REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK)

main image

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) to polska instytucja państwowa, której zadaniem jest ochrona praw konsumentów i zapewnienie sprawiedliwej konkurencji na rynku. UOKiK jest podległy Prezesowi Rady Ministrów, ale działa niezależnie i podejmuje decyzje na podstawie przepisów prawa.

Podstawowymi zadaniami UOKiK są:

Ochrona konkurencji - Urząd monitoruje rynek w celu wykrywania i eliminowania praktyk ograniczających konkurencję, takich jak porozumienia monopolistyczne, nadużywanie pozycji dominującej przez firmy czy nielegalne koncentracje. W razie stwierdzenia naruszeń, UOKiK może nałożyć na przedsiębiorstwo kary finansowe.

Ochrona konsumentów - UOKiK chroni prawa konsumentów, kontrolując m.in. praktyki rynkowe przedsiębiorców, klauzule niedozwolone w umowach czy nieuczciwe praktyki rynkowe. Urząd ma prawo nałożyć kary na przedsiębiorstwa, które naruszają prawa konsumentów.

Kontrola koncentracji - Urząd kontroluje i musi wydać zgodę na większe transakcje, które mogą prowadzić do znaczącej koncentracji na rynku, takie jak fuzje czy przejęcia firm.

Prowadzenie postępowań antymonopolowych - UOKiK prowadzi postępowania antymonopolowe, które mogą skutkować nałożeniem kar na przedsiębiorstwa naruszające prawo antymonopolowe.

Prowadzenie rejestrów i baz danych - Urząd prowadzi wiele rejestrów i baz danych związanych z ochroną konkurencji i praw konsumentów, np. rejestr klauzul niedozwolonych.

Finansowanie poradnictwa dla konsumentów w ramach infolinii i systemu e-porad.

Urząd został utworzony w 1990 r. jako Urząd Antymonopolowy, następnie przekształcony w UOKiK w 1996 r.

UOKiK działa na podstawie ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów.

 
 
 

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA