REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie urlopowe

Wynagrodzenie urlopowe
Shutterstock

Wynagrodzenie urlopowe – wynagrodzenie, jakie przysługuje pracownikowi za czas wykorzystanego urlopu wypoczynkowego.

 

Wynagrodzenie urlopowe ma zapewnić pracownikowi takie same przychody za czas urlopu wypoczynkowego, pomimo niewykonywania przez niego pracy w tym czasie.

Wynagrodzenie urlopowe – dla kogo?

Wynagrodzenie urlopowe należy się pracownikom, to jest osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Wynagrodzenie urlopowe nie należy się zatem osobom zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług, ponieważ osoby te nie są pracownikami.

Wynagrodzenie urlopowe – w jakiej wysokości?

Za czas, w którym pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym przysługuje mu wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.

Jeżeli pracownik otrzymuje jedynie wynagrodzenie zasadnicze, to za czas urlopu należy mu się kwota wynikająca z wysokości wynagrodzenia zasadniczego obliczona proporcjonalnie do czasu trwania urlopu.

Jeżeli natomiast pracownik oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymuje również zmienne składniki wynagrodzenia, takie jak m.in. dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatek za pracę w porze nocnej, premię, to składniki takie mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu; w przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy. 

Ważne

Wynagrodzenia urlopowego nie należy mylić z ekwiwalentem urlopowym, który jest świadczeniem należnym pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA