REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zamiana obligacji

main image

Co to jest zamiana obligacji?

Zamiana obligacji 

Zamiana obligacji (ang. bond swap) to strategia inwestycyjna, która polega na sprzedaży jednej serii obligacji i jednoczesnym zakupie innej serii obligacji. Cel takiej operacji zależy od specyficznych celów inwestora.

Najczęściej realizuje się to w następujących sytuacjach:

Zamiana do zwiększenia dochodu: Inwestor może sprzedać obligacje o niższym oprocentowaniu i kupić obligacje o wyższym oprocentowaniu, aby zwiększyć swoje regularne dochody z odsetek.

Zamiana do zredukowania ryzyka: Jeśli inwestor obawia się, że emitent obligacji, które posiada, może nie być w stanie spłacić swojego długu, może sprzedać te obligacje i kupić inne, które są uważane za bezpieczniejsze.

Zamiana do zmiany terminu zapadalności: Inwestor może chcieć skrócić lub wydłużyć okres, w którym jego obligacje są zapadłe do spłaty. Może to zrobić, sprzedając obligacje z jednym terminem zapadalności i kupując obligacje z innym terminem zapadalności.

Zamiana podatkowa: W niektórych jurysdykcjach inwestorzy mogą sprzedać obligacje ze stratą, aby zmniejszyć swoje zobowiązania podatkowe, a następnie kupić inne obligacje, które spełniają ich cele inwestycyjne.

Kiedy zamiana obligacji się opłaca?

Zamiana obligacji jest strategią, która może być używana w różnych sytuacjach, a jej opłacalność zależy od wielu czynników, w tym od sytuacji na rynku obligacji, celów inwestycyjnych, sytuacji podatkowej inwestora oraz specyfiki obligacji, które są zamieniane.

Jednym z najważniejszych czynników do rozważenia jest struktura stóp procentowych. Jeżeli stopy procentowe rosną, obligacje z niższym oprocentowaniem mogą stracić na wartości, ponieważ inwestorzy będą szukać obligacji o wyższym oprocentowaniu. W takiej sytuacji, zamiana obligacji o niższym oprocentowaniu na obligacje o wyższym oprocentowaniu może być opłacalna.

Z drugiej strony, jeżeli stopy procentowe spadają, obligacje z wyższym oprocentowaniem mogą zyskać na wartości, ponieważ będą atrakcyjne dla inwestorów szukających wyższych stóp zwrotu. W takiej sytuacji, inwestor może zdecydować się na zamianę obligacji o krótszym terminie zapadalności na obligacje o dłuższym terminie zapadalności, aby zabezpieczyć wyższe stopy zwrotu na dłuższy okres czasu.

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA