REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mikrozarządzanie

Nadmierna kontrola i ingerencja w każdy aspekt pracy powodują utratę autonomii i poczucia odpowiedzialności pracowników
shutterstock

Mikrozarządzanie (ang. micromanagement) – sytuacja, w której przełożony lub lider organizacji kontroluje i ingeruje w każdy aspekt pracy swoich podwładnych, aż do skrajnego stopnia. Mikrozarządzanie, choć ma intencję poprawy wyników i dokładności, może prowadzić do negatywnych skutków dla pracowników i organizacji jako całości.

Mikrozarządzanie wynika często z nieufności i potrzeby utrzymania pełnej kontroli nad każdym detalem. Osoby praktykujące mikrozarządzanie często boją się, że ich podwładni nie będą w stanie wykonać zadania zgodnie z ich oczekiwaniami, co prowadzi do nadmiernej kontroli i nadzoru.

Jakie są skutki mikrozarządzania

Skutki mikrozarządzania mogą być szkodliwe zarówno dla pracowników, jak i dla organizacji. Przede wszystkim, nadmierna kontrola i ingerencja w każdy aspekt pracy powodują utratę autonomii i poczucia odpowiedzialności pracowników. W rezultacie, pracownicy czują się ograniczeni, pozbawieni motywacji oraz utrudniona jest im możliwość podejmowania decyzji i kreatywnego myślenia. To z kolei może prowadzić do frustracji, demotywacji i obniżonej wydajności.

Mikrozarządzanie negatywnie wpływa również na atmosferę w miejscu pracy. Zamiast wspierania i rozwijania zaufania między przełożonym a podwładnymi, mikrozarządzanie tworzy atmosferę podejrzliwości i napięcia. Pracownicy czują się niekompetentni i niezadowoleni, a relacje między członkami zespołu stają się napięte. To z kolei może prowadzić do konfliktów interpersonalnych i spadku efektywności komunikacji w organizacji.

Warto podkreślić, że mikrozarządzanie ogranicza również rozwój pracowników. Kiedy lider skupia się na każdym drobiazgu, nie pozostaje mu czas ani zasoby, aby inwestować w rozwijanie umiejętności i potencjału swojego zespołu. Pracownicy nie mają szansy na rozwój, zdobywanie nowych umiejętności i awans w organizacji, co może prowadzić do stagnacji i braku zaangażowania.

Jak uniknąć mikrozarządzania

Jak zatem uniknąć mikrozarządzania? Kluczowe jest budowanie zaufania i komunikacji w miejscu pracy. Lider powinien wykazywać wiarę w kompetencje swoich podwładnych i dać im możliwość przejęcia odpowiedzialności za swoje zadania. Powinien również okazywać wsparcie, dostarczać jasnych wytycznych i celów, ale jednocześnie zapewniać swobodę działania.

Podsumowując, mikrozarządzanie to sytuacja, w której przełożony lub lider organizacji kontroluje i ingeruje w każdy aspekt pracy swoich podwładnych. Chociaż intencją może być poprawa wyników i dokładności, mikrozarządzanie może prowadzić do utraty autonomii, frustracji i obniżonej wydajności pracowników. Właściwe budowanie zaufania, komunikacja i umożliwienie pracownikom przejęcia odpowiedzialności są kluczowe dla uniknięcia mikrozarządzania i stworzenia zdrowej i efektywnej atmosfery pracy.

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA