REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konsument i umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy sprzedawca może odesłać do producenta

Chciałem zareklamować buty, który rozkleiły mi się po kilku tygodniach używania. Sprzedawca powiedział, że on skarg nie przyjmuje i odesłał mnie do producenta. Czy rzeczywiście muszę szukać producenta?

Odstąpienie od umowy a kredyt konsumencki

Kupiłem na kredyt sprzęt muzyczny. Niestety pomimo dwóch napraw nadal nie działa prawidłowo. Gdy powiedziałem sprzedawcy, że odstępuję od umowy, ten powiedział, że to mi się nie opłaca, bo będą musiał nadal i tak spłacać kredyt, który został zaciągnięty w celu zakupu sprzętu.

Odstąpienie od kredytu samochodowego

Osoby, które wzięły kredyt na zakup samochodowy mają możliwość odstąpienia od niego w terminie 10 dni. Aby klient banku miał takie prawo musi jednak być to kredyt o charakterze konsumenckim.

Koszty pogrzebu z rachunku bankowego zmarłego

Chciałbym sfinansować koszty pogrzebu mojego ojca z rachunku bankowego, który po sobie zostawił. Nie znam jednak kodu PIN do jego karty, nie mam również prawa dysponowania wkładem z rachunku. Czy w takiej sytuacji mogę się udać do banku?

REKLAMA

SKOK-i pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjrzał się reklamom, jakie do klientów skierowała Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo – Kredytowa. W wyniku kontroli została nałożona kara w wysokości przekraczającej 300 tys. zł.

Podwyższenie ceny imprezy turystycznej

Wzrastająca z roku na rok liczba osób korzystających z usług organizatorów turystyki i pośredników turystycznych spowodowały wzrost zainteresowania wszelkiego rodzaju zagadnieniami związanymi ze specyfiką „umowy o imprezę turystyczną”. Jednym z takich zagadnień jest możliwość dokonywania zmiany ceny imprezy po zawarciu umowy.

Kupno ubrań przez Internet

Chciałabym kupić ubranka dla dzieci, które są oferowane w jednym ze sklepów internetowych. Są tańsze, ale boję się że dokonam złego wyboru. Czy w takiej sytuacji będę mogła zwrócić towar?

Za niezamówiony towar nie trzeba płacić

Jakiś czas temu odebrałem przesyłkę w której znajdowały się kosmetyki. Problem jest taki, że ich nie zamawiałem. Nadawca stwierdził, że nie przyjmie zwrotu, bo otworzyłem przesyłkę. Skąd jednak miałem wiedzieć co znajduje się w przesyłce?

REKLAMA

UOKiK: Enion nadużywał pozycji na rynku dystrybucji energii

Ograniczanie konkurencji oraz nadużywanie pozycji na rynku dystrybucji energii – takie zarzuty wobec spółki Enion sformułowała Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Takie postępowanie będzie kosztować spółkę 7 mln złotych.

Gdy towar nie okazał się najtańszy

Wczoraj kupiłem sprzęt elektroniczny. Gdy sprawdziłem ceny, po jakich jest on sprzedawany w innych sklepach, okazało się, że powinien być on dużo tańszy. Czy mam jakąś możliwość by wycofać się z tej umowy?

Upadłość konsumencka będzie korzystniejsza dla dłużnika

Sejm chce zmian w upadłości konsumenckiej - donosi czwartkowa Gazeta Prawna. Mają one na celu zwiększyć atrakcyjność tego rozwiązania dla niewypłacalnych dłużników, który będzie mógł ułożyć się z wierzycielami i zachować mieszkanie.

Postępowanie upominawcze w e-Sądzie

W dniu 1 stycznia 2010 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która wprowadza elektroniczne postępowanie upominawcze, które rozpoznawać będzie jedyny na całą Polskę – sąd w Lublinie.

Jak przyspieszyć nadanie przesyłki przez sklep internetowy

Zakupiłem sprzęt muzyczny w sklepie internetowym, jednak od czterech tygodni nie mogę się go doczekać. W sklepie powiedziano mi, że towar jest w trakcie przygotowania do przesyłki. Czy mogę jakoś wpłynąć na szybkość wykonania umowy?

Gdy pełnomocnik działa bez umocowania

Zawarcie umowy z osobą, która podaje się za pełnomocnika, a faktycznie nim nie jest, nie oznacza że umowa jest nieważna. Podmiot na rzecz którego działał rzekomy pełnomocnik może ją potwierdzić.

Pozew o zawarcie umowy przyrzeczonej

W sytuacji, gdy pomimo umowy przedwstępnej druga strona uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej, można skierować sprawę na drogę sądową. Przy spełnieniu określonych warunków orzeczenie sądu zastąpi oświadczenie opornego kontrahenta.

Pierwsza wizyta w sądzie

Stres związany z rozprawą z pewnością można zmniejszyć wiedząc w jaki sposób poruszać się po sądzie będąc tam po raz pierwszy. Warto jest też wiedzieć, jak należy zachowywać się w trakcie rozprawy.

Czy zakaz palenia obejmie e-papierosa

Wraz z planowanym wprowadzeniem zakazu palenia tytoniu w miejscach publicznych pojawił się problem, jak w tym kontekście traktować e-papierosy. Czy planowane zmiany obejmą także stale rosnącą liczbę użytkowników tych produktów?

Jak wybrać konto bankowe

Nareszcie pojawiła się możliwość swobodnego przenoszenia konta z banku do banku. Z początkiem stycznia 2010 roku weszła w życie najnowsza Rekomendacja Związku Banków Polskich w zakresie stosowania tzw. dobrych praktyk przy przenoszeniu kont osobistych.

Wynagrodzenie przy umowie zlecenia

Zlecenie jest jedną z częściej występujących w obrocie gospodarczym umów. Warto zatem wiedzieć jak wygląda kwestia wynagrodzenia przy tego rodzaju umowie. Wyjaśnienie tej kwestii można znaleźć w przepisach kodeksu cywilnego.

Umowa zlecenia a umowa o dzieło

W obrocie prawnym występują dwie umowy umowa zlecenia i umowa o dzieło. Wiele osób utożsamia te dwie umowy. Tymczasem, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, każda z nich jest inaczej skonstruowana i do każdej odnoszą się inne przepisy prawa.

Co się dzieje w wypadku śmierci zleceniodawcy?

Każda ze stron umowy może umrzeć. Śmierć jest czym naturalnym. Dlatego też ustawodawca licząc się z nią stworzył specjalne przepisy o odnoszące się do dalszych losów umowy po śmierci jednej ze stron.

Kto może być stroną umowy zlecenia?

Umowa zlecenia to jedna z najczęściej występujących w obrocie prawnym umów. Jest to umowa nazwana gdyż reguluje ją szczegółowo kodeks cywilny. Poświęca jej artykuły 734-751.

Jakie są strony umowy rachunku bankowego

W obecnym świecie niewiele jest osób, które nie posiadają rachunku bankowego. Większość z nas za jego pomocą dokonuje kilku dziennie transakcji. Warto zatem wiedzieć trochę więcej na temat umowy rachunku bankowego i wynikających z niej obowiązków.

Czy można kupować na próbę

Polskie kodeks cywilny przewiduje możliwość dokonania zakupu na próbę. Sytuację taka reguluje art. 592 kodeksu cywilnego. Jest to jednak zjawisko rzadko spotykane w obrocie gospodarczym.

Czy przedsiębiorca może być traktowany jak konsument

Konsument, to w dzisiejszym świecie słabszy podmiot prawa cywilnego. Jest on chroniony przed lepiej zorganizowanym, bardziej doświadczonym i co najważniejsze posiadającym większy kapitał przedsiębiorcą. Zgodnie jednak z polskim prawem w niektórych sytuacjach osoba prowadząca własną działalność gospodarczą będzie traktowana jak konsument.

Kiedy przedawniają się roszczenia z umowy zlecenia?

Roszczenia majątkowe zgodnie z przepisami prawa polskiego, co do zasady się przedawniają. Podobnie jest w wypadku umowy zlecenia. Kodeks cywilny ustanawia jednak oddzielne terminy przedawnienia dla roszczeń z tytułu tej umowy.

Przed kim chroniony jest konsument

Przepisy współczesnego prawa cywilnego skupiają się na ochronie interesów konsumenta. Konsument przez większość państw Europy Zachodniej traktowany jest jako podmiot uprzywilejowany. Takie a nie inne podejście do spraw konsumenckich wynika z ustawodawstwa Wspólnoty Europejskiej.

Czy osoba trzecia może wykonywać umowę zlecenia?

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania na rzecz dającego zlecenie dokonać określoną czynność prawną. Co jednak w wypadku gdy przyjmujący zlecenie nie może wykonać swojej pracy. Odpowiedź na to pytanie możemy znaleźć w przepisach kodeksu cywilnego.

Kiedy można odstąpić od umowy zlecenia?

Od umowy zlecenia jak od większości umów można odstąpić. Ważne jest jednak aby pamiętać o tym jakie konsekwencje wiążą się z takim posunięciem. Sytuacje te opisane są w przepisach kodeksu cywilnego.

Kto nie jest konsumentem

Współczesne prawo cywilne w sposób szczególny chroni podmiot jakim jest konsument. Dlatego też warto wiedzieć kto jest a kto nie jest konsumentem i dlaczego.

Co to jest umowa kontraktacji

Mało popularna ale występującą w kodeksie cywilnym umową jest umowa kontraktacji. Jest to umowa wykorzystywana przez producentów rolnych. Dlatego też rzadko występuje ona w powszechnym obrocie prawnym.

Kto jest konsumentem

Wg Kodeksu cywilnego konsumentem jest osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Co wynika z tak sformułowanej definicji?

Jaka jest forma umowy zlecenia?

Umowa zlecenia jest powszechnie stosowana w obrocie prawnym. Jest to często podstawa współpracy wielu podmiotów gospodarczych. Stanowi też alternatywne dla umowy o pracę źródło zatrudnienia osób.

Jak poprawnie oznaczyć wartość przedmiotu sporu

Powód dochodzący przed sądem roszczeń majątkowym musi oznaczyć wartość przedmiotu sporu. Jest to istotny obowiązek bez którego sprawa nie zostanie rozpatrzona. Idąc do sądu warto więc znać zasady , jakimi należy kierować się przy oznaczaniu wartość.

Prawo pierwokupu

Co do zasady prawo pierwokupu stanowi zastrzeżenie uprawnienia pierwszeństwa przy kupnie oznaczonej rzeczy w razie, gdyby rzecz ta była komukolwiek sprzedawana. Prawo pierwokupu może wynikać bądź z przepisu prawa – ustawowe prawo pierwokupu, bądź też z czynności prawnej – umowne prawo pierwokupu.

Jak sformułować pozew

Pokrzywdzony konsument często nie ma wyboru i musi ze swoim roszczeniem udać się po ochronę do sądu. W takich sytuacjach warto wiedzieć, jak poprawnie napisać pozew.

Jak są rozpatrywane sprawy konsumenckie

Większość spraw konsumenckich będzie rozstrzygana w trybie postępowania uproszczonego. Sprawy, które kwalifikują się do tego trybą mogą być również czasami rozpatrywane w postępowaniu nakazowym.

Kiedy kupujący musi udowodnić odpowiedzialność sprzedawcy


Sprzedawcy często starają się uniknąć odpowiedzialności poprzez stwierdzenie, że wada powstała z winy konsumenta. W postępowaniu sądowym będą musieli jednak swoje twierdzenia udowodnić.

Kiedy ubiegać się o sądowy nakaz zapłaty

Kilka miesięcy temu kupiłem samochód w komisie. Niestety okazał on się pełen wad. Sprzedawca nie zdołał ich usunąć, więc odstąpiłem od umowy. Niestety od tego czasu zwodzi mnie i nie oddaje pieniędzy. Co mam zrobić?

Czy postępowanie sądowe jest drogie

Wbrew powszechnemu przekonaniu wystąpienie do sądu przeciwko sprzedawcy, który nie przestrzega naszych praw nie jest zawsze drogą sprawą. Istotne jest również to, że w przypadku wygranej możemy domagać się zwrotu poniesionych przez nas kosztów.

Zakupy przez Internet od osoby prywatnej

Kupiłem niedawno telefon komórkowy przez Internet. Po otrzymaniu go okazało się, że zamiast nowego dostałem używany. Sprzedawcą była osoba prywatna. Czy w tej sytuacji mają zastosowanie przepisy dotyczące sprzedaży konsumenckiej?

W jakim czasie należy powiadomić sprzedawcę o wadzie

W sytuacji, gdy zauważymy niezgodność zakupionego przez towaru z umową powinniśmy zawiadomić o tym sprzedawcę w ciągu 2 miesięcy. Do zachowania tego terminu nie ma jednak znaczenia, kiedy otrzyma on nasze zawiadomienie.

Czy można zwrócić towar gdy się rozmyślimy?

Kupiłam niedawno w dużym sklepie odzieżowym spodnie. Niestety w domu stwierdziłam, że dokonałam złego wyboru. Widziałam w innych sklepach, że można zwrócić towar bez podawania przyczyny w ciągu 7 dni. Czy mam do tego prawo?

Czym jest przedpłatowy licznik energii

Niesumienni odbiorcy energii, którzy nie płacą regularnie rachunków za prąd mogą się spodziewać, że zakład energetyczny zmusi ich do założenia przedpłatowego licznika. Za koszty instalacji nie może jednak obciążyć klienta.

Gdy sprzedawca łamie prawa konsumenta?

Zgłosiłem reklamację, a sprzedawca nie odpowiada na nią. Zakupiony sprzęt jest wadliwy, a sprzedawca nie chce mi tego uznać. Często równie poważnym problemem oprócz kiepskiej jakości produktów są także nierzetelni sprzedawcy. Gdzie wtedy się skierować?

Zmiana programu wycieczki

W przypadku, gdy część programu wycieczki nie może być z jakiegoś powodu zrealizowana, organizator turystyki jest obowiązany wykonać w ramach imprezy świadczenie zastępcze.

Zawarcie i odstąpienie od umowy timesharingu

Umowa timesharingu zawierana jest na minimum 3 lata i musi być sporządzona na piśmie pod rygorem nieważności.

Zaliczka a zadatek

Zarówno zadatek jak i zaliczka to kwoty wpłacane na poczet wykonywanej w przyszłości umowy (usługi). Uogólniając, możemy stwierdzić, iż zadatek ma charakter bezzwrotny, w przeciwieństwie do zaliczki. Różnice pomiędzy nimi pojawiają się wówczas, jeżeli z jakiejś przyczyny umowa nie zostanie zrealizowana.

Prospekt umowy timesharingu

Na przedsiębiorcy zawierającym umowę timesharingu spoczywa obowiązek informacyjny. Wszelkie informacje powinne być zawarte w prospekcie informacyjnym.

Podniesienie ceny usługi

Umowa, której efektem jest powstanie określonej rzeczy ruchomej to umowa o dzieło. W przypadku wykonywania dzieła zamiast o cenie należy mówić o wynagrodzeniu. Przepisy dopuszczają kilka sposobów ustalenia wynagrodzenia.

REKLAMA