REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop tacierzyński

main image

Urlop tacierzyński – potoczna nazwa części urlopu macierzyńskiego, z której matka dziecka może zrezygnować, i która może być wykorzystana przez ojca wychowującego dziecko.

Urlop tacierzyński może zostać wykorzystany przez pracownika – ojca wychowującego dziecko, jeśli pracownica zrezygnowała z pozostałej części urlopu macierzyńskiego.

Wymiar urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci, jakie pracownica urodziła przy jednym porodzie i wynosi w przypadku urodzenia:

  • jednego dziecka – 20 tygodni;
  • dwojga dzieci – 31 tygodni;
  • trojga dzieci – 33 tygodnie;
  • czworga dzieci – 35 tygodni;
  • pięciorga i więcej dzieci – 37 tygodni.

Kiedy pracownica może zrezygnować z urlopu macierzyńskiego?

Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu i powrócić do pracy, jeżeli:

  • pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta pracownik – ojciec wychowujący dziecko;
  • przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, osobistą opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ubezpieczony – ojciec dziecka, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową.

Jeżeli jednak pracownica legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, ma prawo zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego już po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 8 tygodni tego urlopu.

Czy urlop tacierzyński należy się także, gdy matka nie jest pracownicą?

Pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko przysługuje, w przypadku rezygnacji przez ubezpieczoną – matkę dziecka z pobierania zasiłku macierzyńskiego po wykorzystaniu przez nią tego zasiłku za okres co najmniej 14 tygodni po porodzie, prawo do części urlopu macierzyńskiego przypadającej po dniu rezygnacji przez ubezpieczoną – matkę dziecka z pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Ojciec będący pracownikiem może zatem wykorzystać część urlopu macierzyńskiego, jeśli matka dziecka nie jest pracownicą, ale jest objęta ubezpieczeniem z innego tytułu (np. wykonuje działalność gospodarczą).

Czy urlop tacierzyński może wykorzystać tylko ojciec?

Część urlopu macierzyńskiego, z której zrezygnowała matka może co do zasady wykorzystać ojciec wychowujący dziecko. 

Jeśli jednak matka legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, pozostałą część urlopu macierzyńskiego może wykorzystać także inny niż ojciec członek najbliższej rodziny matki.

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA