REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Otwarte Fundusze Emerytalne są to osoby prawne, powstałe w ramach reformy emerytalnej, których zadaniem jest gromadzenie i pomnażanie środków emerytalnym w ramach tzw. II filaru.

Zobacz serwis: Emerytury powszechne

OFE powstały w ramach reformy emerytalnej, która wprowadziła system tzw. emerytury kapitałowej. Ich celem jest zbieranie i inwestowanie środków finansowych, które później w ramach emerytury II filaru będą wypłacane przyszłym emerytom.

Reforma emerytalna

Reforma emerytalna z 1999 r. wprowadziła trzy filary. I filar stanowi Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na który jest przekazywana składka emerytalna w wysokości 12,22 proc. II filar stanowią Otwarte Fundusze Emerytalne, gdzie idzie 7,3 proc. wynagrodzenia. III filar, najmniej popularny i wciąż nieznany stanowią Pracownicze Programy Emerytalne oraz Indywidualne Konta Emerytalne, gdzie oszczędzanie jest dobrowolne.

Przymusowość

Reforma emerytalna utrzymała przymusowość składki emerytalnej, co oznacza, że przyszli emeryci nie mogą wybierać, czy odkładać na emeryturę. Odprowadzania składek jest obowiązkowe i niezależne od naszej zgody. Stąd też członkostwo w OFE jest przymusowe, jednakże w tej mierze istnieją również pewne wyjątki.

Zmiany w systemie emerytalnym nie dotyczą osób, które urodziły się przed 1 stycznia 1949 r. Osoby te pozostały w starym systemie. Dla osób, które urodziły się po tej dacie a przed 1 stycznia 1969 r. dano możliwość wyboru, czy nadal w całości pozostają w ZUS, czy dzielą swoje środki emerytalne pomiędzy dwa filary.

Członkostwo w OFE jest w pełni przymusowe dla osób urodzony po 31 grudnia 1968 r.

Zobacz: Wcześniejsze emerytury

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA