REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

W jak Wirus i WildList

 Co oznacza War Chalking, a co War Driving? Poznaj hasła na literę W.

War Chalking

%%advert-placeholder-video%%

Termin ten oznacza spacerowanie po mieście, aby zlokalizować bezprzewodowe punkty dostępowe (tzw. "hot spoty") w celu zdobycia nieautoryzowanego dostępu do niezabezpieczonych sieci bezprzewodowych. Nazwa "war chalking" pochodzi od czynności znakowania hot spotów za pomocą kredy.

%%content-block%%


War Driving

War driving polega na jeżdżeniu po mieście, aby zlokalizować bezprzewodowe punkty dostępowe, tzw. "hot spoty" w celu zdobycia nieautoryzowanego dostępu do niezabezpieczonych sieci bezprzewodowych. Mapowanie urządzeń w technologii Bluetooth określane jest jako "war nibbling".


Wariant

%%content-videotarget%%

Termin wariant oznacza zmodyfikowaną wersję istniejącego złośliwego kodu. Jeśli jakiś wirus, robak czy trojan okazał się "skuteczny" lub opublikowano jego kod źródłowy, twórcy wirusów często bardzo szybko tworzą nową wersję takiego szkodnika.


Wiersz poleceń

%%advert-placeholder-1%%

Wiersz poleceń stanowi oparty na klawiaturze interfejs pomiędzy komputerem a użytkownikiem. Użytkownik wpisuje polecenie, a komputer przetwarza odpowiednią instrukcję dla tego polecenia, a następnie wyświetla określony komunikat, który informuje użytkowników, że system jest przygotowany na dalsze polecenia.


MS-DOS był systemem opartym na wierszu poleceń. Z kolei Microsoft Windows oferuje interfejs graficzny i umożliwia wprowadzanie instrukcji przy użyciu myszy (oprócz dostępu za pomocą wiersza poleceń). Większość systemów operacyjnych bazujących na Uniksie również oferuje zarówno interfejs oparty na wierszu poleceń, jak i interfejs graficzny.


WiFi

WiFi (skrót od ang. wireless fidelity) jest nazwą powszechnie nadawaną sieciom bezprzewodowym, które spełniają wymogi specyfikacji 802.11 ustanowionej przez IEEE (Institute of Electrical and Electronic Engineers). Sieć WiFi, która stała się ostatnio bardzo popularna, zapewnia dużą prędkość transferu (do 11Mbs).

%%advert-placeholder-2%%


Obecnie wiele komputerów PC i urządzeń przenośnych wyposażonych jest w karty bezprzewodowe, które umożliwiają im podłączenie do sieci bezprzewodowej. Sieć WiFi stała się powszechnym sposobem podłączania do sieci i bezprzewodowych punktów dostępowych, tzw. "hot spotów", i można ją znaleźć w domach, firmach, hotelach, na lotniskach, a nawet w fast foodach.


Z założenia, podłączenie do sieci bezprzewodowej nie wymaga żadnych kabli. Jeśli sieć bezprzewodowa jest niezabezpieczona, dostęp do niej łatwo mogą uzyskać hakerzy lub inni użytkownicy, którzy chcą korzystać z Internetu za darmo. Jest to tzw. "war driving" lub "war chalking".


WildList

Lista WildList została ustanowiona w lipcu 1993 roku przez specjalistę ds. rozwiązań antywirusowych Joe'a Wellsa. Następnie publikowana była co miesiąc przez WildList Organization, a obecnie przez ICSA Labs (która jest częścią TrueSecure Corporation). Jej celem jest prowadzenie rejestru wirusów, które rozprzestrzeniają się w rzeczywistym świecie (w FAQ-u WildLista określana jest jako "światowy autorytet w dziedzinie typów wirusów, które powinny wzbudzić rzeczywisty niepokój użytkowników").


Wykrywanie wirusów "na wolności" stało się de facto miernikiem oceny produktów antywirusowych. Testy certyfikujące oprogramowanie antywirusowe, w szczególności ICSA Labs oraz West Coast Labs, opierają się na wykrywaniu próbek z WildListy. Dodatkowo, wyróżnienie Virus Bulletin ‘VB100%’ przyznawane jest na podstawie zdolności produktu do wykrywania wirusów z tej listy.


Jednak w obecnych czasach ryzyko stania się ofiarą nowego złośliwego programu jest większe: około 80% nowych złośliwych programów wykrywanych jest na wolności, a nie w tak zwanych kolekcjach "zoo". W rezultacie, WildList nie stanowi już wiarygodnego miernika rzeczywistego zagrożenia.


Wirus

Obecnie termin wirus odnosi się do wszystkich rodzajów szkodliwego oprogramowania lub też określa wszystkie "szkodliwe zmiany", które powstały w wyniku działania szkodliwego programu w zaatakowanym systemie. Ściśle mówiąc, wirus jest definiowany jako kod programu, który rozmnaża się.


Wyróżnia się wiele sposobów podziału wirusów. Programy te mogą być klasyfikowane według rodzajów obiektów, które infekują. Na przykład, wirusy sektora startowego, wirusy plikowe, makrowirusy.


Wirusy mogą także być klasyfikowane pod względem metody używanej do zaatakowania obiektu. "Wirusy plikowe o działaniu pośrednim" ładują się do pamięci oraz przechwytują pewne funkcje systemowe w celu zainfekowania plików w momencie, kiedy są one otwierane/uruchamiane/zapisywane.


Inaczej działają "wirusy plikowe o działaniu bezpośrednim", które nie instalują się w pamięci, lecz infekują plik (lub pliki) w momencie, gdy zainfekowany program jest uruchomiony, po czym pozostają w uśpieniu aż do momentu ponownego uruchomienia zainfekowanego pliku.


Innym kryterium klasyfikacji wirusów są techniki, których używają do zainfekowania pliku. Istnieją wirusy, które dodają kod w końcowej części atakowanego pliku, wirusy, które dodają kod w początkowej sekcji atakowanego pliku oraz wirusy, które całkowicie zastępują atakowany plik swoim własnym kodem. Inaczej działają wirusy towarzyszące (Companion Viruses) oraz wirusy-odsyłacze (Link Viruses) – szkodniki te w ogóle nie dodają swojego kodu do atakowanych plików.


Istnieją także wirusy ukrywające się, które manipulują systemem w celu ukrycia spowodowanych przez nie zmian, oraz wirusy polimorficzne, które szyfrują swój kod, co utrudnia ich analizę i wykrycie.


Oczywiście, można wyróżnić także wirusy, które nie działają: nie potrafią infekować lub rozprzestrzeniać się.


Wirus nadpisujący

Wirusy często klasyfikowane są ze względu na wykorzystywane przez nie techniki infekcji. Wirus nadpisujący - jak sugeruje jego nazwa - całkowicie zastępuje kod w zainfekowanym pliku własnym kodem. Naturalnie, oryginalny program przestanie działać, co będzie oznaczać, że komputer został zainfekowany. Z tego powodu, wirusy nadpisujące nigdy nie rozprzestrzeniały się skutecznie na wolności.


Wirus plikowy

Wirusy często klasyfikowane są według rodzajów infekowanych obiektów. Wirusy plikowe, jak wskazuje nazwa, dodają swój kod do plików (zasadniczo są to pliki programów).


Wirus sektora startowego

Wirus sektora startowego to taki, który infekuje poprzez zmianę kodu w sektorze startowym dyskietki (czasami dysku twardego) na własny kod. W rezultacie, przy każdej próbie rozruchu z zainfekowanej dyskietki wirus zostanie załadowany przed systemem operacyjnym.


Wirusy te nie są obecnie rozpowszechnione, jednak w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, kiedy dyskietki były podstawowym sposobem przenoszenia danych, wirusy sektora startowego stanowiły główne zagrożenie dla użytkowników komputerów PC. Wirus sektora startowego infekował dysk twardy zazwyczaj po tym, jak użytkownik pozostawiał w napędzie A bezwiednie zainfekowaną dyskietkę.


Przy ponownym uruchomieniu komputera system próbował uruchomić się z dyskietki i następowało wykonanie kodu wirusa, bez względu na to, czy dyskietka była dyskiem systemowym czy tylko dyskietką z danymi. Następnie wirusy sektora startowego infekowały zazwyczaj MBR (Master Boot Record) dysku twardego, a nie sektor startowy.


Wirus towarzyszący

Wirusy towarzyszące to rodzaj klasycznych wirusów plikowych, które nie modyfikują atakowanego pliku. Zamiast tego tworzą jego kopię zawierającą wirusa. Podczas uruchamiania zainfekowanego pliku, pierwsza aktywowana zostanie kopia zawierająca wirusa.


Przykładowo wirus może zmienić nazwę pliku notepad.exe na notepad.exd i dopisać swój własny kod do pliku z oryginalną nazwą. Przy każdym uruchomieniu pliku notepad.exe przez użytkownika, najpierw aktywowany będzie kod wirusa, a dopiero potem oryginalny plik Notatnika - notepad.exd.


Wirus typu multipartite

Wirusy typu multipartite to takie, które stosują wiele różnych metod ataku. W czasach gdy MS-DOS był głównym systemem operacyjnym komputerów PC, termin "multipartite" stosowany był w odniesieniu do wirusów, które infekowały programy i sektory systemu.


Wirus ukrywający się

Wirusy ukrywające się próbują uniknąć skanerów antywirusowych przedstawiając po zapytaniu produktu antywirusowego czyste dane.

Niektóre z tych wirusów podczas skanowania ukazują czystą wersję zainfekowanego pliku. Inne ukrywają nowy rozmiar zainfekowanego pliku i wyświetlają rozmiar sprzed infekcji.


Wirus-odsyłacz

Wirusy są także klasyfikowane pod względem techniki wykorzystywanej do infekowania. Taki typ wirusa, jak sama nazwa sugeruje, nie dodaje swojego kodu bezpośrednio do zainfekowanych plików. Rozprzestrzenia się poprzez manipulowanie sposobem dostępu do plików w systemie plików FAT.


W momencie uruchamiania zainfekowanego pliku wirus przenika do pamięci oraz zapisuje (zazwyczaj ukryty) plik na dysku: ten plik zawiera kod wirusa. Następnie wirus modyfikuje system plików FAT tak, aby inne pliki były przekierowywane do sektora dysku zawierającego kod wirusa. W rezultacie, zawsze po uruchomieniu zainfekowanego pliku system przeskakuje najpierw do kodu wirusa i uruchamia go.


Przekierowanie może zostać wykryte po uruchomieniu programu CHKDSK, jednak jeżeli wirus jest aktywny w pamięci (komputer nie został uruchomiony z niezainfekowanego nośnika startowego), może on użyć technologii ukrywania się w celu zamaskowania zmian.


Wirusy polimorficzne

Wirusy polimorficzne próbują unikać wykrycia zmieniając własny kod wraz z każdą infekcją. Programy antywirusowe nie mogą więc poszukiwać stałej sekwencji bajtów. Niektóre wirusy polimorficzne używają również różnych technik szyfrowania przy każdej infekcji.


Termin "polimorficzny" pochodzi z języka greckiego i oznacza "wiele form". Stosowany jest jako określenie wirusów tego typu od wczesnych lat 90-ych.  

Obecnie twórcy szkodliwego oprogramowania wciąż stosują polimorfizm. Częściej w połączeniu z robakami i spamem, coraz rzadziej natomiast z klasycznymi wirusami.


World Wide Web

Twórcą World Wide Web (w skrócie WWW) jest Tim Berners-Lee, brytyjski konsultant ds. oprogramowania, który szukał sposobu na stworzenie wszechstronnego systemu informacyjnego wykorzystującego komputery. Jego pierwszy program napisany w tym celu nazwał się "Enquire" i powstał w latach 80.


Następnie Tim Berners-Lee rozwinął swoją koncepcję oraz standardy w taki sposób, aby możliwe było współdzielenie danych poprzez Internet. Stworzył HTML jako standardową metodę kodowania stron www i opracował system adresowania mający na celu lokalizowanie stron www. Tim Berners-Lee stworzył również HTTP - protokół służący do przesyłania stron www za pośrednictwem Internetu.


World Wide Web, w znanej nam dzisiaj postaci, pojawił się w 1991 roku i od tego momentu gwałtownie się rozrosła. Tim Berners-Lee założył World Wide Web Consortium (W3C), organizację ustanawiającą standardy dla Sieci. W3C definiuje World Wide Web jako "wszechświat informacji dostępnych za pomocą sieci, wyraz wiedzy człowieka".


Wykrywanie generyczne

Termin wykrywanie generyczne odnosi się do wykrywania i usuwania różnych zagrożeń przy użyciu jednej definicji wirusa. Zagrożenia, które okazują się skuteczne, często kopiowane są przez innych twórców wirusów lub rozwijane przez ich autora(autorów). W rezultacie powstają liczne wirusy, robaki i trojany, z których każdy stanowi osobny egzemplarz, ale jest członkiem tej samej rodziny. W wielu przypadkach mogą istnieć dziesiątki, a nawet setki wariantów.


Wykrywanie generyczne polega na tworzeniu definicji wirusa, przy pomocy której możliwe będzie zidentyfikowanie wszystkich zagrożeń należących do tej samej rodziny. Kiedy więc pojawi się "NowyWirus", definicja stworzona w celu wykrywania go będzie również identyfikowała 'NowyWirus.b', 'NowyWirus.c', 'NowyWirus.d' itd., jeśli - i o ile - wirusy takie powstaną.


Techniki te można rozszerzyć również na wykrywanie kodu exploitów, który może być wykorzystywany przez wirusa lub robaka. Chociaż wykrywanie generyczne nie gwarantuje wykrycia wszystkich wariantów w rodzinie, skutecznie wykorzystuje je wielu producentów antywirusowych.


Kaspersky Lab Polska

 

REKLAMA

Słownik

Kadry
Abolicja składek w ZUS Badania lekarskie Bezpieczeństwo i higiena pracy Choroba zawodowa Czas pracy Dieta za czas podróży służbowej Ekwiwalent za urlop Etat Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych Fundusz Pracy Jakie świadczenia wypłaca ZUS? Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Komisja bezpieczeństwa i higieny pracy Młodociany Nagroda Niewykorzystanie urlopu pracowniczego Ochrona wynagrodzenia Odliczenia z wynagrodzenia Odprawa Odprawa emerytalno-rentowa Odprawa pośmiertna Odprawa przy zwolnieniach Odszkodowanie za wypadek Okresy odpoczynku Organ rentowy Plan urlopów Podróż służbowa Praca zdalna Praca zmianowa Pracodawca Pracownik Prawo do urlopu Premia Przerwanie urlopu Przesunięcie urlopu Przychód ze stosunku pracy Przywrócenie terminu w prawie pracy Płatnik składek Regulamin wynagrodzenia Renta Renta socjalna Renta szkoleniowa Renta z tytułu niezdolności do pracy Siedziba pracodawcy - definicja Składka na ubezpieczenie zdrowotne Składki na ubezpieczenia społeczne Staż pracy Stosunek pracy Sąd pracy i ubezpieczeń społecznych Służba bezpieczeństwa i higieny pracy Ubezpieczenie chorobowe Ubezpieczenie emerytalno - rentowe Ubezpieczenie społeczne Ubezpieczenie społeczne Ubezpieczenie wypadkowe Umowa o pracę Urlop bezpłatny Urlop dodatkowy Urlop macierzyński Urlop na żądanie Urlop proporcjonalny Urlop uzupełniający Urlop wychowawczy Urlop wypoczynkowy Wczasy pod gruszą Wynagrodzenie Wynagrodzenie akordowe Wynagrodzenie prowizyjne Wypadek w drodze do pracy Wypadek w pracy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Świadczenie rehabilitacyjne Świadczenie rzeczowe dla pracownika
Biznes
E-biznes A jak Adres IP ASR ATM Agent rozliczeniowy Agent transferowy Agroturystyka Akceptant Akcja uprzywilejowana Akcje Aktywa OFE Aktywa funduszu Alokacja Amortyzacja Amortyzacja Amortyzacja podatkowa Analiza techniczna Anatocyzm Aneks Aneks Antresola Aport Aprecjacja Arbitraż Audyt energetyczny Audyt energetyczny Audyt w outsourcingu Audytor energetyczny Aukcja Aval A’vista B jak Bajt, Bit i Bluetooth BFG BIK BIN BVPS Back load Badania przemysłowe Bankomat Barter Barter Barter Benchmark Beneficjent Benefity pracownicze Bessa Bilans handlowy Biokominek Biznesplan Blue chips Bon ton Bony skarbowe Business lunch C jak Cache i Cookie C/WK C/Z CBR (centrum badawczo-rozwojowe) CFD CFM (ang. Car Fleet Management) CVC2 CVV2 Carry trade Catering Cena Cena Cena emisyjna Cena nabycia jednostki uczestnictwa Cena odkupienia jednostki uczestnictwa Cena transferowa Centrum rozliczeniowe Certyfikat inwestycyjny Cesja Cesja ChatGPT Cocktail - party Compliance Cookie Copywriting Crowfunding Cyberbezpieczeństwo Czym jest S.M.A.R.T.? Czynność egzekucyjna Czynsz leasingowy Cło D jak DHA Darowizna Data wydania Data wymagalności Debet Deflacja Deponent Depozyt zabezpieczający Depozytariusz funduszu Dewaluacja Dochód Dofinansowanie Dolar amerykański (USD) Dolar australijski (AUD) Dostawcy outsourcingu Dostępność kredytu Dowód tymczasowy Dropshipping Duże projekty Dyrektywa EPBD Dywidenda Działalność gospodarcza Działalność gospodarcza Działanie Dziennik Ustaw Dzierżawa Dzień prawa do dywidendy Dzień wyceny Dług Dłużnik E jak Exploit E-outsourcing EBIAT EBITDA ECB EMV EPS ERP ETF EURIBOR EURIBOR EURIBOR Efektywne oprocentowanie kredytu Egzekucja Elektroniczny instrument płatniczy Energetyka geotermalna Escrow Euro (EUR) Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) Europejski Fundusz Społeczny (EFS) Ewidencja gruntów i budynków F jak FAT i FTP FIFO FIO FIZ Firewall Forward Frank szwajcarski (CHF) Free float Front load Fundusz inwestycyjny Fundusz parasolowy Fundusze private equity Funt szterling (GBP) G jak Gigabajt GDP GPW Garden - party Generator wniosków Gospodarka Grace period H jak Hoax HIFO Handel detaliczny Handel hurtowy Hedging Hipoteka Historia kredytowa HoReCa Hossa Hosting aplikacji I jak IDS IBAN IPO IVR Imprinter Indos Indosant Indosat Inflacja Informacje na temat zarządzania prawami Inicjatywa ustawodawcza Innowacja organizacyjna Innowacja procesowa Innowacja produktowa Innowacyjność Insourcing Instrument bazowy Instrumenty pochodne Instytucja finansowa Instytucja pośrednicząca (IP) Instytucja wdrażająca (IW) Inter-sourcing Interchange fee J jak JavaScript Jednostka uczestnictwa Jen japoński (JPY) K jak Keylogger KNF Kapitalizacja odsetek Kapitalizacja spółki Kara umowna Karta debetowa Karta korporacyjna Karta kredytowa Karta mikroprocesorowa Karta obciążeniowa Karta podarunkowa Karta pre-paid Karta płatnicza Karta wypukła Kategoria B1 Kerdyt konsolidacyjny Klauzula niedozwolona Klauzula wykonalności Kod kreskowy Kodeks Kodeks cywilny Kolektor słoneczny (solar) Komornik Komponent centralny Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) Komponent regionalny Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) Koncesja Konkurs otwarty Konkurs zamknięty Konsul Konsultanci i doradcy Konwersja Korona czeska (CZK) Korona norweska (NOK) Korona szwedzka (SEK) Korzystający Koszt uzyskania przychodu Koszty sądowe Kredyt inwestycyjny Kredyt konsumencki Kredyt obrotowy Kredyt odnawialny Kredyt refinansowy Kredyt rewolwingowy Kredyty konsumpcyjne Kredyty zagrożone Kryptoreklama Kryptowaluta Kuna chorwacka (HRK) Kwalifikowalność projektu L jak Luka w zabezpieczeniach LIBOR LIBOR LIBOR LIFO LTV Leasing bezpośredni Leasing denominowany Leasing finansowy Leasing operacyjny Leasing zwrotny Licencja Linia kredytowa Lokal użytkowy Lokata rentierska Lokata terminowa Lokowanie produktu M jak Makrowirus MO/TO Mapa pomocy regionalnej Marża kredytowa Małe przedsiębiorstwo Mały przedsiębiorca Mikroprzedsiębiorstwo Moneyback Monitor Polski Mostek cieplny N jak NTFS NLP (programowanie neurolingwistyczne) Nadawanie utworu Najem egzemplarzy Netsourcing Niewypłacalność Notariusz Nowelizacja Nowy izraelski szekel (ILS) O jak Open relay OPEC OWU Ochrona prawna Odpisy amortyzacyjne Odsetki Odsetki Odsetki skapitalizowane Odstąpienie od umowy Odstąpienie od umowy Odstępne Odtworzenie utworu Oferta Oferta Offshoring Ogniwa fotowoltaiczne (fotoelektryczne) Opcja Opublikowanie równoczesne utworu Organ egzekucyjny Osoba fizyczna Outsourcing Outsourcing IT Outsourcing logistyczny Oświadczenie woli P jak Peer-to-peer i Phishing PIN PINpad POS Paszport Paszport biometryczny Payroll Pengab Phishing Phishing Pieniądz Pieniądz elektroniczny Pobyt bezwizowy Polecenie zapłaty Poręczenie Posiadacz karty płatniczej Postępowanie egzekucyjne Prace rozwojowe Prosument Przedsiębiorca Przewalutowanie Przewłaszczenie Przyjęcie bufetowe Punkt bazowy Płatność zaliczkowa Płatność zaliczkowa R jak Riskware i Robak RFID RRSO RRSO Rachunek karty Rating Rating Raty annuitetowe Reemitowanie utworu Refinansowanie Refundacja wydatków Regres Rejestr uczestników funduszu Reklama Reklama kontekstowa Reklama podprogowa Reklama wprowadzająca w błąd Rekuperacja Renminbi (CNY) Roszczenie Rozpoczęcie realizacji inwestycji Rozporzadzenie Rynek OTC Rynek kapitałowy Rynek pieniężny Rzemieślnik S jak SMTP, Spyware i Spam SNB SNB SPO SWIFT SWIFT SWIFT Scoring Skarga na czynności komornika Skuteczne techniczne zabezpieczenia Small-talk Smartfon Spadek Spam Spread Sprzedaż Sprzedaż na odległość Spyware Stagflacja Startup Stawka referencyjna Polonia Stała stopa procentowa Stała stopa procentowa Stop-lista Stopa depozytowa Stopa dywidendy Stopa lombardowa Stopa redyskontowa Stopa referencyjna Stopa referencyjna Stopa zwrotu Stopy depozytów międzybankowych Stopy depozytów międzybankowych Stopy depozytów międzybankowych Stopy procentowe NBP Stosunek pracy Strefa wolnocłowa Strona postępowania egzekucyjnego Studium wykonalności Suma ubezpieczenia Synergia System DGP Szkoda w majątku Szkolenie ogólne Szkolenie specjalistyczne Sztuczna inteligencja Sąd egzekucyjny Słownik przedsiębiorcy T jak Trojan TED spread Techniczne zabezpieczenie Technologia Internetu Rzeczy (IoT) Termin wykonania Trasant Trasat Tytuł egzekucyjny Tytuł wykonawczy U jak UDP Ubezpieczający Ubezpieczenia obowiązkowe Ubezpieczenie niskiego wkładu Ubezpieczenie pomostowe Ubezpieczony Ubezpieczyciel Uczestnicy postępowania egzekucyjnego Udział własny Umorzenie Umowa Umowa o dofinansowanie Umowa outsourcingu Ustawa Uszczerbek na zdrowiu Usługi concierge Utwór opublikowany Utwór rozpowszechniony Uznanie Użyczenie egzemplarzy Użytkownik karty płatniczej V jak VoIP i VPN Venture capital W jak Wirus i WildList WANJU WIBID WIBID WIBID WIBOR WIBOR WIBOR Waluta Warset Weksel Wierzyciel Wiza Wkład własny Wniosek o dofinansowanie projektu Wprowadzenie utworu Wskaźnik kredytów zagrożonych Wspólny rejestr małżeński Współczynnik U Z jak Zoo i Zatruwanie DNS Zabezpieczenie kredytu Zadośćuczynienie Zakład ubezpieczeń Zarządzanie aplikacjami Zdolność kredytowa Zlecenie OTP Zlecenie PCR Zlecenie PCRO Zlecenie PKC Zmienna stopa procentowa Środki trwałe Świadczenie Świadczenie Świadomość marki Źródła prawa Żyrant
Moto
16V 4motion ABC ABS ACC ACC AFL ASC - system kontroli trakcji ASR: co to jest? AWD, All Wheel Drive Alternator Amortyzatory Amortyzatory. Zasada działania, budowa, rodzaje. Autobus Autocasco (AC) Automatyczna skrzynia biegów Autostrada BAS – Brake Assist System BLIS Bezpieczeństwo bierne pojazdu Bieżnikowanie opon Blok silnika Bluemotion By Wire Bęben hamulcowy CBC CDI CDI: co to za silnik? CR - Common Rail CVT Carfax Carpooling Cechy pierścieni tłokowych Cechy tłoków silników spalinowych Chodnik Chłodnica Chłodnica samochodowa Ciągnik rolniczy Co to jest obszar zabudowany? Comprex Coupé Czernidło do opon Czym jest ząbkowanie opon? Cło D-CAT D4D DOHC DSG Distronic Dodatki uszlachetniające do paliw Dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów: definicja mówi jasno... Dopuszczalna masa całkowita. Co to jest? Dopuszczalna ładowność Dowód tymczasowy Doładowanie Drifting Droga Droga dla rowerów Droga dojazdowa Droga ekspresowa Droga krajowa Droga wojewódzka EBD EGR ESP Ecodriving Ekonomiczna jazda pod górę Ekonomiczna jazda z góry Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego FSI Filtr paliwa: benzyna Filtr paliwa: olej napędowy Filtr powietrza Fotelik samochodowy GDI Geometria przedniego zawieszenia Głowica silnika HALDEX HHC Hamowanie Hamowanie sprzęgłem i biegami Hamulce Hamulce bębnowe Hamulce tarczowe Hatchback Holowanie: co to jest? Homologacja reflektorów Hydrauliczny kolumnowy podnośnik samochodowy Hydrauliczny podnośnik samochodowy (tzw. żaba) Hydrauliczny układ hamulcowy, dwuobwodowy Hydrauliczny układ hamulcowy, jednoobwodowy IDIS IPS ISOFIX Immobiliser Infant Intercooler Jazda „wybiegami” Jezdnia Kabriolet Kamper Karoseria Karta pojazdu Kategoria A Kategoria A1 Kategoria A2 Kategoria AM Kategoria B Kategoria B1 Kategoria C Kategoria C1 Kategoria D Kategoria D1 Kategoria T Kierowca i kierujący Klasa samochodu Klocki hamulcowe Klucz nasadowy Kolizja drogowa Komora spalania w silniku z zapłonem samoczynnym Komory spalania w silniku z zapłonem iskrowym Kompresor elektryczny Konsul Korbowód Kosmetyki do karoserii Koło zamachowe LSD Lampki kontrolne Lampy awaryjne Lane Assist Leasing Leasingobiorca Leasingodawca Limuzyna MAP MPI MPV Manewrowanie Masa własna Mechaniczne podnośniki samochodowe Mechaniczne pompy wtryskowe: pompa sekcyjna Miejsce obsługi podróżnych (MOP) Miernik uniwersalny Mieszanka paliwowo-powietrzna Mikromobilność Minicasco Międzynarodowe prawo jazdy Moment dokręcania nakrętek i śrub Motocykl i motorower Na czym polega omijanie? Nacisk osi Naczepa Nadsterowność Nalepki Narzędzia. Wkrętaki Narzędzia: ciśnieniomierz Narzędzia: gwintowniki, narzynki Narzędzia: klucze Narzędzia: przecinak, podbijak Narzędzia: suwmiarka, mikromierz, szczelinomierz Niedostateczna widoczność OHC OHV Obszar zabudowany Odmrażacze Ograniczenia prędkości Oleje w samochodzie Omijanie Opony całoroczne Opony letnie Opony zimowe Optymalizacja kół Optymalne obroty silnika Paliwo Panewki i półpanewki Parametry silnika spalinowego Parking Parkometr Parkowanie Parkowanie na skos, przodem do krawędzi jezdni Parkowanie na skos, tyłem do krawędzi jezdni Parkowanie przodem prostopadle do krawędzi jezdni Parkowanie równoległe przodem Parkowanie równoległe tyłem Parkowanie tyłem prostopadle do krawędzi jezdni Parkuj i jedź Paszport Paszport biometryczny Pianka do opon Pick-up Pieszy Planowanie podróży Pobyt bezwizowy Podgrzewacze paliwa Podsterowność Poduszka powietrzna Pojazdy Pokrowiec na kierownicę Pompa oleju Pompa wodna Pompka samochodowa Poślizg Poślizg kontrolowany Poślizg kontrolowany autem z napędem na cztery koła Poślizg kontrolowany autem z napędem na tylną oś Poślizg kontrolowany autem z napędzanymi przednimi kołami Poślizg niekontrolowany Poślizg niekontrolowany w zimie Prawo jazdy Problem ostatniej mili Prostownik Przeguby napędowe Przewidywanie sytuacji na drodze Przewody paliwowe Przewody zapłonowe Przyczepa kempingowa Próg zwalniający Punkty karne Płyn hamulcowy Płyny chłodzące Płyny w samochodzie Quattro RWD Reflektory dodatkowe Reflektory samochodowe: rodzaje, budowa, konserwacja Renowator do opon Resory Rodzaje sprzęgieł Rower Rozdzielaczowa (rotacyjna) pompa wtryskowa Rozpórka zawieszenia Rozrusznik Rozrząd Ruch kierowany Ruszanie Ruszanie w ruchu miejskim Ruszanie w ruchu pozamiejskim Ruszanie, rozpędzanie się i zmiana biegów SBC SDI SIPS SUV Samochód Samochód elektryczny Sedan Spojler Sprzęgła automatyczne i półautomatyczne Sprzęgła elektromagnetyczne Sprzęgła podwójne Sprzęgła. Zasada pracy, rodzaje, sposoby sterowania Sprzęgło Sprzęgło cierne tarczowe Sprzęgło wielotarczowe Stacja paliw Stacja ładowania Stan nietrzeźwości Stopień sprężania silnika spalinowego Stopień sprężania w silniku tłokowym Stopy łożyskowe Strefa płatnego parkowania Strefa ruchu Strefa wolnocłowa Strefa zamieszkana (droga wewnętrzna) Strefa zgniotu Stłuczka Sworzeń tłokowy Synchronizacja świateł w mieście (Zielona fala) Synchronizator, synchronizowana skrzynia biegów Szczegóły konstrukcyjne tłoków silnika spalinowego Szczotki w prądnicy i rozruszniku TCS TDI TSI Tablica rejestracyjna Tablice rejestracyjne Taksówka Tarcza hamulcowa Tempomat Tiptronic Trójkąt ostrzegawczy Twin Spark Tłok Tłumiki drgań skrętnych wałów korbowych Ubezpieczenie komunikacyjne (OC) Uczestnik ruchu Układ chłodzenia Układ doładowania Układ kierowniczy Układ korbowy silnika Układ paliwowy Układ rozruchowy Układ smarowania silnika Układ wtryskowy Układ wydechowy Układ zapłonowy Układ zapłonowy, elektroniczny Układ zapłonowy, klasyczny Układ zapłonowy, współczesny Układy hamulców bębnowych Uspokojenie ruchu VTEC VTG VVT-i Van WHIPS Wał korbowy Wentylacja kabiny pasażerskiej Wiza Woonerf Wymijanie Wypadek Wyprzedzanie Wózek inwalidzki Włączanie się do ruchu Zacisk hamulcowy Zapłon iskrowo-strumieniowy Zatrzymanie pojazdu Zawieszenie pojazdu Zawory Zawory silnika spalinowego Zawracanie Zespół pojazdów Zielona karta Łożyska i łożyskowanie Łożyska toczne Łączenie akumulatorów Średnie zużycie paliwa Środkowy pas brukowany (pas manewrowy) Świece zapłonowe Świece żarowe
Nieruchomości
AMRON-SAFRIN Adyton Akant Akcyza (podatek akcyzowy) Amfilada Anaglypta Antresola Antresola Apartament Arabeska Art Déco Atrium Audyt energetyczny Audytor energetyczny Azbest Bagua Bania Bariera kondensacyjna Barwy ciepłe Barwy drugorzędowe Barwy pierwszorzędowe Barwy trzeciorzędowe Bateria bidetowa Bauhaus Belka Bezpiecznik elektryczny Biały tygrys Bierwiono Biokominek Biuro Informacji Kredytowej (BIK) Blachownica Blenda Boazeria Bokówka Bonsai Bonus-malus Bordiura Bordiura Budowa Budowla Budynek Budynek mieszkalny Budynek mieszkalny jednorodzinny Bulwki (Bulbille) Bungalow Byliny CashBack Cegła dziurawka Cement workowany – kolory worków i nadruków poszczególnych klas wytrzymałościowych Cementy budowlane – właściwości mechaniczne i fizyczne Centralne ogrzewanie Cesja Chargeback Color blocking Concierge Cross-selling Darowizna Dbanie o finanse De Stijl Debet Decoupage Decyzja o warunkach zabudowy Dekonstruktywizm Deweloper Dobijak do gwoździ Dokumentacja budowy Dokumentacja powykonawcza Dom pasywny Dom w zabudowie bliźniaczej Dom w zabudowie szeregowej Doradca finansowy Dormitorium Dożywocie Drewno przetworzone Drewno/parkiet egzotyczny Drewno/parkiet europejski Droga publiczna Drzwi płycinowe Drzwi płytowe Dyrektywa EPBD Dzierżawa Dźwigar EURIBOR i rata kredytu hipotecznego Eklektyzm Elewacja Epifity Epoksydy Ewidencja gruntów i budynków Farby akrylowe Farby emulsyjne i zakres ich stosowania Farby ftalowe Farby olejne – zakres stosowania Farby pęczniejące ogniochronne Fasada Faseta Feng shui Filcowanie Forex Fornir Fotorolety Fryz Fuga Fusing Garaż Gatunek Gatunki stopów miedzi Gilosz Gniazdo zaworu Gont Grunt Gzyms Gzyms Gęstość obciążenia ogniowego Gęstość pozorna Hammam Harobet Haute couture High-tech Higroskopijność Hipoteka Hipoteka Historia kredytowa Hotel Hydraulofon Hydrolit Hydroponika IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) Ilość zaprawy do betonu odpornego na ścieranie Inkrustacja Inspektor nadzoru inwestorskiego Intarsja Intarsja sztukatorska Inteligentny dom Iris folding Jak dobrać uziarnienie kruszywa do betonu odpornego na ścieranie? Jętka Kalenica Kalkulator kosztów energii Kapilarność Karencja Karencja a wakacje kredytowe Karta kredytowa Kategorie zagrożenia ludzi Kawalerka Kitab-chane Kleje do robót podłogowych i okładzinowych Kleszcze Klin Klin dystansujący Klucz ampulowy Kolor biały Kolor czarny Komin Komplet mebli Kompostowanie Kompostownik Kondygnacja Kondygnacja nadziemna Kondygnacja podziemna Kondygnacja powtarzalna Konto internetowe Konto osobiste Konto oszczędnościowe Konto walutowe Korozja betonu Korozja chlorkowa betonu Korozja siarczanowa betonu Korozja węglanowa betonu Korozja ługująca betonu Kosz dachowy Kołek z zaczepem kolankowym Kraszanka Kredyt bankowy Kredyt budowlano-hipoteczny Kredyt budowlano-hipoteczny na budowę domu Kredyt hipoteczny Kredyt hipoteczny z ratą balonową Kredyt hipoteczny z ubezpieczeniem pomostowym Kredyt konsolidacyjny Kredyt mieszkaniowy Kredyt refinansowy Kredyt walutowy Krokiew Kruszywa mineralne do betonu – rodzaje Kruszywa naturalne – piaski do zapraw budowlanych Kruszywa sztuczne Księga wieczysta Kształt i wymiary kamiennych okładzin schodowych Kubatura Kłącza Lakier poliuretanowy Lambrekin Leasing Legary Licowanie Listwa przypodłogowa Listwy mocujące Liście przykwiatowe Lokal użytkowy LtV (Loan to Value) Luksfery (pustaki szklane) Lureks Mansarda Mansarda Markieteria Marża Masa pustaków stropowych Ackermana Masa solna Masa szpachlowa Masy uszczelniające Maszkaron Materiały niebezpieczne pożarowo Meble Meble regionalne Meble zabytkowe Mezzanino Mieszaniec międzygatunkowy Mieszaniec międzyrodzajowy Mimikra Minimalizm Modernizm Motel Mozaika Multiroom Murłata Mutacja Nadświetle Nalepianka Nasiona kiełkujące w ciemności Nasiąkliwość Nasiąkliwość objętościowa Nasiąkliwość wagowa Nasiąkliwość zwykła Nieruchomości Nieruchomość Notariusz O - ring Obiekt budowlany Obiekt budowlany Obliczanie oprocentowania kredytu Obszar oddziaływania obiektu Oczko Odkurzacz parowy Odmiana Odsetki Odwrócona hipoteka Ognie św. Elma – niewielkie wyładowania podczas burzy Ogniotrwałość Okap Oklejanka Okno połaciowe Oprocentowanie kredytu Oznaczenia konsystencji mieszanek betonowych Ościeżnica PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych) PVC Palnik zapłonowy Papier-mâché Patchwork Pianka poliuretanowa Pion murarski Pisanka Piwnica Pióro i wpust Plafon Podatek Podatek VAT Podatek dochodowy Podbitka Podbitka dachowa Poddasze Poddasze nieużytkowe Poddasze użytkowe Podwalina Podział budynków na kategorie zagrożenia ludzi Podłoże Pomieszczenie gospodarcze w budynku Pomieszczenie techniczne w budynku Pompa ciepła Pop-art Portfenetr (Porte-fenêtre) Portyk Potpourri Powierzchnia terenu biologicznie czynna Powierzchnia użytkowa budynku Powierzchnia wewnętrzna budynku Powierzchnia zabudowy Poziom terenu Połać dachowa Pośrednik Pożyczka hipoteczna Prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane Profile Program „Rodzina na Swoim“ Prolongata Przebudowa Przesiąkliwość Przewalutowanie kredytu Przewodność cieplna Przewód kominowy Przyłącze wodociągowe Pstrolistność Płyta HDF Płyta LDF Płyta MDF Płyta gipsowo - kartonowa Płytki ceramiczne Quiling Rata balonowa Rata kredytu Rattan Rekomendacja S Rekuperacja Remont Roboty budowlane Rocaille Rodzaj Rodzinny ogród działkowy Rozliczenie podatkowe Rozmnażanie generatywne Rozmnażanie wegetatywne Roślina jednoroczna Roślina jednoroczna w uprawie Rośliny długiego dnia Rośliny krótkiego dnia Rośliny naskalne Rośliny naziemne Rośliny zimozielone Rynna Rzeczoznawca budowlany Rzygacz (gargulec) Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie Schody Schody kacze Schronisko turystyczne Scoring Scrapbooking Secesja Sezon grzewczy Sezonowanie Sgraffito Shabby schic Shoji Silikaty Skala twardości Mohsa Skaryfikacja Skład objętościowy zapraw gipsowo-wapiennych Spadek Split levels Spory z dostawcą energii Spread Sprzedaż Stiuk Stopa depozytowa Stopa dyskontowa Stopa lombardowa Stopnie wodoszczelności betonu hydrotechnicznego Strop pośredni Stropodach Strych Styl Ludwika XIV Styl Ludwika XV Styl afrykański Styl angielski Styl arabski Styl ekologiczny Styl empire Styl gotycki Styl indyjski Styl klasyczny Styl kolonialny Styl nowoczesny Styl prowansalski Styl retro Styl rokoko Styl rustykalny Styl skandynawski Styl wiktoriański Styl zakopiański Subprime Sukulenty Sutasz Suterena Syfon Szezlong Szklarnia Szkło warstwowe Sztukateria Szyber Tagua Tamborek hafciarski Tapczan Tax free Technika karczochowa Technika pergaminowa Teren budowy Toksyczne przekonania finansowe Topiary Torfowiec Trawertyn Tymczasowy obiekt budowlany Tymczasowy obiekt budowlany Ubezpieczenie kredytu Ubezpieczenie pomostowe Ubikacja kucana Ukryte opłaty kredytu - spread Ulica Umowa deweloperska Umowa kredytowa Umowa przedwstępna Umowa rezerwacyjna Uprawnienia budowlane Urządzenia budowlane Usta chi Uszczelka Uzbrojenie działki Użytkowanie wieczyste Voyeuse Waloryzacja Wazon Wejeska Weranda Westybul Wełna mineralna Wiatrownica Wiatrołap Wieś Wieża Wieżowiec Windsor chair Wiązar Więźba dachowa Wkład własny Wniosek kredytowy Woda królewska Wodny zawór odcinający Wspólnota mieszkaniowa Współczynnik redukcyjny wytrzymałości gwarantowanych betonu żaroodpornego Wyjście z długów Wykusz Wylewka Wymagania stawiane lekkim ścianom osłonowym Wymiary pustaków ceramicznych stropu Ceram Wymiary zwykłych śrub i nakrętek Wypłonienie pędów Wysokościowiec Wysokość kondygnacji Wyłaz dachowy Wyłącznik schodowy Węgliki spiekane Właściwości emulsji asfaltowych Zabudowa jednorodzinna Zabudowa śródmiejska Zaprawy wapienne – skład Zarządca nieruchomości Zazdrostka Zdolność kredytowa Zestaw mebli Zraszacz Ława kominiarska Łupek Łączyna Ściana nośna Ścianka działowa Ścianka kolankowa Ślepa podłoga Żerydon Żuraw wieżowy
Prawo
Ableizm Abonent Adopcja Adultyzm Agent turystyczny Akt małżeństwa Akt poświadczenia dziedziczenia Alimenty Alimenty od byłego małżonka Ambasador Aparat publiczny Apelacja Apostille Asesor notarialny Assessment Centre Badania kontrolne Badania lekarskie Badania okresowe Barwy państwowe Becikowe Bezdomny Bezpieczeństwo i higiena pracy Bezpośredniość wyborów Bezrobotny Charakter terrorystyczny przestępstwa Choroba zawodowa Ciepło Cisza nocna Cisza przedwyborcza Cudzoziemiec Curriculum Vitae Cyberatak Czas letni Czas pracy Czym jest dokument Czyn Czyn zabroniony Czynności bankowe Darczyńca Darowizna Darowizna gospodarstwa rolnego Darowizna kwoty pieniężnej Darowizna na rzecz organizacji pożytku publicznego Darowizna nieruchomości Darowizna niewykonana Darowizna wykonana Decyzja o warunkach zabudowy Deweloper Dodatek aktywizacyjny Dodatek funkcyjny Dodatek mieszkaniowy Dodatek stażowy Dodatek za godziny nadliczbowe Dodatek za naukę języków obcych Dodatek za pracę w nocy Dodatek za pracę w szczególnych warunkach Dodatek za pracę w święta i niedziele Dodatek za szczególne umiejętności Dodatek zmianowy Dodatki do wynagrodzenia Dom pomocy społecznej Domniemanie Dożywocie Droga publiczna Dyżur Dział spadku Dziedziczenie gospodarstw rolnych Dziedziczenie ustawowe Dzienny opiekun Dzień Dziecka Dług Długi spadkowe E-commerce E-recepta Egzekucja alimentów Egzekucja alimentów z zagranicy Eksmisja Ekwiwalent Emerytura Emerytura pomostowa Energia Eures Eurodesk Europe direct Europe info Ewidencja czasu pracy Exit poll Faksymile Fałszywa pomoc techniczna Fin-net Forma umowy darowizny Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych Fundusz alimentacyjny Fundusz pracy Funkcja publiczna Funkcjonariusz publiczny Generał Gmina Godło Gotowość do pracy Grooming Groźba Grupy podatkowe Haker Handel ludźmi Hymn IBAN IJHARS (Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych) Impreza turystyczna Indywidualne konto emerytalne Indywidualny rozkład czasu pracy Infrastruktura telekomunikacyjna Intercyza Internet Inwalida wojenny Inwestor Jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW) Kampania wyborcza Kara porządkowa Kara umowna Karta płatnicza Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Kierownik budowy Klauzula niedozwolona Klauzula wykonalności Klub dziecięcy Kodeks karny skarbowy Kombatant Komisja wyborcza Komitet wyborczy Konkubinat Konstytucja Konsument Kontrakt socjalny Korzyść majątkowa lub osobista Koszty sądowe w sprawach z prawa pracy Kwota bazowa Likwidacja zakładu pracy List motywacyjny Lokal socjalny Lokal wyborczy Majątek osobisty Majątek osobisty małżonka Majątek wspólny Majątek wspólny małżonków Maksymalna stawka Mansplaining Małoletni i młodociany Małżeńskie ustroje majątkowe Małżeństwo Małżeństwo konkordatowe Małżeństwo wyznaniowe. Mediacja Mediacja rodzinna Mianowanie Miasto Mienie wielkiej wartości Mienie znacznej wartości Minimalne wynagrodzenie za pracę Możliwości zarobkowe Mąż zaufania Młodociany Młodociany sprawca NIP Naczelny Sąd Administracyjny Nagroda Nagroda Nagroda jubileuszowa Nagroda roczna (tzw. trzynastka) Nasciturus Nazwisko dziecka Niania Niedostatek darczyńcy Niedozwolone klauzule umowne Niegodność dziedziczenia Nieletni Nieruchomości Nieruchomość Nietykalność Nieuczciwe praktyki rynkowe Niewolnictwo Niewypłacalność Niezdolność do pracy Niezgodność towaru z umową Normy czasu pracy Notariusz Numer alarmowy OHP Obdarowany Obowiązek alimentacyjny Obowiązek szkolny Obowiązki małżonków Obwód głosowania Odprawa Odprawa emerytalno-rentowa Odprawa rentowa Odstąpienie od umowy Odstąpienie od umowy Odstępne Odszkodowanie Odwiedzający Odwołanie darowizny Oferta Oferta pracy Okres wyczekiwania Okresy nieskładkowe Okresy odpoczynku Okresy składkowe Okresy składkowe i nieskładkowe Okręg wyborczy Ordynacja wyborcza Organ rentowy Organizator turystyki Orzeczenie Osoba fizyczna Osoba najbliższa Oszustwo nigeryjskie Otwarcie spadku Otwarty fundusz emerytalny Oświadczenie woli PESEL Paczka pocztowa Partia polityczna Państwowa Komisja Wyborcza Pedofilia Pełnoletność Pełnomocnictwo Pierwszy filar Pilot wycieczek Plan urlopów Poczta elektroniczna Podatek od spadków i darowizn Podział majątku Podżeganie Pokrewieństwo Pokrzywdzony Polecenie Polecenie Policja Polonia Pomieszczenie tymczasowe Pomocnictwo Port lotniczy Poręczenie Postanowienie Poszukujący pracy Powinowactwo Powszechna usługa pocztowa Powód Pozew o obniżenie alimentów Pozew o podwyższenie alimentów Pozew o separację Pozew o uchylenie alimentów Pozwany Połączenie telefoniczne Pośrednik Pośrednik turystyczny Praca nakładcza Praca w ruchu ciągłym Prace społecznie użyteczne Pracodawca Pracownik Pracownik socjalny Praktyki absolwenckie Praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów Prawomocność Premia Prokuratura Proporcjonalny system wyborczy Protest wyborczy Prowokacja Przeciętne wynagrodzenie Przedawnienie Przedsiębiorca Przedsiębiorstwo energetyczne Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne Przelew transgraniczny Przepustowość Przestój Przestępstwa podobne Przestępstwo Przesyłka z zadeklarowaną wartością Przewodnik turystyczny Przyjęcie i odrzucenie spadku Przyłącze kanalizacyjne Przyłącze wodociągowe Ptasia grypa Publicznie dostępna usługa telefoniczna Rażąca niewdzięczność obdarowanego Refundacja sprzętu ortopedycznego Rehabilitacja zawodowa Rejent Renta Renta dożywotnia Renta rodzinna Renta socjalna Renta szkoleniowa Renta z tytułu niezdolności do pracy Rezydent Rodzina zastępcza Rozdzielność majątkowa Rozkaz Rozkład pożycia małżeńskiego Rozmowa kwalifikacyjna Rozprawa przy drzwiach zamkniętych Rozszerzona wspólność majątkowa Rozwód Rozwód bez orzekania o winie Rozwód kościelny Rozwód z orzeczeniem o winie Rzecz ruchoma Rzecznik Praw Dziecka Rękojmia za wady SOLVIT Sanatorium Separacja Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej Skarga powodowa Składki na ubezpieczenia społeczne Spadek Spoofing Sprawca Sprawozdanie finansowe Sprzedaż Sprzedaż poza lokalem Stan cywilny Stan nietrzeźwości Stary portfel Statek wodny Staż Staż pracy Staż z urzędu pracy Stopień społecznej szkodliwości czynu Stosunek pracy Stosunek pracy Stwierdzenie nabycia spadku Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego Stypendium System dozoru elektronicznego Szkoda w wielkich rozmiarach Sąd Sąd pracy Sąd pracy i ubezpieczeń społecznych Sąd rodzinny Sądowe stwierdzenie ojcostwa Służba mundurowa Tajemnica telekomunikacyjna Taksa notarialna Telefonia internetowa Testament Testament allograficzny Testament holograficzny Testament notarialny Testament ustny Testamenty szczególne Testy osobowości Testy psychologiczne Trójpodział władzy Turysta Ubezpieczenie społeczne Ulga mieszkaniowa w podatku od spadku i darowizn Umowa Umowa deweloperska Umowa o dożywocie Umowa o dzieło Umowa o rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków Umowa przedwstępna Umowa rezerwacyjna Umowa roboty budowlane Umowa zlecenia Unieważnienie małżeństwa Uniwersytet Trzeciego Wieku Urlop bezpłatny Urna wyborcza Urządzenia kanalizacyjne Urządzenia wodociągowe Urządzenie pomiarowe Urządzenie telekomunikacyjne Usprawiedliwione potrzeby Ustalenie macierzyństwa Ustalenie ojcostwa Ustalenie ojcostwa Ustawa Uszczerbek na zdrowiu Usługa bezpośredniej komunikacji Usługa telekomunikacyjna Usługi hotelarskie Usługi opiekuńcze Usługi opiekuńcze Usługi turystyczne Usługi świadczone w Internecie Uzdrowisko Uznanie dziecka Użytkownik Internetu Waloryzacja