REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Subskrypcja akcji

main image
Przez subskrypcję akcji należy rozumieć formę zwykłego podwyższenia kapitału zakładowego. Zarząd oferuje, w drodze ogłoszenia, akcje, co do których służy prawo poboru.

Zobacz serwis: Finanse

Termin do wykonania prawa poboru

Termin do wykonania prawa poboru nie może być krótszy niż trzy tygodnie od dnia ogłoszenia.

Termin do wykonania poboru, gdy akcje są imienne

W sytuacji, kiedy akcje są imienne, o prawie poboru akcjonariusze są informowani listami poleconymi. Termin do wykonania prawa poboru, gdy akcje są imienne, nie może być krótszy niż dwa tygodnie od dnia wysłania listu poleconego do akcjonariusza.

Akcje spółki publicznej

Wykonanie prawa poboru akcji w ramach oferty publicznej następuje w jednym terminie, wskazanym w prospekcie. Termin ten nie może być krótszy niż dwa tygodnie od dnia udostępnienia do publicznej wiadomości odpowiednio tego prospektu.

Zapisy na akcje

Akcjonariusze, którzy chcą skorzystać z prawa poboru akcji, muszą dokonać tzw. zapisu na akcje. Zapis sporządza się w formie pisemnej na formularzu przygotowanym przez spółkę co najmniej w dwóch egzemplarzach na każdego subskrybenta; jeden egzemplarz przeznaczony jest dla subskrybenta, drugi dla spółki. Zapis subskrypcji powinien być złożony spółce albo osobie przez nią upoważnionej w terminie podanym w ogłoszeniu, prospekcie albo w liście poleconym.

Termin subskrypcji

Termin do zapisywania się na akcje nie może być dłuższy niż trzy miesiące od dnia otwarcia subskrypcji.

Przydział akcji

Gdy co najmniej minimalna liczba akcji przeznaczonych do objęcia została subskrybowana i należycie opłacona, zarząd powinien dokonać, w terminie dwóch tygodni od upływu terminu zamknięcia subskrypcji, przydziału akcji subskrybentom zgodnie z ogłoszonymi zasadami przydziału akcji.

Zgłoszenie podwyższenia kapitału do rejestru

Podwyższenie kapitału zakładowego zarząd zgłasza do sądu rejestrowego. Podwyższenie następuje z chwilą wpisania do rejestru.

Zobacz: Firma

Podstawa prawna: Kodeks spółek handlowych

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA