REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Źródła prawa rodzinnego

main image
Przez źródła prawa cywilnego należy rozumieć normy prawne regulujące podstawowe instytucje prawa rodzinnego (t.j. małżeństwo, władza rodzicielska, przysposobienie, opieka, kuratela).

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Katalog

Podstawowym źródłem prawa cywilnego jest Konstytucja, która chroni takie wartości jak małżeństwo czy rodzina. Podstawowe instytucja prawa rodzinnego reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Stosunki rodzinne normuje także Kodeks cywilny, oraz ustawy: Prawo o aktach stanu cywilnego, ustawa o świadczeniach rodzinnych, ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich, ustawa o świadczeniach rodzinnych.

Prawo międzynarodowe

Prawo międzynarodowe stworzyło standardy ochrony praw człowieka, stąd też należy wymienić akty prawa międzynarodowego, które również zaliczają się do źródeł prawa rodzinnego. Są to m.in. Europejska Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, Europejską konwencję o przysposobieniu dzieci, Europejską konwencję o statusie prawnym dziecka pozamałżeńskiego. Nie mniej ważną rolę, wśród źródeł prawa rodzinnego, odgrywają: Międzynarodowy Pakt Praw obywatelskich i Politycznych oraz Konwencja o prawach dziecka.

Zobacz serwis: Małżeństwo

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA