REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Susza to katastrofa naturalna definiowana jako zdarzenie związane z działaniem sił natury. Charakteryzuje ją długotrwały deficyt opatów. Może ona skutkować przesuszenie gleby, zmniejszeniem, bądź całkowitym zniszczeniem upraw roślinnych, a nawet rozległymi pożarami.

Rodzaje suszy

Susza w Polsce może wystąpić pod czterema postaciami: susza atmosferyczna, susza rolnicza rolnicza, susza hydrologiczna i susza hydrogeologiczna. Co do zasady pojawia się jedna po drugiej, czyli druga jest pogłębieniem tej, która nastąpiła wcześniej.

Susza atmosferyczna

Suszę atmosferyczną charakteryzuje występowanie opadów poniżej średniej wieloletniej, lub ich zupełny brak, czego skutkiem jest zmniejszenie zasobów wód glebowych i powierzchownych. Jest ona bazowym pierwszym rodzajem tego zjawisk atmosferycznego. Przedłużająca się prowadzi do pozostałych rodzajów suchy, tj. rolniczej, hydrologicznej, bądź hydrogeologicznej.

Susza rolnicza

Susza rolnicza to, zgodnie z Ustawą z dnia 7 lipca 2005 r. o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, szkoda powstała na skutek utrzymywania się przez okres co najmniej 2 miesięcy niedoboru opadów w stosunku do sum średnich wieloletnich, stanowiącego mniej niż 50% normy ustalonej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Dochodzi do niej, gdy nawilżenie gleby jest niewystarczające do zaspokojenia potrzeb roślin, przy czym czas wystąpienia deficytu wody w glebie oraz dotkliwość tego ograniczenia zależą od właściwości retencyjnych gleby. Susza rolnicza prowadzi do strat w produkcji rolnej i leśnej. Ten rodzaj suszy monitoruje w Polsce Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy.

Susza hydrologiczna

Ten rodzaj suszy dotyczy ilości wody w rzekach i . Występuję wówczas, gdy przepływ wód w tych akwenach wodnych spada poniżej średniej wieloletniej.

Monitoruje ją w Polsce Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy.

Susza hydrogeologiczna

Susza hydrogeologiczna to najpoważniejszy stan klęski żywiołowej. Poprzedzają ją zazwyczaj trzy poprzednie. Charakteryzuje się ona zmniejszeniem ilości wód podziemnych.

Dostępność wody w Polsce

Wielkość zasobów wodnych w Polsce nie jest duża na tle innych krajów. Współczynnik jest dostępności wynosi 1,6 tys. m3 przez rok na jednego mieszkańca kraju. W Europie to 4,5 tys. m3, zaś dla całego świata wynosi 6 tys. m3.

Całkowita zasobność Polski w wodę wynosi 61,6 km3, zaś całkowita ilość zmagazynowanej wody w zbiornikach retencyjnych to 4 mld m3.

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA