Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Otwarte Fundusze Emerytalne są to osoby prawne, powstałe w ramach reformy emerytalnej, których zadaniem jest gromadzenie i pomnażanie środków emerytalnym w ramach tzw. II filaru.

Zobacz serwis: Emerytury powszechne

OFE powstały w ramach reformy emerytalnej, która wprowadziła system tzw. emerytury kapitałowej. Ich celem jest zbieranie i inwestowanie środków finansowych, które później w ramach emerytury II filaru będą wypłacane przyszłym emerytom.

Reforma emerytalna

Reforma emerytalna z 1999 r. wprowadziła trzy filary. I filar stanowi Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na który jest przekazywana składka emerytalna w wysokości 12,22 proc. II filar stanowią Otwarte Fundusze Emerytalne, gdzie idzie 7,3 proc. wynagrodzenia. III filar, najmniej popularny i wciąż nieznany stanowią Pracownicze Programy Emerytalne oraz Indywidualne Konta Emerytalne, gdzie oszczędzanie jest dobrowolne.

Przymusowość

%%advert-placeholder-1%%

Reforma emerytalna utrzymała przymusowość składki emerytalnej, co oznacza, że przyszli emeryci nie mogą wybierać, czy odkładać na emeryturę. Odprowadzania składek jest obowiązkowe i niezależne od naszej zgody. Stąd też członkostwo w OFE jest przymusowe, jednakże w tej mierze istnieją również pewne wyjątki.

Zmiany w systemie emerytalnym nie dotyczą osób, które urodziły się przed 1 stycznia 1949 r. Osoby te pozostały w starym systemie. Dla osób, które urodziły się po tej dacie a przed 1 stycznia 1969 r. dano możliwość wyboru, czy nadal w całości pozostają w ZUS, czy dzielą swoje środki emerytalne pomiędzy dwa filary.

Członkostwo w OFE jest w pełni przymusowe dla osób urodzony po 31 grudnia 1968 r.

Zobacz: Wcześniejsze emerytury

Encyklopedia prawa

K
Ł
P
S
U
W

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie