REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy urzędowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Piotr Müller: jeżeli prezydent powierzy nam misję tworzenia rządu, podejmiemy próbę

Jeżeli prezydent zdecyduje się powierzyć misję tworzenia rządu zwycięskiej partii, to PiS podejmie taką próbę - powiedział w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. Prezydent rozpoczyna dziś konsultacje z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych.

Pierwsze posiedzenie Sejmu. Kiedy prezydent Duda je zwoła i co się na nim wydarzy

Pierwsze posiedzenie Sejmu wybranego 15 października 2023 r. rozpocznie nową kadencję parlamentu. Potrwa ona 4 lata od tego wydarzenia. Kiedy prezydent Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu? To pytanie zadają sobie politycy, i wyborcy. Co stanie się podczas pierwszego posiedzenia Sejmu? Wyjaśniamy.

Mało czasu na wnoszenie protestów wyborczych. Co z uzupełnianiem braków formalnych?

Do Sądu Najwyższego wpływają protesty dotyczące wyborów i referendum z 15 października br. Czy autora protestu wyborczego można wezwać do uzupełnienia braków formalnych? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, dlatego zajmie się tym Sąd Najwyższy. Do kiedy jest czas na zgłaszanie protestów?

Co z tą "turystyką wyborczą"? J. Cieszyński podał dane

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński w swoich mediach społecznościowych odniósł się do "turystyki wyborczej" i przytoczył dane z niedzielnych wyborów do Sejmu i Senatu.

REKLAMA

Partyjne subwencje po wyborach. Która partia dostanie 25,9 mln zł?

Partyjne subwencje po wyborach. Wskutek wysokiej frekwencji wyborczej przelewy z budżetu dla ugrupowań politycznych pobiją rekord wszech czasów.

Przemysław Czarnek: Spodziewamy się, że prezydent powierzy nam misję tworzenia rządu

Przemysław Czarnek, szef MEiN, powiedział: "Zdobycie 194 mandatów do Sejmu przez PiS jest rozczarowujące". Jednocześnie podkreślił, że PiS wygrał wybory i spodziewa się, że prezydent powierzy PiS misję tworzenia rządu. Wskazał, że jest czas na tworzenie koalicyjnego frontu i jest z kim go tworzyć.

Wyniki wyborów 2023. Oficjalne dane PKW

PKW podała oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października 2023 r. W wyborach do Sejmu PiS uzyskało 35,38 proc. głosów, KO - 30,70 proc., Trzecia Droga - 14,40 proc., Nowa Lewica - 8,61 proc., Konfederacja - 7,16 proc.

Robert Telus: Walczymy o utrzymanie sejmowej większości

Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi, powiedział: Walczymy o utrzymanie władzy i sejmowej większości. Będziemy rozmawiać ze wszystkimi, którzy mają podobny, narodowy program.

REKLAMA

Lista posłów do Sejmu. Wybory 2023

Lista posłów do Sejmu. Wybory parlamentarne w Polsce w 2023 roku były nie tylko ważnym wydarzeniem politycznym, ale również świadectwem zaangażowania społeczeństwa w kształtowanie przyszłości kraju. Głosowanie, które miało miejsce 15 października, przyniosło nowy skład Sejmu, odzwierciedlając aktualne preferencje wyborców oraz dynamikę polskiej sceny politycznej. Niniejszy artykuł przedstawia pełną listę osób, które uzyskały mandat poselski w wyniku przeprowadzonych wyborów. Zestawienie to pozwoli czytelnikowi zorientować się, kto będzie reprezentować interesy obywateli w najbliższej kadencji. Większość z tych osób będzie podejmować kluczowe decyzje wpływające na losy naszego kraju, dlatego warto znać ich nazwiska i pochodzenie wyborcze.

Podział mandatów w Sejmie i Senacie. Wybory 2023

Podział mandatów w Sejmie i Senacie. W wyborach parlamentarnych przeprowadzonych w 2023 roku Polacy oddali głosy na swoich reprezentantów w Sejmie i Senacie. Wyniki tych wyborów, które odbyły się 15 października, wpłyną na kształt polityki krajowej w najbliższych latach. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) podała oficjalne wyniki tych wyborów, które odzwierciedlają podział sił politycznych w obu izbach parlamentu.

Wybory 2023. Rekord frekwencji ustanowiła Warszawa. Głosowało 84,92 proc. uprawnionych warszawiaków

Spośród 11 największych polskich miast, najlepszą frekwencją w wyborach do Sejmu może się pochwalić Warszawa – 84,92 proc., na drugim miejscu uplasował się Poznań – 82,92 proc., a na trzecim Kraków – 81,95 proc. Na ostatnim miejscu w tym zestawieniu jest Lublin, gdzie udział w głosowaniu wzięło 75,79 proc. uprawnionych. Takie dane podała Państwowa Komisja Wyborcza. 

Wybory 2023. Sąd Najwyższy ma jeszcze 88 dni, aby orzec czy wybory są ważne. Co z protestami wyborczymi?

Wybory 2023. Sąd Najwyższy ma 88 dni, aby orzec o ważności wyborów. Dokładnie 90 dni po wyborach, czyli 13 stycznia 2024 r. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozstrzygnie o ważności wyborów do Sejmu i Senatu RP. A co z protestami wyborczymi?

Wyniki wyborów 2023. Ostateczne dane ze wszystkich komisji wyborczych: PiS – 35,38 proc.; KO – 30,70; Trzecia Droga – 14,40. Frekwencja w wyborach do Sejmu wyniosła 74,31 proc.

W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 35,38 proc. głosów; KO – 30,70 proc.; Trzecia Droga – 14,40 proc.; Lewica – 8,61 proc.; Konfederacja – 7,16 proc. Takie wyniki podała Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu głosów we wszystkich obwodowych komisji wyborczych. To ostateczne wyniki wyborów do Sejmu

Mandaty poselskie. Jak przeliczane są głosy?

Mandaty poselskie. W wyborach do Sejmu posłów wybiera się w okręgach wielomandatowych; mandaty rozdzielane są proporcjonalnie do uzyskanego przez komitety wyborcze poparcia. W podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety, które w skali kraju otrzymały 5 proc. głosów lub - w przypadku koalicji - 8 proc. głosów.

Konstytucja przewiduje trzy kroki wyłonienia rządu. Jakie są możliwości?

Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. Jakie są możliwości?

Wyniki wyborów 2023. Dane z 99,97 proc. komisji wyborczych: PiS – 35,39 proc.; KO – 30,68; Trzecia Droga – 14,41

W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 35,39 proc. głosów; KO – 30,68 proc.; Trzecia Droga – 14,41 proc.; Lewica – 8,61 proc.; Konfederacja – 7,16 proc. Takie wyniki podała Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu głosów w 99,97 proc. obwodowych komisji wyborczych. 

Wyniki wyborów 2023. Ostateczne wyniki walki o Senat: 66 mandatów zdobył pakt senacki; PiS – 34. Kto został senatorem?

W wyborach do Senatu 66 mandatów zdobyli kandydaci paktu senackiego – tworzonego przez KO, Trzecią Drogę (PSL i Polska 2050) oraz Nową Lewicę. Przedstawiciele PiS uzyskali 34 mandatów. Do Senatu nie wejdzie żaden kandydat spoza tych dwóch ugrupowań. 

Ryszard Terlecki: Spróbujemy powołać rząd, choć będzie trudno

Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, szef klubu parlamentarnego PiS powiedział: Spróbujemy powołać rząd, ale to będzie bardzo trudne; jeśli będziemy opozycją, to z pewnością niełatwą.

Exit poll - co to?

W świecie mediów, szczególnie w okresie wyborów, pojawia się wiele terminów, które mogą być obce dla przeciętnego odbiorcy. Jednym z nich jest "exit poll". Choć brzmi tajemniczo, jest to narzędzie, które pozwala nam wstępnie ocenić wynik wyborów, zanim jeszcze zostaną opublikowane oficjalne dane. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu badaniu.

Oficjalne wyniki wyborów do Sejmu w 2023 roku (ostateczne dane PKW ze 100% komisji). Podział mandatów

Jakie są oficjalne wyniki wyborów do Sejmu w 2023 roku? Już mamy wyniki ostateczne, które Państwowa Komisja Wyborcza publikuje na swojej stronie internetowej. Aktualnie po przeliczeniu głosów wszystkich 100 proc. komisji wyborczych wynika, że PiS zdobył 35,38 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 30,70 proc., Trzecia Droga - 14,40 proc., Lewica 8,61 proc., Konfederacja 7,16 proc.

Kiedy poznamy wyniki wyborów? Połowa OKW w kraju i za granicą ma zatwierdzone protokoły

Wybory 2023. Zatwierdzone protokoły są już w połowie obwodowych komisji wyborczych w kraju i za granicą. Co z problemami z przesyłaniem protokołów? PKW przekazała informacje.

Przewodniczący PKW: mam nadzieję, że we wtorek koło południa wyniki wyborów zostaną ogłoszone

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak powiedział: Cały czas mam nadzieję, że we wtorek koło południa wyniki wyborów parlamentarnych zostaną ogłoszone; chodzi o to, by te wyniki były rzetelne i sprawdzone.

Wybory 2023. Prezydent Duda dziękuje za frekwencję i gratuluje nowym posłom

Wybory 2023. Prezydent Andrzej Duda złożył podziękowania i gratulacje "za odpowiedzialne wzięcie udziału w tym wielkim wydarzeniu i tym sukcesie, jakim były te wczorajsze wybory parlamentarne". Prezydent obecnie przebywa w Rzymie na obchodach 45. rocznicy wyboru Papieża św. Jana Pawła II.

Wyniki wyborów 2023. Dane z 45,3 proc. komisji wyborczych: PiS – 38,7 proc., KO – 27,5 proc., TD – 14,4 proc.

Wyniki wyborów po przeliczeniu głosów oddanych w 45,3 proc. lokali wyborczych dają prowadzenie Prawu i Sprawiedliwości (38,7 proc. głosów), na drugim miejscu Koalicja Obywatelska (27,5 proc.), na trzecim – Trzecia Droga (14,4 proc.).

Wyniki wyborów 2023. Komu prezydent powierzy misję formowania rządu. Kto wejdzie w skład gabinetu. Czy czekają nas powtórne wybory?!

Wyniki wyborów do Sejmu poznamy najwcześniej we wtorek 17 października. Od tego, ile poszczególne ugrupowania polityczne zdobędą mandatów poselskich będzie zależało, kto otrzyma od prezydenta misję formowania nowego rządu. Sposób powoływania Rady Ministrów określają przepisy Konstytucji. Jak będzie tworzony rząd? Czy w razie fiaska prób powołania gabinetu odbędą się kolejne wybory? 

Wybory 2023. Ile mandatów trzeba uzyskać, by rządzić? Jaka może być koalicja?

Wybory 2023. PiS-owi trudno będzie stworzyć rząd, chyba że ostatecznie uzyska ok. 215-220 mandatów. Jednocześnie utrzymanie swojego stanu posiadania, jeśli chodzi o liczbę wyborców po 8. latach rządzenia, to bardzo dobry wynik - mówił w poniedziałek w Studiu PAP prof. Bartłomiej Biskup, politolog UW.

Wybory 2023. Co z głosami wyborców, którzy stali w kolejkach do późnej nocy?

Wybory 2023. 15 października w niektórych lokalach wyborczych jeszcze długo po 21 stały kolejki wyborców chcących oddać głos. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak i przewodniczący PKW Sylwester Marciniak uspokajają, że "każdy wyborca, który przybył do lokalu wyborczego w niedzielę przed godz. 21 miał możliwość oddania głosu i żaden głos nie został zmarnowany".

Wyniki wyborów 2023. Z zaświadczenia o prawie do głosowania skorzystało ok. 600 tys. osób

Wyniki wyborów 2023. W porównaniu z poprzednimi wyborami liczba osób, które skorzystały z zaświadczenia o prawie do głosowania wzrosła dwukrotnie. Skorzystało z nich ok. 600 tys. osób - poinformował w poniedziałek przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

Wyniki wyborów 2023. Aktualne dane PKW

Wyniki wyborów 2023 - ostateczne. PKW: dane ze 100 proc. komisji - PiS - 35,38 proc., KO - 30,70 proc., Trzecia Droga - 14,40 proc., Nowa Lewica - 8,61 proc., Konfederacja - 7,16 proc., Bezpartyjni Samorządowcy - 1,86 proc.

Wybory 2023. Rekordowa frekwencja! Wyniosła 74,38%

Wybory 2023. Ponad 74 proc. Tyle wyniosła frekwencja w wyborach do Sejmu i Senatu według sondażu IPSOS. Poprzedni rekord wynosił 62,7 proc. i padł w I turze wyborów do Sejmu w 1989 r.

Wyniki wyborów 2023. Dane z 10,3 proc. komisji wyborczych: PiS – 40,17 proc.; KO – 26,55; Trzecia Droga – 13,66

W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 40,17 proc. głosów; KO – 26,55 proc.; Trzecia Droga – 13,66 proc.; Lewica – 8,34 proc.; Konfederacja – 7,35 proc. Takie wyniki podała Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu głosów w 10,3 proc. obwodowych komisji wyborczych. 

Wybory 2023 - jak głosować. Kiedy głos jest ważny? Czego nie można robić z kartą do głosowania?

W najbliższą niedzielę 15 października 2023 r. w lokalu wyborczym, każdy wyborca ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców może otrzymać trzy jednostronicowe karty do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu, drugą - do Senatu, a trzecią - referendalną. Nie ma obowiązku wzięcia wszystkich kart do głosowania. Aby oddać ważny głos w wyborach parlamentarnych, na jednej karcie należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. W referendum należy odpowiedzieć na poszczególne pytania, stawiając znak X przy odpowiedzi TAK lub NIE.

Wybory 2023. Wyniki poznamy dopiero we wtorek. Dlaczego liczenie głosów potrwa aż dwa dni? Co w tym czasie będzie się działo w komisjach wyborczych!

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 15 października 2023 r. O godzinie 21:00 tego dnia głosowanie zakończy się, a lokale wyborcze zostaną zamknięte. Wyniki wyborów do Sejmu Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi jednak prawdopodobnie dopiero po dwóch dniach – we wtorek 17 października. Dlaczego ustalenie wyników wyborów ma trwać tak długo?

Wybory 2023. Wyborcy w krajach obu Ameryk oddadzą głosy już w sobotę. Łącznie zagranicą w wyborach weźmie udział ponad 600 tys. polskich obywateli

Głosowanie w wyborach parlamentarnych i referendum odbędzie się już w sobotę w państwach Ameryki Łacińskiej, USA i Kanadzie.  Ponad 600 tys. Polaków zarejestrowało się w zagranicznych komisjach wyborczych, aby wziąć udział w wyborach parlamentarnych i referendum.  Najwięcej chętnych go oddania głosu jest w Londynie, Berlinie i Monachium.

Referendum. O tym, czy wynik będzie wiążący zadecyduje liczba kart wyjętych z urn

Wynik referendum, które odbędzie się 15 października 2023 r. będzie wiążący, jeżeli weźmie w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania. Frekwencję referendalną określa się na podstawie liczby kart ważnych wyjętych z urn.

Wybory 2023. Też dostaliście te dziwne smsy?

Wybory 2023. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy (NASK) ostrzega o działaniach dezinformacyjnych w cyberprzestrzeni w ostatnich kilkunastu godzinach. I przypomina, że ostatnie dni kampanii wyborczej są okresem szczególnego zagrożenia. 

Wybory 2023. Jak wybieramy senatorów? Który kandydat otrzymuje mandat?

W wyborach do Senatu, senatorów wybieramy w jednomandatowych okręgach wyborczych; mandat senatorski otrzymuje kandydat, który uzyskał największe poparcie.

W stolicy w dniu wyborów komunikacją miejską pojedziemy za darmo

Wybory 2023. Decyzją prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego komunikacja miejska w dniu wyborów będzie darmowa. Obejmuje to autobusy, tramwaje, metro i pociągi SKM. Osoby mające problem z poruszaniem się mogą skorzystać z pomocy Straży Miejskiej. 

Wybory 2023. Jak liczone są głosy?

Po zakończeniu głosowania obwodowa komisja wyborcza ustala wyniki głosowania w obwodzie. Wszystkie czynności członkowie komisji wykonują wspólnie. Przepisy stanowią, że nie jest dopuszczalne tworzenie z członków komisji grup roboczych, które wykonywałyby oddzielnie czynności po zakończeniu głosowania.

Wybory 2023. Kto i gdzie może głosować? W kraju i za granicą. Przepisy, zaświadczenia, terminy

Państwowa Komisja Wyborcza udzieliła wyjaśnień odnośnie tego kto ma prawo wziąć udział w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz w referendum, które odbędą się 15 października 2023 r. i gdzie można oddać ważne głosy. Wyjaśnienia te stosuje się również do udziału w referendum ogólnokrajowym zarządzonym na dzień 15 października 2023 r.

Cisza wyborcza 2023. Od kiedy? Czego nie wolno robić podczas ciszy? Jakie kary za naruszenie ciszy wyborczej?

Państwowa Komisja Wyborcza udzieliła 10 października 2023 r. wyjaśnień w sprawie tzw. ciszy wyborczej i referendalnej. Od kiedy obowiązuje cisza wyborcza? Na czym polega? Czego nie wolno robić w czasie tej ciszy? Jakie kary grożą za naruszenie ciszy wyborczej? Co z ciszą wyborczą w internecie?

Wybory 2023. Tylko do czwartku można zmienić miejsce głosowania lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania! Jak to zrobić?

Wybory 2023. Chcesz zagłosować w innym miejscu? Pospiesz się! W czwartek 12 października mija termin, w którym można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania lub zmieniać miejsce głosowania.

Wybory 2023. Jak oddać ważny głos w wyborach i referendum

W niedzielę w lokalu wyborczym otrzymamy trzy jednostronicowe karty do głosowania – jedną w wyborach do Sejmu, drugą – do Senatu, a trzecią – referendalną. Aby oddać ważny głos w wyborach, na jednej karcie należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. W referendum należy odpowiedzieć na poszczególne pytania, stawiając znak X przy odpowiedzi TAK lub NIE.

Wybory 2023. Kim są mężowie zaufania i za co dostaną po 240 zł

W lokalu wyborczym, oprócz członków obwodowych komisji wyborczych, wyborcy mogą spotkać mężów zaufania, czyli osoby, które będą obserwowały pracę komisji na każdym etapie wyborów. Mężowie zaufania nie mogą wykonywać żadnych czynności członka komisji, pomagać wyborcom ani dotykać kart wyborczych.

Wybory 2023. Kto zamierza przekonywać rodzinę i znajomych do głosowania na konkretny komitet?

Wybory 2023. Z sondażu IBRiS dla Radia ZET wynika, że 26 proc. pytanych zamierza przekonywać rodzinę i znajomych do głosowania na konkretne ugrupowanie. 72 proc. nie zamierza tego robić.

Wybory 2023. Będzie bitwa o frekwencję? Do wzięcia 1 mln zł

Wybory 2023. Za najwyższą frekwencję w wyborach 15 października, gmina do 20 tys. mieszkańców może otrzymać 1 mln zł. Środki trafią do budżetu obywatelskiego. 

Wybory 2023. Do spisu wyborców za granicą można dopisać się tylko do wtorku 10 października

Wyborcy przebywający poza Polską, aby oddać głos, do wtorku 10 października muszą zgłosić się do właściwego terytorialnie konsula o ujęcie w spisie wyborców. W wyborach do Sejmu wybiorą kandydatów z okręgu nr 19 (Warszawa), a w wyborach do Senatu – kandydatów z okręgu nr 44 (Warszawa – Białołęka, Bielany, Śródmieście, Żoliborz).

Wybory 2023. W urzędach pełna mobilizacja - wydłużone godziny pracy, otwarte w sobotę, mobilne punkty rejestracji

Wybory 2023. 12 października upływa termin na pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. W związku z tym terminem samorządy podjęły odpowiednie działania. W niektórych miastach urzędy wydłużają godziny pracy, będą otwarte w sobotę albo będą rejestrować wyborców w… autobusie. 

Wybory 2023. Wniosek o głosowanie przez pełnomocnika można złożyć tylko do 6 października

Żeby móc skorzystać z prawa głosowania przez pełnomocnika, należy złożyć wniosek do piątku 6 października włącznie. Wniosek można złożyć osobiście, bądź przez Internet.

Wybory 2023. Termin na dopisanie się do spisu wyborców za granicą upływa 10 października

Wyborcy przebywający poza Polską, aby oddać głos, do wtorku 10 października muszą zgłosić się do właściwego terytorialnie konsula o ujęcie w spisie wyborców. W wyborach do Sejmu wybiorą kandydatów z okręgu nr 19 (Warszawa), a w wyborach do Senatu – kandydatów z okręgu nr 44 (Warszawa – Białołęka, Bielany, Śródmieście, Żoliborz).

REKLAMA