REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Recesja - co każdy powinien wiedzieć o tym zjawisku?

Co to jest recesja i jak wpływa na gospodarkę?
ShutterStock

Recesja to temat, który powraca w czasach kryzysu i trudności gospodarczych. Jest to okres, w którym wiele firm zamyka swoją działalność a bezrobocie rośnie. Czym jest recesja? Jakie są jej przyczyny? Jakie działania podejmuje się w celu jej zwalczania?

Co to jest recesja i jak wpływa na gospodarkę?

Recesja to okres spowolnienia gospodarczego, charakteryzujący się spadkiem produkcji, wzrostem bezrobocia oraz spadkiem dochodów i wydatków konsumpcyjnych. Recesja zazwyczaj ma miejsce, gdy gospodarka przestaje rosnąć przez co najmniej dwa kwartały z rzędu.

Skutki recesji dla społeczeństwa i gospodarki

Przyczyną recesji może być wiele czynników, w tym spadek popytu na produkty i usługi, wzrost kosztów produkcji, problemy w sektorze bankowym lub zmiany polityki fiskalnej i monetarnej.

Skutki recesji są poważne i wpływają na całe społeczeństwo. Bezrobocie wzrasta, a osoby bez pracy mają trudności z utrzymaniem się i pokryciem podstawowych potrzeb. Spada popyt na produkty i usługi, co prowadzi do zmniejszenia produkcji i zamknięcia przedsiębiorstw. Ponadto, recesja może prowadzić do spadku wartości akcji i innych aktywów finansowych, co wpływa na portfele inwestorów.

Jakie działania podejmuje się w celu przeciwdziałania recesji?

Władze mogą podejmować różne działania, aby stymulować gospodarkę i pomóc w wyjściu z recesji. Mogą to być programy fiskalne, takie jak obniżanie podatków lub zwiększanie wydatków publicznych, lub polityka monetarna, takie jak obniżanie stóp procentowych i programy skupu aktywów.

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA