| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Działalność gospodarcza

Zanim wyślesz fakturę elektronicznie…

Aktualizacja: 25.11.2011

Nie trzeba jej drukować, niepotrzebny jest kurier ani tradycyjne usługi poczty, wystarczy wystawić i wysłać e-mailem. »

Czy przed oszustwami i nadużyciami w firmie można się zabezpieczyć?

Aktualizacja: 20.10.2011

Sytuacja, w której firma traci zaufanie do księgowego jest dotkliwa dla całej organizacji. Aby uniknąć strat związanych z występowaniem nadużyć warto rozważyć wdrożenie działań prewencyjnych. »

Liberalizacja przepisów dotyczących łączenia i podziału spółek

Aktualizacja: 17.10.2011

W dniu 26 września 2011 roku została ogłoszona ustawa z dnia 19 sierpnia o zmianie ustawy kodeks spółek handlowych (Dz.U. 201, poz. 1182). Celem jest realizacja postanowień dyrektywy UE (2009/109/WE) z 2009r. w sprawie wymogów sprawozdawczości i dokumentacji w przypadku połączeń i podziałów spółek. »

Jak dopasować spółkę do swojego biznesu?

Aktualizacja: 24.08.2011

Przedsiębiorca chcąc wejść na rynek musi w pierwszej kolejności wybrać formę w jakiej będzie na nim funkcjonował. Minęły czasy, kiedy w Polsce praktycznie każdy nowopowstały biznes wchodził na rynek w formie spółki cywilnej. Dziś coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na działalność w formie spółki jawnej czy partnerskiej. »

Czym jest spółka cywilna?

Aktualizacja: 06.05.2011

Spółka cywilna w odróżnieniu od pozostałych spółek regulowana jest nie przepisami kodeksu spółek handlowych, lecz przepisami kodeksu cywilnego. W odróżnieniu od innych spółek nie posiada również podmiotowości prawnej. Czym więc dokładnie jest spółka cywilna? »

Doba na założenie spółki przez internet

Aktualizacja: 02.03.2011

Sejm przyjął rządową ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Jest to największa z dotychczasowych ustaw o charakterze deregulacyjnym. Likwiduje ok. 200 zaświadczeń, które do tej pory składali przedsiębiorcy i obywatele, oraz zastępuje je oświadczeniami. Posłowie przyjęli także ustawę umożliwiającą założenie spółki z o. o. w ciągu 24 godzin on-line. »

Zaskarżenie uchwały walnego zgromadzenia spółki

Aktualizacja: 15.02.2011

Czy akcjonariusz spółki kapitałowej posiada w każdym czasie legitymację czynną do zaskarżenia uchwały walnego zgromadzenia tej spółki. »

Autoryzacja dostępu i podpis na dokumencie – atrybuty bezpiecznej firmy

Aktualizacja: 07.01.2011

Z roku na rok wzrasta ryzyko wycieku z firm strategicznych informacji. Ważną rolę w systemie ochrony odgrywa szeroko rozumiane zarządzanie dostępem oraz troska o zabezpieczanie i uwierzytelnianie dokumentów. Jak można się lepiej chronić? »

Ochrona karnoprawna znaków towarowych

Aktualizacja: 24.11.2010

Co prawda w praktyce kluczowe znaczenie ma ochrona cywilnoprawna znaków towarowych, ale znaki towarowe chronione są także na podstawie przepisów karnych Prawa własności przemysłowej oraz przepisów Kodeksu karnego. Szczególne rozwiązania w zakresie odpowiedzialności karnej znajdują się także w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. »

Rejestracja spółki z o.o. w 24 godziny

Aktualizacja: 30.11.2010

Ułatwienie i znaczące przyspieszenie procedury zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a także uproszczenie zasad wpisywania takich spółek do Krajowego Rejestru Sądowego (zwanego dalej KRS) – to główne cele przyjętego dzisiaj przyjętego przez Radę Ministrów, a przygotowanego w Ministerstwie Sprawiedliwości projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. »

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Aktualizacja: 24.11.2010

Z zawartego w Kodeksie pracy obowiązku pracownika dbałości o dobro zakładu pracy wynika m.in. zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej w czasie trwania zatrudnienia – o ile jest to uregulowane odrębną umową. »

Ochrona cywilnoprawna znaków towarowych

Aktualizacja: 19.11.2010

Znaki towarowe są chronione na podstawie przepisów prawa cywilnego i prawa karnego. W praktyce kluczowe znaczenie ma ochrona cywilnoprawna znaków towarowych. »

Przedsiębiorstwo wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody

Aktualizacja: 19.11.2010

Odpowiedzialność przedsiębiorcy prowadzącego działalność opierającą się na wykorzystaniu pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp. została uregulowana w kodeksie cywilnym w sposób szczególny. Nie chodzi tu o odpowiedzialność z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, którą to reguluje w stosunku do każdego pracodawcy kodeks pracy – lecz o odpowiedzialność na zasadzie ryzyka w stosunku do wyrządzenia komukolwiek szkody przez działalność takiego przedsiębiorstwa. »

Zwolnienia od podatku akcyzowego

Aktualizacja: 14.06.2010

Dnia 11 maja 2010 weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 kwietnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. »

Praca zarobkowa i działalność gospodarcza prowadzona przez żołnierzy.

Aktualizacja: 12.11.2009

W dniu 6 listopada 2009 roku weszło w życie rozporządzenie w sprawie wykonywania pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej przez żołnierzy zawodowych. »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »