REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
W środę, 11 czerwca 2025 r. odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, która dotyczy kredytu udzielonego przez PKO BP. To będzie pierwsza rozprawa przed TSUE dotycząca WIBOR-u. Wyrok TSUE w tej sprawie zapaść może pod koniec 2025 roku lub na początku 2026 roku - oceniają prawnicy reprezentujący bank w tym sporze.
W interpelacji poselskiej jeden z posłów zapytał na początku kwietnia 2025 r., czy obecnie w 2025 roku polskie służby specjalne (CBA, ABW, SSW, SKW) dysponują oprogramowaniem do prowadzenia kontroli operacyjnej typu „Pegasus”. Jeszcze w tym samym miesiącu odpowiedzi na interpelację udzielił Tomasz Siemoniak - minister - członek Rady Ministrów, Koordynator Służb Specjalnych.
W dalszym ciągu trwają prace nad nowelizacją ustawy – Karta Nauczyciela. Chodzi m.in. o wyższe odprawy emerytalne dla nauczycieli od 2026 r. Jak obecnie wyglądają odprawy emerytalne dla nauczycieli? Co się zmieni?
30 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw RP opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Podwyżki zostaną wypłacone z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.
REKLAMA
Prezydent Andrej Duda podpisał ustawę o jawności cen mieszkań, po wcześniejszym spotkaniu z minister Katarzyną Pełczyńską–Nałęcz. Nowe regulacje nakładają na deweloperów obowiązek prowadzenia stron internetowych, na których podawane mają być ceny mieszkań od początku sprzedaży do jej zakończenia.
Działalność detektywistyczna jest formą aktywności zawodowej, która wzbudza wiele emocji. Jak zostać detektywem, kto może zdobyć licencję i jakie czynności są zabronione a jakie dozwolone w związku z tą działalnością? Co wolno, a za co detektyw może zostać pociągnięty do odpowiedzialności prawnej- zagadnienia te określa ustawa o usługach detektywistycznych.
Powołanie do życia instytucji spółdzielni energetycznej stanowi odpowiedź na dynamiczne zmiany, które mają miejsce w sektorze energetyki. To rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne w kontekście rosnącej potrzeby zrównoważonego rozwoju oraz poszukiwania alternatyw dla tradycyjnych źródeł energii. Jednocześnie jednak jest to instytucja prawna złożona, rozproszona legislacyjnie i wciąż nowa w praktyce. Niniejszy artykuł przybliża, czym w ogóle jest spółdzielnia energetyczna, przedstawia, jakie kroki należy powziąć, aby spółdzielnię energetyczną założyć, a także omawia korzyści płynące z uczestnictwa w takiej inicjatywie.
W komunikacie z 6 czerwca 2025 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że 6 czerwca 2025 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 30 maja 2025 r. w sprawie szczegółowych cech jakościowo-wymiarowych drewna energetycznego. Nowe przepisy dotyczą energetyki zawodowej. Nie będzie można spalać drewna, które może zostać wykorzystane przemysłowo w inny, bardziej korzystny gospodarczo sposób, np. do produkcji mebli czy stolarki. Drewno pełnowartościowe będzie służyło realizacji potrzeb branży drzewnej. Do energetyki zawodowej będą mogły trafiać jedynie mniejsze produkty uboczne przerobu drewna. Przepisy nie wprowadzają zakazu dla spalania drewna w indywidualnych gospodarstwach domowych, np. w kominkach.
REKLAMA
W dniu 26 maja 2025 r. zostało wydane rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które „ugruntowało” w przepisach dotyczących orzekania o niepełnosprawności wcześniejsze wytyczne Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, które miały na celu zakończenie procederu „upokarzania” osób z trwałą niepełnosprawnością, zmuszając je do wielokrotnego stawania przed zespołami orzeczniczymi celem udowadniania braku szans na poprawę stanu zdrowia. Okazuje się jednak, że dla osób niepełnosprawnych, które ukończyły 16 rok życia – nie są one jednak tak korzystne, jak zakładały ww. przełomowe wytyczne Łukasz Krasonia z marca 2025 r.
Subiektywna opinia autora tekstu o złych czasach dla osób niepełnosprawnych z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Wynika nie tylko z tego, że do Sejmu wpłynęły niedawno dokumenty z informacją, że prawdopodobnie aż do 2028 r. zasiłek pielęgnacyjny nie będzie podwyższony (od 2019 r.!). Obok tego są inne zmiany. Weszły w życie (albo niedługo wejdą) takie świadczenia jak dodatek dopełniający (do renty socjalnej) i dodatek do renty z tytułu niezdolności do pracy (projekt ustawy), które oparte są o niesamodzielność, a nie niepełnosprawność. Także w świadczeniu wspierającym samo orzeczenie o niepełnosprawności to za mało, aby je otrzymać. Potrzebny jest jeszcze poziom wsparcia (ocena samodzielności). Zestawienie tych zmian prowokuje do ważnego dla osób niepełnosprawnych pytania - "Czy więc w przyszłości będą coraz mniej ważne orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym?"
Choć ogrodzenie wydaje się prostą sprawą, jego budowa na granicy działek może prowadzić do poważnych konfliktów. Sąsiad ma prawo domagać się zwrotu kosztów, a nawet rozbiórki płotu. Sprawdź, co mówi prawo i jak uniknąć sporów przy wyznaczaniu granic swojej posesji.
W dniu 6 czerwca 2025 r., Rafał Trzaskowski, który kandydował w wyborach prezydenckich w 2025 r. i przegrał z Karolem Nawrockim stratą 1,78 punktu procentowego, wydał oświadczenie, w którym odpowiedział na pytanie – „co dalej po wyborach?”.
Karol Nawrocki, nowo wybrany prezydent RP, będzie musiał ustąpić ze stanowiska prezesa IPN. Jak wygląda procedura wyboru jego następcy i kto ma szansę objąć jedno z najważniejszych stanowisk w instytucjach państwowych? Sprawdzamy, co mówi ustawa i jak krok po kroku przebiega konkurs.
W dniu 30 maja 2025 r. Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, które od 14 czerwca 2025 r. wprowadza podwyżkę wynagrodzeń dla pracowników samorządowych, którzy otrzymują wynagrodzenie na poziomie minimalnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego dla kategorii zaszeregowania, do której przypisane jest ich stanowisko pracy. Pracownicy ci - otrzymają ponadto jednorazowy zastrzyk gotówki w postaci wyrównania wynagrodzenia za okres od 1 marca do 13 czerwca 2025 r.
Glapiński: Nie zapowiadamy dzisiaj żadnej ścieżki przyszłych stóp procentowych, nie zobowiązujemy się do żadnych decyzji, nawet werbalnie.
Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o opłacie skarbowej. Jest to jeden z projektów deregulacyjnych. Chodzi o opłatę skarbową za złożenie dokumentu potwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury, a także jego kopii, odpisu lub wypisu – niezależnie od formy tego dokumentu.
O godz. 10.00 rozpocznie się posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. Zaplanowano na nim przesłuchanie Zbigniewa Ziobry, który w latach 2015-2023 pełnił funkcję ministra sprawiedliwości, a w latach 2016-2023 - prokuratora generalnego. Ziobro kilkukrotnie nie stawiał się na poprzednie wezwania.
Po zakończeniu drugiej kadencji Andrzej Duda nie wyklucza powrotu do czynnej polityki – nawet jako premier. W rozmowie z Radiem Wnet zaznaczył, że obejmie funkcję, która „nie narusza godności” byłej głowy państwa. A szef rządu? Jego zdaniem – jak najbardziej godny kierunek.
No nie da się ukryć, że osoby z niepełnosprawnościami czują rozgoryczenie po tym jak ogłoszono, że będzie istniał wykaz chorób, który uprawnia do otrzymania orzeczenia o niepełnosprawności na stałe, a po wydaniu rozporządzenia okazało się, że wcale tak nie będzie! Wprawdzie wydłużono okres obowiązywania orzeczeń, ale niezgodnie z zapowiedziami Łukasza Krasonia. Można powiedzieć, że na pocieszenie, chociaż to marne pocieszenie, na stronie Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych czytamy o nowej funkcjonalności w mLegitymacja ON (Osób z Niepełnosprawnościami). Co to da?
We wtorek, 27 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie ws. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Rozporządzenie to wprowadza nowe zasady dotyczące minimalnych okresów ważności orzeczeń o niepełnosprawności.
W środę 11 czerwca 2025 r. Sejmy będzie rozpatrywał wniosek o wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Czy wotum zaufania zostanie uchwalone? Już dwa razy premierowi się udało. Jak inni politycy komentują wniosek o wotum zaufania? Co myśli na ten temat politolog?
Donald Tusk zapowiedział wystąpienie z wnioskiem o wotum zaufania. Czym właściwie jest wotum zaufania? Ile głosów potrzeba do uchwalenia wotum? Czy wiąże się to tylko z powoływaniem nowej Rady Ministrów? Znamy już datę rozpatrzenia wniosku o wotum zaufania dla rządu Tuska.
Jarosław Kaczyński proponuje utworzenie rządu technicznego. Co to jest? Jak miałaby wyglądać Rada Ministrów według prezesa PiS? Czy jest szansa na wprowadzenie rządu technicznego? Oto komentarze polityków.
6. posiedzenie Sejmu - dzień drugi. Posłowie rozpoczną dziś prace nad przedstawionym przez prezydenta Andrzeja Dudę projektem zmian Konstytucji.
Jaka była frekwencja w wyborach prezydenckich drugiej tury 2025 roku w całej Polsce, a jaka w poszczególnych województwach, powiatach i gminach? Wyniki exit pool podawały wyższą frekwencję, niż była w rzeczywistości. Być może również to wpłynęło na wynik.
Donald Tusk zapowiedział, że wystąpi do Sejmu o wotum zaufania dla swojego rządu. To ruch mający umocnić koalicję po zwycięstwie kandydata PiS Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich. Premier zapewnia, że nie zamierza się wycofywać, choć czeka go trudna kohabitacja i rosnąca presja ze strony opozycji. Czy jego gabinet wyjdzie z tej próby silniejszy, czy pęknie pod naporem kryzysu?
Współczesna medycyna, napędzana postępem technologicznym, otwiera przed nami nowe możliwości przedłużania młodości oraz poprawy jakości życia. Jednym z najbardziej obiecujących obszarów badań jest terapia komórkami macierzystymi, która stwarza perspektywę regeneracji tkanek i leczenia wielu chorób, w tym także tych związanych z procesem starzenia. Jednak pojawiają się prawne wyzwania związane z wykorzystywaniem komórek macierzystych w zabiegach odmładzających.
Czym jest protest wyborczy i kiedy można go złożyć? Kto ma do tego prawo, jakie warunki musi spełniać taki protest i co dzieje się po jego wniesieniu? W niniejszym artykule wyjaśniamy, jak wygląda procedura składania protestu wyborczego, jakie mogą być jego skutki i dlaczego to jedno z kluczowych narzędzi kontroli prawidłowości procesu wyborczego.
W dniu 2 czerwca 2025 r. PKW obwieściła oficjalne wyniki II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. (obejmujące dane ze 100% obwodów głosowania w kraju, za granicą i zlokalizowanych na statkach). Nowym Prezydentem RP zostaje Karol Nawrocki, który uzyskał poparcie 50,89 proc. wyborców. Czy zgodnie z przepisami – wybory mogą jeszcze zostać unieważnione, kiedy odbędzie się zaprzysiężenie nowego Prezydenta RP, jak również – kim będzie nowa Pierwsza Dama i jakie będą jej obowiązki?
Czy to możliwe, że tysiące działek stracą charakter budowlany? Boją się tego ich właściciele. Skąd te obawy? Chodzi o decyzje o warunkach zabudowy, które tylko do końca tego roku będą wydawane bezterminowo. Od stycznia 2026 roku okres ich ważności wyniesie pięć lat. Ta zmiana przepisów powoduje, że na samorządy spadła lawina wniosków o tak zwane wuzetki.
Jak wyniki wyborów prezydenckich drugiej tury 2025 roku ocenia sam Prezydent RP, Andrzej Duda? Napisał dwa komentarze na platformie X.
Dzisiaj o godz. 20.00 TVP Info wyemituje powyborcze wystąpienie premiera Donalda Tuska - poinformowała stacja na swoim portalu internetowym. Transmisję będzie można oglądać także na żywo w Polsacie, TVN24 oraz na oficjalnych kanałach społecznościowych premiera i rządu.
Obowiązuje jeszcze pilotażowy program. Centralna e-rejestracja jest wprowadzana stopniowo do naszego systemu NFZ, ale sam pilotaż, który potrwa do 30 czerwca 2025 r. Co obejmuje? Póki co wyłącznie cytologię, mammografię i pierwszą konsultację u kardiologa.
Opłacasz składki, jesteś chory, liczysz na zasiłek – i dowiadujesz się, że... nie masz prawa do świadczenia. Powód? Parę złotych niedopłaty sprzed kilku lat. ZUS masowo odrzuca wnioski, a przedsiębiorcy zostają bez środków do życia. Rzecznik MŚP mówi wprost: „Tak być nie może”.
W wyborach każdy głos się liczy. Przekonała się o tym gmina Włocławek, której wynik II tury wyborów prezydenckich był taki sam jak w całej Polsce.
Podanie przez Państwową Komisję Wyborczą do publicznej wiadomości wyniku wyborów i ogłoszenie wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta otworzyło termin, w którym można wnieść do Sądu Najwyższego protest przeciwko wyborowi prezydenta - przypomniał w poniedziałek SN. Upłynie on 16 czerwca.
Jak pozostali kandydaci na Prezydenta RP skomentowali wyniki drugiej tury wyborów 2025 r.? Co powiedział Rafał Trzaskowski, Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Szymon Hołownia, Magdalena Biejat, Krzysztof Stanowski i Marek Jakubiak?
PKW podała już oficjalnie wyniki wyborów na prezydenta RP w 2025 r. Popierany przez PiS Karol Nawrocki wygrał w II turze wybory prezydenckie z wynikiem 50,89 proc.; kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskał 49,11 proc. głosów.
Gdyby to największe polskie miasta decydowały, wygrałby Trzaskowski i to z dużą przewagą nad Nawrockim. Jakie są wyniki dla Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Gdańska, Szczecina, Lublina, Bydgoszczy i Białegostoku?
Według danych Państwowej Komisji Wyborczej, Karol Nawrocki uzyskał 10 mln 606 tys. 877 głosów, a Rafał Trzaskowski 10 mln 237 tys. 286 głosów poparcia. Trzaskowski najwięcej głosów zdobył w warszawskim Wilanowie, a Nawrocki w gminie Godziszów w województwie lubelskim. Jak głosy te rozłożyły się w poszczególnych województwach?
Policzone sa już głosy ze 100 proc. obwodów. Zwycięzcą wyborów jest Karol Nawrocki, który uzyskał 50,89 proc. głosów. Rafała Trzaskowskiego poparło 49,11 proc. głosujących. Frekwencja wyniosła 71,63 proc.
Wśród Polaków głosujących za granicą zwyciężył Rafał Trzaskowski z wynikiem 63,49 proc. Karola Nawrockiego poparło 36,51 proc. głosujących - podała w poniedziałek rano Państwowa Komisja Wyborcza na podstawie danych ze wszystkich 511 zagranicznych obwodów głosowania. Jak głosowała Polonia w poszczególnych krajach?
Znamy wyniki late poll - jeśli potwierdzą się sondażowe wyniki, to Karol Nawrocki wygra wybory prezydenckie i zostanie prezydentem Polski.
Karol Nawrocki w drugiej turze wyborów prezydenckich zdobył 50,7 proc. głosów, Rafał Trzaskowski 49,3 proc. - wynika z sondażu late poll wykonanego przez Ipsos dla TVN24, TVP i Polsat News. Wcześniejszy exit poll dawał przewagę Trzaskowskiemu. Frekwencja szacowana jest na 71,7 proc.
Jak głosowali najmłodsi wyborcy, a jak seniorzy? Wyniki sondażu exit poll Ipsos dla TVN24, TVP i Polsat News.
Wiemy na pewno, że pół Polski rano będzie rozczarowane ostatecznymi wynikami II tury – powiedziała prof. Maria Wincławska. Oceniła, że jeżeli obie sondażownie wskazały w exit poll minimalną wygraną Rafała Trzaskowskiego, to wskazówka, że ma on większe szanse na zostanie prezydentem.
Jak głosowały kobiety, a jak mężczyźni? 54,2 proc. kobiet zagłosowało na Rafała Trzaskowskiego, a na Karola Nawrockiego 54,3 proc. mężczyzn.
Zdaniem europosłanki Konfederacji Ewy Zajączkowskiej-Hernik różnica głosów jest zbyt mała, żeby przesądzać o wygranej któregokolwiek z kandydatów.
Udało nam się zjednoczyć cały obóz patriotyczny; obóz ludzi, którzy chcą Polski normalnej - powiedział podczas wieczoru wyborczego popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki. Podziękował tym, którzy wspierali jego kandydaturę od początku kampanii.
Rafał Trzaskowski na gorąco skomentował sondażowe wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich. Z ulgą stwierdził: „Zwyciężyliśmy!”.
REKLAMA