii


Jeżeli legalnie pracujemy w Finlandii należą nam się takie same praw socjalne, jak obywatelom Finlandii. Takim prawem jest bez wątpienia dodatek macierzyński i rodzicielski.

REKLAMA

Czy zasiedzenie jest dziedziczne

Jeśli spadkodawca był posiadaczem samoistnym nieruchomości i był w trakcie jej zasiedzenia, jego spadkobiercy mogą kontynuować ten proces.

Jakie podmioty mogą występować na prawach stron w postępowaniu administracyjnym?

Oczywiste jest, że stroną w postępowaniu jest przede wszystkim osoba, której dana sprawa dotyczy. Co się jednak dzieje w przypadku, kiedy dana osoba nie może, lub nie chce być stroną?

Czym jest zasada pisemności w postępowaniu administracyjnym?

Często załatwiając sprawę w urzędzie jesteśmy zdziwieni, jak wiele dokumentów jest powielanych i jak ważne jest każde pismo w danej sprawie. Często też denerwujemy się, że niczego nie można załatwić ustnie.

Organizacja społeczna w postępowaniu cywilnym

W postępowaniu cywilnym obok stron, interwenientów i prokuratora w postępowaniu cywilnym może brać udział organizacja społeczna. Zasady jej udziału reguluje kodeks postępowania cywilnego w art. 61-63.

Małoletni jako strona umowy

Małoletni może być stroną umowy cywilnoprawnej. Związane są z tym jednak pewne ograniczenia. Osoby takie bowiem co do zasady nie mogą same o sobie decydować. Decyzję w ich imieniu muszą podjąć przedstawiciele ustawowi

Prawa zwalnianego pracownika

Obecnie, w czasach kryzysu, groźba utraty pracy jest bardzo realna. Pomimo, iż jest to jedna z najgorszych rzeczy jakie mogą nas spotkać, warto wiedzieć, jakie obowiązki ma pracodawca w stosunku do zwalnianego pracownika.

Kiedy pracownik może odmówić świadczenia pracy w nadgodzinach


Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Jak i gdzie szukać pracy?

Czy w ogóle jest jakaś praca? Gdzie jej szuka? Jak szukać? Jak wyprzedzić konkurentów? Jak przekonać pracodawcę do siebie? Takie i inne pytania nurtują niemal codziennie wiele osób poszukujących pracy. Czy są na nie odpowiedzi?

Wniosek o rentę socjalną

Renta socjalna przyznawana jest osobom, które ze względu na chorobę nie wypracowały stażu ubezpieczeniowego wymaganego do uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy.

Zarobki lekarzy rezydentów

Lekarz rezydent posiada pełne prawo wykonywania zawodu. Odbywa on specjalizację w określonej dziedzinie medycyny. Jakie są jego zarobki?

Gdzie się kąpać tego lata - czyli jak sprawdzić czystość kąpielisk w Polsce i w Europie

Lubisz popływać sobie latem w morzu czy jeziorze? Podpowiadamy jak przed wyjazdem sprawdzić czystość kąpielisk w Polsce i w całej Europie. Inspektorzy PIS badają polskie kąpieliska co tydzień.

Jedna ładowarka do wszystkich komórek od 2010 roku

W 2010 roku mają pojawić się w sprzedaży pierwsze telefony komórkowe różnych producentów przystosowane do ładowania uniwersalnymi ładowarkami wykorzystującymi złącze mini USB. Zatem od przyszłego roku rzadziej będziemy słyszeć np. w biurach dramatyczne pytania typu: „kto ma ładowarkę do Nokii ? (Sony Ericssona, Motoroli etc.”). Będziemy częściej pytać: „masz ładowarkę USB?”

Wszystkie dzieci spadkodawcy dziedziczą po nim

Dla prawa spadkowego nie ma znaczenia czy dziecko spadkodawcy pochodzi z jego obecnego czy wcześniejszego małżeństwa. Wszyscy zstępni (dzieci) dziedziczą na równi.

Co oznacza podżeganie i pomocnictwo?

W popełnieniu przestępstwa można pomagać, można również podżegać do jego popełnienia. Kwestie te również reguluje kodeks karny.

Co to jest sprawstwo, współsprawstwo i sprawstwo kierownicze?

Polski kodeks karny przewiduje karę nie tylko za sprawstwo ale również za współsprawstwo i sprawstwo kierownicze.

Jakie mogą być formy stadialne popełnienia przestępstwa?

Kodeks karny penalizuje nie tylko popełnienie przestępstwa ale również usiłowanie a w niektórych wypadkach także przygotowanie.

Czym jest Assessment Center?

Assessment Center jest jedną z metod selekcji osób, które posiadają wymagane kompetencje lub dysponują odpowiednim potencjałem. Assessment Center zwykle przeprowadza się przy rekrutacji do dużych firm i raczej na specjalistyczne lub kierownicze stanowiska.

Jak przebiega sesja Assessment Center

Sesja Assessment Center selekcyjnego najczęściej trwa jeden dzień, w miejscu łatwo dostępnym dla kandydatów (dogodny dojazd), ale zawsze poza firmą, do której aplikują kandydaci. Wynika to z założenia, aby przebieg sesji Assessment Center w żaden sposób nie kolidował z codziennym funkcjonowaniem firmy.

Charakterystyka instrumentów Assessment Center

Instrumenty Assessment Center są zróżnicowane, w zależności od profilu firmy i indywidualnych cech osoby, która zaprojektowała zadanie. Można jednak wyróżnić sześć podstawowych grup instrumentów Assessment'owych.

Funkcje Assessment Center w przedsiębiorstwach

Zorganizowanie oraz przeprowadzenie sesji Assessment Center jest dość kosztownym przedsięwzięciem dla przedsiębiorstwa. Jednak coraz więcej firm korzysta z tej metody rekrutacji.

Czy budowa obiektu rekreacyjnego bez zezwolenia to samowola budowlana?

Budowa obiektu rekreacyjnego bez pozwolenia na terenie, dla którego nie było planu zagospodarowania przestrzennego, a co do którego wedle faktów znanych organowi administracji można było domniemywać, iż jest to teren budownictwa rekreacyjnego nie stanowi samowoli budowlanej.

Skład sądu w sprawie cywilnej

Sprawy cywilne rozpatrywane są przez sądy powszechne. Warto jednak wiedzieć jaki musi być skład sądu w danej sprawie. Niewłaściwy skład sądu skutkuje nieważnością całego postępowania.

Freelancing – szansa na niezależną pracę

Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii na świecie oraz w Polsce przyczynił się do powstania nowej formy świadczenia pracy zwanej telemarketingiem lub pracą zdalną. Jest to praca wykonywana na odległość, poza siedzibą firmy, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych i komunikacyjnych.

Kiedy nie można dokonać potrącenia

Potrącenie to jedna z instytucji prawa cywilnego. Kodeks cywilny co do zasady dopuszcza możliwość dokonania potrącenia między kontrahentami. Wymienia jednak pewne wyjątki gdy jest to niedopuszczalne.

Podnosimy kwalifikacje zawodowe

Rynek pracy stawia z roku na rok większe wymagania. Coraz częściej przestaje się liczyć samo doświadczenie, a w grę wchodzą także dodatkowe umiejętności. Dlatego też o swój rozwój powinny zadbać nie tylko osoby szukające pracy, ale również te, które ją posiadają.

Rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia przez pracownika

W określonych sytuacjach pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Jest to bardzo rzadko spotykana sytuacja. Jednak trzeba mieć świadomość, że pracownikowi takie uprawnienie przysługuje.

Praktyki pierwszą pracą studenta

Doświadczenie zawodowe jest niezwykle istotnym elementem z punktu widzenia pracodawcy, który zamierza zatrudnić nowego pracownika. Fakt, że osoba już przez pewien okres czasu zapoznawała się ze specyfiką pracy w innej firmie, wykonywała obowiązki zawodowe, nabywała umiejętności pracy indywidualnej i w zespole, pozwala wnioskować, że osoba poradzi sobie także z pracą w miejscu, w którym o nią aplikuje.

Klauzule niedozwolone

Kodeks cywilny wprowadza kardynalną zasadę swobody umów. Zgodnie z nią strony mogą dowolnie kształtować łączące je stosunki prawne. W dalszej części kodeksu ustawodawca wprowadza jednak pewne ograniczenia tej swobody. Jednym z takich ograniczeń są klauzule abuzywne inaczej mówiąc niedozwolone.

List motywacyjny studenta

Osoba, która po raz pierwszy zamierza podjąć pracę, również musi przedstawić motywy, jakie kierują nią, aby tę pracę zdobyć. W przypadku, kiedy kandydat nie posiada jeszcze doświadczenia jako pracownik, powinien w inny sposób zaprezentować siebie jako osobę odpowiednią na dane stanowisko w konkretnej firmie.

Kiedy następuje spór negatywny o właściwość organu?

Jak wiadomo, nie ma jednego organu administracji do załatwiania wszystkich spraw. Sprawy wchodzące w zakres terytorialny gminy rozpatrywane są przez starostę, sprawy dotyczące województwa – przez marszałka województwa itd. Nie zawsze jednak jest to takie oczywiste.

Czym jest postanowienie?

Drugim, zaraz po decyzji, aktem wydawanym przez organ administracji jest postanowienie. Podstawowa różnica między postanowieniem a decyzją jest taka, że postanowienie nie rozstrzyga co do istoty sprawy, a jedynie co do wypadkowych kwestii wynikłych w trakcie trwania postępowania.

Emerytura a praca kobiety na kolei

W tym roku skończyłam 54 lata życia. Prace rozpoczęłam w 1975 a od 1982 r. pracuje na PKP. Mam wymagane 15 lat pracy w szczególnych warunkach. Kiedy będę mogła przejść na emeryturę? Lat nie składkowych mam tylko 2, był to urlop wychowawczy bezpłatny.

Czym jest decyzja administracyjna?

Wszelkie akty wydawane przez organy administracji, czyli wszystkie rozstrzygnięcia urzędów we wszystkich naszych sprawach mają postać bądź decyzji, bądź postanowienia. Warto wiedzieć, co wchodzi w skład takiej decyzji.

Ponowne przeliczenie emerytury z nową kwotą bazową

Czy występując o ponowne przeliczenie emerytury muszę obowiązkowo podać nowy dodatkowy rok pracy? Czy wystarczy że ten nowy rok będzie się zawierał w ostatnich 20 czy 30 latach a wskazane do obliczeń lata wskaźnika podstawy wymiaru mogę podać w myśl art. 15. Czyli 10 kolejnych z ostatnich 20 lat lub 20 dowolnie wybranych lat z ostatnich 30. Przykładowo miałem wyliczoną podstawę emerytury z lat 1995-2004 z okresu 20-letniego 1988-2007. Czy teraz występując o ponowne przeliczenie mogę podać lata 1995-2004 ale z okresu 1989-2008?

Renta a praca w Niemczech

Mam 44 lata. W ubiegłym roku w czerwcu doznałem udaru mózgu z prawostronnym niedowładem. Do końca 2007 roku, przez ostatnie 1,5 roku, pracowałem w Niemczech i tam byłem ubezpieczony. We wrześniu 2008 złożyłem wniosek o rentę do ZUS-u. Mój udokumentowany staż pracy ogółem to 15 lat. Obecnie mój dochód to zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł. Czy moja praca w Niemczech będzie miała wpływ na rodzaj przysługującej mi renty? Na jaki rodzaj renty mogę liczyć?

Renta z tytuły niezdolności do pracy a nowotwór

W marcu 2009 wykryto u mnie raka. Przeszedłem operację. Przed chorobą pracowałem fizycznie, w tej chwili jestem bardzo wycieńczony chemią. Potrzebuję czasu na powrót do formy, nie wyobrażam sobie żebym mógł pracować w takim stanie, a mam małe dziecko. Do tej pory żona nie pracowała ze względu na synka, w tej chwili jednak to ona może iść do pracy. Czy przysługuje mi jakiś zasiłek rehabilitacyjny czy też renta z orzeczeniem częściowej niezdolności do pracy? Jakie dokumenty i gdzie powinienem złożyć w celu uzyskania takowej?

Zatrudnienie dzieci

W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest wykonywanie zajęć zarobkowych przez dzieci, które nie ukończyły 16. roku życia.

Zmianowy czas pracy

Praca zmianowa polega na wykonywaniu pracy według z góry ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory świadczenia pracy przez poszczególne osoby po upływie określonej liczby godzin, dni, tygodni.

Jak długo przechowywać rachunki

W zeszłym tygodniu otrzymałam od pewnego wydawnictwa wysyłkowego wezwanie do zapłaty. W piśmie firma żąda ode mnie uregulowania płatności za książkę zakupioną przed 5 laty. Pamiętam, że zapłaciłam za książkę jednak nie posiadam już dowodu wpłaty. Jak długo mam obowiązek przechowywać rachunki?

Jak bronić się przed windykacją nieistniejącego długu

Obecnie na rynku aktywnie działa wiele firm windykacyjnych. Z ich usług chętnie korzystają przedsiębiorcy, którym nie udaje się skutecznie egzekwować od konsumentów zapłaty. W większości przypadków żądanie spłaty zadłużenia jest uzasadnione. Jednakże zdarzają się sytuacje windykowania nieistniejącego długu.

Czy operator telekomunikacyjny może sprzedać wierzytelność wobec konsumenta

Od jakiegoś czasu zalegam z zapłatą 2 faktur za telefon. W zeszłym tygodniu dostałem list z przedsądowym wezwaniem do zapłaty. Pismo zostało nadane przez firmę windykacyjną, która twierdzi, że jest moim wierzycielem i żąda wpłaty na wskazane przez siebie konto. Jestem trochę zdezorientowany i zastanawiam się, czy operator mógł bez mojej zgody przekazać swoją wierzytelność?

Kiedy biuro podróży może zmienić cenę wycieczki

Za miesiąc wyjeżdżam na urlop do Włoch. Wycieczkę opłaciłam już kilka miesięcy temu. Wczoraj otrzymałam od biura podróży list z informacją, że ze względu na wzrost kursu euro cena uległa zmianie i muszę dopłacić aż 800 zł. Z tego co pamiętam w okresie, w którym płaciłam za wyjazd kurs euro był zbliżony do obecnego. Czy biuro ma prawo podnieść tak znacznie cenę imprezy?

REKLAMA