REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Shutterstock

Szkoła to instytucja edukacyjna, której celem jest przekazywanie wiedzy, umiejętności i wartości społecznych uczniom przez nauczycieli. Szkoły organizują formalną edukację, co oznacza, że nauczanie i uczenie się odbywa się w strukturyzowany i systematyczny sposób.

W Polsce nauka w szkole jest obowiązkowa. Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, oraz trwa do ukończenia szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia. 

Nauka w publicznych szkołach podstawowych jest bezpłatna

System edukacji jest zorganizowany w następujący sposób:

Edukacja przedszkolna: Przeznaczona dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Edukacja wczesnoszkolna: Zawiera klasę 0 (zwana również klasą przedszkolną lub zerówką) i klasy 1-3 szkoły podstawowej. Jest to etap nauczania dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat.

Edukacja szkolna: Obejmuje klasy 4-8 szkoły podstawowej dla uczniów w wieku od 10 do 15 lat.

Edukacja ponadpodstawowa: Po ukończeniu szkoły podstawowej uczniowie mogą kontynuować naukę w różnych typach szkół ponadpodstawowych, takich jak liceum ogólnokształcące, technikum lub branżowa szkoła I stopnia. Nauka w tych szkołach trwa od 2 do 5 lat.

Edukacja wyższa: Po zdaniu egzaminu maturalnego i uzyskaniu świadectwa dojrzałości, uczniowie mogą wybrać edukację wyższą. Studia wyższe obejmują studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie, doktoranckie i podyplomowe.

Edukacja dla dorosłych: Dla osób, które nie ukończyły tradycyjnej ścieżki edukacji, dostępne są różne formy edukacji dla dorosłych, takie jak szkoły wieczorowe, szkoły zaoczne, kursy i szkolenia.

Ponadto, edukacja specjalna jest dostępna dla uczniów z niepełnosprawnościami, którzy mogą potrzebować specjalnych dostosowań w nauczaniu.

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA