REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO)

NATO
Media

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO - North Atlantic Treaty Organization) to międzynarodowa organizacja polityczno-wojskowa utworzona 4 kwietnia 1949 r. 

Sojusz NATO początkowo liczył 12 państw: USA, Kanadę, Belgię, Danię, Francję, Islandię, Włochy, Luksemburg, Holandię, Norwegię, Portugalię i Wielką Brytanię.

Celem NATO jest zapewnienie kolektywnej obrony swoich członków w myśl zasady "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego", co oznacza, że atak na jeden z krajów członkowskich jest traktowany jako atak na wszystkie kraje członkowskie. To zobowiązanie do kolektywnej obrony jest zawarte w Artykule 5 Traktatu Północnoatlantyckiego.

NATO służy także jako platforma dla konsultacji politycznych i współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności między swoimi członkami. W ramach NATO odbywają się regularne ćwiczenia wojskowe, a także działania mające na celu rozwijanie zdolności obronnych swoich członków.

W 2023 roku NATO liczy 31 państw członkowskich. Biuro główne NATO znajduje się w Brukseli, w Belgii.

Należy jednak zauważyć, że członkostwo w NATO jest tematem kontrowersji i debaty w wielu krajach ze względu na różne kwestie polityczne, takie jak relacje z krajami niebędącymi członkami NATO, zobowiązania obronne i koszty członkostwa.

 

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA