REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Twój e-PIT

Twój e-PIT na e-Urzędzie Skarbowym. Jakie PITy w 2024 roku?
Inne

Twój e-PIT - jak działa ta usługa dostępna na e-Urzędzie Skarbowym? Oto aktualny zestaw podstawowych informacji o usłudze Twój e-PIT.

rozwiń >

Twój e-PIT - co to?

Twój e-PIT to rządowa usługa ułatwiająca rozliczenia podatkowe online, skierowana do podatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Oferuje wstępnie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznania podatkowe PIT.

Kluczową zaletą tej usługi jest to, że podatnik nie musi sam wypełniać niektórych deklaracji PIT ani gromadzić dokumentów niezbędnych do rozliczenia, gdyż te podstawowe dane są już automatycznie uzupełnione przez administrację skarbową.

Usługa Twój e-PIT udostępniona jest na platformie e-Urzędu Skarbowego na domenie podatki.gov.pl. Po zalogowaniu się na stronie eUS, podatnicy mogą przejrzeć, sprawdzić, a także skorygować swoje zeznania podatkowe, a następnie je zatwierdzić.

Usługa ta cieszy się dużą popularnością wśród podatników. Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że w ubiegłym roku podatnicy złożyli za pomocą usługi Twój e-PIT aż 11,9 mln elektronicznych deklaracji podatkowych za 2022 rok.

Twój e-PIT - jakie PITy?

Aktualnie, czyli w roku 2024, usługa Twój e-PIT daje możliwość złożenia zeznania PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz oświadczenia PIT-OP i informacji PIT-DZ. Od tego roku istnieje również możliwość rozliczenia za pośrednictwem tej usługi przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej, o czym poniżej.

Od 15 lutego 2024 roku podatnicy mogą korzystać z e-PIT w celu złożenia rocznych deklaracji podatkowych PIT za 2023 rok. Datą zamykającą rozliczenia jest koniec kwietnia - w przypadku, gdy deklaracja nie zostanie zaakceptowana w usłudze Twój e-PIT, to po upływie terminu system automatycznie uzna, że deklaracja została złożona.

Twój e-PIT dla przedsiębiorców

W 2024 roku po raz pierwszy usługa Twój e-PIT jest adresowana także do osób prowadzących działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, również tych z zawieszoną działalnością gospodarczą. Dlatego w usłudze Twój e-PIT obok znanych od lat formularzy PIT-37, PIT-38 oraz oświadczeń PIT-OP oraz PIT-DZ, znalazły się trzy nowości:

  • PIT-36L – to zupełnie nowy formularz służący do rozliczeń za 2023 rok z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym,
  • PIT-28 – do tej pory skierowany do osób rozliczających przychody z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, od rozliczeń za 2023 rok będzie również stosowany dla rozliczenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem,
  • PIT-36 – do tej pory skierowany do osób rozliczających m.in. przychody z rent i emerytur zagranicznych, z działalności nierejestrowej, od rozliczeń za 2023 r. będzie również stosowany do rozliczenia działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.

1,5% podatku dla OPP przez Twój e-PIT

Przez Twój e-PIT można też zadeklarować przekazanie 1,5% swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), która znajduje się w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2023 r. w 2024 r. Podatnik, który korzystał z tej możliwości w roku ubiegłym będzie miał wstawiony w zeznaniu PIT za 2023 roku nr KRS organizacji, którą ostatnio wspierał (o ile jest ona nadal uprawiona do otrzymywania 1,5% podatku), ale może tę organizację zmienić.

Logowanie do usługi Twój e-PIT

Logowanie do usługi Twój e-PIT, znajdującej się na e-Urzędzie Skarbowym, odbywa się poprzez domenę podatki.gov.pl. Administracja skarbowa udostępniła różne metody logowania, które pozwalają na dostęp do usługi. Każdy z podatników może wybrać najbardziej dogodną dla siebie opcję, tj. logowanie przez login.gov.pl (Profilem Zaufanym, e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel) lub za pomocą danych autoryzujących.

Szczegóły zestaw informacji dotyczących metod logowania do usługi Twój e-PIT znajdziesz w artykule: Jak zalogować się na Twój e-PIT?

Twój e-PIT a zwrot podatku

Ważna zaletą usługi jest szybszy zwrot pieniędzy wynikający z nadpłaconego podatku lub z ulg podatkowych. Podatnicy rozliczający roczny PIT za pomocą usługi Twój e-PIT mogą liczyć na zwrot nawet w ciągu kilku dni (maksymalnie do 45 dni). Inaczej jest w przypadku zeznań składanych tradycyjnie, tj. papierowych deklaracji PIT, gdzie termin zwrotu podatku wynosi maksymalnie aż trzy miesiące.

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA