| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Wiadomości

Usuwanie danych osobowych z KSIP w opinii sądu

Aktualizacja: 28.10.2011

Wojewódzki Sąd Administracyjny podzielił stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych dotyczące usuwania danych osobowych z Krajowego Systemu Informacji Policji. »

Ograniczenie tajemnicy handlowej w opinii Trybunału

Aktualizacja: 28.10.2011

Organizacje zbiorowego zarządzania mogą domagać się informacji oraz udostępnienia dokumentów niezbędnych do określenia wysokości dochodzonych przez nich wynagrodzeń i opłat-orzekł Trybunał Konstytucyjny. »

TK o zwrocie kosztów procesu

Aktualizacja: 21.10.2011

W sytuacji umorzenia postępowania karnego z powodu śmierci oskarżonego brak możliwości zasądzenia na rzecz pokrzywdzonego i oskarżyciela posiłkowego należności z tytułu udziału w tym postępowaniu adwokata lub radcy prawnego, ustanowionego w charakterze pełnomocnika jest niezgodny z konstytucją orzekł Trybunał Konstytucyjny. »

Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę a odwołany lot

Aktualizacja: 18.10.2011

Pasażerowie w sytuacji odwołanego lotu mogą dochodzić oprócz odszkodowania za poniesioną szkodę, również zadośćuczynienia za doznaną krzywdę-uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. »

Zwierzęta będą bardziej chronione

Aktualizacja: 14.10.2011

Bardziej surowe kary za znęcanie się nad zwierzętami, definicja schroniska dla zwierząt, czy doprecyzowanie zakazu zabijania zwierząt to niektóre ze zmian wprowadzone przez ustawę o ochronie zwierząt podpisaną przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. »

Zgoda na leczenie małoletniego zgodna z Konstytucją

Aktualizacja: 14.10.2011

Trybunał Konstytucyjny w dniu 11 października 2011 roku rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący wyrażenia zgody na leczenie przez osobę małoletnią. »

Prezydent podpisał ustawę o cyberbezpieczeństwie

Aktualizacja: 30.09.2011

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z 30 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o stanie wojennym oraz kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i zasadach jego podległości konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, która wprowadza do polskiego prawa pojęcie "cyberprzestrzeni”. »

Skarga na bezczynność Prezydenta RP-wyrok warszawskiego sądu

Aktualizacja: 06.10.2011

Prezydent RP jest zobowiązany do rozpoznania wniosku o udostępnienie opinii prawnych dotyczących zgodności tzw. „ustawy o OFE” z Konstytucją RP – taki wyrok wydał w dniu 6 października 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie Mikołaja Barczentewicza, współpracownika Forum Obywatelskiego Rozwoju, przeciwko Prezydentowi RP. »

Jawne informacje na temat domów maklerskich

Aktualizacja: 20.09.2011

Jak wynika z raportu „Zarządzanie ryzykiem: ujawnienia domów maklerskich”, przygotowanego przez firmę doradczą Compliance Partners domy maklerskie powinny poświęcać większą uwagę analizie swoich obowiązków informacyjnych. »

Ruszają Szkolne Koła Prawne

Aktualizacja: 13.09.2011

Rusza kolejny etap organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz samorząd radców prawnych, programu edukacji prawnej "Szkolne Koła Prawne". »

Zwiększone ryzyko dla wierzycieli

Aktualizacja: 07.10.2011

Od 1 lipca 2011 roku możliwe jest przekształcenie przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną (wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą) w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub jednoosobową spółkę akcyjną. »

Wystawienie bankowego tytułu egzekucyjnego w opinii Trybunału

Aktualizacja: 19.09.2011

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego uprawnienia banku do wystawiania bankowego tytułu egzekucyjnego przeciwko spółdzielniom mieszkaniowym, które korzystają z kredytów mieszkaniowych tzw. "starego portfela" bez konieczności uzyskania pisemnego oświadczenia spółdzielni o poddaniu się egzekucji są zgodne z konstytucją. »

Zmiany w zasadach spłaty kredytów w obcych walutach

Aktualizacja: 11.08.2011

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o kredycie bankowym i kredycie konsumenckim. Pozwoli ona osobom zadłużonym w obcych walutach spłacić kredyty w walucie, w jakiej kredyt zaciągnęli. »

Nie będzie alkoholu na stadionach

Aktualizacja: 11.08.2011

Poselska propozycja żeby na imprezie masowej, z wyłączeniem imprezy masowej podwyższonego ryzyka, umożliwić sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych zawierających nie więcej niż 3,5% alkoholu nie uzyskała akceptacji ze strony Senatu. »

Jak szybko pojedziemy na drogach UE?

Aktualizacja: 22.08.2011

Okres wakacyjny to dla wielu z nas czas upragnionych urlopów, które chętnie spędzamy w krajach należących do Unii Europejskiej. Jeśli już decydujemy się na podróż samochodem na zachód lub południe Europy, warto wiedzieć jaka jest dopuszczalna prędkość na niemieckiej autostradzie oraz ile kosztuje przejazd w słonecznej Italii. »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »