REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Facylitator

Kim jest facylitator?
Shutterstock

Facylitator to zawód przydatny w różnych branżach i obszarach, gdzie istnieje potrzeba organizowania spotkań, warsztatów lub innych form grupowej pracy. 

Kim jest facylitator?

Facylitator zajmuje się procesem ułatwiania grupowej pracy, wspierając grupy ludzi w osiąganiu określonych celów. Taka osoba działa jako neutralny mediator, pomagając grupie w komunikacji, podejmowaniu decyzji, rozwiązywaniu problemów i osiąganiu porozumienia.

Zadania facylitatora

Do głównych zadań facylitatora należy m.in. zarządzanie procesem. Facylitator dba o to, żeby spotkania i warsztaty przebiegały sprawnie i zgodnie z ustalonym planem. Koordynuje dyskusję, utrzymuje porządek oraz zapewnia, że każdy uczestnik ma możliwość wypowiedzenia się.

Przy budowaniu relacji facylitator stara się stworzyć atmosferę zaufania i współpracy w grupie. Pomaga uczestnikom nawiązywać pozytywne relacje oraz rozwiązywać konflikty.

Facylitator wspiera też grupę w identyfikowaniu problemów, generowaniu pomysłów oraz podejmowaniu decyzji. Stosuje różnorodne techniki i narzędzia, aby wspomóc kreatywność i efektywność grupy.

Jakie branże?

Facylitatorzy pracują w różnych branżach i obszarach, gdzie istnieje potrzeba organizowania spotkań, warsztatów lub innych form grupowej pracy. Odnajdą się w biznesie, edukacji, rozwoju osobistym, zarządzaniu projektami, innowacjach społecznych, a także w organizacjach non-profit.

Jak zostać facylitatorem?

Aby zostać facylitatorem, warto zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu zarządzania grupą, komunikacji, rozwiązywania problemów oraz technik moderowania dyskusji. Można uczestniczyć w szkoleniach, kursach lub uzyskać certyfikaty w obszarze facylitacji. Ważne jest również zdobycie doświadczenia praktycznego poprzez organizowanie i prowadzenie spotkań lub udział w projektach grupowych.

Zarobki facylitatora

Wynagrodzenie facylitatora może być zróżnicowane i zależy od wielu czynników, takich jak doświadczenie, branża, zakres pracy i lokalizacja. Często facylitatorzy pracują jako freelancerzy lub prowadzą własne firmy konsultingowe. Zarobki mogą być ustalane na zasadzie stawek godzinowych lub jako opłata za cały projekt. W zależności od tych czynników, zarobki mogą się wahać od umiarkowanych do wysokich.

 

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA