REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykładnia językowa

Wykładnia językowa
Wykładnia językowa
Shutterstock

Wykładnia językowa to jedna z metod interpretacji prawa, która polega na badaniu znaczenia użytych w aktach prawnych słów i zwrotów.

Metoda ta jest powszechnie stosowana w interpretacji prawa, zarówno przez organy wymiaru sprawiedliwości, jak i przez prawników, aby rozstrzygnąć wątpliwości związane z interpretacją przepisów prawnych. Polega na analizie znaczenia użytych słów, kontekstu, gramatyki oraz zrozumienia zastosowanych zwrotów i terminów.

Wykładnia językowa zakłada, że prawo jest zawarte w przepisach prawa w postaci językowej, a interpretacja powinna opierać się na zrozumieniu znaczenia tych słów i zwrotów. Jednakże, niektóre akty prawne mogą zawierać nieprecyzyjne lub wieloznaczne sformułowania, co może prowadzić do różnych interpretacji.

W przypadku wątpliwości lub konfliktów w interpretacji, wykładnia językowa może być wspomagana przez inne metody interpretacji prawa, takie jak wykładnia celowa lub systemowa.

Ważne jest, aby wykładnia językowa była przeprowadzana zgodnie z regułami interpretacji prawa, aby zapewnić spójność i jednoznaczność interpretacji przepisów prawnych oraz prawidłowe zastosowanie prawa w praktyce.

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA