REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziedziczenie ustawowe - kto dziedziczy, gdy brak testamentu?

dziedziczenie przekazanie majątku
shutterstock

Dziedziczenie ustawowe to sposób dziedziczenia majątku osoby zmarłej, który określa hierarchię dziedziczenia i udziały poszczególnych spadkobierców, gdy zmarły nie zostawił testamentu lub gdy przewidziane w testamencie dziedziczenie nie ma zastosowania. Hierarchia dziedziczenia obejmuje osoby najbliższe zmarłemu, takie jak dzieci, małżonkowie, rodzice, rodzeństwo i krewni do 4. stopnia pokrewieństwa.

Na czym polega dziedziczenie ustawowe?

Dziedziczenie ustawowe to sposób dziedziczenia majątku osoby zmarłej, określony w Kodeksie cywilnym. Polega on na tym, że gdy zmarły nie zostawił testamentu lub gdy przewidziane w testamencie dziedziczenie nie ma zastosowania, dziedziczenie odbywa się według hierarchii określonej przez ustawę.

Zgodnie z hierarchią dziedziczenia ustawowego, w pierwszej kolejności dziedziczą dzieci lub ich potomkowie. Jeśli zmarły nie pozostawił dzieci, dziedziczy małżonek. Jeśli nie pozostawił ani dzieci, ani małżonka, dziedziczą rodzice, a gdy nie żyją, rodzeństwo lub ich potomkowie. W przypadku braku żyjących krewnych w linii prostej i bocznej, dziedziczą krewni do 4. stopnia pokrewieństwa.

Podział dziedzictwa między dziedziców zależy od liczby i stosunków spokrewnienia, a także od okoliczności majątkowych zmarłego. Dziedziczenie ustawowe może mieć charakter w pełni lub ograniczony do części spadku, w zależności od liczby dziedziców i ich udziałów w dziedzictwie.

Dziedziczenie ustawowe dotyczy tylko części majątku, który nie został przekazany w drodze testamentu lub innej umowy. W przypadku dziedziczenia ustawowego nie ma możliwości samodzielnego rozporządzania majątkiem, a spadkobiercy dziedziczą go w określonych proporcjach.

Kup ebook: Zachowek - uprawnieni, obliczanie, wydziedziczenie

Czy dziedziczenie ustawowe to spadek?

Tak, dziedziczenie ustawowe to jedna z form dziedziczenia spadku, czyli dziedziczenia majątku po zmarłej osobie. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, spadek może być dziedziczony na zasadach określonych w testamencie lub w przypadku braku testamentu - na zasadach dziedziczenia ustawowego.

Dziedziczenie ustawowe jest jednym z trybów dziedziczenia spadku, który określa, kto jest uprawniony do dziedziczenia w przypadku braku testamentu lub gdy przewidziane w testamencie dziedziczenie nie ma zastosowania. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego dziedziczenie ustawowe przysługuje w pierwszej kolejności osobom najbliższym zmarłemu, takim jak dzieci, małżonek, rodzice i rodzeństwo.

Podsumowując, dziedziczenie ustawowe jest jednym z trybów dziedziczenia spadku, który określa, kto dziedziczy po osobie zmarłej, gdy ta nie zostawiła testamentu lub gdy przewidziane w testamencie dziedziczenie nie ma zastosowania.

Kup książkę: Darowizny, testamenty, spadki. Przykładowe zapisy i wzory

Co lepsze testament czy dziedziczenie ustawowe?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest lepsze - testament czy dziedziczenie ustawowe, ponieważ zależy to od indywidualnych okoliczności i preferencji osoby, która sporządza testament.

Testament daje osobie większą swobodę i kontrolę nad sposobem dziedziczenia jej majątku po śmierci. Osoba ta może określić w testamencie, kto ma dziedziczyć po niej i w jakich proporcjach, a także może uwzględnić swoje indywidualne potrzeby i życzenia, takie jak przekazanie określonej sumy pieniędzy lub nieruchomości konkretnym osobom.

Z drugiej strony, dziedziczenie ustawowe zapewnia pewne minimum ochrony dla bliskich osób zmarłego. W przypadku braku testamentu lub gdy przewidziane w testamencie dziedziczenie nie ma zastosowania, dziedziczenie ustawowe określa hierarchię dziedziczenia i udziały poszczególnych spadkobierców.

Ostatecznie, decyzja co jest lepsze - testament czy dziedziczenie ustawowe, zależy od indywidualnych potrzeb i okoliczności. Osoby, które chcą mieć pełną kontrolę nad dziedziczeniem swojego majątku, powinny sporządzić testament. Natomiast osoby, które nie chcą lub nie mogą sporządzić testamentu, mają zapewnione dziedziczenie ustawowe.

Na kim kończy się dziedziczenie ustawowe?

Dziedziczenie ustawowe kończy się w momencie, gdy nie ma żyjących krewnych spadkodawcy do 4. stopnia pokrewieństwa. W takim przypadku, spadek przechodzi na Skarb Państwa. Warto jednak zaznaczyć, że dziedziczenie ustawowe dotyczy tylko części majątku, który nie został przekazany w drodze testamentu lub innej umowy.

Dziedziczenie ustawowe a zachowek

Z dziedziczeniem ustawowym związane jest również pojęcie zachowku. Zachowek ma na celu ochronę praw spadkobierców, których spadkodawca nie uwzględnił w testamencie, ale według ustawy mieliby prawo do części dziedziczenia. Dotyczy to zstępnych, małżonka oraz rodziców spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy.

Zachowek stanowi zatem określony ułamek wartości udziału spadkowego, który przypadałby w przypadku dziedziczenia ustawowego. Jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni, to -zgodnie z przepisami – powinien otrzymać dwie trzecie takiego udziału. W pozostałych zaś przypadkach jest to połowa wartości tego udziału.

W praktyce zachowek jest więc rozwiązaniem, które umożliwia spadkobiercom otrzymanie swojej udziału w spadku, nawet jeśli zostali pominięci w testamencie.

Podsumowanie

Dziedziczenie ustawowe to sposób dziedziczenia majątku osoby zmarłej, który obowiązuje, gdy zmarły nie zostawił testamentu lub gdy przewidziane w testamencie dziedziczenie nie ma zastosowania. Hierarchia dziedziczenia określona w ustawie Kodeks cywilny zależy od relacji pokrewieństwa i liczby spadkobierców. Dziedziczenie ustawowe zapewnia minimum ochrony dla bliskich osób zmarłego, podczas gdy testament daje większą swobodę i kontrolę nad dziedziczeniem majątku. Ostateczna decyzja zależy od indywidualnych potrzeb i okoliczności.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA