REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Czym jest bezrobocie?

Bezrobocie to jedno z najpoważniejszych wyzwań, z jakimi boryka się współczesna gospodarka. W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, jest to problem o charakterze strukturalnym, który dotyka zarówno osoby młode, jak i doświadczone zawodowo. Bezrobocie wpływa nie tylko na życie jednostek, ale także na całe społeczeństwo i rozwój gospodarczy kraju.

Czym jest bezrobocie?

Bezrobocie to sytuacja, w której osoby poszukujące pracy nie są w stanie znaleźć zatrudnienia, pomimo posiadania odpowiednich kwalifikacji i chęci do pracy. Bezrobocie jest jednym z największych wyzwań dla wielu krajów, ponieważ ma negatywny wpływ na gospodarkę i społeczeństwo.

Rodzaje bezrobocia

Istnieją różne rodzaje bezrobocia, w tym:

  • bezrobocie cykliczne - wynika z wahania koniunktury gospodarczej, kiedy firmy zwalniają pracowników w wyniku spadku popytu na ich produkty lub usługi.
  • bezrobocie strukturalne - jest związane z długotrwałymi zmianami w strukturze gospodarki, takimi jak rozwój technologii, które powodują utratę miejsc pracy w niektórych sektorach gospodarki, a wzrost w innych.
  • bezrobocie tarczowe - powstające z powodu niskiej elastyczności płac, gdzie przeciętne wynagrodzenie przewyższa równowagową płacę rynkową i firmy nie są w stanie zatrudnić pracowników w odpowiedniej liczbie.

Walka z bezrobociem

Bezrobocie ma wiele negatywnych skutków, w tym obniżenie poziomu życia dla osób bezrobotnych, utrudnienia w pozyskiwaniu środków do życia, a także wpływ na wzrost kryminalności i chorób psychicznych. Dlatego wiele rządów i organizacji podejmuje różne działania mające na celu walkę z bezrobociem, takie jak promowanie aktywnej polityki rynku pracy, szkolenie i reedukacja bezrobotnych, tworzenie nowych miejsc pracy, wspieranie przedsiębiorczości oraz regulowanie rynku pracy i płac.

W Polsce zadania państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej określa ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Ustawa ta normuje m.in. zasady przyznawania zasiłku dla bezrobotnych. Warto jednak pamiętać, że zasiłek nie jest jedyną formą pomocy dla osób bezrobotnych. Inne to m.in. refundacje kosztów związanych ze szkoleniami, dotacje na założenie własnej działalności gospodarczej czy programy aktywizacji zawodowej.

 

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA