REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy urzędowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W lutym eksperci bezpłatnie dyżurują w ZUS. Jak i kiedy możesz się skonsultować?

Przez cały luty eksperci z wrocławskiego ZUS będą dyżurować pod telefonem. W jakich godzinach będzie można zadzwonić, aby się skonsultować? Na jakie pytania będą odpowiadać? 

Rada Gabinetowa 13 lutego 2024 r. o 13:00. Prezydent zaprosił członków rządu do wspólnych obrad o inwestycjach i modernizacji armii

Rada Gabinetowa odbędzie się we wtorek 13 lutego 2024 r. o godzinie 13:00. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział 1 lutego zwołanie tego gremium. Tematem obrad Rady Gabinetowej mają być inwestycje zainicjowanych w ostatnich latach oraz modernizacja i rozwój polskiej armii. Będzie to siódme posiedzenie Rady Gabinetowej pod przewodnictwem obecnego prezydenta. Czym jest Rada Gabinetowa?

Kadencja Sejmu zawsze musi trwać 4 lata? Trzy przypadki, kiedy możliwe są przedterminowe wybory

Kadencja Sejmu trwa cztery lata. Taka sama jest też kadencja Senatu. Konstytucja przewiduje jednak trzy przypadki, w których kadencja Sejmu i Senatu może ulec skróceniu. Kiedy może nastąpić rozwiązanie parlamentu? 

Budżet na 2024 r. Będzie podpis prezydenta czy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego?

Ustawa budżetowa na 2024 r. została przekazana prezydentowi do podpisu 25 stycznia tego roku. 1 lutego 2024 r. upływa więc termin, w którym prezydent Andrzej Duda musi zdecydować, czy budżet podpisać, czy też – skierować go do Trybunału Konstytucyjnego. Co na ten temat mówią przepisy Konstytucji?

REKLAMA

Wybory samorządowe 2024 – pierwsze obowiązki do 12 lutego

W dniu 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Tego dnia wybierzemy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy a także (w I turze) wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Ci włodarze gmin, miast i wsi, którzy nie zostaną wybrani w I turze, staną do II tury, która odbędzie się 21 kwietnia 2024 r. Pierwszym terminem w zaprojektowanym kalendarzu wyborczym jest 12 lutego. Jakich obowiązków trzeba dopełnić w tym terminie?

Kiedy prezydent rozwiąże Sejm. Czy budżet będzie gotowy na czas?

Ustawa budżetowa na 2024 r. została przyjęta przez Sejm w czwartek 18 stycznia 2024 r. Trafi teraz do Senatu. Jeżeli parlament nie zdąży z uchwaleniem budżetu w konstytucyjnym terminie, prezydent Andrzej Duda będzie mógł rozwiązać Sejm i Senat. Gdyby tak się stało, czekają nas ponowne wybory parlamentarne. Czy do tego dojdzie?

Czy kary za znęcanie się nad zwierzętami powinny być wyższe? Wyrok dla hodowcy lisów będzie przełomowy?

Czy znęcający się nad zwierzętami będą wreszcie surowo karani? Czy jest szansa, aby hodowcy zwierząt futerkowych obawiali się konsekwencji? Czym jest właściwie pojęcie znęcania się nad zwierzętami?

Grzegorz Braun stracił immunitet poselski. Początek końca kariery kontrowersyjnego polityka?

Grzegorz Braun został w środę 17 stycznia 2024 r. pozbawiony immunitetu poselskiego. Sejm wyraził zgodę na pociągnięcie Brauna do odpowiedzialności karnej za siedem czynów. W razie skazania na karę pozbawienia wolności Grzegorz Braun nie tylko trafi do zakładu karnego, nie tylko przestanie być posłem, ale także nie będzie mógł kandydować w kolejnych wyborach.

REKLAMA

Obowiązkowe czipowanie psów i kotów coraz bliżej

Dobrostan zwierząt jest tematem coraz szerzej dyskutowanym. Komisja Europejska zdecydowała o nowelizacji unijnych przepisów dotyczących tego obszaru. Czego dotyczą nowe rozwiązania? M.in. obowiązku czipowania czworonogów, powstawania baz danych na ich temat oraz praktyk hodowlanych.

1500 zł grzywny za nieodśnieżony chodnik. Odszkodowanie 70 000 zł. Kto odśnieża? Jak często? [Zima 2023/2024 r.]

Kara wynika z art. 117 Kodeksu wykroczeń. To jej maksymalny wymiar. W praktyce jest mniejsza. Ale jest jeszcze problem odszkodowania cywilnego za wypadek przechodnia. 

Czy i jak można się zwolnić z obowiązku odśnieżania chodnika? Wzór zawiadomienia (wniosku)

Jak zwolnić się w gminie z obowiązku odśnieżania śniegu na publicznym chodniku przed swoją posesją? Kto wtedy odśnieża chodnik, a kto płaci? Co z grzywną 1500 złotych? A jak przechodzień złamie nogę - kto płaci odszkodowanie?

Boisz się grzywny 1500 zł i odśnieżasz chodnik za gminę? A sprawdziłeś, czy jest tam miejski trawnik? [wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu]

Twoja działka sąsiaduje z chodnikiem? Jeżeli jest tam pas zieleni (nie Twój), to nie masz obowiązku odśnieżania gminnego chodnika (jako właściciel nieruchomości). 

Świadczenie wspierające. Bezpłatne konsultacje telefoniczne ZUS na Dolnym Śląsku

Przed nami cztery wtorki eksperckie ze świadczeniem wspierającym dla osób z niepełnosprawnością. "Takie porady telefoniczne naszych ekspertów z ZUS mogą być użyteczne dla mieszkańców" – mówi Emilia Nowakowska z legnickiego Oddziału.

Ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika. Prezydent skorzystał z trybu Kodeksu postępowania karnego. Czy prawo przewiduje inne rozwiązanie?

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik mogą zostać ułaskawieni po przeprowadzeniu postępowania ułaskawieniowego w trybie, jaki określa Kodeks postępowania karnego. Prezydent Andrzej Duda stoi niezmiennie na stanowisku, że akt łaski w ich sprawie z 2015 r. pozostaje w mocy. Na prośbę żon obu skazanych polityków prezydent zdecydował jednak o wszczęciu postępowania ułaskawieniowego. Andrzej Duda zwrócił się także do prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara z prośbą o zwolnienie Kamińskiego i Wąsika na czas trwania postępowania o ułaskawienie. 

Taksa notarialna za testament to nawet 50 zł. Ile kosztują czynności notarialne związane z dziedziczeniem

Taksa notarialna to wynagrodzenie, jakie pobiera notariusz za dokonanie czynności notarialnych. Ważną ich grupę stanowią czynności związane z dziedziczeniem. Ile trzeba zapłacić notariuszowi za sporządzenie dokumentów dotyczących dziedziczenia? Wyjaśniamy.

Dofinansowanie do 330 zł dla dzieci do 15. roku życia. Dlaczego 0 zł dla uczniów "15+"?

Dofinansowanie przysługuje na dzieci w szkołach podstawowych i uczniowie korzystają z niego w postaci darmowych podręczników. Nie mają go uczniowie szkół średnich. Dlaczego?

Kancelaria Przyjazna Dziecku. Konkurs rozstrzygnięty!

65 prawników otrzymało certyfikaty Kancelarii Przyjaznej Dziecku podczas gali kończącej drugą edycję konkursu.

Co mówi o nas numer PESEL? I czy można go zmienić?

Czego można dowiedzieć się z numeru PESEL? Czy można go zmienić? Co z zastrzeżeniem numeru? Wyjaśniamy.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik utracą mandaty? Jeśli tak – kiedy wrócą do Sejmu

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali prawomocnie skazani na dwa lata pozbawienia wolności. Dlatego marszałek Sejmu Szymon Hołownia stwierdził wygaśnięcie ich mandatów poselskich. Jeśli Sąd Najwyższy utrzyma w mocy postanowienie marszałka Kamiński i Wąsik przestaną być posłami. Kiedy będą mogli ponownie zasiąść w ławach Sejmu? Co mówią na ten temat przepisy? 

Gdzie kupić żywego karpia i ile kosztuje?

Gdzie w tym roku można nabyć na Wigilię żywego karpia? Ile kosztuje kilogram tej ryby? 

Przedświąteczna sprzedaż ryb. Jakie są przepisy i zalecenia?

Przed świętami Bożego Narodzenia zwiększa się zapotrzebowanie konsumentów na zakup żywych karpi. Warto pamiętać o zaleceniach Głównego Lekarza Weterynarii.

Zwierzę to odpowiedzialność, a nie świąteczny prezent. Nie wręczaj zwierzaka pod choinkę

Zwierzę to nie prezent na święta. Stowarzyszenie opieki nad zwierzętami "Nadzieja na dom" w najnowszej kampanii billboardowej przestrzega przed kupowaniem zwierząt w prezencie. Po świętach psy, koty i króliki często są porzucane i trafiają do schronisk.

Trybunał Stanu dla posłów i senatorów? Tak można stracić mandat parlamentarny

Trybunał Stanu to organ, przed którym odpowiedzialność za naruszenie Konstytucji lub ustaw ponoszą osoby piastujące najwyższe stanowiska państwowe. W określonych przypadkach odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu ponoszą także posłowie i senatorowie. Kiedy Trybunał Stanu może pozbawić mandatu posła lub senatora? Wyjaśniamy.

Potrącenie w postępowaniu cywilnym po zmianach w 2023 roku. Warunki, zasady, przepisy i wątpliwości

Skuteczne złożenie zarzutu potrącenia w trakcie postępowania cywilnego, pomimo uregulowania tej kwestii przez ustawodawcę w kodeksie postępowania cywilnego nadal rodzi kontrowersje i rozbieżne rozstrzygnięcia sądu. Nowelizacja art. 203(1) kodeksu postępowania cywilnego wprowadzona od 1 lipca 2023 r. ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, zamiast powstałe rozbieżności usunąć, zrodziła nowe. 

Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego? Czy wniosek o postawienie w stan oskarżenie ma szanse na przyjęcie przez Sejm

Trybunał Stanu to organ, przed którym odpowiedzialność za naruszenie Konstytucji lub ustaw ponoszą osoby piastujące najwyższe stanowiska państwowe. Wśród nich znajduje się prezes Narodowego Banku Polskiego. Większość w Sejmie X kadencji zapowiada postawienie przed Trybunałem sprawującego ten urząd Adama Glapińskiego. Czy wniosek o Trybunał dla prezesa NBP ma szanse na przyjęcie w Sejmie? Dlaczego nie należy się spodziewać, by przed Trybunałem stanęli dotychczasowi członkowie rządu? Wyjaśniamy. 

Doręczenia transgraniczne w Unii Europejskiej. Czy trzeba tłumaczyć pozew wraz z załącznikami?

W dzisiejszym globalnym środowisku biznesowym coraz częściej zdarza się, że sprawy sądowe obejmują strony z różnych państw członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym, istotne jest zrozumienie kluczowych aspektów procedur transgranicznych, zwłaszcza w kontekście inicjacji sporów.

Sąd Najwyższy: Referendum 15 października było ważne, chociaż jego wyniki nie są wiążące

Sąd Najwyższy stwierdził w czwartek 7 grudnia 2023 r. ważność referendum ogólnokrajowego przeprowadzonego 15 października razem z wyborami parlamentarnymi. W referendum Polacy odpowiadali m.in. na pytania o wyprzedaż majątku państwowego i likwidację bariery na granicy z Białorusią. Wobec tego, że frekwencja w referendum była mniejsza niż 50 proc., jego wyniki nie są wiążące.

Dodatek mieszkaniowy 380 zł od 2024 r. dostanie więcej osób. Komu przeleją na czynsz, kto dostanie pieniądze do ręki

Dzięki wzrostowi o ponad 12 proc. progów dochodowych, zwiększy się grono osób, które mogą starać się o dodatek mieszkaniowy od marca 2024 r. Ponieważ świadczenie to przyznawane jest na sześć miesięcy z prawem do aplikowania o wsparcie wiele razy, o dodatek mieszkaniowy ba początku przyszłego roku będą mogły wnioskować także osoby, które w 2023 dodatek utraciły ze względu na wzrost dochodów.

Upadek na śliskim chodniku – czy należy się odszkodowanie?

Upadek na chodniku. Ostatnie zimy pokazały nam, że zwyczajne chodzenie po ulicy może być sportem ekstremalnym. Pojawiająca się znienacka gołoledź zamienia ulice, ścieżki, schody w lodowisko. Tzw. „szklanka”  jest szalenie niebezpieczna, na jezdniach zmniejsza przyczepność kół, a na chodnikach utrudnia pieszym przemieszczanie się. Wtedy o wypadek nietrudno. Gdy kończy się to na niegroźnym potłuczeniu, zazwyczaj nie robimy z tego wielkiej sprawy, bywa jednak, że następstwem upadku będzie złamanie czy inny poważny uszczerbek na zdrowiu. Kto wtedy za to odpowiada i czy należy nam się odszkodowanie?

Ile ustaw zawetował prezydent Duda. Ile wet będzie w X kadencji Sejmu? Czy Sejm będzie w stanie przełamać weto prezydenta?

Prezydent ma prawo odmówić podpisania ustawy uchwalonej przez parlament i przekazać ustawę Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Sejm może wtedy uchwalić ustawę ponownie – ale to wymaga większości 276 głosów. Kształtująca się nowa większość parlamentarna dysponuje głosami 248 posłów. Czy jeśli prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę, Sejm będzie w stanie przełamać weto?

Zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego. Nowy rząd będzie mniejszy i będzie w nim dużo kobiet

Prezydent Andrzej Duda dokonał zaprzysiężenia rządu Mateusza Morawieckiego dziś o godz. 16.30 w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego. 

Będą nowe dowody osobiste? MSWiA przedstawiło projekt rozporządzenia

Nowe dowody osobiste. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie dowodów osobistych. Zmieni się ich wzór, pojawią się nowe możliwości ubiegania się o niego, a także zmiany dotyczące unieważnienia dokumentu. 

Kiedy zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska? "Musi być zgrane z kalendarzem prezydenta"

Zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska. "12 grudnia i zdaje się, że 11 grudnia prezydent Andrzej Duda będzie w Szwajcarii z wizytą międzynarodową, więc to wszystko będzie musiało być zgrane z kalendarzem" - powiedział w Polsat News szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek, pytany o termin ewentualnego zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska.

Czarnek: uzyskanie wotum zaufania będzie ekstremalnie trudnym zadaniem

To, że uda się stworzyć nowy rząd, jest zupełnie oczywiste. Natomiast, że się uda uzyskać wotum zaufania w ciągu kolejnych 14 dni, jest to - już dzisiaj widać - ekstremalnie trudne zadanie – ocenił w czwartek w se.pl minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

22 tysiące złotych za usunięcie pojazdu? Mieszkaniec wniósł skuteczną skargę do WSA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uznał, iż „nie może zostać zaakceptowana praktyka, gdy organ nie robi nic przez długi okres czasu i dopiero po wielu latach występuje do sądu cywilnego, a następnie obciąża kosztami właściciela za cały okres przechowywania pojazdu”.

Strona postępowania administracyjnego w kontekście ważnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Praktyczne wyjaśnienia zagadnienia.

Właściwe określenie stron postępowania administracyjnego to jedno z kluczowych zadań organu administracyjnego. W dzisiejszej publikacji skupimy się na problematyce stron postępowania administracyjnego z punktu widzenia ciekawe wyroku NSA, w którym skład orzekający trafnie wskazał, jak należy interpretować to zagadnienie.

Szymon Hołownia marszałkiem Sejmu. "Większość jest gotowa do wzięcia odpowiedzialności za kraj"

W tym Sejmie większość jest gotowa do wzięcia odpowiedzialności za kraj - mówił dzisiaj nowo wybrany marszałek Sejmu X kadencji Szymon Hołownia. Sejm nie będzie azylem dla przestępców; nie będzie polem do korupcji; trybuną dla pogardy - dodał. Od jutra, a nawet od dziś, wiele się tutaj zmieni - zapowiedział.

Rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji

Od odegrania i odśpiewania hymnu państwowego rozpoczęło się w poniedziałek o godz. 12 inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji. Otworzył je marszałek senior Marek Sawicki (PSL).

Donald Tusk: Dzisiejsze, pierwsze posiedzenie Sejmu jest o fundamentalnych sprawach

Ten dzień, to dzisiejsze pierwsze posiedzenie Sejmu jest właśnie o tych fundamentalnych sprawach - powiedział dzisiaj podczas posiedzenia Rady Krajowej PO Donald Tusk.

Marszałek senior Sejmu Marek Sawicki: Uważam, że każdy klub w Sejmie powinien mieć swojego wicemarszałka

Uważam, że każdy klub w Sejmie powinien mieć swojego wicemarszałka; każdy klub bierze odpowiedzialność za swojego kandydata na to stanowisko. Nic się nie stanie, jak będzie jeden wicemarszałek Sejmu więcej - powiedział w Radiu Zet marszałek senior Sejmu Marek Sawicki (PSL).

Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Orędzie prezydenta

Podczas dzisiejszego, inauguracyjnego posiedzeniu Sejmu X kadencji, prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie.

Pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu 13 listopada. Godziny rozpoczęcia

Pierwsze posiedzenie Sejmu rozpocznie się 13 listopada o godzinie 12.00, natomiast posiedzenie Senatu o godzinie 16.00. Tak wynika z postanowień prezydenta Andrzeja Dudy, które zostały opublikowane w Monitorze Polskim.

Czy powstanie ustawa o biegłych sądowych?

Biegli sądowi stanowią istotny filar wymiaru sprawiedliwości. W sprawach sądowych związanych ze specjalistycznymi zagadnieniami, sąd ma wręcz obowiązek uzyskania opinii biegłego. Niestety, nadal kwestie biegłych sądowych nie zostały uregulowane na poziomie ustawowym. Resort sprawiedliwości zapewnia, że trwają prace analityczno – koncepcyjne, ale projektu ustawy jak nie było, tak nie ma. 

Rozmowy programowe KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy. Protokół rozbieżności to ok. 10 punktów, m.in. kwestia legalnej aborcji

Rozmowy programowe w gronie KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy idą bardzo dobrze, mamy ambitny cel, żeby w tym tygodniu te prace zakończyć. Protokół rozbieżności to ok. 10 punktów, m.in. kwestia legalnej aborcji - powiedział dziś sekretarz klubu Lewicy Dariusz Wieczorek.

W Sądzie Najwyższym już 849 protestów wyborczych i 1664 referendalne. Kiedy uchwała SN w sprawie ważności wyborów?

W Sądzie Najwyższym zarejestrowano dotychczas 849 protestów wyborczych oraz 1664 protesty przeciwko ważności referendum. Termin składania protestów już minął, jednak wciąż wpływają protesty nadane pocztą.

Wybory 2023. Do Sądu Najwyższego wpływają nadane pocztą protesty wyborcze i referendalne. SN na decyzję w sprawie ważności wyborów ma czas do 13 stycznia 2024 r.

W Sądzie Najwyższym zarejestrowano dotychczas 826 protestów wyborczych oraz 931 protestów przeciwko ważności referendum. Termin składania protestów już upłynął 25 października, jednak wciąż wpływają protesty nadane pocztą. W ich przypadku liczy się data stempla pocztowego.

Prezydent Andrzej Duda podsumuje dziś konsultacje z liderami partii. Czy poznamy nowego premiera?

Nie poznamy dziś nazwiska przyszłego premiera; prezydent Andrzej Duda podsumuje konsultacje z liderami partii - przekazał dzisiaj w RMF FM szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek.

Wyniki wyborów 2023. W nowym Sejmie ponad 100 posłów-debiutantów. Donald Tusk i Roman Giertych wracają po latach na Wiejską

W Sejmie X kadencji będzie ponad 100 sejmowych debiutantów, m.in. prezydenccy ministrowie Marcin Przydacz i Paweł Szrot. Po latach przerwy do Sejmu wrócą lider PO Donald Tusk i Roman Giertych, a najmłodszym posłem będzie 24-letni Adam Gomoła. W czwartek 26 października 2023 r. nowo wybrani posłowie otrzymają zaświadczenia o wyborze.

Kary za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu. Jakie stawki na 2024 rok?

W 2024 r. wzrosną stawki kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu. Ile wyniosą?

Piotr Müller: jeżeli prezydent powierzy nam misję tworzenia rządu, podejmiemy próbę

Jeżeli prezydent zdecyduje się powierzyć misję tworzenia rządu zwycięskiej partii, to PiS podejmie taką próbę - powiedział w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. Prezydent rozpoczyna dziś konsultacje z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych.

REKLAMA